Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕRNET ΜΕΣΩ ΣΥΣΚΕΥΩΝ POWERLINE


MAXSANTROS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ...

ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΓΡΑΜΜΗ ADSL ΜΕ ΡΟΥΤΕΡ ΤΗΣ TP-LINK(ΑΨΟΓΟ)...ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ POWERLINE ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΩΔΙΑΚΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΜΟΥ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΑ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΑΨΟΓΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ VDSL2 50 KBPS ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΑΡΟΧΟ (VODAFONE )  ME ΓΡΑΜΜΗ ΣΕ VOIP ΚΑΙ ΡΟΥΤΕΡ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ..ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΠΡΙΖΑΚΙΑ POWERLINE MIA ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΧΙ...ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΡΙΖΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΤΡΑΜΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ...ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ..ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΠΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΠΡΙΖΑΚΙΑ(POWELINE).ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΜΕ ETHERNET ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟΤΟ ΡΟΥΤΕΡ...ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ  VDSL 50 ME ΓΡΑΜΜΗ VOIP...EXEI ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μήπως άλλαξε κάτι που να σχετίζεται με τις συγκεκριμένες θέσεις; πχ. ενώ πριν το powerline ήταν κατευθείαν στην πρίζα του τοίχου, αυτό άλλαξε και πλέον το powerline συνδέεται σε πολύπριζο; πρόσθεσες μήπως κάποια νέα ηλεκτρική συσκευή στο σπίτι και μετά άρχισαν τα προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε και ένα ρεσετ σε όλα σαν να ξεκινάς από την αρχή.......και όπως σου είπαν όχι πάνω σε πολυπριζα αλλά απευθείας στη πρίζα να τα βάλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 10:36 ΜΜ, m4is είπε

Καλησπέρα, μήπως άλλαξε κάτι που να σχετίζεται με τις συγκεκριμένες θέσεις; πχ. ενώ πριν το powerline ήταν κατευθείαν στην πρίζα του τοίχου, αυτό άλλαξε και πλέον το powerline συνδέεται σε πολύπριζο; πρόσθεσες μήπως κάποια νέα ηλεκτρική συσκευή στο σπίτι και μετά άρχισαν τα προβλήματα;

ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΤΙ...ΤΑ POWERLINE ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ..

Στις 11/6/2022 στις 8:28 ΠΜ, kostasbm είπε

κάνε και ένα ρεσετ σε όλα σαν να ξεκινάς από την αρχή.......και όπως σου είπαν όχι πάνω σε πολυπριζα αλλά απευθείας στη πρίζα να τα βάλεις 

ΚΑΙ RESET ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ...ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΟΛΑ ΤΑ POWERLINE ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΜΠΩΜΕΝΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ

18 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

To ρουτερ της βονταφον εχει θεμα με τα παουερ λινε

ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ...ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΡΟΥΤΕΡ(TP-LINK) ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ PAWERLINE ΣΥΣΚΕΥΩΝ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 11/6/2022 στις 3:31 ΜΜ, SPY_oo7 είπε

To ρουτερ της βονταφον εχει θεμα με τα παουερ λινε

Σε 50vdsl vodafone τα τελευταια δυο χρονια με το H300 router που μου εδωσαν δεν παρατηρησα το παραμικρο προβλημα στα 6 powerline που εχω .... να παιξω τζοκερ ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα παλι οταν ειχα το ιδιο προβλημα μου ειπαν οτι ειναι λογο του ρουτερ τους.Εβαλα ενα αλλο απο πισω και ησυχασα.Δεν εχουν ολα τα παουερ λινε την ιδια συμπεριφορα.Τωρα παίξε οτι θες.............

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

Eμενα παλι οταν ειχα το ιδιο προβλημα μου ειπαν οτι ειναι λογο του ρουτερ τους.Εβαλα ενα αλλο απο πισω και ησυχασα.Δεν εχουν ολα τα παουερ λινε την ιδια συμπεριφορα.Τωρα παίξε οτι θες.............

θα δοκιμασω ενα 2ο ρουτερ μπας και βρω την υγεια μου....Σ ευχαριστω!

 

15 ώρες πριν, nik0laus είπε

 

Σε 50vdsl vodafone τα τελευταια δυο χρονια με το H300 router που μου εδωσαν δεν παρατηρησα το παραμικρο προβλημα στα 6 powerline που εχω .... να παιξω τζοκερ ?

ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ...ΑΡΑ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΑΛΛΟ ΡΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MAXSANTROS είπε

θα δοκιμασω ενα 2ο ρουτερ μπας και βρω την υγεια μου....Σ ευχαριστω!

 

ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ...ΑΡΑ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΑΛΛΟ ΡΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!

Μετα απο αλλαγη cosmote 50αρα σε vodafone 100αρα με το Η300 και τα powerline μιλουσα επι 3 μηνες καθε μερα με τις βλαβες..Mε τα χιλια ζορια μου αλλαξαν ρουτερ σε zte και ειδα βελτιωση,οχι παντως αυτα που περιμενα απο 100αρα..Μακαρι εσενα να σου κατσει καλυτερα,πιθανοτατα σε 50αρα να εχει καλυτερα αποτελεσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικη μου περιπτωση προκειται για αναβαθμιση απο 24-Adsl σε 50-Vdsl. To μονο που εκανα ήταν να συνδεσω το καλωδιο εθερνετ απο το νέο ρουτερ στον ανταπτορα/μπριζακι/module (οπως θελεις πες το) του  powerline , ολα τα υπολοιπα εμειναν στη θεση τους ως ειχαν. Κανενα προβλημα απολυτως ,ολα τα powerline και στα 5 σημεια του σπιτιου δουλευουν σχεδον με το max της γραμμης.

Εχω συνολικα  τρια ζευγαρια απο το TP-LINK TL-PA4010P KIT (v4  και v5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2022 στις 9:25 ΜΜ, nik0laus είπε

Στη δικη μου περιπτωση προκειται για αναβαθμιση απο 24-Adsl σε 50-Vdsl. To μονο που εκανα ήταν να συνδεσω το καλωδιο εθερνετ απο το νέο ρουτερ στον ανταπτορα/μπριζακι/module (οπως θελεις πες το) του  powerline , ολα τα υπολοιπα εμειναν στη θεση τους ως ειχαν. Κανενα προβλημα απολυτως ,ολα τα powerline και στα 5 σημεια του σπιτιου δουλευουν σχεδον με το max της γραμμης.

Εχω συνολικα  τρια ζευγαρια απο το TP-LINK TL-PA4010P KIT (v4  και v5).

 

Στις 14/6/2022 στις 7:29 ΜΜ, jimwalker είπε

Μετα απο αλλαγη cosmote 50αρα σε vodafone 100αρα με το Η300 και τα powerline μιλουσα επι 3 μηνες καθε μερα με τις βλαβες..Mε τα χιλια ζορια μου αλλαξαν ρουτερ σε zte και ειδα βελτιωση,οχι παντως αυτα που περιμενα απο 100αρα..Μακαρι εσενα να σου κατσει καλυτερα,πιθανοτατα σε 50αρα να εχει καλυτερα αποτελεσματα..

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΤΗΝ 50ΑΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΡΟΥΤΕΡ ΖΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ....ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ...Η ΠΑΡΟΧΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΩΝ POWERLINE ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΙΖΕΣ ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΤΗΝ 50ΑΡΑ..ΕΝΩ ΕΧΩ ΔΥΚΤΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ....ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ POWERLINE ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΒΗΣΤΟ. ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.....ΤΟ Η300 ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΣ Η Η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΔΩΡΕΑΝ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MAXSANTROS είπε

 

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΤΗΝ 50ΑΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΡΟΥΤΕΡ ΖΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ....ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ...Η ΠΑΡΟΧΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΩΝ POWERLINE ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΙΖΕΣ ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΤΗΝ 50ΑΡΑ..ΕΝΩ ΕΧΩ ΔΥΚΤΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ....ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ POWERLINE ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΒΗΣΤΟ. ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.....ΤΟ Η300 ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΣ Η Η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΔΩΡΕΑΝ?

 

Εγινε δωρεαν αντικατασταση,επειδη ειχαν δοκιμασει τα παντα,μεχρι και αλλαγη οριου,πορτας κλπ. χωρις αποτελεσμα και κατοπιν δικης μου επιμονης.Τελικα αποδειχτηκε καλυτερο στην περιπτωση μου,απλα κανω ενα reset καθε 4-5 μερες,η γραμμη βεβαια εχει πολλα crc errors,αλλα δεν επηρεαζουν την αποδοση.Να σημειωσω οτι οσο ειχα 50αρα cosmote δεν ειχα ποτε ασχοληθει με το ρουτερ και η γραμμη τερματιζε στα 55...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι όποιος δουλεύει απροβλημάτιστα με powerline, πρέπει οπωσδήποτε να παίξει και ένα τζόκερ. Στη θεωρία τους είναι πολύ βολικά και πολύ ωραία, αλλά υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα. Εμένα, για το θεό σας, μου έπεφτε το internet όταν έβαζα το βραστήρα να βράσω νερό (ναι καταπληκτικός ο ηλεκτρολόγος).

Τελικά αυτό που έκανα και έχω εν μέρει λύσει το πρόβλημά μου είναι με wifi extender, στο οποίο έχω κουμπώσει καλώδιο να δίνω στον υπολογιστή μου. Χάνω πάλι σε ταχύτητα, αλλά τουλάχιστον δεν έχω συνέχεια διακοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να παιζουν σωστα τα powerline το βασικοτερο λογο τον εχει η ηλεκτρικη εγκατασταση του σπιτιου.

Αμα ειναι σωστη παιζουν,  αν οχι κλάφτα Χαραλαμπε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...