Προς το περιεχόμενο

Η Broadcomm εξαγοράζει τη VMware με το ποσό των 61 δισ. δολαρίων


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ξεκιναει μια εταιρια τωρα και αγοραζει VMware;
Καταλαβαινω αυτους που ειχαν ήδη και "αναγκαστικα" το συνεχίζουν, οι υπολοιποι;
 

55 λεπτά πριν, RaNd είπε

Λέγεται ότι θα βάλει το brand  vmware παντού, αντε μπας και δούμε Symantec AV Server με HTML5, όπως στη vmware, αντί για Java, εν έτη 2022...

Όπως και να έχει ελπίζουμε το καλύτερο, γιατί δεν υπάρχει εναλλακτική ώριμη ακόμα, έναντι της VMware...

Vcenter/ esxi 7. Από το U01 μέχρι και το 3 το έχουν ρημάξει. Μπρος πίσω, σε αποφάσεις, όπως με τις SD   για boot κλπ.  3 Tickets έχουμε ανοιχτά εδώ και μήνες και έφτασαν engineering level, χωρίς να αναφέρω ενα σωρό αλλα που χουμε βρει μπροστά μας...

Ολα σε version 7...

PS. έχουμε 100δες esxi, και πάνω απο 20 vcenter clusters εγκατεστημένα, οπότε υπάρχει αρκετή εμπειρία σρον χώρο.

Ποιος με VMware παει στην latest version;
Θυμαμαι ειχαν θεματα απο τις πρωτες εκδόσεις 6.
Εμεις απο 5.5 πηγαμε 6 οταν βγηκε η 6.5 και παλι με επιφυλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, dbrillis είπε

Ποιος ξεκιναει μια εταιρια τωρα και αγοραζει VMware;
Καταλαβαινω αυτους που ειχαν ήδη και "αναγκαστικα" το συνεχίζουν, οι υπολοιποι;
 

Ποιος με VMware παει στην latest version;
Θυμαμαι ειχαν θεματα απο τις πρωτες εκδόσεις 6.
Εμεις απο 5.5 πηγαμε 6 οταν βγηκε η 6.5 και παλι με επιφυλαξεις.

Το ίδιο δεν ισχύει για όλες τις πλατφόρμες ;

Κάποιος που τρέχει Windows 10 (και παράγει εισόδημα από αυτό, δηλαδή είναι η δουλειά του), θα πάει αμέσως σε Windows 11;

Σε τόσο μεγάλου μεγέθους πολύπλοκα συστήματα, πάντα υπάρχει κάποιος κίνδυνος για bugs στις νεότερες εκδόσεις, όσο καλό QA και να έχει μια εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση μπας και μου ξεμπλοκάρετε το μυαλό. Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει VMWare και οτιδήποτε αντίστοιχο αντί το παραδοσιακό bare metal physical server?

Για βοηθήστε ρε παιδια να ανοίξουν οι ορίζοντες μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Να κάνω μια ερώτηση μπας και μου ξεμπλοκάρετε το μυαλό. Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει VMWare και οτιδήποτε αντίστοιχο αντί το παραδοσιακό bare metal physical server?

Για βοηθήστε ρε παιδια να ανοίξουν οι ορίζοντες μας!

Γιατί με ένα Δυνατό Physical server μπορεί να τρέχεις (με VMWARE) 10 σερβερς ή και παραπάνω. Ξέρεις τι εξοικονόμηση σε χρήμα είναι αυτό για μια εταιρία?

Ξέρεις πόσο ποιο ευκολα συντηρείς ελέγχεις παιρνεις backup ένα τέτοιο σύστημα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blanka είπε

Γιατί με ένα Δυνατό Physical server μπορεί να τρέχεις (με VMWARE) 10 σερβερς ή και παραπάνω. Ξέρεις τι εξοικονόμηση σε χρήμα είναι αυτό για μια εταιρία?

Ξέρεις πόσο ποιο ευκολα συντηρείς ελέγχεις παιρνεις backup ένα τέτοιο σύστημα? 

Μετά πρέπει να παίρνεις όμως image backup φαντάζομαι για τον physical server, όποτε σε περίπτωση που αυτός κλατάρει να μπορείς να κανείς ένα restore!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Μετά πρέπει να παίρνεις όμως image backup φαντάζομαι για τον physical server, όποτε σε περίπτωση που αυτός κλατάρει να μπορείς να κανείς ένα restore!

οπου θέλεις τα σηκώνεις σε μια ανάγκη. ο physical δεν θέλει backup , μονο τα VMs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιος θα κάνω μια δοκιμή με το VM WorkStation, να σηκώσω κανα 2 linux VM & Windows VM  να δω τι παίζει!

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

23 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Μετά πρέπει να παίρνεις όμως image backup φαντάζομαι για τον physical server, όποτε σε περίπτωση που αυτός κλατάρει να μπορείς να κανείς ένα restore!

 

Η εύκολη λύση για VM backup, είναι μέσω Veeam Community edition.
οσο αφορα τον hypervisor (esxi) μπορεις να παρεις export/backup ολο το config ώστε αν παρει φωτια το μηχανημα, να το κανεις restore.

 

Τρέχω σε PC με 8Gb ram esxi 6.5 firewall appliance (SophosXG) γιατί μπορώ με μια κάρτα δικτύου να περάσω πολλά VLANs, να εχω instant backup/restore και ένα σωρό άλλες ευκολίες.

 

 

Επεξ/σία από RaNd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Να κάνω μια ερώτηση μπας και μου ξεμπλοκάρετε το μυαλό. Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει VMWare και οτιδήποτε αντίστοιχο αντί το παραδοσιακό bare metal physical server?

Για βοηθήστε ρε παιδιά να ανοίξουν οι ορίζοντες μας!

Πάρα πολλά τα οφέλη, ειδικά αν έχεις πολλούς servers.. Δεν το κάνεις για ένα εκτός αν τον κάνεις outsource οπότε θα είναι εκεί σε VM κάτι. Αν έχεις servers σε VM και backup γίνεται και σε παλιές εκδώσεις γυρνάς και ποτέ δεν πέφτει (το τρέχεις σε cluster με πολλούς φυσικούς servers που τρέχουν πολλαπλάσιους virtual με storage δίπλα και δεν πέφτει τίποτα όπως θα γινόταν με ένα φυσικό server. Αν καεί ένας φυσικός σερβερ που τρέχει τους vm αναλαμβάνουν οι άλλοι μέχρι να τον αλλάξεις κτλ κτλ. Κάπως έτσι παέι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.servethehome.com/broadcom-agrees-to-purchase-vmware-shaking-up-the-industry/

Quote

Many in the hardware industry that we cover know Broadcom-Avago’s game plan. They purchase companies like PLX that makes PCIe switches. These are usually the best components in markets with few if any competitors (Microchip is probably Broadcom’s biggest competitor in the PCIe switch space.) In these low competition markets, Broadcom raises prices and also puts heavy bundling burdens on hardware companies where supply or reasonable pricing are withheld.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.e7098331a833d78a6137c4f46e8f5c68.png

image.png.4857424c2bed5af0c64a252eef27a172.png

 

Σε αυτο το περιβάλλον τρέχουν ~1500 VMs

Ειναι σε 1 rack 3 σασιά BLC της HP.

 

Σε κάτι πιο μικρό,για το σπιτι, αγορασμένο απο ebay 150e,

image.png.3090770048158ad2ad9731eb1fbc2f71.png

image.png.005dcf4f555df5c2e53b3789b8bc53a1.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, RaNd είπε

image.png.e7098331a833d78a6137c4f46e8f5c68.png

image.png.4857424c2bed5af0c64a252eef27a172.png

 

Σε αυτο το περιβάλλον τρέχουν ~1500 VMs

Ειναι σε 1 rack 3 σασιά BLC της HP.

 

Σε κάτι πιο μικρό,για το σπιτι, αγορασμένο απο ebay 150e,

image.png.3090770048158ad2ad9731eb1fbc2f71.png

image.png.005dcf4f555df5c2e53b3789b8bc53a1.png

 

Δηλαδή για να καταλάβω: 

Εχω ενα τερας physical server με OS Windows Server και του εγκαθιστώ το VM Workstation 16 pro.  Μέσω το VM Workstation, σηκώνω Χ VM, όπου το καθένα εχει το δικό του OS, και την δική του IP,  ώστε να είναι reachable. 

Για παράδειγμα στο ενα VM εχω το Wordpress website μου, στο άλλο την Linux Database μου, στο άλλο τον Apache server μου κτλ κτλ. 

Σωστά τα λέω; :-) 

Επεξ/σία από leonidas_fs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Δηλαδή για να καταλάβω: 

Εχω ενα τερας physical server με OS Windows Server και του εγκαθιστώ το VM Workstation 16 pro.  Μέσω το VM Workstation, σηκώνω Χ VM, όπου το καθένα εχει το δικό του OS, και την δική του IP,  ώστε να είναι reachable. 

Για παράδειγμα στο ενα VM εχω το Wordpress website μου, στο άλλο την Linux Database μου, στο άλλο τον Apache server μου κτλ κτλ. 

Σωστά τα λέω; :-) 

Έχεις ένα τέρας physical server με OS Windows Server με VMWARE ESXI (Type 1 hypervisor).

Αναφορά σε κείμενο

A Type 1 hypervisor runs directly on the host machine's physical hardware, and it's referred to as a bare-metal hypervisor. The Type 1 hypervisor doesn't have to load an underlying OS.

Το ελέγχεις μέσω άλλου μηχανήματος και τρέχεις όσα virtual machines θες. Έτσι ακριβώς λειτουργεί το "Cloud".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...