Προς το περιεχόμενο

Στο στόχαστρο της Microsoft και της τεχνητής νοημοσύνης η τοξικότητα του Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Θα το θέσω ως ένα παράδειγμα της σημερινής μέρας:

είναι προσπάθεια φίμωσης η απαγόρευση της οπλοκατοχής στις ΗΠΑ? Είναι κακό να μπει ένας έλεγχος στο ποιος μπορεί ή πρέπει να έχει όπλο? 

Ρωτάω γιατί από την αστρολογία ως την ρητορική μίσους, υπάρχει τεράστιο κενό ουσίας και δεν πρέπει καν να είναι στην ίδια πρόταση πόσο μάλλον ως αντίβαρο επιχειρηματολογίας…

αν και δεν είμαι σίγουρος πως συνδέεται η οπλοκατοχή.

Το να υποστηρίζει κάποιος την οπλοκατοχή είναι δικαίωμα του αρκεί να μην λέει ότι θα το χρησιμοποιήσει εκτός αν κινδυνεύει η ζωή του. Τουλάχιστον νμζ αυτό όριζε ο νόμος.

Απο εκεί και περα και εγώ κατά είμαι αλλά αυτό αποτελεί δημόσια συζήτηση στις ΗΠΑ και τελικά πολιτική απόφαση. Θα χαιρόμουν αν αυτοί που είναι ενάντια ισοπεδώναν τα επιχειρήματα όσων είναι υπέρ. Με το να φιμώσεις τους υπέρμαχους δημιουργείς συνομοσιολογους και εντείνεις το πρόβλημα.

Προφανώς και έχει μεγάλο κενό. Για αυτό και η ρητορική μίσους ή ο ρατσισμός αποτελεί και ποινικό αδίκημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

1) οκ δεν ειναι τόσο τραγικά τα πράματα δηλαδή τα άτομα που έχουν τόσο εχθρική συμπεριφορά είναι έτσι και αλλιώς η εξαίρεση και οχι ο κανόνας. 

2) Απλά αγνόησε τους δεν ειναι ανάγκη να διαβάζεις τι γράφουν ή να τους απαντάς, δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα πχ αν σε βρίσει κάποιος και εσύ απλά να μην ασχοληθείς. 

3) Εγώ το βρίσκω θετικό αυτό γιατί αυτό που λες με υπερβολικό/αρνητικό τρόπο γίνεται ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν φραγμοί που θα καταπίεζαν την πραγματική άποψη (ελευθερία του λόγου) κάποιου. 

Πχ έστω είσαι 2 μέτρα 110 κιλά και 10% λίπος (τα περισσότερα κιλά μυϊκή μάζα δηλαδή) και εγώ 1,5 μέτρο κοκαλιάρης, αν ήμασταν πχ σε μια καφετέρια και έλεγες κάτι που εγώ διαφωνούσα εντελώς δεν θα σου "την έλεγα" για αυτό γιατι θα φοβόμουν μην μου παίξεις κάνα μπουκέτο, (καταπίεση της ελευθερίας του λόγου μου δηλαδή) θα μπορούσες μάλιστα να επιβάλεις την άποψη σου με το ζόρι αν με κοιτούσες άγρια και εγώ αναγκαστικά θα συμφωνούσα. 

 Ενώ στο internet ακριβώς εγώ εσύ και ο καθένας μπορεί να είναι ο εαυτός του (βασικά με το σημερινό Political Correct και cancel culture δεν γίνεται αυτό αλλά έστω αν δεν υπήρχε λέμε) 

Και το να μπορείς να δεις τον πραγματικό καθρέφτη της κοινωνίας και τις πραγματικές απόψεις ιδέες κάποιον αλλά και να λάβεις τις πληροφορίες τους ειναι πολύ σημαντικό και δημοκρατικό (πχ τώρα όλη η δύση μισεί την Ρωσία και την θεωρεί τον κακό της υπόθεσης, μπορεί να είναι, αλλά δεν έχει πρόσβαση στις πληροφορίες που αφορούν την ρωσική πλευρά απλά παίρνει "έτοιμη" μασημένη τροφή απο τα socia της δύσης και τα κανάλια της δύσης. )

Προτιμώ να ξέρω αν ο άλλος με εχθρεύεται παρά να παραμένει σιωπηλός επειδή φοβάται το ban να στο πω έτσι απλά και να το πάω στην λογική σου που λες ότι οι άνθρωποι στο internet ειναι "κακοί" (που είπαμε δεν πιστεύω να ειναι ο κανόνας αλλά έστω πες πως είναι)  ή επειδή θα σβηστεί το μήνυμα του και δεν θα το δω έτσι και αλλιώς. 

Επιπλέον αν μπορώ να δω τι λέει κτλ θα ξέρω και γιατί με εχθρεύεται (δεν θα μπλοκαριστεί η πληροφορία δηλαδή, το πάω και μακροσκοπικά πχ Ελλάδα, Τουρκία ή Ισραήλ, Παλαιστίνη κτλ κτλ) και έτσι θα έχω καλύτερη εικόνα που ίσως να μην αλλάξει η άποψη μου αλλά ίσως βρω και μια αλήθεια σε αυτό και δώ ότι ίσως έχω και εγώ λάθος και να τα "βρούμε" τελικά. 

Τέλος (για να γυρίσω την κουβέντα και σε άλλα πρακτικά ζητήματα) εγώ ανέκαθεν πίστευα ότι το internet ειναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις και γνωριμίες γιατί ακριβώς όπως δεν υπάρχει η καταπίεση της ελευθερίας του λόγου και της πληροφορίας σε σχέση με το παράδειγμα που εσύ είσαι 2 μέτρα έτσι δεν υπάρχει και σε αυτόν τον τομέα,  θέλω να πω πολλοί μπλέκουν σε σχέσεις με άτομα που δεν ταιριάζουν καθόλου απλά επειδή τους επηρεάσει το κοινωνικό επίπεδο κάποιας/κάποιου (πχ τον είδε με ακριβό αμάξι καλά ρούχα κτλ) ή καθαρά για εμφανισιακά κριτήρια... και στο τέλος δυστυχούν.  Μπορεί μάλιστα να μην γίνει καμία επαφή απλά και μόνο επειδή έχει κάποιο εξωτερικό κριτήριο. 

Στο ιντερνετ πρώτα μαθαίνεις το μυαλό του άλλου επειδή δεν υπάρχουν τέτοια εμπόδια και ξέρεις αν (κατα εσένα τουλάχιστον με τα μυαλά που κουβαλάς και το γούστο σου) ειναι τρελός, τρελή χαζός έξυπνος αν συμφωνείτε και γενικά έχετε κοινά ενδιαφέροντα που ειναι πολύ πιο βασικό απο το αν το στήθος της ειναι Α cup ή DD ας πούμε. 
 

Αν και αντιλαμβάνομαι αυτό που λες δεν παύει η σκέψη μου να πηγαίνει σε παιδιά όπως ο Μάκης και το περιβάλλον που αναγκάστηκε να ζήσει…  

είτε ήταν θύματα σχολικού εκφοβισμού, είτε διαδικτυακού εκφοβισμού, είτε ενός επικίνδυνου διαδικτυακού παιχνιδιού, δεν παύει να μην αντιλαμβανόμαστε στην δύναμη και το πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει ένα τοξικό περιβάλλον πραγματικό ή εικονικό…

αν θέλετε (δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα) με πρόφαση την ελευθερία του λόγου να υποστηρίζεται την ασυδοσία, τον μη έλεγχο και να ρίχνετε την ευθύνη στα θύματα, δικαίωμα σας… χειρότερα θα γίνονται όμως τα πράγματα και δυστηχώς θα πολλαπλασιάζονται τέτοια γεγονότα όσο δεν παίρνονται αποφάσεις…

 

52 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

αν και δεν είμαι σίγουρος πως συνδέεται η οπλοκατοχή.

Το να υποστηρίζει κάποιος την οπλοκατοχή είναι δικαίωμα του αρκεί να μην λέει ότι θα το χρησιμοποιήσει εκτός αν κινδυνεύει η ζωή του. Τουλάχιστον νμζ αυτό όριζε ο νόμος.

Απο εκεί και περα και εγώ κατά είμαι αλλά αυτό αποτελεί δημόσια συζήτηση στις ΗΠΑ και τελικά πολιτική απόφαση. Θα χαιρόμουν αν αυτοί που είναι ενάντια ισοπεδώναν τα επιχειρήματα όσων είναι υπέρ. Με το να φιμώσεις τους υπέρμαχους δημιουργείς συνομοσιολογους και εντείνεις το πρόβλημα.

Προφανώς και έχει μεγάλο κενό. Για αυτό και η ρητορική μίσους ή ο ρατσισμός αποτελεί και ποινικό αδίκημα.

Το έφερα περισσότερο ως παράδειγμα με παρόμοιους μηχανισμούς υπεράσπισης και μη λογικών αποφάσεων για την εξάλειψη των όλο και πιο διογκούμενων προβλημάτων…

μακάρι κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε  ότι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε τόσο πολύ με το εγώ αλλά με τι, πως και που θελουμε να μεγαλώσουν τα παιδιά μας…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονοδιάστατη πληροφόρηση, φίμωση της άλλης πλευράς, προπαγάνδα....κλπ
Take your pick. 
Τα ζούμε τα τελευταία 2 χρόνια σε full mode, για το καλό της 'υγείας' μας αρχικά και πρόσφατα με την δαιμονοποίηση του 'ξανθού γένους'. 

Βασιλάκη δεν μας τα λες καλά.

image.jpeg.903e3d5c862c86da5ecb2b327f798c01.jpeg

Επεξ/σία από gnoe
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Κατανοούμε πως το οιοδήποτε σύστημα συντονισμού περιεχομένου θα έχει κενά, καθώς και ότι θα απαιτείται διαρκής επιτήρηση των μαζών. Ο στόχος με το (De)ToxiGen είναι να μπορέσουν οι κυβερνήσεις ή οι πλουτοκράτες μέσω των συστημάτων τεχνητής νοημοσύνης να εντοπίζουν πληροφορίες ή απόψεις σε οποιαδήποτε υφιστάμενη ψηφιακή (βραχυπρόθεσμα) ή φυσική (μακροπρόθεσμα) πλατφόρμα ελεύθερης έκφρασης και νόησης και να χειραγωγούν αυτό το περιεχόμενο αποτελεσματικότερα», δήλωσε η Έτσε Καμάρ

Fixed....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Η ρητορική μίσους και το hate speech δεν ειναι ελευθερία της έκφρασης αλλά εκμετάλλευση αυτής της ελευθερίας με πιθανά αρνητικά αποτελέσματα. 

Η «ρητορική μίσους» και το "hate speech" είναι κοινωνικά κατασκευάσματα των SJWs. Λυπάμαι αλλά δε θα δεχτούμε την κατάργηση της ελευθερίας του λόγου για να μη θιχτούν οι «ευαισθησίες» σας.

  • Like 4
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι ειναι τοσο ενδιαφερον αυτο το θεμα.

Τελικα διαβαζοντας τα σχολια κατι αρπαζεις μεσες ακρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, michael92 είπε

Η «ρητορική μίσους» και το "hate speech" είναι κοινωνικά κατασκευάσματα των SJWs. Λυπάμαι αλλά δε θα δεχτούμε την κατάργηση της ελευθερίας του λόγου για να μη θιχτούν οι «ευαισθησίες» σας.

Και το χειρότερο, καταπιέζουν στην έκφραση και στην ελευθερία του λόγου τις ομάδες που υποτίθεται προστατεύουνε. 

 

Ένας διαχειριστης του fb (μέσω τρίτης εταιρίας με μεγάλη εκμετάλλευση) παραιτηθηκε όταν είδε τι παίζει από πίσω και είπε πως ο καλύτερος τρόπος προστασίας των παιδιών, ειναι να καταργηθεί το ίδιο το fb. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

αν και δεν είμαι σίγουρος πως συνδέεται η οπλοκατοχή.

Το να υποστηρίζει κάποιος την οπλοκατοχή είναι δικαίωμα του αρκεί να μην λέει ότι θα το χρησιμοποιήσει εκτός αν κινδυνεύει η ζωή του. Τουλάχιστον νμζ αυτό όριζε ο νόμος.

Απο εκεί και περα και εγώ κατά είμαι αλλά αυτό αποτελεί δημόσια συζήτηση στις ΗΠΑ και τελικά πολιτική απόφαση. Θα χαιρόμουν αν αυτοί που είναι ενάντια ισοπεδώναν τα επιχειρήματα όσων είναι υπέρ.

Εγώ απορώ πως δεν βλέπει κανείς τον κίνδυνο ενός γενικευμένου εμφυλίου στυλ λευκοί vs everybody else, με τα κουμπούρια να αφήνουν πίσω χιλιάδες πτώματα και τις ΗΠΑ να βιώνουν apocalyptic events.

224927-gun.jpg

Όχι πως στην Ευρώπη θα την περάσουμε "ζάχαρη". Αν γίνει κανένα τέτοιο σκηνικό οι συνέπειες της "Ουκρανίας" θα μοιάζουν με απλό κρυολόγημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο παρατηρήσεις μέχρι τώρα:

α) το 1984 έχει καταντήσει ότι η αποκάλυψη του Ιωάννη, οι προφητείες του Νοστράδαμου, το ημερολόγιο των Μαγια και τα λόγια ενός γέροντα δημοσιευμένα σε ένθετο κυριακάτικης εφημερίδας, μέσο εκφοβισμού…

β) εντέλει μόνο ένας μισαλλόδοξος άνθρωπος δεν θα αναγνώριζε ένα τοξικό περιβάλλον ή την ρητορική μίσους… δεν έχετε βαρεθεί να διαβάζετε “εε κάτι είχαμε υποπτευθεί”, “είχε δείξει τέτοια συμπεριφορά”, “έλεγε κάτι περίεργα αλλά που να το φανταστούμε ότι θα το κάνει” και αλλά πολλά τέτοια… για όποιον ενδιαφέρεται ας ψάξει τον όρο “incel”…

29 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγώ απορώ πως δεν βλέπει κανείς τον κίνδυνο ενός γενικευμένου εμφυλίου στυλ λευκοί vs everybody else, με τα κουμπούρια να αφήνουν πίσω χιλιάδες πτώματα και τις ΗΠΑ να βιώνουν apocalyptic events.

224927-gun.jpg

Όχι πως στην Ευρώπη θα την περάσουμε "ζάχαρη". Αν γίνει κανένα τέτοιο σκηνικό οι συνέπειες της "Ουκρανίας" θα μοιάζουν με απλό κρυολόγημα.

FTmitITWIAAy0m7.png.1da0e5fda3b43e7f378b5060aa1ff075.png

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δείτε πως αν φιλτραριστεί η λέξη “τοξικότητα” ποσο γρήγορα θα καλυτερέψει το Ίντερνετ..

Δικό σου MS , χωρις χρέωση απο μένα 👍🏻

Αναφορά σε κείμενο

για όποιον ενδιαφέρεται αςψάξει τον όρο “incel”…

..για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται , οχι , μη δείτε/ψάξετε οτιδήποτε απο τη lifo 

..ακομα γελάω…και μετα αναρωτιέστε γτ διαιωνίζεται η κατάσταση 

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Να δείτε πως αν φιλτραριστεί η λέξη “τοξικότητα” ποσο γρήγορα θα καλυτερέψει το Ίντερνετ..

Δικό σου MS , χωρις χρέωση απο μένα 👍🏻

..για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται , οχι , μη δείτε/ψάξετε οτιδήποτε απο τη lifo 

..ακομα γελάω…και μετα αναρωτιέστε γτ διαιωνίζεται η κατάσταση 

Εσύ που τα ξέρεις όλα δεν χρειάζεται να ψάξεις…

εγώ έδωσα έναν γρήγορο και ευκολονόητο link για αυτό που συμβαίνει σήμερα…

αν θέλεις, που δεν θέλεις, σου δίνω και link με τις μελέτες…

αν θέλεις, που δεν θέλεις, μπορείς να ψάξεις και μόνος σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Φιλε AtiX , μόνος σου το είπες , σταματήστε να κοιτάτε το δέντρο , χάνετε το δάσος 

τροφή για σκέψη ίσως :

 

FAB6DFE8-8A8F-4179-A5AC-B7D969B9D010.png

1500D226-3123-4EC0-8555-1118024D1675.png

Κάτι δεν έχεις καταλάβει φίλε μου,

δεν κοιτάω το “δέντρο”, το ξέρω το δέντρο και μάλιστα πολύ καλά, επειδή κάποιοι δεν αποδέχονται όμως το “δάσος” πρέπει να αποδείξω ότι πρώτον υπάρχουν “δέντρα” και δεύτερον ότι πολλά “δέντρα” αποτελούν “δάσος”…

εκεί έχουμε καταντήσει… 

ΥΓ: ο άνθρωπος δούλευε μιας και παράτησε το σχόλιο και τα έκανε δώρο στον εαυτό του για την ενηλικίωση του, αυτά ξέρουμε μέχρι στιγμής…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AtiX είπε

ΥΓ: ο άνθρωπος δούλευε μιας και παράτησε το σχόλιο και τα έκανε δώρο στον εαυτό του για την ενηλικίωση του, αυτά ξέρουμε μέχρι στιγμής…

Δέντρο - Δάσος …

D0BF192B-FF92-4137-A7E2-FCD3D5A4D158.jpeg

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...