Προς το περιεχόμενο

Η Leica αφήνει πίσω της τη Huawei και ανακοινώνει μακροχρόνια συνεργασία με τη Xiaomi


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, compubile είπε

Αναμφίβολα, Μετά τα Μi 10 Ultra και τα Mi 11 Ultra αναμένεται ν' απογειωθούν οι επιδόσεις των Smartphones της εταιρείας όσον αφορά τις κάμερες. Καλό είναι βέβαια κάποια στιγμή να προσγειωθούν οι τιμές οι οποίες δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση (κάτι που ισχύει βέβαια για όλες τις εταιρείες του ανταγωνισμού)

Οι τιμές το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ανεβαίνουν.

Θα γίνω κακός και δεν το λέω για να προσβάλλω.

Είναο πολλοί αυτοί που έχουν το "κόλλημα" με τα "υπερκινητά" να τα πω έτσι που θα δίνουν 1000 και 1500 ευρώ για να έχουν το τελευταίο 'καλύτερο" μοντέλο.

Οι καταναλωτλες και ειδικά οι μικρότεροι σε ηλικία, έχουν "φάει" τόσο πλύση εγκεφάλου που έχουν ακόρεστη ανάγκη να αποκτήσουν το τελευταίο μοντέλο.

Να πω και πάλι, δε θέλω να προσβάλω τον οποιοδήποτε.

Κάποτε ήμουν και εγώ έτσι. για χρόνια. 

Από εποχής Nokia να έχω το τελευταίο μοντέλο. Μετά να έχω το καλύτερο Samsung, μετά το γύρισα στα 'Note" της Samsung λόγω της μεγαλύτυερης οθόνης τους.

Τώρα που τα έχουν κάνει στενότερα και μακρύτερα (16:9) (16:10) (όχι μόνο η samsung) δε μου αρέσουν.

Στην ηλικία που είμαι τώρα, ένα κινητό των 300 ευρώ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα iphone και Samsung των 1500 ευρώ.

 

Σχετικά με τις κάμερες, θαρρώ πως ένα απλό κινητό, έχει μια σχετικά καλή κάμερα για να έχεις μια καλή φωτογραφία και ένα βίντεο.

Σαφώς και το iphone 13pro max έχει μακράν καλύτερη κάμερα, αλλά δε ξέρω κατά πόσο τη χρειάζεται ένας μέσος καταναλωτής.

Ακόμα και youtuber να είναι κάποιος, είναι προτιμότερο να επενδύσει 1200 ευρώ σε μια φωτογραφική και 300 ευρώ σε ένα απλό κινητό, παρά 1500 ευρώ σε ένα κινητό.

Επεξ/σία από UsernameNeeded
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Αν είναι εκτός του budget σου δεν σημαίνει ότι δεν δικαιολογείται το κόστος του.

Που κολλάει το budget του καθενός με το αν κάτι είναι όντως υπερτιμημένο ή όχι;  Είναι καθολικά αποδεκτό ότι συσκευές κινητής τηλεφωνίας (και όχι μόνο) δεν ανταποκρίνονται στην αξία τους κάτι που βέβαια αποδεικνύεται από την πτώση της τιμής τους σε σύντομο χρονικό διάστημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

για ενα μεγαλο κομματι του πληθυσμου η καμερα ειναι το No1 που τους ενδιαφερει σε ενα smartphone....
ειδικα τις γυναικες.....

οι γυναικες δεν εχουν ιδεα τι πατανε εισαι σιγουρος νιωθουν απο φωτογραφια;;;; χαχααχα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, compubile είπε

Που κολλάει το budget του καθενός με το αν κάτι είναι όντως υπερτιμημένο ή όχι;  Είναι καθολικά αποδεκτό ότι συσκευές κινητής τηλεφωνίας (και όχι μόνο) δεν ανταποκρίνονται στην αξία τους κάτι που βέβαια αποδεικνύεται από την πτώση της τιμής τους σε σύντομο χρονικό διάστημα

Πίσο μα πόσο σωστό. Συμφωνώ απόλυτα και νομίζω πως όλοι συμφωνούμε.

Το κόστος (σε υλικά) ενός Iphone , samsung , οι ναυαρχίδες που λέμε, είναι λιγότερο απο 300 ευρώ.

Τα υπόλοιπα είναι για να πληρωθούν οι παατέντες, οι καινοτομίες, οι εργάτες, τα μεταφορικά.

 

Τα μεταχειριασμένα iphone έχω δει πως κρατάνε αξία

Επεξ/σία από UsernameNeeded
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EmptyPromises είπε

αδιαφορο.... αμα την τις φωτογραφιες...λες και ο κοσμος περιστρεφετε γυρω απο μια φωτογραφικη.

Δεν εχεις δικιο δυστυχως.

πας σε εστιατορια/ καφε; Τραβανε φωτο το φαγητο

πας στην καραλια; Βγαζουν φωτο τον κωλο τους

πας σε συναυλια; Βλεπεις χιλιαδες οθονες μπροστα να τραβανε βιντεο

πας ανασταση; Τραβανε τα βαρελοτα

η ζωη μας εχει γινει ενα ατελειωτο τραβηγμα φωτογραφιας για να το ποσταρουμε στο ιντερνετ να παρουμε likes.

 

οι εταιριες εχουν καταφερει να μας πανε εκει που θελουμε και μας αξιζει, να ασχολουμαστε με την καμερα του κινητού μας σαν να ξρεμεται η ζωη μας απο αυτο

 

υγ: τα παραπανω εχουν μεγαλη δοση ύπερβολης για να περασω το νοημα που θελω. Δεν ειναι ολοι ψωνισμενοι και ματαιοδοξοι

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, polydoroskatharakis είπε

Σήμερα που η φωτογραφία στα smartphones είναι ως επί το πλείστον θέμα software, είναι φανερό πως η Leica μόνο το όνομά της πουλάει...

Αν το πρωτογενές αποτέλεσμα δεν είναι καλό το software δεν μπορεί να κάνει θαύματα. Από την άλλη, σε αισθητήρες με διαστάσεις κουτσουλιάς και τον φακό σχεδόν κολλημένο στον αισθητήρα, οι χρωματικές εκτροπές και παραμορφώσεις είναι έτσι κι αλλιώς ελάχιστες. Τι παραπάνω θα κάνει δηλαδή η leica. Θα βάλει τον summicron οκτώ στοιχείων σε κινητό; Τον κόσμο δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

για ενα μεγαλο κομματι του πληθυσμου η καμερα ειναι το No1 που τους ενδιαφερει σε ενα smartphone....
ειδικα τις γυναικες.....

Καλά οι γυναίκες το ανεβάζουν στο ινσταγκραμ και βάζουν το κορμί και το μαγιό τους και εκεί έχει τον δικό του αλγόριθμο, συμπίεση και μην νομίζεις ότι μεταφέρεται η εικόνα στο 100% ποιότητας.

Δεν τις κόβω και για photo enthusiasts.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φωτεινες συνθηκες πανω κατω τα περισσοτερα βγαζουν πολυ καλες φωτογραφιες....και για το μεσο χρηστη οι διαφορες δεν ειναι διακριτες...(τρωνε ολοι ομως την παπατζα ολοι με την samsung που εχει το saturate απο default ψηλα και τα χρωματα ειναι πολυ ζωηρα και ενθουσιαζονται)
 

Και ηρθε και το pixel και με μια ΚΑΜΕΡΑ και κατουρησε τα παντα...
Οποτε αντι να ανακοινωνουν συνεργασιες...ας φτιαξουν το λογισμικο της καμερας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βασικά αυτό που θέλει να πει η είδηση και το χάσατε είναι:

"Η Huawei  έστελνε στις φωτογραφίες μας στο CCCP  του Xi Jinping, τώρα άλλαξε η συνεργασία και θα τίς στέλνει η Xiaomi."

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρός ήταν.

φτάνει πια αυτό το φωτοστέφανο γύρω από τον ήλιο και τα ξεθωριασμένα χρώματα. πρέπει η χιαομι να πάρει λίγο τα πάνω της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, basilis5 είπε

υγ: τα παραπανω εχουν μεγαλη δοση ύπερβολης για να περασω το νοημα που θελω. Δεν ειναι ολοι ψωνισμενοι και ματαιοδοξοι

Εγώ πάλι θα μπορούσα να πω πως δεν υπερβάλεις καθόλου.

Είναι ακριβώς έτσι.

Mια δόση υπερβολής υπάρχει, αλλά σίγουρα όχι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UsernameNeeded είπε

Οι τιμές το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ανεβαίνουν.

Θα γίνω κακός και δεν το λέω για να προσβάλλω.

Είναο πολλοί αυτοί που έχουν το "κόλλημα" με τα "υπερκινητά" να τα πω έτσι που θα δίνουν 1000 και 1500 ευρώ για να έχουν το τελευταίο 'καλύτερο" μοντέλο.

Οι καταναλωτλες και ειδικά οι μικρότεροι σε ηλικία, έχουν "φάει" τόσο πλύση εγκεφάλου που έχουν ακόρεστη ανάγκη να αποκτήσουν το τελευταίο μοντέλο.

Να πω και πάλι, δε θέλω να προσβάλω τον οποιοδήποτε.

Κάποτε ήμουν και εγώ έτσι. για χρόνια. 

Από εποχής Nokia να έχω το τελευταίο μοντέλο. Μετά να έχω το καλύτερο Samsung, μετά το γύρισα στα 'Note" της Samsung λόγω της μεγαλύτυερης οθόνης τους.

Τώρα που τα έχουν κάνει στενότερα και μακρύτερα (16:9) (16:10) (όχι μόνο η samsung) δε μου αρέσουν.

Στην ηλικία που είμαι τώρα, ένα κινητό των 300 ευρώ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα iphone και Samsung των 1500 ευρώ.

Σχετικά με τις κάμερες, θαρρώ πως ένα απλό κινητό, έχει μια σχετικά καλή κάμερα για να έχεις μια καλή φωτογραφία και ένα βίντεο.

Σαφώς και το iphone 13pro max έχει μακράν καλύτερη κάμερα, αλλά δε ξέρω κατά πόσο τη χρειάζεται ένας μέσος καταναλωτής.

Ακόμα και youtuber να είναι κάποιος, είναι προτιμότερο να επενδύσει 1200 ευρώ σε μια φωτογραφική και 300 ευρώ σε ένα απλό κινητό, παρά 1500 ευρώ σε ένα κινητό.

Ένα κινητό των 1200 ευρώ, αν το κρατήσεις 4 χρόνια έχει γίνει 300/χρόνο. Έτσι έκανα και εγώ και θεωρω μου βγήκε καλύτερα από παλιά που άλλαζα σχεδόν κάθε χρόνο mid range κινητό.

2 ώρες πριν, fotoalexandros είπε

Το brand name της leica είχε την ουσιαστική αξία του έως τα μέσα του 20ου αιώνα καθώς αποτελούσε μονοπώλιο στις τηλεμετρικές φωτογραφικές μηχανές και φακούς. Εδώ και μερικές δεκαετίες έμεινε μόνο το όνομα και η φήμη. Ότι σήμερα "κατασκευάζει" προέρχεται ουσιαστικά από την Άπω ανατολή, κυρίως την panasonic, επάνω στα σώματα της οποίας κολλάει την φίρμα της, μοσχοπουλώντας την ίδια μηχανή που πουλάει η panasonic στο τετραπλάσιο της τιμής εις υγεία των κορόιδων.  Όσον αφορά τους φακούς ειδικά πρόκειται περί καθαρής κωμωδίας. Μυστικά δεν υπάρχουν σήμερα σε αυτόν τον τομέα και τα πάντα σχεδιάζονται  επί τις ουσίας από υπολογιστές. 

Οι φακοί μόνο κωμωδία δεν είναι. Έχεις πιάσει ποτέ Leica?

Έχει η Panasonic Q, Q2, M11? Οχι είναι η απάντηση.

56 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Αν το πρωτογενές αποτέλεσμα δεν είναι καλό το software δεν μπορεί να κάνει θαύματα. Από την άλλη, σε αισθητήρες με διαστάσεις κουτσουλιάς και τον φακό σχεδόν κολλημένο στον αισθητήρα, οι χρωματικές εκτροπές και παραμορφώσεις είναι έτσι κι αλλιώς ελάχιστες. Τι παραπάνω θα κάνει δηλαδή η leica. Θα βάλει τον summicron οκτώ στοιχείων σε κινητό; Τον κόσμο δουλεύουν.

Είχα κάποτε το huawei P10 με Leica monochrome αισθητήρα. Είχα συγκρίνει και ήταν τρομερό. Ψαξε τι έστι monochrome sensor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vsterg είπε

Άλλος με τη ναυαρχίδα μας...

1500 και να καινε για xiaomi .

2 ώρες πριν, sabrewulf είπε

Κωλο αμερικανακια γενικότερα μην πάει μια εταιρεία μπροστά να τη βυθίσουν-δεν πήγαινε για τη λεικα

Παρακαλω πολυ , προφερεται  Λάικα . Ειναι η διφθογγος στα  Γερμανικά  ei = άι   , πχ  Mein  = Μάιν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dstilio είπε

Ένα κινητό των 1200 ευρώ, αν το κρατήσεις 4 χρόνια έχει γίνει 300/χρόνο. Έτσι έκανα και εγώ και θεωρω μου βγήκε καλύτερα από παλιά που άλλαζα σχεδόν κάθε χρόνο mid range κινητό.

Μια χαρά πάντως έχω 3 χρόνια ένα Xiaomi Mi9T Pro (SD 855, 6/128 GB) το οποίο πήρα 400 ευρώ (133 ευρώ/έτος).😇

Κανένα κόλλημα, υπέροχη οθόνη, μπαταρία που βγάζει άνετα μέρα χωρίς να καιγόμαστε όπως στα τελευταία snapdragons.

/offtopic με αφορμή το σχόλιο σου να δικαιολογήσεις τα απαράδεκτα και απίστευτα 1200 ευρώ.😬

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...