Προς το περιεχόμενο

Υγεία ssd 93% να ανησυχώ;


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στο λαπτοπ τον SSD MUSHKIN MKNSSDTR 240GB από τον 10ο/2016 και εγκατεστημένο το hard disk sentinel όπου μου δείχνει επίδοση: 100% - υγεία: 93%. Ο δίσκος έχει ελεύθερο χώρο 38gb. Αυτό τώρα το 93% να με ανησυχεί; Δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα πάντως. Να μπω στην διαδικασία να τον αντικαταστήσω μην βρεθώ προ εκπλήξεως; Τι μου προτείνετε;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, μπορώ να κάνω έναν κλώνο αυτόν τον δίσκο στον καινούριο που θα αγοράσω έτσι ώστε μην μπαίνω στην διαδικασία να στήνω τα windows 10; Θα πρέπει ο καινούριος να είναι συνδεδεμένος σε κάποιο usb συρτάρι; Και αν ναι ποιο πρόγραμμα θα πρέπει να προμηθευτώ; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υγεία του δίσκου καθορίζεται απο τα TBW (τεραμπάιτ εγγραφών) του δίσκου.

Λογικό και επακόλουθο είναι ότι τόσα χρόνια μετά θα έχουν γραφτεί πολλά δεδομένα( αρχεία, ενημερώσεις κλπ κλπ) οπότε τα κελιά φθείρονται. Προ εκπλήξεων μπορεί να βρεθείς ανα πάσα ωρα και στιγμή με εναν SSD καθώς αν πεθάνει ο controller του δεδομένα δεν ανακτάς με τίποτα ασχέτως χρήσης και ηλικίας.

 

Στον καινούριο ναι μπορείς να κάνεις κλώνο την υπάρχουσα εγκατάσταση, και ναι θα πρέπει ο νεος δίσκος με κάποιον τρόπο να συνδεθεί με το σύστημα για να του μεταφερθουν τα αρχεία, είτε με docking station, είτε με κάποιον μετατροπέα usb to sata είτε αν δεν χρησιμοποιείς τον οπτικό δίσκο μπορείς να αγοράσεις θήκη (caddy) και να μπει δευτερος δίσκος στην συγκεκριμένη θέση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 93%  δεν σου υποδεικνύει αλλαγή δίσκου αυτή τη στιγμή! Είναι μια φυσιολογική φθορά αλλά υπάρχει ακόμη αρκετό περιθώριο. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να παίρνεις back up τα προσωπικά σου αρχεία. Μπορείς να κρατάς σε μια εξωτερική μονάδα αποθήκευσης και μια "εικόνα" (image) ολόκληρου του δίσκου, αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Επεξ/σία από fujitsuA530
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον fujitsu σε όσα είπε και θα συμπληρώσω για δίσκο του 2016 93% είναι πολύ καλά. Εγώ έχω δίσκο του 2018 και είναι στο 67%. Τα δεδομένα που θέλω να κρατήσω τα έχω και σε σκληρό οπότε αν ο ssd χαλάσει κάποια στιγμή απλά τον αλλάζω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, greekparot είπε

Αυτό τώρα το 93% να με ανησυχεί;

ΟΧΙ , απλά το 7% των κελιών μνήμης έχουν μαρκαριστεί ως μη αξιοπιστα. Στους SSD μέχρι και κάτω από το 50% πάμε άφοβα γιατί η υγεία δεν δείχνει γενι9κότερη φθορά μηχανικών μερών όπως στους συμβατικους δίσκους. Προσωπικά σε τριτεύων μηχάνημα έχω 27% υγεία σε SSD και δουλεύει μια χαρά.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Εγω εχω adata ssd 120gb σχεδον μια δεκαετια και ειναι 100% και επιδοση και υγεια..

Έτσι κι εμένα και μια μέρα εξαφανίστηκε από το bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2022 στις 7:55 ΠΜ, jgeorgiou είπε

ΟΧΙ , απλά το 7% των κελιών μνήμης έχουν μαρκαριστεί ως μη αξιοπιστα. 

Δεν είναι σωστό αυτό.

Στις 22/5/2022 στις 12:57 ΜΜ, greekparot είπε

Έχω στο λαπτοπ τον SSD MUSHKIN MKNSSDTR 240GB από τον 10ο/2016 και εγκατεστημένο το hard disk sentinel όπου μου δείχνει επίδοση: 100% - υγεία: 93%. Ο δίσκος έχει ελεύθερο χώρο 38gb. Αυτό τώρα το 93% να με ανησυχεί; 

[...]

Εάν το πρόγραμμα λέει "the status of the solid state disk is Perfect. Problematic or weak sectors were not found" (ή το αντίστοιχο στη γλώσσα που το έχεις), δεν έχεις κάτι για να ανησυχείς.

Σαφώς κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει ξαφνική βλάβη σε οτιδήποτε ηλεκτρονικό, ακόμα και καινούργιο.

Στις 23/5/2022 στις 1:19 ΠΜ, panatha1369 είπε

Εγω εχω adata ssd 120gb σχεδον μια δεκαετια και ειναι 100% και επιδοση και υγεια..βεβαια downloads πανε κατευθειαν σε μηχανικο..μονο  program και win στον ssd

Κάποιοι παλαιότεροι ssd δεν κατέγραφαν στο SMART table το wear των κελιών οπότε δεν το έκαναν report.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, άδικος είπε

Κάποιοι παλαιότεροι ssd δεν κατέγραφαν στο SMART table το wear των κελιών οπότε δεν το έκαναν report.

εχω έναν τέτοιο OCZ OCZSSD2-1SLD60G, πλέον συλλεκτικος αν δούλευε, brikαρε δυστυχώς σαν του @Τέρης Α.

PER.320617.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aris_ είπε

εχω έναν τέτοιο OCZ OCZSSD2-1SLD60G, πλέον συλλεκτικος αν δούλευε, brikαρε δυστυχώς σαν του @Τέρης Α.

PER.320617.jpg

Δεν ξέρω αν brikare ή αν κάηκε κάτι μέσα. Εμφανή ζημιά πάντως δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω εναν adata 256 με 80% και δουλευει μια χαρα , απλα περιμενω πότε θα εξαφανιστει.

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, triplex1 είπε

Εχω εναν adata 256 με 80% και δουλευει μια χαρα , απλα περιμενω πότε θα εξαφανιστει.

έχει ακόμα δρόμο μπροστά του

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ακόμα, υπάρχουν και χειρότερα!

Τον έχω από καλοκαίρι / φθινόπωρο του 13 πρώτη μέρα που έγινε διαθέσιμος στο πλαίσιο. Μέχρι πριν 2 χρόνια ήταν ο C αρχικά στο main pc μετά σε laptop - δεύτερο desktop
Πλέον τον έχω κυρίως σαν το download folder στο pc που μαζεύει τη σαβούρα. Καμιά φορά περνώ και win για να κάνω δοκιμές με mem oc και mem test.

aMyBU8w.png

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...