Προς το περιεχόμενο

Οι δοκιμές του Netflix για την καταπολέμηση της κοινής χρήσης λογαριασμών, παρουσιάζουν σημαντικά προβλήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Sapounos είπε

Μα ο λογος που αξιζει η πλατφορμα ειναι επειδη μοιραζεται η συνδρομη στα 4, δεν το καταλαβαινουν?

Κάποιοι το ξέρουν, κάποιοι ίσως όχι.

Η συνδρομή είναι ένας χρήστης 4 συσκευές, όχι 4 χρήστες από μία συσκευή.

Το ότι κάποιοι μοιράζονται την συνδρομή με άλλους, γίνεται μεν, αλλά είναι ενάντια στους κανόνες που έχει αποδεχτεί ο συνδρομητής.

Συμφωνώ στο ότι είναι πολλοί αυτοί που επιλέγουν να αγοράσουν συνδρομή και να την μοιραστούν με άλλου;ς για να τους έρθει πιο οικονομικό.

Το Netflix το γνωρίζει αυτό για αυτό και κάνει την κίνηση αυτή έτσι ώστε οι επιπλέων χρήστες να αγοράσουν και αυτοί συνδρομή.

Κάποιοι χρήστες θα ξενερώσουν και θα φύγουν, κάποιοι θα παραμείνουν χωρίς να μοιράζονται πια την συνδρομή τους και κάποιοι θα αγοράσουν δική τους.

 

Η Cosmote TV άλλαξε την ταυτόχρονη θέαση στα αθλητικά από συσκευές σε μία.

Γιατί ; γιατί έδινες στον φίλο σου πρόσβαση να δει τον αγώνα. Σου λέει η cosmote μπορεί να χάσω κάποιους πελάτες, αλλά θα κερδίσω άλλους.

Εκτός αν κάποιος έχει πιάτο, οπότε μπορεί να παίζουν ταυτόχρονα 2 συσκευές. (μία δορυφορικά, μία από ίντερνετ)

Επεξ/σία από UsernameNeeded
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως κάνουμε έτσι για 12 ευρώ το μήνα και τόσο περιεχόμενο; Μία βόλτα να βγεις και τα 12 ευρώ έχουν φύγει τα πρώτα λεπτά. Εγώ δεν την μοιράζομαι καν γιατί θεωρώ ότι είναι από τις λίγες υπηρεσίες που απολαμβάνω οι οποίες προσφέρουν τόσα πολλά με τόσα λίγα. Και το δίνω εθελεντικά και δωρεάν σε συγγενικό πρόσωπο που βλέπει πολύ περιστασιακά. Και όχι δεν είμαι large. Ψάχνω πάρα πολύ πριν δώσω λεφτά σε κάτι.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gparion είπε

Ότι και να κάνουν υπάρχει και ο πλάγιος δρόμος. Όλοι τον ξέρουμε 

Παντα υπηρχε. Την ευκολια και την ποιοτητα εικονας πληρωνεις. Παντωε δεν νομιζω αυτο το πειραμα να τους βγει. Ισα ισα θα βγαλει και πακετα με περισσοτερους χρηστες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πως κάνουμε έτσι για 12 ευρώ το μήνα και τόσο περιεχόμενο; Μία βόλτα να βγεις και τα 12 ευρώ έχουν φύγει τα πρώτα λεπτά. Εγώ δεν την μοιράζομαι καν γιατί θεωρώ ότι είναι από τις λίγες υπηρεσίες που απολαμβάνω οι οποίες προσφέρουν τόσα πολλά με τόσα λίγα. Και το δίνω εθελεντικά και δωρεάν σε συγγενικό πρόσωπο που βλέπει πολύ περιστασιακά. Και όχι δεν είμαι large. Ψάχνω πάρα πολύ πριν δώσω λεφτά σε κάτι.

Και πολυ καλα κάνεις και δεν τη μοιράζεσαι. 

Εγω ειμαι πιο large, πληρώνω και δεν βλέπω καθόλου, βλέπουν μόνο όσοι παρασιτουν στη συνδρομη μου. 

Ολοι λενε ναι, την πρώτη χρονιά και μοιράζεστε το κόστος και μετα τους ψάχνεις να ξαναπληρωσουν. Και αυτο δεν συμβαίνει μονο σε εμενα. 

Δεν με ενοχλούν τοσο τα 14 ευρώ όσο το ότι είναι ακόμα 14 ευρώ και έχουμε πήξει στις συνδρομές (που δεν πολυ χρειαζόμαστε). 

Το Netflix λογω του διαμοιρασμού δε το εκτιμάει κανείς (ειδικα οι τζαμπατζηδες). Καλα κάνει λοιπόν η επιχείρηση και προσπαθεί να το μαζεψει αλλα να φτιάξει ευέλικτα πακέτα συνδρομής πρωτα και να μπορεί να παρει ο καθενας οτι χρειάζεται με το ανάλογο κοστος. 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

  

Ναι αλλά δίνουν πρόσβαση στο Netflix με κινητό,  αν το ανοίξει κάποιος με άλλο μέλος της οικογένειας να είναι στο σπίτι τι γίνεται?

Κοίτα, πέραν της παραμέτρου location, υπάρχει και η "κατοχύρωση" συσκευων. Συγκεκριμένες συσκευές θα μπορούν να τρέξουν νετφλιξ από οπουδήποτε. Φαντάζομαι ο μέγιστος αριθμός συσκευών θα είναι 4. Έτσι αν δηλωθεί μια καινούρια 5η, η 1η θα χάνει access. Όπως είναι και τώρα αλλά με μεγαλύτερο αριθμό (10 νομίζω;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά κακό, σκουπίδια και χαμηλής ποιότητας περιεχόμενο. Που τις περισσότερες φορές δεν αφορά ούτε τους λιγότερους από τους λιγότερους συνδρομητές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Και πολυ καλα κάνεις και δεν τη μοιράζεσαι. 

Εγω ειμαι πιο large, πληρώνω και δεν βλέπω καθόλου, βλέπουν μόνο όσοι παρασιτουν στη συνδρομη μου. 

Ολοι λενε ναι, την πρώτη χρονιά και μοιράζεστε το κόστος και μετα τους ψάχνεις να ξαναπληρωσουν. Και αυτο δεν συμβαίνει μονο σε εμενα. 

Δεν με ενοχλούν τοσο τα 14 ευρώ όσο το ότι είναι ακόμα 14 ευρώ και έχουμε πήξει στις συνδρομές (που δεν πολυ χρειαζόμαστε). 

Το Netflix λογω του διαμοιρασμού δε το εκτιμάει κανείς (ειδικα οι τζαμπατζηδες). Καλα κάνει λοιπόν η επιχείρηση και προσπαθεί να το μαζεψει αλλα να φτιάξει ευέλικτα πακέτα συνδρομής πρωτα και να μπορεί να παρει ο καθενας οτι χρειάζεται με το ανάλογο κοστος. 

Νομιζω τα ειπες σωστα. Το ιδιο θεμα αντιμετωπιζω και εγω. Ξερεις ......οταν βρεθουμε να σου δωσω λεφτα  κτλ. Παντως εγω προσωπικα ειμαι σε γενικες γραμμες   ικανοποιημενος απο τις παραγωγες του Νetfix. Δεν ειμαι ομως ο τυπος που θα δει μια σεζον σειρας σε 1 μερα και ψαχνω περα απο αυτα που προτεινει ο αλγοριθμος.(υπαρχουν πολλα αρθρα στο ιντερνετ που προτεινουν καταπληκτικες σειρες τις οποιες ο αλγοριθμος δεν θα στις δειξει ποτέ.)

Απο την άλλη το DISNEY δεν ειναι για μενα. Εχω φαει star wars με το κουταλι απο το 1982 που ειδα την πρωτη μου ταινια στον κινηματογραφο(να ΄ναι καλα ο πατερας μου).  Στην τελευταια σχεδον εφυγα στην μεση! Δεν ειναι ολα πια μονο CGI. Θελω και ενα αξιοπρεπες σεναριο και οχι ξαναζεσταμενο φαγητο. Ισως ειμαι ο μονος που βρηκε τα μισα 30λεπτα επεισοδια του MANDALORIAN βαρετα. Aισθανθηκα οτι ηταν  ...βαλε πραμα για να φτασουμε ιδρωμενοι στο τελος της σεζον. Βεβαια ο καθενας μιλά για τις προτιμησεις του . Ολα σεβαστα.... 

Επεξ/σία από kotzak2017
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Thresh είπε

Έτσι όπως το βλέπω θα κάνουν στροφή 360 μοιρών τελικά. 😛

Μου αρέσει που λες για ταξίδι, ενώ με μια διακοπή ρεύματος ή  με ένα modem/router reboot, αλλάζεις και πάλι, χωρίς να έχεις βγει έξω από το σπίτι. 😛

Δε νομίζω να κοιτάνε την private IP που έχεις στο δίκτυο του σπιτιού αλλά την public που δίνει ο πάροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά ο λόγος ύπαρξης Τουλάχιστον σε μένα είναι επειδή μπορώ και μοιράζομαι τη συνδρομή Αν αυτό αλλάξει..... παλιά μου τέχνη κόσκινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πως κάνουμε έτσι για 12 ευρώ το μήνα και τόσο περιεχόμενο; Μία βόλτα να βγεις και τα 12 ευρώ έχουν φύγει τα πρώτα λεπτά. Εγώ δεν την μοιράζομαι καν γιατί θεωρώ ότι είναι από τις λίγες υπηρεσίες που απολαμβάνω οι οποίες προσφέρουν τόσα πολλά με τόσα λίγα. Και το δίνω εθελεντικά και δωρεάν σε συγγενικό πρόσωπο που βλέπει πολύ περιστασιακά. Και όχι δεν είμαι large. Ψάχνω πάρα πολύ πριν δώσω λεφτά σε κάτι.

Πως κάνουμε έτσι για το νετφλιξ, πως κάνουμε έτσι για την βενζίνη, πως κάνουμε έτσι για το ρεύμα, πως κάνουμε έτσι για την κινητή τηλεφωνία, πως κάνουμε έτσι για το ρεύμα, πως κάνουμε έτσι για τη Νόβα, πως κάνουμε έτσι για την Κοσμοτε, πως κάνουμε έτσι για το Disney Channel, πως κάνουμε έτσι για το apple tv ....... Πως κάνουμε έτσι... 

ΟΛΑ έχουν πάει πάνω αδερφέ, πληρώνουμε από δω και από εκεί. Δεν στέκει αυτό που λες! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως σκεφτομαι οτι δινω 4 ευρω το μηνα ( ;) ) για να βλεπω office και φιλαρακια(η τουλαχιστον οταν ηταν μεσα) και ταινιες που εχει ειτε θα δω τις κλασικες που εχω ηδη δει, η θα δω καμια καινουρια στη χαση και στη φεξη, δεν ειναι το χρηματικο, ειναι το κατα ποσο τελικα αξιζει αυτη η ταλαιπωρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DaemonLord92 είπε

Δε νομίζω να κοιτάνε την private IP που έχεις στο δίκτυο του σπιτιού αλλά την public που δίνει ο πάροχος

H public είναι που αλλάζει σχεδόν πάντα μετά το restart του router.

3 ώρες πριν, doomya είπε

Εξαιρετικά κακό, σκουπίδια και χαμηλής ποιότητας περιεχόμενο. Που τις περισσότερες φορές δεν αφορά ούτε τους λιγότερους από τους λιγότερους συνδρομητές τους.

Εξαιρετικά κακά είναι μόνο αυτά που έχουν το N πάνω τους, από τα υπόλοιπα μπορείς να βρεις παλιότερες ταινίες από την Αγγλική/Ιταλική/Γαλλική τηλεόραση που αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...