Προς το περιεχόμενο

Οι δοκιμές του Netflix για την καταπολέμηση της κοινής χρήσης λογαριασμών, παρουσιάζουν σημαντικά προβλήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Tim And Eric Omg GIF

γιατί ρε @Thresh σου φαίνεται παράξενο? που έχω συνδρομή σε όλα τα VPN? πάντως ποιο είναι το καλύτερο δεν έχω αποφασίσει (φυσικά και το καθένα είναι καλύτερο για κάτι άλλα δεν υπάρχει αυτό το ένα που να είναι το καλύτερο από όλα για όλα.

εδώ έχω συνδρομή σε όλες τις online streaming πλατφόρμες που υπάρχουν στην ελλάδα + αυτές που θα έρθουν ,  αν προσθέσω και τις συνδρομές στις πλατφόρμες gaming και τι πράγμα αγοράζω κάθε μήνα από games για υπολογιστή ή κονσόλα άστο...

αυτή είναι η διασκέδαση μου πλέον σπίτι μπροστά σε μια τηλεόραση να βλέπω ταινίες/σειρές ή μπροστά σε μια οθόνη υπολογιστή ή κονσόλας να παίζω.

εννοείται ότι ψήνω στην ψησταριά και τρώω τα κρέατα κτλ και πίνω μπύρες απλά έχω κόψει το έξω...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 minutes ago, ikorolis said:

Είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι τα κατεβάζω από το μυαλό μου ή ότι είναι της φαντασίας μου

ως άποψη σου απόλυτα σεβαστή

αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω

καθώς έχω συνδρομή σε όλα τα VPN

δεν περιμένω να μου πει κανένα torrentfreak θα μου επιτρέψεις να μην το πιστεύω καθώς λειτουργεί με τους κανόνες τις αγοράς 40% αλήθεια + 60% συμφέρον όπως και η παρούσα ιστοσελίδα φυσικά καθώς δεν υπάρχει κάτι που να λέει 100% την αλήθεια ή έστω 50% αλήθεια + 50% συμφέρον και να είναι αντικειμενικό.

επίσης ξέρω πως δουλεύουν οι εταιρείες (ξέρεις αυτό που λέω υποχρεώσεις/δικαιώματα) απέναντι στην κάθε αρμόδια αρχή

το γεγονός ότι δεν έχει γίνει κάτι το σοβαρό ακόμα για να βγει η πλήρη αλήθεια αν κρατούν ή όχι στοιχεία για το πελατολόγιο τους

επίσης το ότι δεν κυνηγούν ακόμα για το παράνομο κατέβασμα να το θεωρείς τύχη που προς το παρών η αρμόδια επιτροπή/οργανισμός για την προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων απλά κάνει παραγγελίες στους ISP και κάνουν μόνο το DNS Block που επηρεάζει μόνο τους μη ψαγμένους χρήστες.

να σε ανησυχεί όμως αυτή η επιτροπή/οργανισμός (και οι εταιρείες που κρύβονται από πίσω τους) καθώς επιθυμεί να αλλάξει η νομοθεσία και να κυνηγούν τους απλούς χρήστες που κατεβάζουν παράνομα

να σε ανησυχεί όμως αυτή η επιτροπή/οργανισμός καθώς πιέζει όπως μπορεί να αρχίσουν οι αρμόδιες αρχές να κυνηγούν τους χρήστες με αφορμή το παράνομο IPTV που οι εταιρείες χάνουν χρήματα άσχετα και όσους έχουν πιάσει είναι απλά μεσάζοντες/μεταπωλητές και όχι οι ιδιοκτήτες/διαχειριστές του παράνομου IPTV

αργά ή γρήγορα πάντως τα πράγματα θα αλλάξουν δεν ξέρω αν είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο για τον τελικό χρήστη/πελάτη/καταναλωτή

θα δείξει...

Το ότι έχεις συνδρομή σε οποιοδήποτε vpn προσθέτει περίπου 0% παραπάνω κύρος σε αυτά που είπες. 

Επίσης λογικό οι εταιρίες να ζητάνε ό,τι γουστάρουν και πιθανόν να μπορέσουν να επιτύχουν και διάφορα πράγματα. Η νομοθεσία είναι το ζήτημα (αρχικά) γιατί μετά επίσης είναι και η τεχνική υλοποίηση. Γενικά μπλέκεις αλήθειες με σενάρια και φτιάχνεις ένα story. Δεν θα σου πει κανένα torrentfreak αλλά θα σου πει κάποιος που ξέρεις βαθιά μέσα στην αμερικανική κυβέρνηση υποθέτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, JimGer είπε

Το ότι έχεις συνδρομή σε οποιοδήποτε vpn προσθέτει περίπου 0% παραπάνω κύρος σε αυτά που είπες. 

Επίσης λογικό οι εταιρίες να ζητάνε ό,τι γουστάρουν και πιθανόν να μπορέσουν να επιτύχουν και διάφορα πράγματα. Η νομοθεσία είναι το ζήτημα (αρχικά) γιατί μετά επίσης είναι και η τεχνική υλοποίηση. Γενικά μπλέκεις αλήθειες με σενάρια και φτιάχνεις ένα story. Δεν θα σου πει κανένα torrentfreak αλλά θα σου πει κάποιος που ξέρεις βαθιά μέσα στην αμερικανική κυβέρνηση υποθέτω. 

Πάλι κάνεις λάθος είδες...

ότι λέω είναι αλήθεια , είναι πραγματικότητα δεν είναι σενάριο ούτε φτιάχνω ιστορία (εννοείται ότι είσαι ελεύθερος να το πιστεύεις ή όχι δεν με απασχολεί) αυτοί που με ξέρουν προσωπικά ξέρουν και γνωρίζουν ποιος είμαι και τι ξέρω και από που τα ξέρω και μέχρι εκεί δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν πάρα πολλά πράγματα είναι καλύτερο να τα ξέρουν οι λιγότεροι άνθρωποι πίστεψε με καλό είναι.

δεν το είπα για κύρος ότι έχω συνδρομή σε όλα τα VPN απλά ψάχνω το καλύτερο...το οποίο φυσικά απλά δεν υπάρχει..

αυτό σε πείραξε εσένα (πλάκα κάνω) εδώ έχω συνδρομή σε όλες τις πλατφόρμες που υπάρχουν στην ελλάδα και αναμένω αυτές που θα έρθουν...

πες θέμα ηλικίας

πες θέμα γνώσεων σε αυτό το πράγμα που λέγεται ταινίες/σειρές

πες θέμα γνώσεων σε αυτό το πράγμα που λέγεται κατέβασμα από ιστοσελίδες/τορρεντ

πες ότι θες ειλικρινά δεν με απασχολεί...

το τι θα κάνει η διαβόητη επιτροπή/οργανισμός και οι εταιρείες που κρύβονται από πίσω θα μου επιτρέψεις να το πω απλά είναι κοινό μυστικό

ξέρουν ότι με το μέτρο του DNS Block δεν κάνουν κάτι σπουδαίο κόβεται η πρόσβαση αλλά...

άρα θα πρέπει να πιέσουν να αλλάξει η νομοθεσία

πράγμα που θα γίνει αργά ή γρήγορα

να ξέρεις και δεν είναι καθόλου της φαντασίας μου αλλά πραγματικότητα.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ikorolis said:

Πάλι κάνεις λάθος είδες...

ότι λέω είναι αλήθεια , είναι πραγματικότητα δεν είναι σενάριο ούτε φτιάχνω ιστορία (εννοείται ότι είσαι ελεύθερος να το πιστεύεις ή όχι δεν με απασχολεί) αυτοί που με ξέρουν προσωπικά ξέρουν και γνωρίζουν ποιος είμαι και τι ξέρω και από που τα ξέρω και μέχρι εκεί δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν πάρα πολλά πράγματα είναι καλύτερο να τα ξέρουν οι λιγότεροι άνθρωποι πίστεψε με καλό είναι.

δεν το είπα για κύρος ότι έχω συνδρομή σε όλα τα VPN απλά ψάχνω το καλύτερο...το οποίο φυσικά απλά δεν υπάρχει..

αυτό σε πείραξε εσένα (πλάκα κάνω) εδώ έχω συνδρομή σε όλες τις πλατφόρμες που υπάρχουν στην ελλάδα και αναμένω αυτές που θα έρθουν...

πες θέμα ηλικίας

πες θέμα γνώσεων σε αυτό το πράγμα που λέγεται ταινίες/σειρές

πες θέμα γνώσεων σε αυτό το πράγμα που λέγεται κατέβασμα από ιστοσελίδες/τορρεντ

πες ότι θες ειλικρινά δεν με απασχολεί...

το τι θα κάνει η διαβόητη επιτροπή/οργανισμός και οι εταιρείες που κρύβονται από πίσω θα μου επιτρέψεις να το πω απλά είναι κοινό μυστικό

ξέρουν ότι με το μέτρο του DNS Block δεν κάνουν κάτι σπουδαίο κόβεται η πρόσβαση αλλά...

άρα θα πρέπει να πιέσουν να αλλάξει η νομοθεσία

πράγμα που θα γίνει αργά ή γρήγορα

να ξέρεις και δεν είναι καθόλου της φαντασίας μου αλλά πραγματικότητα.

Ανέκαθεν οι εταιρίες το ήθελαν. Και μπορεί να το πετύχουν. Προφανώς όχι τα vpn αλλά τα unencrypted. Στο ξαναλέω όποιος και να είσαι, και ο Snowden να είσαι, δεν ξέρεις τι κρατάνε οι πάροχοι. Αυτό, μόνο αυτοί το ξέρουν. Το τι είναι υποχρεωμένοι να κρατάνε όμως, το ξέρουμε όλοι και περιγράφεται στους νόμους και στο privacy των vpns. Για να δεις το privacy των vpn και τους νόμους των κρατών που είναι based ανάγνωση και ενδεχομένως νομικά χρειάζεσαι. Όχι συνδρομή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, JimGer είπε

Ανέκαθεν οι εταιρίες το ήθελαν. Και μπορεί να το πετύχουν. Προφανώς όχι τα vpn αλλά τα unencrypted. Στο ξαναλέω όποιος και να είσαι, και ο Snowden να είσαι, δεν ξέρεις τι κρατάνε οι πάροχοι. Αυτό, μόνο αυτοί το ξέρουν. Το τι είναι υποχρεωμένοι να κρατάνε όμως, το ξέρουμε όλοι και περιγράφεται στους νόμους και στο privacy των vpns. Για να δεις το privacy των vpn και τους νόμους των κρατών που είναι based ανάγνωση και ενδεχομένως νομικά χρειάζεσαι. Όχι συνδρομή

Πάλι κάνεις λάθος...

Δεν με ακούς...

Είπα δεν μπορείς να ξέρεις τι γνωρίζω και τι όχι (ηλικία/γνώσεις/εμπειρία)

Ξέρω πολύ καλά τι θέλουν οι εταιρείες

Ξέρω πολύ καλά τι θέλει η επιτροπή/οργανισμός για την προστασία πνευματικών δικαιωμάτων

Εννοείται ότι θα το πετύχουν (σε βάθος χρόνου) αργά ή γρήγορα

Η μέση λύση είναι όπως είπα να αποκόψουν την μάζα (πλειοψηφία) δηλαδή τους μη ψαγμένους να ασχολείται με το "παράνομο" ο τρόπος υπάρχει και λέγεται DNS Block άντε να το δυσκολέψουν ώστε οι μη ψαγμένοι να μην μπορούν να αλλάξουν DNS στα ISP Based Home Routers τους

Σε αντίθεση με τους ψαγμένους που θα έχουν πιθανόν δικά τους Router με αλλαγμένα DNS όπως και VPN και φυσικά θα συνεχίσουν την ασχολία τους με το "παράνομο".

έτσι θα είναι όλοι κερδισμένοι

Ότι αφορά το είναι υποχρεωμένοι και το τι έχουν

άστο καλύτερα...πάντως αν νομίζεις ότι είσαι ανώνυμος επειδή χρησιμοποιείς VPN λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά με το που πατήσεις το ON στο ISP Based Home Router σου για να συνδεθείς με το διαδίκτυο αυτόματα παύει και η ανωνυμία σου ο ISP και οι αρμόδιες αρχές ξέρουν ποιος είσαι και τι κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 hours ago, ikorolis said:

γιατί ρε @Thresh σου φαίνεται παράξενο? που έχω συνδρομή σε όλα τα VPN? πάντως ποιο είναι το καλύτερο δεν έχω αποφασίσει (φυσικά και το καθένα είναι καλύτερο για κάτι άλλα δεν υπάρχει αυτό το ένα που να είναι το καλύτερο από όλα για όλα.

Γιατί είναι πάρα πολλά, δεκάδες, πολλαπλάσια από τις streaming πλατφόρμες. Θες να μου πεις ότι πληρώνεις σε όλα συνδρομή? 

Έλεος δλδ, ένα όριο, να πεις ότι έχεις σε 4-5 συνδρομή να πάει στα κομμάτια ίσως το πιστέψει κάποιος, αλλά σε ΟΛΑ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
44 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί είναι πάρα πολλά, δεκάδες, πολλαπλάσια από τις streaming πλατφόρμες. Θες να μου πεις ότι πληρώνεις σε όλα συνδρομή? 

Έλεος δλδ, ένα όριο, να πεις ότι έχεις σε 4-5 συνδρομή να πάει στα κομμάτια ίσως το πιστέψει κάποιος, αλλά σε ΟΛΑ? 

Σε παραπάνω από αυτά που αναφέρεις

Ενδεικτικά θα σου πω στα παρακάτω έχω συνδρομή

Cyberghost VPN

Private VPN

Proton VPN

Private Internet Access VPN

Nord VPN

Pure VPN

Windscribe VPN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, ikorolis said:

Σε παραπάνω από αυτά που αναφέρεις

Ενδεικτικά θα σου πω στα παρακάτω έχω συνδρομή

Cyberghost VPN

Private VPN

Proton VPN

Private Internet Access VPN

Nord VPN

Pure VPN

Windscribe VPN

Υπάρχουν πολλαπλάσια από αυτά, δεν είναι "όλα" αυτά που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Υπάρχουν πολλαπλάσια από αυτά, δεν είναι "όλα" αυτά που αναφέρεις.

είναι όλα τα γνωστά VPN που υπάρχουν κατά καιρούς σε δημοσιεύματα ελληνικού και ξένου τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, ikorolis said:

είναι όλα τα γνωστά VPN που υπάρχουν κατά καιρούς σε δημοσιεύματα ελληνικού και ξένου τύπου.

List of Known VPN Providers (freezenet.ca)

Μια παλιότερη λίστα.

Αν δεν κάνω λάθος είναι κάπου στους 184 οι "known VPN Providers", οπότε καταλαβαίνεις για τη διαφορά μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

List of Known VPN Providers (freezenet.ca)

Μια παλιότερη λίστα.

Αν δεν κάνω λάθος είναι κάπου στους 184 οι "known VPN Providers", οπότε καταλαβαίνεις για τη διαφορά μιλάμε.

α εσύ το τερμάτισες

εγώ μιλάω βάση τι λέει το pcsteps.gr και το Security.org , techradar.com (ενδεικτικές πηγές πληροφόρησης)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, ikorolis said:

α εσύ το τερμάτισες

εγώ μιλάω βάση τι λέει το pcsteps.gr και το Security.org , techradar.com (ενδεικτικές πηγές πληροφόρησης)

Αυτό σημαίνει "όλα" όμως, όχι ο μικρόκοσμός μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό σημαίνει "όλα" όμως, όχι ο μικρόκοσμός μας.

όλα τα γνωστά και δημοφιλή

και δεν είναι μικρόκοσμος είναι η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, ikorolis said:

όλα τα γνωστά και δημοφιλή

και δεν είναι μικρόκοσμος είναι η πραγματικότητα.

Γενικά δείχνει πάρα πολύ να μπερδεύεις τη δική σου φούσκα με την πραγματικότητα. 

Εν τω μεταξύ δεν ανέφερες καν αυτό που θεωρείται το πιο γρήγορα που είναι το express vpn και το καλύτερο, από reddit τουλάχιστον, το mullvad.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, JimGer είπε

Γενικά δείχνει πάρα πολύ να μπερδεύεις τη δική σου φούσκα με την πραγματικότητα. 

Εν τω μεταξύ δεν ανέφερες καν αυτό που θεωρείται το πιο γρήγορα που είναι το express vpn και το καλύτερο, από reddit τουλάχιστον, το mullvad.

 

συγνώμη το ξέχασα έχω συνδρομή στο Express VPN δεν έχω στο Mullvad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...