Προς το περιεχόμενο

Street Fighter 6 [PC] 👊


GhostRiderLSOV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

To 2023 έρχεται η επόμενη συνέχεια της πασίγνωστης σειράς Street Fighter. Χρονολογικά, το Street Fighter 6 είναι μετά τα συμβάντα του Street Fighter III (το ότι βάζω νούμερο στο ένα και λατινικό νούμερο στο άλλο δεν είναι τυχαίο, λόγω πώς γράφονταν οι τίτλοι :P ), οπότε είναι το πιο προχωρημένο στο timeline.

Τα γραφικά αν και ανανεωμένα, δεν πάνε τόσο μακριά, γιατί θα παίζει και σε κονσόλες της προηγούμενης γενιάς (1) επιστροφή και στα XBOX, 2)μην γκρινιάξετε, please ^_^ ), αλλά εμένα τουλάχιστον μου αρέσουν τα νέα μοντέλα και ειδικά τα redesigns του Ryu και της Chun-Li. Μην φοβάστε πάντως, Capcom είναι αυτή, θα έρθουν και τα original costumes, πρέπει να πουλήσουμε cosmetics. :D
Μέχρι στιγμής έχουμε δει 4 (και μισή) χαρακτήρες. Ryu, Chun-Li, Luke (που ήταν ο τελευταίος χαρακτήρας του SFV και ο νέος "πρωταγωνιστής") και Jamie που είναι τελείως νέος και χρησιμοποιεί drunken fist style. Και η "μισή" είναι από το τέλος του announce trailer, Kimberly.


Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα λεπτομέρειες των διαφόρων modes, αλλά εικάζεται από το announce trailer ότι υπάρχει mode που έχουμε make-a-character και προχωράμε στον κόσμο (World Tour) και...παλεύουμε στους δρόμους με τυχαίους (Street Fighter, get it? :P ) και παίζει να είναι κάπως έτσι και το online mode (Battle Hub). Αλλά για αυτά, θα μάθουμε αργότερα.

Στο website μέχρι στιγμής, έχουμε το Fighting Ground mode, που βασικά είναι το Versus; Πάντως γενικά μιλάει για το πώς θα είναι το gameplay αυτή τη φορά με το καινούργιο Drive System και τι κάνει και ότι υπάρχει επιλογή για 1-button specials και supers, για όσους δεν θέλουν να κάνουν τα γνωστά κάτω, κάτω-δεξιά, δεξιά + γροθιά για π.χ. hadoken.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο κάθε χαρακτήρας έχει 3 supers, που νομίζω πάει καιρός (από εποχές SFIII) που είχαν τόσες (για πστο SFIV είχαν 1 και η 2η είχε μπει πιο μετά και διάλεγες, και στο SFIV είχαν μόνο μία super -γιατί διάλεγες από 2 V-Shift και 2 V-Triggers που άλλαζαν τα properties μερικές φορές-. Θα δείξει αν και οι 3 supers είναι "ανοιχτές" ή θα διαλέγουμε μία (το πιο πιθανό; ) όταν διαλέγουμε τον χαρακτήρα μας.

Και να βάλω τα διάφορα trailers:

Teaser Trailer:

Announce Trailer:

Και νέο feature, ότι θα έχουμε σχολιασμό από σχολιαστές του Capcom Pro Tour (που κάθε χρόνο έχει η Capcom διάφορα τουρνουά ανά τον κόσμο) στο παιχνίδι μας. :D Eπίσης το βίντεο δείχνει παραπάνω και λιγότερο κομμένο gameplay.

Εγώ το ξαναλέω, αν είναι να έχω James Chen και (ελπίζω να μην το κάνει συνέχεια :P ) φωνάζει "IS IT GONNA KILL?!" σε super στο τέλος του γύρου, όλα τα λεφτά. :D

Για τώρα πάντως, είμαι hyped.
Να παίζει καλά και να έχει καλό rollback netcode, γιατί όλοι φώναζαν για το netcode του V και θα φάμε (ξύλο) καλά.

Edit: Κυκλοφορούν leaked artworks για το αρχικό (?) roster.
Eδώ σε μια εικόνα με λατινικούς χαρακτήρες για τα ονόματα:
 

Spoiler

spacer.png

Edit 2:

Spoiler

Leaked super της Cammy και leaked select screen. Επιβεβαιώνονται αρκετά τα artworks.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως με όσα έχουμε δει από τα leaks και αυτό που έγραψε η Capcom, φαίνεται ότι τα περισσότερα είναι confirmed.
Aλλά οκ, και όλα να είναι confirmed, θέλω να δω και in-game κανονικά. ^_^ Eπίσης αρκετοί λένε ότι δεν θα έχουμε το "τι έρχεται μετά;" feeling, αλλά θα ξέρω να μην περιμένω Gouken πάλι. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Πάντως με όσα έχουμε δει από τα leaks και αυτό που έγραψε η Capcom, φαίνεται ότι τα περισσότερα είναι confirmed.
Aλλά οκ, και όλα να είναι confirmed, θέλω να δω και in-game κανονικά. ^_^ Eπίσης αρκετοί λένε ότι δεν θα έχουμε το "τι έρχεται μετά;" feeling, αλλά θα ξέρω να μην περιμένω Gouken πάλι. :P

Με το περίμενε θα μείνουμε πάλι 😂

Έχουμε αρκετά season απ'οτι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Με το περίμενε θα μείνουμε πάλι 😂

Έχουμε αρκετά season απ'οτι φαίνεται. 

Δεν με χαλάει αυτό, καλά να παίζει και όπως λέει και ο Sajam:
spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Videos από hands-on.
Το ένα είναι της Kayane, στα γαλλικά, αλλά έχει αρκετό playtime με Chun Li, προς το τέλος δείχνει CAs από Chun-Li, Jamie και Ryu.

Spoiler

 

Κι εδώ έχουμε στα αγγλικά και εξηγεί αρκετά.

Spoiler

 

Τα περισσότερα super moves, όχι "όλα" όπως λέει, γιατί λείπει το variation με τον λαιμό από Jamie, όπως και η aerial version των πολλών κλωτσιών της Chun Li.

Spoiler

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης που έπαιζαν στο Summer Game Fest, τα movelists για Ryu, Chun Li, Luke, Jamie.

Πάντως για τις lvl3 supers, λένε ότι κάνουν περισσότερη ζημιά όταν γίνονται με λιγότερο από 25% health, τότε δηλαδή που αντί για 3, γράφει CA. Φέρνει σε DM/SDM από παλιά (δεν θυμάμαι από τα καινούργια) King of Fighters ή μου φαίνεται;

Edit: Σίγουρα από εκεί είναι τα variations. Έχουν διαφορετικό τελείωμα στην super αν είναι lvl3 ή Critical Art. (π.χ. ο Jamie τελειώνει με κλωτσιά ή σου βγάζει -σχεδόν- το λαρύγγι και του Ryu που φαίνεται στο πρώτο trailer το Shin Sho-Ryu-Ken κανονικά και η CA έκδοση είναι από το commentators trailer που έχει ηλεκτρισμό (όχι από το install) και το σκηνικό γίνεται σχεδόν ασπρόμαυρο.

Edit 2: Μιας και βάζουμε από τον Max αρκετά, impressions του που έπαιξε:

Spoiler

Edit 3: Interview του Gamespot με developer:

Spoiler

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα το μοναδικό ερώτημα είναι σε πια πλατφόρμα να παιχτεί αυτό το game. Το online του δεν είναι cross platfomr? Το συμαντικότερο είναι να βρίσκεις αντιπάλους εύκολα. Δλδ στο soulicalibur παίζω ακόμα σε xbox γιατί εκεί βρίσκεις αντιπάλους σε χρόνο μηδέν. Σε ps και pc είναι πολύ δύσκολο να βρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Από το σημερινό Special Program είδαμε μερικές παραπάνω λεπτομέρειες (π.χ. το ξεκίνημα του World Mode) και behind the scenes.
Επιβεβαίωσε η Capcom ότι το launch roster είναι 18 (από τους 22 leaked) χαρακτήρες.

spacer.png

Και μπήκαν παραπάνω πληροφορίες για το Training (έδειξαν και στο πρόγραμμα) στο website, με τα training settings και το νέο frame meter (επίσης video) για όσους κοιτάνε frame data.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...