Προς το περιεχόμενο

Όταν το gigabit lan δεν φτάνει?


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
46 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θέλει να συνδέσει NAS (άρα -1 port) το οποίο θα χρησιμοποιούν 2-3 χρήστες και το 1Gbps δεν φτάνει, άρα χρειάζονται minimum 4x 10GbE ports.

Δεν νομίζω ότι περιγράφει αυτό, εκτός κι αν κατάλαβα λάθος. Δεν του φτάνει το 1Gb συνολικά, όχι ανά σύνδεση. Αν πάρει switch που να έχει 10Gb θύρες θα πρέπει μετά να αλλάξει και όλες τις κάρτες δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω τα 10gbit είναι ακριβό sport με πολλές παραμέτρους.

Προτείνω για να σου φύγει ο καημός και να δεις ταχύτητες εύκολα πάνω από 0.7gbps πάρε ένα Asustor Drivestor 4 (AS1104T) ή οποιοδήποτε άλλο Nas με 2.5gbit lan και το λιγότερα 4 bays.

Για αυτό δίνεις κανένα 300αρι και άλλα 100€ για ένα switch πχ tplink sg105-m2. 

Βάλε και 30€ για την κάθε pcie 2.5g που θες για κάνε σταθμό.

Δίσκους που είναι τα πολλά λεφτά τίποτα λιγότερο από wd red plus 8TB x4 που θα πιάσει το 1000αρικο.

 

Οπότε με 500€ + 1000€ τους δίσκους βλέπεις τι κάνεις με 2.5g lan και εάν δεν σου κάνει σου μένουν οι δίσκοι.

 

Άποψη μου για να γεμίσεις 10g lan θες πολύ καλό NAS με πάνω από 16 bays και με sad caching ή φυσικά external storage με 100αδες SAS drives που είναι τσάμπα πλέον αλλά ξεφεύγουν στην κατανάλωση ρεύματος.

 

Οπότε φτιάξε ένα 2.5G lan όπως στο έγραψα ποιο πάνω , εάν θες να εξαντλήσεις το bandwidth φτιάξε ένα custom ΝAS.

2 ώρες πριν, random_dude είπε

Δεν νομίζω ότι περιγράφει αυτό, εκτός κι αν κατάλαβα λάθος. Δεν του φτάνει το 1Gb συνολικά, όχι ανά σύνδεση. Αν πάρει switch που να έχει 10Gb θύρες θα πρέπει μετά να αλλάξει και όλες τις κάρτες δικτύου.

Όλα παίζουν 100/1000/10000. Αλλάζει μόνο εάν θέλει 10g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, random_dude said:

Δεν νομίζω ότι περιγράφει αυτό, εκτός κι αν κατάλαβα λάθος. Δεν του φτάνει το 1Gb συνολικά, όχι ανά σύνδεση. Αν πάρει switch που να έχει 10Gb θύρες θα πρέπει μετά να αλλάξει και όλες τις κάρτες δικτύου.

Μπορεί να εννοεί κι αυτό πράγματι, αλλά αν βολεύεται με το 2.5Gbps λύνεται και με link aggregation στο NAS παίρνοντας ένα managed switch χωρίς 10GbE ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/06/2022 at 16:33, random_dude said:

Υπόψη ότι το switch της Qnap που έχεις επιλέξει είναι unmanaged. Που σημαίνεί ότι πιθανότατα θα χρειάζεται ρυθμίσεις. Καλύτερα να πάρετε κάποιο managed σαν αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/13163219/NetGear-GS110EMX-Managed-L2-Switch-με-8-Θύρες-Gigabit-10Gbps-Ethernet.html

 

αμα ειναι Unmanaged δεν σηκωνει ουτε Link aggregation ουτε τιποτα.δεν υπαρχει καν web interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...