Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ενεργοποίηση XMP σε AMD 5600G


Tricky78
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kkatzos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Αντιμετωπίζω ένα ξενερωτικό πρόβλημα καθώς δε μπορώ να σετάρω σωστά τουλάχιστον τις μνήμες του υπολογιστή στα 3200 mhz.

To ένος έτους set up μέχρι χθές ήταν Motherboard MSI B450 Gaming Pro Carbon Max WiFi (AM4)  + AMD RYZEN 3400G ΒΟΧ + Ram G.Skill RipjawsV 16GB(2x8GB) DDR4 3200MHz  (συνεπικουρούμενα απο ένα τροφοδοτικό Corsair TX-M Series TX650M 80+ Gold 650W  και δύο Μ2 δίσκους Samsung 970 Evo Plus 500GB  + Kingston A2000 SSD 1.0TB M.2 NVMe) ενω το pc τρέχει Windows 10 pro με πλήρεις ενημερώσεις . Χθές το απόγευμα αλλάχθηκε ο επεξεργαστής βάζοντας τον AMD RYZEN 5600G o oποίος διαβάστηκε άμεσα απο τη μητρική (ενημερωμένη στο τελευταίο bios) , φόρτωσαν τα windows , oλα πηγαν καλα ... μετα την εγκατάσταση του νέου επεξεργαστή, έγινε αφαίρεση των παλαιών AMD drivers απο το σύστημα (με το ειδικό utility της AMD) και περάστηκαν τα τελευταία διαθέσιμα (Adrenalin 22.5.1 + AMD_Chipset_Drivers_3.10.22.706 + AMD-Ryzen-Master) . Aφού τελείωσαμε με τα βασικά, επέστρεψα στο bios όπου είδα τις μνήμες στα stock 2122 mhz (κατι τέτοιο) και είπα να ενεργοποιήσω το XMP profile 1 ώστε να τις πάω στα 3200 mhz πάλι όπως άλλωστε έτρεχε το pc επι ένα έτος με τον 3400G χωρίς ποτέ κανένα κόλλημα.  Όντως το pc ξεκίνησε κανονικά, άνοιξα browsing, όλα φαίνοταν καλά ... όμορφα λέω, ας ξεκινήσω κανά UserBenchMark  να δούμε που είμαστε με τον 5600G ... μάταια όμως καθώς μόλις φθάσαμε στα video tests το pc κόλλησε και μόνο με hard reset ξεκολλησε ... δοκίμασα το Heaven Benchmark 4.0 μετά όπου κόλλησε επίσης στα πρώτα δέκα δευτερόλεπτα του video ... τεσπα αφού απέκλεισα θέματα θερμοκρασίας κλπ, είπα να ξαναδώ το χρονισμό των DDR4 και όντως, απενεργοποιώντας το XMP  τα παραπάνω benchmark εκτελούνται κανονικά χωρίς κανένα κόλλημα ...μόλις ενεργοποιώ το XMP , πάλι τα ίδια κολλήματα (μου κόλλησε και σε αναπαραγωγή video στο youtube μια φορά) ...οπότε και κατέληξα ότι φταίει αυτό και θέλω να το φτιάξω ανεξάρτητα αν θα το χρειαστώ :) (ο υπολογιστής είναι desktop, δεν παίζω παιχνίδια) . Προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα, έκανα ήδη clear cmos μια φορά χωρίς αποτέλεσμα ως προς την προβληματική ενεργοποίηση του XMP ... 

Μπορεί κανείς να υποθέσει τι φταίει και ειδικά γιατί αστοχούν οι μνήμες στα 3200 όταν έτσι έτρεχαν επι ένα χρόνο με την ίδια μητρική αλλα με τον 3400 αντι του 5600 ? Ακομά καλύτερα, έχει κάποιος κάποια ιδέα για το πως μπορεί να φτιαχτεί (ακομά και αν δε φθάσω στα 3200 αλλά κάπου εκεί κοντά) . Το voltage στις μνήμες με το XMP ενεργοποιημένο φθανει στο 1,352 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνε load optimise defaults από το bios ή cmos reset από το jumper στη μητρική και ξαναδοκίμασε να ξαναπεράσεις το xmp. Σε γενικές γραμμές ο 5600g έχει από τους καλύτερους imc/IF σε ryzen αλλά μπορεί να τρώει κόλλημα λόγω ότι είναι παλιό AFR kit μάλλον. Αν και μετά από αυτό συνεχίζει να είναι unstable θα πρέπει να πειραματιστείς με manual ρυθμίσεις στις μνήμες (πχ να σηκώσεις λίγο vdimm/vsoc).

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι ήδη έκανες clear cmos. Αν είναι hynix AFR δεν έχουν και πολλά περιθώρια για ρεύματα - πάνω από 1.4 παίζει να τις κάψεις. Δοκίμασε και κάποιο άλλο bios αν έχει βγει νεότερο (κάνε load oprtimise defaults πριν την αναβάθμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ilos είπε

Κάνε load optimise defaults από το bios ή cmos reset από το jumper στη μητρική και ξαναδοκίμασε να ξαναπεράσεις το xmp. Σε γενικές γραμμές ο 5600g έχει από τους καλύτερους imc/IF σε ryzen αλλά μπορεί να τρώει κόλλημα λόγω ότι είναι παλιό AFR kit μάλλον. Αν και μετά από αυτό συνεχίζει να είναι unstable θα πρέπει να πειραματιστείς με manual ρυθμίσεις στις μνήμες (πχ να σηκώσεις λίγο vdimm/vsoc).

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι ήδη έκανες clear cmos. Αν είναι hynix AFR δεν έχουν και πολλά περιθώρια για ρεύματα - πάνω από 1.4 παίζει να τις κάψεις. Δοκίμασε και κάποιο άλλο bios αν έχει βγει νεότερο (κάνε load oprtimise defaults πριν την αναβάθμιση).

Kαλημέρα και ευχαριστώ,  επειδή δεν έχουν μείνει και πολλά να κάνω (περα απο το να βάλω ίσως manual ρυθμίσεις όπως λες) , θα δοκιμάσω με νεότερες μνήμες ενός φίλου για να δω αν το πρόβλημα είναι εκεί και αν ναι, θα πουλήσω τις παλιές και θα αλλάξω μνήμες.Δεν υπάρχουν μνήμες που να τρέχουν 3200 mhz out of the box χωρις XMP ? ... η αλήθεια είναι πως οι μνήμες που έχω δεν υπάρχουν ως ταυτόσημος κωδικός (F4-3200C16D-16GVKB) στη λίστα συμβατότητας της MSI  εδώ όπου βέβαια λέει πως :

Note:
Memory compatibility support depends on the CPU memory controller

Απο χθές, δουλέυω με το XMP On στα 3200 mhz και το pc τρέχει καλά browsing / office χωρίς κολλήματα... όλα φαίνονται καλά (μόλις βέβαια έτρεξα Heaven Benchmark 4.0 ξανακόλλησε όποτε το θέμα είναι στη διαχείριση της μνήμης και του ΟC χρονισμού της απο τα ενσωματωμένα γραφικά - το σύστημα περνάει άνετα όλα τα stress tests σε CPU , RAM κλπ και κολλάει στα βίντεο - αρα θα κολλήσει και σε όποιο παιχνίδι μάλλον). Επίσης παρατηρώ πως τα XMP profiles στο BIOS είναι δύο αλλά ίδια μεταξύ τους ...

281405487_1001862790689344_8799466373262916198_n.jpg

Screenshot 2022-05-22 081734.jpg

Screenshot 2022-05-22 081652.jpg

Screenshot 2022-05-22 081637.jpg

Επεξ/σία από Tricky78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω καλά τώρα είδα δεν είναι καν AFR, Na(r)nya είναι.😁 Καλά κρασιά να βρεις stable settings για αυτές, εσύ και άλλοι 4-5 να τις έχετε Ελλάδα.

Από πλευράς timings σε XMP τα κλασικά AFR έχουν πάντως.

Πριν τις αλλάξεις προσπάθησε να ανεβάσεις λίγο το vsoc manually (τα άλλα άστα με το xmp όπως είναι). Άρχισε με 1.1 καρφωτό και ανέβαζε σιγά σιγά μέχρι να είσαι stable. Σε καμία περίπτωση μην υπερβείς τα 1.2v γιατί σε βάθος χρόνου θα οδηγήσει σε degrade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilos είπε

Πριν τις αλλάξεις προσπάθησε να ανεβάσεις λίγο το vsoc manually (τα άλλα άστα με το xmp όπως είναι). Άρχισε με 1.1 καρφωτό και ανέβαζε σιγά σιγά μέχρι να είσαι stable. Σε καμία περίπτωση μην υπερβείς τα 1.2v γιατί σε βάθος χρόνου θα οδηγήσει σε degrade.

τωρα ειδα οτι μιλας για Vsoc :P

Θα ελεγα απλα να δοκιμασει να ανεβασει τις μνημες 1.37 ή και να τις τρεξει στα 3000

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

τωρα ειδα οτι μιλας για Vsoc :P

Θα ελεγα απλα να δοκιμασει να ανεβασει τις μνημες 1.37 ή και να τις τρεξει στα 3000

Δεν έχω ιδέα από Na(r)nya, αλλά αφού ήταν stable στα 1.35 τόσο καιρό δε νομίζω να φταίνε αυτές. Μάλλον έπεσε η σε μπανάνα 5600g ή fail bios.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aris_ είπε

βαλε command rate cr 2t για αρχη και δοκιμασε 

ο 5600g είναι καινούργιος ?

Nαι, ο 5600G είναι καινούργιος box ... προς το παρον, εβγαλα off το XMP και τις εβαλα χειροκινητα στα 2933 Mhz (όλα τα υπόλοιπα στο Auto) και δουλεύουν σωστά (ολοκληρώνουν όλα τα benchmark - σε Ηeaven 4.0 με 1080 και high settings βγάζει ένα σκορ στα 900 αλλα τουλάχιστον ολοκληρώνεται το bench ενώ με ΧMP οn στα 3200 mhz , κόλλαγε στα δέκα δευτερόλεπτα)... κατέβασα BIOS Version στο ελάχιστο απαραίτητο ώστε η μητρική να υποστήριξει τον 5600G ωστέ να δω μήπως είχα πέσει θύμα του θέματος με τα AGESA v1.2.0.5 και νεότερων χωρίς αποτέλεσμα οπότε ξαναγύρισα στο τελευταίο bios. Επίσης δοκίμασα με XMP On και 1.4V στις μνήμες αλλά πάλι κόλλησε (ακόμα και σε fullhd video στο youtube)

Oι μνήμες αγοράστηκαν πέρυσι τέτοια εποχή απο το you.gr ακολουθώντας σχετικό λινκ απο skroutz όπου ήταν οι δημοφιλέστερες DDR4-3200...

Γενικά ο υπολογιστής τώρα δουλεύει σφαίρα για desktop χρήση που τον θέλω (για κανά παιχνιδάκι έχω το Oculus 2 :) ) ...οπότε τον αφήνω έτσι, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή κάποιο άλλο σετ με μνήμες ενός φίλου να δω τι κάνουν και θα περιμένω κάποιο bios update μπας και πάνε στα 3200 mhz.

Γενικά, ξέρετε κάποιες συμβατές μνήμες που να δουλεύουν στα 3200 out of the box ? (χωρις XMP δηλαδή)

Σας ευχαριστώ όλους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tricky78 είπε

Nαι, ο 5600G είναι καινούργιος box ... προς το παρον, εβγαλα off το XMP και τις εβαλα χειροκινητα στα 2933 Mhz (όλα τα υπόλοιπα στο Auto) και δουλεύουν σωστά (ολοκληρώνουν όλα τα benchmark - σε Ηeaven 4.0 με 1080 και high settings βγάζει ένα σκορ στα 900 αλλα τουλάχιστον ολοκληρώνεται το bench ενώ με ΧMP οn στα 3200 mhz , κόλλαγε στα δέκα δευτερόλεπτα)... κατέβασα BIOS Version στο ελάχιστο απαραίτητο ώστε η μητρική να υποστήριξει τον 5600G ωστέ να δω μήπως είχα πέσει θύμα του θέματος με τα AGESA v1.2.0.5 και νεότερων χωρίς αποτέλεσμα οπότε ξαναγύρισα στο τελευταίο bios. Επίσης δοκίμασα με XMP On και 1.4V στις μνήμες αλλά πάλι κόλλησε (ακόμα και σε fullhd video στο youtube)

Oι μνήμες αγοράστηκαν πέρυσι τέτοια εποχή απο το you.gr ακολουθώντας σχετικό λινκ απο skroutz όπου ήταν οι δημοφιλέστερες DDR4-3200...

Γενικά ο υπολογιστής τώρα δουλεύει σφαίρα για desktop χρήση που τον θέλω (για κανά παιχνιδάκι έχω το Oculus 2 :) ) ...οπότε τον αφήνω έτσι, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή κάποιο άλλο σετ με μνήμες ενός φίλου να δω τι κάνουν και θα περιμένω κάποιο bios update μπας και πάνε στα 3200 mhz.

Γενικά, ξέρετε κάποιες συμβατές μνήμες που να δουλεύουν στα 3200 out of the box ? (χωρις XMP δηλαδή)

Σας ευχαριστώ όλους !

Τα δύο ΧΜΡ profiles αν και φαίνονται, δεν είναι ίδια, πιθανότατα διαφέρουν στο command rate. Δοκίμασε αυτό που έχει 2Τ μήπως φταίει αυτή η παράμετρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Τα δύο ΧΜΡ profiles αν και φαίνονται, δεν είναι ίδια, πιθανότατα διαφέρουν στο command rate. Δοκίμασε αυτό που έχει 2Τ μήπως φταίει αυτή η παράμετρος. 

Δοκίμασα και με τα δύο δυστυχώς ...αυτο που δε δοκιμασα ακομα ειναι να τις βάλω στα 3200 mhz χειροκίνητα (όπως τις έβαλα τώρα στα 2933) και όλα τα υπόλοιπα στο auto ...δε ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι ισοδύναμο του XMP ...επίσης δε ξέρω αν θα βοηθούσε να ορίσω χειροκίνητα το μέγεθος της VRAM (πχ στα 4 gb και όχι στο Game mode που είναι δυναμικό) καθώς το ''πρόβλημα'' είναι ξεκάθαρα στη διαχείριση της μνήμης απο τα γραφικά και όχι απο τη CPU  ...δηλαδή είμαι σίγουρος πως αν είχα μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, οι μνήμες θα έτρεχαν κανονικά στα 3200 mhz με XMP On χωρίς κόλλημα (άλλωστε στα bench κολλάει πάντα στα video tests , οχι στα CPU / RAM )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2022 στις 8:45 ΠΜ, Tricky78 είπε

Δοκίμασα και με τα δύο δυστυχώς ...αυτο που δε δοκιμασα ακομα ειναι να τις βάλω στα 3200 mhz χειροκίνητα (όπως τις έβαλα τώρα στα 2933) και όλα τα υπόλοιπα στο auto ...δε ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι ισοδύναμο του XMP ...επίσης δε ξέρω αν θα βοηθούσε να ορίσω χειροκίνητα το μέγεθος της VRAM (πχ στα 4 gb και όχι στο Game mode που είναι δυναμικό) καθώς το ''πρόβλημα'' είναι ξεκάθαρα στη διαχείριση της μνήμης απο τα γραφικά και όχι απο τη CPU  ...δηλαδή είμαι σίγουρος πως αν είχα μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, οι μνήμες θα έτρεχαν κανονικά στα 3200 mhz με XMP On χωρίς κόλλημα (άλλωστε στα bench κολλάει πάντα στα video tests , οχι στα CPU / RAM )

Σε ποια θέση έχεις τις μνήμες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Σε ποια θέση έχεις τις μνήμες ? 

Ελπίζω να τις έχει στις 2,4 γιατί αλλιώς τζάμπα του γράφουμε τόσο καιρό και είναι και θαύμα που έπαιζε ο 3400g στο xmp αν τις είχε αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κολληματα παιρνεις ειναι απο τα ενσωματωμενα , οι μνημες μια χαρα ειναι , το  bios  θα κοιταξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, leros2004 είπε

Σε ποια θέση έχεις τις μνήμες ? 

 

6 ώρες πριν, ilos είπε

Ελπίζω να τις έχει στις 2,4 γιατί αλλιώς τζάμπα του γράφουμε τόσο καιρό και είναι και θαύμα που έπαιζε ο 3400g στο xmp αν τις είχε αλλιώς.

Σαφώς είναι στις 2,4  ....οπως σωστα λες, θα ψαχνομουν αλλιως αν το συστημα δεν επαιζε επι ενα χρονο σωστα με τον 3400g και στα 3200 mhz :)  

4 ώρες πριν, triplex1 είπε

Οτι κολληματα παιρνεις ειναι απο τα ενσωματωμενα , οι μνημες μια χαρα ειναι , το  bios  θα κοιταξεις.

Tι αλλο να κοιταξω ? Εχω βαλει force IGP και εχω δοκιμασει τοσο με αυτοματη αποδοση μνημης στα γραφικα (Game mode), οσο και χειροκινητη (4 Gb) με τα ιδια αποτελέσματα ...τωρα το εχω στα 2933 mhz (με ΧΜP Off) και το pc δουλευει σωστα ενω ολοκληρωνει το Superposition Benchmark (στα medium settings) ...με XMP On , απλα κολλάει μετα απο 2-3 tasks . Δυο δοκιμες θα κανω ετσι για το γαμωτο :  1) αλλο σετ μνημες ωστε να δω αν κρατιουνται αυτες στα 3200mhz  2) θα μου φερουν μια 550- 4 GB καρτα γραφικων να τη βαλουμε πανω ωστε να καταργησουμε τα ενσωματωμενα, να γυρισω τις υπαρχουσες μνημες στα 3200 και να δω πως παει το συστημα . Το σεναριο να φταιει ο επεξεργαστης δε θελω να σκεφτομαι γιατι αντε να το δειξεις/αποδειξεις :)  ... 

282699595_714261253118217_4931153504317355040_n.jpg

Επεξ/σία από Tricky78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...