Προς το περιεχόμενο

Δημόσιο demo από τη Samsung της εντυπωσιακής κάμερας των 200MP για smartphones


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Το πρόβλημα δεν είναι στα mp αλλά στην δυναμική περιοχή στο βάθος χρώματος και στον θόρυβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ktm13 είπε

Παιδια , τρεχετε ολοι με το που ανεβει το post να σχολιασετε-κραξετε και κανετε πολλα ορθογραφικα... chill out 😁

Ψιχι εχουμαι κε εμις ι ανωρθογραφι, λιγι κατανοισι δε βλαπτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει τι βγάζει η Samsung; Αφού πάλι iPhone θα αγοράσετε με ό,τι κάμερα (for the first time ever) αποφασίσει ο Τιμόθεος. Και δεν θα μάθετε ποτέ εάν είναι Samsung η κάμερα του "καινούριου" σας iPhone...

PS:
Samsung camera=meh
Apple camera made by Samsung=the best

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερή μου "μεγάλη" (APS-C) φωτογραφική μηχανή, ήταν μία Samsung NX500 πριν - ξέρω ΄γω - 6-7 χρόνια. Εκείνη την εποχή ένας πωλητής στα public έδινε κοψοχρονιά μία NX300 ή κάτι επειδή "η Samsung αποσύρεται από τις φωτογραφικές μηχανές". Δεν τον πίστεψα.

Ως κάτοχος μίας Canon 450D πριν και μιας Fuji X-T20 μετά, μπορώ να πω, πως η Samsung NX500 ήταν Α-ΠΙ-ΣΤΕ-ΥΤΗ φωτογραφική μηχανή! Εύκολη στη χρήση για τον αρχάριο, σχεδιασμένη μίλια μακριά όσον αφορά το interface συγκρινόμενη με οτιδήποτε είχα δει από τις δικές μου μηχανές ή από τις μηχανές άλλων. Και τότε, πάνω που όλοι είχαν αρχίσει να μιλάνε για τις NX1 και NX500, τί πήγε και έκανε η Samsung? Σταμάτησε τις φωτογραφικές μηχανές!!! Χωρίς καμία ανακοίνωση, χωρίς κανένα λόγο. Απλά σταμάτησαν χωρίς να πουν ποτέ τίποτα σε κανέναν! Γιατί; Επειδή η αγορά συρρικνώνεται; Ε και; Η Sony πώς δηλαδή καννιβάλισε όλους τους άλλους;

Έτσι, η Samsung περιορίστηκε στο να φτιάχνει αισθητήρες και όλοι εμείς, παρακαλάμε κάποτε να φτιάξει ένα νέο Full Frame πρότυπο και να βάλει μέσα όλη της την δημιουργική τρέλα όπως έκανε πριν σχεδόν μία δεκαετία. Είχα τον 45mm φακό που ήταν και 3D και έχω 3D βίντεο από το παιδί μου - κάτι που υπό άλλες συνθήκες θα μου κόστιζε ένα χέρι και ένα πόδι.

Συγνώμη για το άσχετο rant, αλλά δεν θέλω αισθητήρα 200MPixels ή 1GPixel σε αισθητήρα-νυχάκι. Θέλω η Samsung να επιστρέψει στην φωτογραφία και να βγάλει μια γ@$-κάμερα Full Frame στο στυλ της NX1. Πολλά ζητάω;

ΥΓ. Εκτός και αν περιμένουν οι μετοχές της Nikon να πέσουν υπό το μηδέν και μετά να τους εξαγοράσουν και να τους κάνουν ανθρώπους, οπότε πάω πάσο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HardwareZone είπε

500MP να βάλετε... συνεχίστε όμως με τους φακούς του πάτου, το dynamic range, iso performance του σένσορα στον πάτο, και πείτε για τις μεγάλες βελτιώσεις :D

Ε ρε δούλεμα που πέφτει.

Συμφωνώ απόλυτα...και να προσθέσω ότι αν δεν πάει η Samsung σε κάποιον ειδικό να της καλιμπραρει τα χρώματα θα βλέπει τους άλλους μπροστά με ζοομ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ηταν πολυ ωραια φαση παντως να εβγαζαν κινητο το οποιο να  εχει ενα μικροσκοπικο lens mount στη καμερα και να αλλαζεις μικρους φακους ωστε να εκμεταλλευεσαι τον αισθητηρα της καμερας..να ερχεται ξερω γω με εναν στοκ ευρυγωνιο που δε θα προεξεχει πολυ και να εχεις επιλογες για μακρο η τελε..

 

edit: καποιος το τολμησε παλια

Επεξ/σία από duende
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Γινεσαι πιο συγκεκριμενος? Δεν σου αρεσει το αποτελεσμα που βλεπεις στην οθονη του κινητου? Στο monitor σου? Σε καποια τηλεοραση 60 ιντσων?

Εχουν θορυβο οι φωτογραφιες,ειδικα τη νυχτα.?Τα ιδια και στο βιντεο.Μιλαω να βγαζεις φωτο στο αυτοματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν πουλάνε φωτο, δεν πουλάνε κινητα. δεν υπαρχει εξέλιξη πλεον γιατι οι cpu/ram/battery/charging/connectivity κτλ εχουν παει πολύ πιο ψηλα απο τις αναγκες των χρηστων. αυτο που μένει ειναι να πουλάνε καλυτερες φωτο γιατι ο κοσμος ολη μερα βγαζει φωτο-βιντεο. Δεν εχει σημασια αν ειναι καλύτερες, σημασια εχει να νομιζουν οτι ειναι καλύτερες. Οι μεγάλοι αισθητήρες ζητάνε και πολύ ραμ οπότε το νέο μοντέλο θα εχει 16gb που δεν εχει απολύτως τιποτα να τα κάνει χωρις αυτο το τερας αισθητηρα. 256-512gb μνημη γιατι οι φωτο θα ειναι τεραστιες επισης. Και καπως ετσι θα δικαιολογήσεις τα 1000ευρω που ζητας για ενα τηλέφωνο ολόιδιο με το προηγούμενο.

 

οσο για τους φακους, ολες οι τεχνολογίες δεν περπατησαν γιατι θελουν χωρο. στο βιντεο θα μπορουσαν να μην σας δειξουν καν το φακο, το εκαναν γιατι δεν το κρυβουν οτι αυτη η γαματη φωτο ειναι με φακο μηχανης και οχι κινητου. αλλωστε μονο 10 ατομα καταλαβαν τι ειδαν, ολοι οι άλλοι ειδαν μια ωραια διαφημιση. Το 200mp ειναι selling point οπως και να το δει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...