Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ή καινούριο σύστημα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το ίδιο σύστημα από το 2008. Κάνω την ίδια χρήση αλλά τον λειτουργώ όλη μέρα, με πολλά tabs ανοιχτά & σίγουρα σε ένα από αυτά να "τρέχει και Youtube". Είχα τον ίδιο προβληματισμό πρόσφατα αλλά επειδή οι τιμές έχουν σπάσει κάθε ρεκόρ αποφάσισα να κάνω ένα μικρό πείραμα πριν προβώ σε αλλαγή, μιας και ο επεξεργαστής έχει αποδειχθεί "μεγάλο σκυλί" αντοχής & απόδοσης. Έκανα καθαρισμό σε βάθος, του έβαλα νέες πάστες σε cpu & κάρτα γραφικών, επιπλέον 4gb ram και τον πήγα στα 8gb ram, ssd & την τελευταία έκδοση Linux Ubuntu 22.04 lts (έβγαλα τα windows). O υπολογιστής κυριολεκτικά 🔥π ε τ ά ε ι !🔥Είναι πιο γρήγορος & σταθερός από ποτέ. Βρήκα και ένα ωραίο κουτί της corsair από αγγελία του insomnia και έχει φρεσκαριστεί πλήρως. Έχω αποφασίσει να τον κρατήσω όσο πάει γιατί πραγματικά οι επιδόσεις του είναι τέτοιες που μου δίνει την εντύπωση ότι έκανα αναβάθμιση! Δεν είχα καμμία εμπειρία στο παρελθόν με linux. Όλα αυτά έγιναν με κόστος περίπου 90-100 ευρώ, με το μισό ποσό να πηγαίνει για το κουτί.

Αν η ζημιά είναι απλή (πχ κάηκε το τροφοδοτικό), για μένα αξίζει να βάλεις όση ram μπορεί να πάρει και ssd. Αν η μητρική όμως δεν μπορεί να πάρει πάνω από 4gb (εμένα η Asus P5Q παίρνει έως 16gb αλλά οι τιμές για καινούργιες 16gb ddr2 4X4gb ήταν τραγικά υψηλές {200+ ευρώ} και πήγα στα 8gb),  καλύτερα να σκεφτείς να αλλάξεις λειτουργικό από windows σε linux για να του δώσεις λίγα χρόνια επιπλέον ζωής.

Από την άλλη, αν η ζημιά είναι μεγάλη & δεν αξίζει η επισκευή, άποψή μου είναι να πάρεις ένα refurbished πχ η Cosmodata έχει κάτι ωραία dell με i3 ή i5 και 1 χρόνο εγγύηση. Βάλε και επιπλέον ram, ώστε να κάνει ο άνθρωπος άνετα τη δουλειά του. Δεν χρειάζεται να δώσετε ένα σκασμό λεφτά για τόσο απλή χρήση🤔.

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μχν 12+ ετιας με αρκετές ώρες μπορεί να σου μείνουν οποιαδήποτε στιγμή από άλλη αιτία ξέχωρα από αυτή που έφτιαξες , γιαυτό πας σε καινούργιο και ησυχάζεις για κάποιο καιρό 
πάρε intel gold και είσαι οκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν βλέπω τα άλλα μέλη να θέλουν να το σουτάρετε... Οπότε,

Τι σύμπτωμα παρουσιάζει ακριβώς;

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε άλλη πόλη και δεν μπορώ να το τσεκάρω. Ο πατέρας μου δεν έχει γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, κι έτσι το μόνο που μου είπε είναι ότι πατάει το κουμπί αλλά δεν ανοίγει. :lol:

6 ώρες πριν, dpolal είπε

Καταρχήν σε καμμία περίπτωση ΔΕΝ νοείτε σύστημα το 2022 χωρίς SSD.

Για τον πατέρα σου και αφού είναι μόνο για web surfing:
https://www.cosmodata.gr/product/350576/ipologistes-laptops/desktop-pc/refurbish-pc/dell-optiplex-790-sff-intel-core-i5-2is-genias-2400-8gb-ram-240gb-ssd-dvd-windows-10-home
(i5 2ης γενιάς, 8GB ram, 240SSD, windows 10 και μέχρι 3 χρόνια εγγύηση αναλόγως τί θα επιλέξετε).

Εννοείτε πάντα πως η αγορά νέου Η/Υ είναι η καλύτερη λύση αλλά από τι στιγμή που είσαι εκτός πόλης και ο πατέρας σου χρειάζεται ένα έτοιμο στημένο σύστημα τότε πρέπει να λάβεις υπόψιν και το κόστος συναρμολόγησης και το πέρασμα windows που δεν ξέρω αν το αναλαμβάνουν πολλά καταστήματα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί για refurbished. Θα τους ρίξω μια ματιά. Πάντως σε 2 εβδομάδες θα γυρίσω στο πατρικό και μπορώ να στήσω ένα καινούριο σύστημα, γιατί ο πατέρας μου έχει ένα laptop με i5-6200U κι επομένως δεν είναι επείγον. Απλά προτιμάει το desktop. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι μια λύση είναι και η σύνδεση του laptop με την οθόνη. 

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, intruder99 είπε

μια λύση είναι και η σύνδεση του laptop με την οθόνη. 

Ακριβώς! Δεν είναι κακή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Τελικά αγοράστηκε το παρακάτω σύστημα: (σύνολο 307.70€)

  • Επεξεργαστής: Ryzen 5 5600G (152€)
  • Μητρική Κάρτα: Asus Prime A520M-A (45€)
  • RAM: Patriot Viper Elite ΙΙ 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz (48€)
  • Τροφοδοτικό: CoolerMaster MWE 500 Bronze V2 500W (36.40€)
  • Κουτί: Supercase F55 (26.30€)

Νομίζω ότι δεν θα μπορούσε καλύτερα σε αυτά τα χρήματα. Μόνο η μητρική είναι λίγο "φτηνιάρικη" σε σύγκριση με το υπόλοιπο hardware, αλλά από την στιγμή που το σύστημα δεν προορίζεται για gaming πιστεύω ότι θα τα πάει μια χαρά. 

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω για την δουλειά π το θες πάντως ότι και ένα μεταχειρισμένο combo 2200g 2400g η 3200g θα σε κάλυπτε μια χαρά και κυκλοφορούν με 200 ευρώ συστήματακια εδώ απ ότι έχει πάρει το μάτι μου  2ετιας-3ετιας μαξ π κουμπώνεις ένα σκληρό και είναι μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...