Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με undervolt


paulJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και καλό καλοκαίρι ! Προσπαθώ να κάνω undervolting στο παλιό pc που έχω με τον APU AMD A10-7870K ( για να τρέχει λίγο πιό κρύος ειδικά τώρα το καλοκαίρι) που είναι στην μητρική Gygabyte f2a88xm-ds2 με BIOS FC η οπία είναι σε stock vlotages 1,4V και όχι 1,2 που όρησα, στο reboot όταν κάνω φαίνονται κανονικά τα 1,2volt , στο boot με πάει σε stock, μπορείται να με βοηθήσετε σε αυτό, η να μου προτείνετε κάποια λύση ? Εδώ έχω και μερικές φωτογραφίες που μπορούν να βοηθήσουν, συγνώμη για την ανάλυση τον φωτογραφιών 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

4β.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να πειράξετε πρώτα τη τάση, δοκιμάσατε να κλείσετε το Turbo; Δηλαδή μπαίνετε στο BIOS, στη καρτέλα M.I.T.> Advance Frequency Settings> Advanced CPU Core Features> Core Performance Boost το αλλάζετε σε Disable όπως και το APM, κάνετε save και βλέπουμε μετά.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας ! Η παραπάνω ρυθμίσεις που αναφέρατε είναι disable και το Auto Core Boost Performance και το APM

IMG_20220617_101807.jpg

Επεξ/σία από paulJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας έκανα αυτό που μου είπατε καί απενεργοποίησα το APM στο disable

Όταν κάνει boot ο υπολογιστής και μπαίνει στα windows αυτόματος αναγνωρίζει το profile που έκανα και πάει 1,2Volt στο BIOS δεν το αναγνωρίζει με το startup του υπολογιστή, και δείχνει 1,4volt όταν κάνω επανεκκίνηση στον υπολογιστή εμφανίζονται κανονικά η τιμές που όρισα στο bios

Δηλαδή αν είμαι στα Windows και κάνω επανεκκίνηση και μπω BIOS εμφανίζονται η τάση που όρισα 1,2volt,. Όταν όμως κάνω τερματισμό λειτουργίας και μετά θέσω σε έναρξη λειτουργίας τον υπολογιστή, και μπω BIOS βλέπω τα stock voltages 1,4volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paulJ είπε

Καλημέρα σας έκανα αυτό που μου είπατε καί απενεργοποίησα το APM στο disable

Όταν κάνει boot ο υπολογιστής και μπαίνει στα windows αυτόματος αναγνωρίζει το profile που έκανα και πάει 1,2Volt στο BIOS δεν το αναγνωρίζει με το startup του υπολογιστή, και δείχνει 1,4volt όταν κάνω επανεκκίνηση στον υπολογιστή εμφανίζονται κανονικά η τιμές που όρισα στο bios

Δηλαδή αν είμαι στα Windows και κάνω επανεκκίνηση και μπω BIOS εμφανίζονται η τάση που όρισα 1,2volt,. Όταν όμως κάνω τερματισμό λειτουργίας και μετά θέσω σε έναρξη λειτουργίας τον υπολογιστή, και μπω BIOS βλέπω τα stock voltages 1,4volt

Μήπως έχει τελειώσει η μπαταρία της μητρικής και δεν κρατάει τις ρυθμίσεις όταν κλείνεις το pc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, το pc build έγεινε μέσα Ιουλίου του 2017 δε είναι πολύ παλιό, 5 χρόνια σχεδόν λέτε να είναι αυτό ; Η άλλες ρυθμίσεις όμως στο BIOS αποθηκεύονται κανονικα μόνο η τάση του APU γυρνάει στα stock voltage  

Επεξ/σία από paulJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paulJ είπε

Καλησπέρα σας, το pc build έγεινε μέσα Ιουλίου του 2017 δε είναι πολύ παλιό, 5 χρόνια σχεδόν λέτε να είναι αυτό ; Η άλλες ρυθμίσεις όμως στο BIOS αποθηκεύονται κανονικα μόνο η τάση του APU γυρνάει στα stock voltage  

Τότε σίγουρα δεν είναι αυτό το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα αν υπάρχει beta BIOS που να υποστηρίζει undervolt για την gigabyte F2A88XM-DS2 αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει, καμία ιδέα για το θέμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios μπαινει με 1.2v, στα windows  βλέπω δεν μπουταρει 😁. Καλα το εκανες το undervolt, έκοψες το turbo και έβαλες fixed vcore.

Ισως δεν κραταει τις ρυθμισεις (μπαταρια?). Δωσε 1.3v η κατέβασε λιγο τα ρολόγια να δεις αν μπουτάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλε θα το δοκιμάσω 

Αλλά αν έφταιγε η μπαταρία τής μητρικής δεν θα αποθηκευε και άλλες ρυθμίσεις,η άλλες ρυθμίσεις που έχω κάνει αποθηκεύτηκαν, μόνο το undervolt δεν αποθηκεύετε μόνιμα, αλλά θά τό δοκιμάσω 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paulJ είπε

Οκ φίλε θα το δοκιμάσω 

Αλλά αν έφταιγε η μπαταρία τής μητρικής δεν θα αποθηκευε και άλλες ρυθμίσεις,η άλλες ρυθμίσεις που έχω κάνει αποθηκεύτηκαν, μόνο το undervolt δεν αποθηκεύετε μόνιμα, αλλά θά τό δοκιμάσω 👍

9d1f4f5b84510047d63545075d1c34f0.png

Μην το εχεις δεδομένο οτι θα κραταει 3.8ghz με 1.2v, ίσως... το πιο πιθανο όχι( Ειδικά σε στρες τεστ), γιατί θα κανει και vdroop, οπότε θα πέφτει και άλλο.

Μπαταριά δεν ειναι αμα κραταει τις άλλες ρυθμίσεις, που ξερω μήπως είναι κανα setting του cpu στο bios.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δοκίμασα  να κάνω disable Auto Core Boost Performance και APM  καί πάλι υπάρχει αυτό το θέμα δεν λέι να πάρει μόνιμος τα 1,2volt :( δεν υπάρχει  και beta BIOS με το future του undervolt, πάντως ευχαριστώ για την προσπάθεια στην επίλυση του προβλήματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να το κάνω και αύτο αλλά δεν μου βγάζει το σύμβολο της αφαίρεσης τάσης,ναι ξέρω είναι λίγο περίπλοκο 

220617224525 (2).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...