Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση δικτύου ίντερνετ στην πολυκατοικία, switch, modem και ρυθμίσεις.


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.

Πρόκειται να μοιραστούμε ίντερνετ 200mbps στην πολυκατοικία όπου θα είμαστε στο σύνολο 6 οικογένειες. Γενικά η πολυκατοικία είναι στο σύνολο 9 διαμερίσματα και οι 6 συμφωνίσαμε να βάλουμε μια γραμμή σε ένα όπου θα εκμεταλλευτεί και την σταθεροί και οι υπόλοιποι θα πάρουμε το ίντερνετ.

Ο τρόπος που έχω σκεφτεί να γίνει είναι να μπεί ένα switch στο λεβητοστάσιο όπου θα πάρει το ίντερνετ απο το διαμέρισμα 1 και οι άλλοι 5 θα τραβήξουμε καλώδιο απο το switch στο διαμέρισμά του όπου και θα μπούνε router και προσωπικό δίκτυο η κάθε οικογένεια.
Σαν εξοπλισμός θα μπεί καλώδιο Cat5e και Gigabit 8 port switch.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για να μην υπάρχει κάποιο μπέρδεμα με της συσκευές όπως τηλεόραση σε κάθε σπίτι θα πρέπει να υπάρχει DHCP για να έχει προσωπικό οικιακό IP. Αυτό μπορεί να γίνει με τα modem router που έχουμε στην άκρη απο τους διάφορους παρόχους; ή θα πρέπει να μπούνε router όπως huawei ws5200 ή tenda F3 - AC8?

Με εκτήμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Πρόκειται να μοιραστούμε ίντερνετ 200mbps στην πολυκατοικία όπου θα είμαστε στο σύνολο 6 οικογένειες. Γενικά η πολυκατοικία είναι στο σύνολο 9 διαμερίσματα και οι 6 συμφωνίσαμε να βάλουμε μια γραμμή σε ένα όπου θα εκμεταλλευτεί και την σταθεροί και οι υπόλοιποι θα πάρουμε το ίντερνετ.

Ο τρόπος που έχω σκεφτεί να γίνει είναι να μπεί ένα switch στο λεβητοστάσιο όπου θα πάρει το ίντερνετ απο το διαμέρισμα 1 και οι άλλοι 5 θα τραβήξουμε καλώδιο απο το switch στο διαμέρισμά του όπου και θα μπούνε router και προσωπικό δίκτυο η κάθε οικογένεια.
Σαν εξοπλισμός θα μπεί καλώδιο Cat5e και Gigabit 8 port switch.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για να μην υπάρχει κάποιο μπέρδεμα με της συσκευές όπως τηλεόραση σε κάθε σπίτι θα πρέπει να υπάρχει DHCP για να έχει προσωπικό οικιακό IP. Αυτό μπορεί να γίνει με τα modem router που έχουμε στην άκρη απο τους διάφορους παρόχους; ή θα πρέπει να μπούνε router όπως huawei ws5200 ή tenda F3 - AC8?

Με εκτήμηση

Αστο σε αυτη την φαση ειμαι και εγω, αν και ακομα δεν εχω κανει κατι, θελει δουλιστα, θέλεις ειτε ενα βαρβατο ρουτερ ειτε switch που να ειναι διαχειρίσιμα, εγω μαλλον θα παω σε Mikrotik για vlan και βλεπουμε, ακομα ειμαι στο ψαξιμο μεχρι το Σεπτέμβρη που θα εχει ολοκληρωθεί το εργο εδω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να στείλεις καλώδιο σε κάθε διαμέρισμα και να το τερματίσεις σε νέο router οπότε θα έχει το καθένα το δικό του dhcp. Στο βασικό router μπορείς να το κλείσεις και να δώσεις static ips σε κάθε router διαμερίσματος. Θα μπορέσει να κάνει την δουλειά του ο κόσμος και με φθηνά routers. Νομίζω είναι το πιο εύκολο / ευέλικτο 

Αν τα router που ήδη έχουν μπορούν να λειτουργήσουν μόνο ως routers, δηλαδή έχουν wan θύρες θα παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να σταθω στο 200/6.. αρα μιλαμε για 35mb χοντρικα ο καθενας... 

η θα πρεπει να βαλετε καποιο netlimiter και να δινει 35mb στο καθε διαμερισμα, η αλλιως οταν βαλει καποιος να καταβασει καμια ταινια απο torrent θα γονατιζετε ολοι!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο φίλος από πάνω θα πρέπει να γίνει κάποιο Traffic Policy για τον καθένα, ειδικά με το Upload, γιατί αν σκίζει ένας την γραμμή δεν θα έχει κανείς. Το σωστό είναι να μπει ένα Router (MikroTik, Ubiquiti), να δημιουγηθούν VLAN για τον καθένα και να μπει Traffic Policy σε κάθε VLAN όπως επίσης και να μπουν κανόνες στο Firewall που να αποτρέπουν σελίδες παιδικής πορ…. κτλ. γιατί μετά άντε να αποδείξετε ποιος και τι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, emperor4her είπε

Εγω να σταθω στο 200/6.. αρα μιλαμε για 35mb χοντρικα ο καθενας... 

η θα πρεπει να βαλετε καποιο netlimiter και να δινει 35mb στο καθε διαμερισμα, η αλλιως οταν βαλει καποιος να καταβασει καμια ταινια απο torrent θα γονατιζετε ολοι!

 

 

9 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Όπως είπε και ο φίλος από πάνω θα πρέπει να γίνει κάποιο Traffic Policy για τον καθένα, ειδικά με το Upload, γιατί αν σκίζει ένας την γραμμή δεν θα έχει κανείς. Το σωστό είναι να μπει ένα Router (MikroTik, Ubiquiti), να δημιουγηθούν VLAN για τον καθένα και να μπει Traffic Policy σε κάθε VLAN όπως επίσης και να μπουν κανόνες στο Firewall που να αποτρέπουν σελίδες παιδικής πορ…. κτλ. γιατί μετά άντε να αποδείξετε ποιος και τι…

Αυτά εδώ + το τι ασφάλεια θα έχουν μιας που θα είναι σε lan και κάποιος που θα έχει top level access θα μπορεί να κάνει διάφορα.
Αν ένας από όλους φάει ip ban σε μια υπηρεσία που μπαίνουν και οι άλλοι θα χάσουν πρόσβαση όλοι. 

Στις 16/6/2022 στις 5:18 ΜΜ, BoullyBoy είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Πρόκειται να μοιραστούμε ίντερνετ 200mbps στην πολυκατοικία όπου θα είμαστε στο σύνολο 6 οικογένειες. Γενικά η πολυκατοικία είναι στο σύνολο 9 διαμερίσματα και οι 6 συμφωνίσαμε να βάλουμε μια γραμμή σε ένα όπου θα εκμεταλλευτεί και την σταθεροί και οι υπόλοιποι θα πάρουμε το ίντερνετ.

Ο τρόπος που έχω σκεφτεί να γίνει είναι να μπεί ένα switch στο λεβητοστάσιο όπου θα πάρει το ίντερνετ απο το διαμέρισμα 1 και οι άλλοι 5 θα τραβήξουμε καλώδιο απο το switch στο διαμέρισμά του όπου και θα μπούνε router και προσωπικό δίκτυο η κάθε οικογένεια.
Σαν εξοπλισμός θα μπεί καλώδιο Cat5e και Gigabit 8 port switch.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για να μην υπάρχει κάποιο μπέρδεμα με της συσκευές όπως τηλεόραση σε κάθε σπίτι θα πρέπει να υπάρχει DHCP για να έχει προσωπικό οικιακό IP. Αυτό μπορεί να γίνει με τα modem router που έχουμε στην άκρη απο τους διάφορους παρόχους; ή θα πρέπει να μπούνε router όπως huawei ws5200 ή tenda F3 - AC8?

Με εκτήμηση


Θα χρειαστεί αρκετά καλή επένδυση σε σοβαρό εξοπλισμό. Τώρα σε τέτοιο οικιακό περιβάλλον δεν είναι πιο καλά ο καθένας την δικιά του; Το ότι έχει 200mbps πχ δεν είναι υποχρεωτικό να πάτε σε τόσο μεγάλη ταχύτητα, ο καθένας μια 50άρα πχ. Και τα 200mbps πως ξέρετε ότι θα φτάσουν 200; Είναι FTTH ή η καμπίνα πλάτη με τον χώρο που θα γίνει εγκατάσταση; Γιατί σε VDSL έχω δει πολλά ακόμα και στις πιο ιδανικές συνθήκες.
Τώρα το πως; Πάνω στο router του παρόχου θα κατεβάσετε από το LAN 1 port το καλώδιο εκεί που θα γίνει η εγκατάσταση, εκεί θα μπει ένα managed switch που είπαν και τα παιδιά πιο πάνω που να έχει vlan/traffic policy/QOS και από την κάθε port του switch θα τραβήξετε καλώδια προς κάθε σπίτι. Να μην μπει κάτι κοινό και άλλο switch.

Τώρα το cat 5e είναι καλό για ένα γραφείο/σπίτι κτλ αλλά σε κεντρικές εγκαταστάσεις όπου μπορεί να περνάει δίπλα από ρεύμα/ασανσερ/θέρμανση/δεν ξέρω και γω τι, θα έλεγα να μπει pet cat 6. Δεν είναι και κάτι που θα το αλλάζετε συχνά οπότε καλύτερα να μπει κάτι καλό.

Στο κάθε σπίτι μετά μπορεί ο καθένας να βάλει ένα απλό router ή access point απλά καλό θα ήταν να δείτε τα rules για να μην υπάρχει επικοινωνία με τα διάφορα διαμερίσματα εκτός ξέρω γω αν είναι μια οικογένια σε 2-3 σπίτια και θέλετε να κάνετε lan party.

Και όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω θα έχετε και content filtering γιατί 1 να κάνει κάτι παράνομο, θα βγει το όνομα αυτού που έχει την γραμμή και θα υπάρξει μπλέξιμο.

Κάτι άλλο, θα έχει σταθερό μόνο 1 σπίτι στα 6; Αν ναι γιατί δεν το θέλετε οκ! Αλλά αν θα έχει και το κάθε σπίτι σταθερό...δίνετε που δίνετε 10~20€ για αυτό...με 1-2€ παραπάνω θα έχετε και internet....

Για μένα καλύτερα ο καθένας την δικιά του γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι τα περιγράψατε μια χαρά. Αχρικά να αναφέρω πως δεν θέλει κανένας το σταθερό.

η Καλύτερη περίπτωση είναι το managed switch και με τα vlan και traffic control θα είμαστε μια χαρά. Πιστεύετε αυτό το switch να μας κάνει την δουλειά;

Σχετικά με την χρήση απο το κάθε διαμέρισμα. όλοι είναι οικογένειες που η χρήση του είναι στο κινητό και καμία τηλεόραση τίποτα άλλο. Για καλώδιο και cat6 pet γίνεται.

Αν είναι να μπεί με managed switch θα χρειαστώ βοήθεια πάνω σε ρυθμίσεις vlan και ο περιορισμός σε ταχύτητα στο καθένα πιστεύω 100/10 μια χαρά θα είναι οπότε και ΑΝ τερματίσει κάποιος για καμία ώρα πάλη θα έχει ακόμα τόσο για τους υπόλοιπους. Σε πακέτο έχω σκεφτεί το Fiber 200 Unlimited 100% Fiber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Ολοι τα περιγράψατε μια χαρά. Αχρικά να αναφέρω πως δεν θέλει κανένας το σταθερό.

η Καλύτερη περίπτωση είναι το managed switch και με τα vlan και traffic control θα είμαστε μια χαρά. Πιστεύετε αυτό το switch να μας κάνει την δουλειά;

Σχετικά με την χρήση απο το κάθε διαμέρισμα. όλοι είναι οικογένειες που η χρήση του είναι στο κινητό και καμία τηλεόραση τίποτα άλλο. Για καλώδιο και cat6 pet γίνεται.

Αν είναι να μπεί με managed switch θα χρειαστώ βοήθεια πάνω σε ρυθμίσεις vlan και ο περιορισμός σε ταχύτητα στο καθένα πιστεύω 100/10 μια χαρά θα είναι οπότε και ΑΝ τερματίσει κάποιος για καμία ώρα πάλη θα έχει ακόμα τόσο για τους υπόλοιπους. Σε πακέτο έχω σκεφτεί το Fiber 200 Unlimited 100% Fiber.

Ωραία με το σταθερό :)
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο switch, λέει πως έχει τα χαρακτηριστικά που θες. Απλά δεν είμαι και πολύ της tp-link. Mikrotik ή ubiquity θα έλεγα πιο καλά.
Καλό το ότι θα έχετε FTTH γιατί με VDSL δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα πιάσει όσο λένε, μόνο όταν το πάρεις και δεις στην πράξη πως θα είναι.
Τώρα TV και video σε κινητά σε 6 σπίτια και μπορεί να είναι από 2 συσκευές και βάλε ανά σπίτι να ξέρεις θα μπουκαλιάζει λίγο ανάλογα την ώρα και την ποιότητα.
Να έχετε όλοι κατά νου ότι θα πρέπει να κάνετε θυσίες με πιο χαμηλή ποιότητα, μην περιμένετε δλδ όλοι μαζί 4Κ εικόνα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η καλύτερη απάντηση στο ερώτημα του φίλου μας είναι η παρακάτω

Για μένα καλύτερα ο καθένας την δικιά του γραμμή.

Κοινώς ούτε να το σκέφτεσαι κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

Η καλύτερη απάντηση στο ερώτημα του φίλου μας είναι η παρακάτω

Για μένα καλύτερα ο καθένας την δικιά του γραμμή.

Κοινώς ούτε να το σκέφτεσαι κάτι τέτοιο

Μια χαρα ειναι η λυση που σκέφτηκε

Στο μελλον αυτο θα γίνεται.

6 συνδεσεις με ~30€ έκαστος ειναι 180 ή 270 για τους 9, τελείως ασύμφορο εφ οσον υπάρχει συννενόηση. 

Εδω ειναι ασύμφορο για μένα που έχω 4 διαμερίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτήν την στιγμή τώρα έχω στο δικό μου δίκτυο που είναι NOVA 100άρα 4 σπίτια στο σύνολο, και στο σύνολο 22 συνδεδεμένες συσκευές.

Απο την πόλη δίνω σε 2 χώρια χωριά με ubiquity στα 9χμ (πεθερός και ξαδέρφια που δεν έχουν VDSL) χωρίς να έχω κάποιο εξελιγμένο router αλλα τις  NOVA. Οπότε με κάποιο VLAN φαντάζομαι θα είμαστε υπερβολικά καλά. Αντί να πάρει ο καθένας χώρια repeater με DHCP να κρατήσουν τα ρουτερ που έχουν απο τους παρόχους και να δώσουμε τα λεφτά στον Repeater που θα δώσει χώρια το IP σε κάθε σπίτι για προσωπικό δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα μου επιτρέψεις να επιμένω ότι δεν είναι καθόλου σωστή επιλογή

μερικοί λόγοι έχουν ειπωθεί

άλλοι όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, BoullyBoy είπε

Σχετικά με την χρήση απο το κάθε διαμέρισμα. όλοι είναι οικογένειες που η χρήση του είναι στο κινητό και καμία τηλεόραση τίποτα άλλο. Για καλώδιο και cat6 pet γίνεται.

Αν είναι να μπεί με managed switch θα χρειαστώ βοήθεια πάνω σε ρυθμίσεις vlan και ο περιορισμός σε ταχύτητα στο καθένα πιστεύω 100/10 μια χαρά θα είναι οπότε και ΑΝ τερματίσει κάποιος για καμία ώρα πάλη θα έχει ακόμα τόσο για τους υπόλοιπους. Σε πακέτο έχω σκεφτεί το Fiber 200 Unlimited 100% Fiber.

Αυτό ισχύει τώρα, όταν αργότερα μπουν στο δίκτυο και τα όποια πιτσιρίκια που θα θέλουν να παίζουν τα online παιχνίδια τους ενδεχωμένος να έχετε θέμα.

Σαν ιδέα δεν είναι άσχημη, το έχετε σκεφτεί και το κόστος είναι σίγουρα πολύ ελκυστικό, απλά πρέπει να συμβιβαστήτε σχετικά με τον διαμοιρασμό και να έχει γίνει απόλυτα κατανοητό αυτό από όλους.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν ο φίλος επιμένει στο σχέδιο του για διαμοιρασμό σύνδεσης με το διαδίκτυο

Θα πρέπει να επενδύσει σε Managed Switch και Router τα οποία θα πρέπει να ρυθμιστούν τα VLAN αντίστοιχα και φυσικά μην ξεχνάει το κομμάτι ασφάλεια γιατί αν γίνει το οτιδήποτε υπόλογος απέναντι στο νόμο είναι ο ιδιοκτήτης της σύνδεσης μην το ξεχνάει αυτό.

Για αυτό επιμένω και λέω καλύτερη λύση είναι αυτή που είπε ένας φίλος ο καθένας την δική του σύνδεση με το διαδίκτυο και ας γκρινιάζει ένας φίλος πιο πάνω (κάτι ξέρω παραπάνω για να επιμένω) όποιος έχει την ίδια ιδέα με τον φίλο ας ψάξει στο google τι μπορεί να συμβεί αν διαμοιράζουμε την σύνδεση μας με το διαδίκτυο ακόμα και μέσω WiFi και τι συνέπειες θα έχει από το νόμο ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο απλή λύση είναι να βάλει ένα switch με κάθε port σε ξεχωριστό VLAN isolated και από εκεί θα φεύγει από ένα καλώδιο σε κάθε οικογένεια. Από εκεί βάζεις στο switch ένα απλό QOS με limit στο bandwidth /6 ή επιπρόσθετα (αν το υποστηρίζει το switch ή ακόμα και το αρχικό modem router) QOS με priority σε gaming και media stream ώστε ότι και να κατεβάζει οποιοσδήποτε να μην κολλάει το gaming youtube netflix κτλ. Μετά από εκεί η κάθε οικογένεια θα βάλει το δικό της route/access point και τέλος. Κανένα πρόβλημα, κανένα κόλλημα.

Επεξ/σία από blastar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...