Προς το περιεχόμενο

Xeon σε DFI Lanparty DK X58-t3eh6


Highd10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum! 
Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου η μητρική που αναφέρω και στο τίτλο (λινκ) .

Είχα παλιότερα μια Gigabyte μητρική στην οποία αρκετά εύκολα είχα περάσει έναν 6πύρηνο Xeon. Για την DFI όμως, υπάρχουν λίγες πληροφορίες σχετικά με την υποστήριξη για τους X58 Xeon και η εταιρεία γενικά έχει εγκαταλείψει το consumer κομμάτι στις μητρικές. Bios mod να πω την αλήθεια δεν έχω κάνει με τις όποιες αλλαγές στο microcode. 

Το μόνο που έχω βρει Online σε ότι αφορά 6πύρηνο,είναι πως υποστηρίζει τον i7 980X ο οποίος προφανώς και τον έχουν για χρυσάφι ακόμα και τον πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές. Ο πιο κοντινός Xeon είναι ο Χ5680 και ο W3680 (αν και ο i7 είναι ξεκλείδωτος).

Υπάρχει κάποιος που να έχει επιχειρήσει κάτι παρόμοιο και να είχε επιτυχία; Γενικότερα αν υπάρχει κάποιος που να έχει οποιαδήποτε πληροφορία που θα μπορούσε να βοηθήσει ή να γνωρίζει το οτιδήποτε ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιο μέλος ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Πούλησε τα σε αρχαιολόγους και πάρε έναν i3 12xxx 

Δεν αξίζουν τίποτα.

Παρ'ότι το ύφος της απάντησης σου ενδεχομένως δεν είναι το καλύτερο δυνατό, θα αναφέρω τα παρακάτω.

Μια B660 κοστίζει καινούρια 120€ (τις Η610 τις θεωρώ κατάλληλες μόνο για 2πύρηνους Celeron,Pentium) , ένας 12100(f) έχει περίπου 110€, ένα σετ 16gb 3200 Ram στη καλύτερη θα κοστίζει 50€. Συνολικά δηλαδή περίπου 280€, αν όχι σχεδόν 300.

Ίσως να μην ήμουν σαφής στην αρχική μου δημοσίευση. Το σύστημα που αναφέρω το έχω σα δεύτερο, οι Xeon που αναφέρω κοστίζουν περίπου 20€,αν όχι λιγότερο. Επομένως, δε ξέρω πόσο σχετικό είναι να μου προταθεί να ξοδέψω υπερδεκαπλάσιο ποσό ως λύση στην ερώτηση μου. 

Θεωρώ όσα αναφέρω πως είναι αντικειμενικά στοιχεία, δε θα αναφερθώ στην (υποκειμενική) άποψη του καθενός σχετικά με τη χρήση και τη χρησιμότητα παλαιότερων συστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ύφος δεν είναι ειρωνικό. 
Μια μητρική στα 83€ με 12100 110€ και 16gb 48€ είναι ανώτερα σε επιδόσεις ίσως και 4Χ μικρότερη κατανάλωσης από τους θερμοσίφωνες (Χ5680 W3680).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ ότι μπορεί να σου μείνει στο χερι λόγω χρήσης και παλαιότητας 

αν δεν κάνεις video η αναπαλαιώσεις για λεφτά δεν αξίζει να ασχοληθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Highd10 είπε

Είχα παλιότερα μια Gigabyte μητρική στην οποία αρκετά εύκολα είχα περάσει έναν 6πύρηνο Xeon.

Δοκιμάσατε να βάλατε αυτό τον Xeon στη "νέα" μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Δοκιμάσατε να βάλατε αυτό τον Xeon στη "νέα" μητρική;

Δυστυχώς επί του παρόντος δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, είχα δώσει εκείνο το σύστημα όταν είχε ξεκινήσει η 1η καραντίνα σε φίλο μου που χρειαζόταν σταθερό υπολογιστή και τον έχει ακόμα σε χρήση. Θα πρότεινες ενδεχομένως όταν έβρισκα ευκαιρία να δοκίμαζα τον Xeon εκείνου του συστήματος στη "νέα" μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Highd10 είπε

Θα πρότεινες ενδεχομένως όταν έβρισκα ευκαιρία να δοκίμαζα τον Xeon εκείνου του συστήματος στη "νέα" μητρική;

Αυτό είπα!

Ρίχτε μια ματιά εδώ (ή ρωτήστε αν θέλετε):

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 1:39 ΜΜ, Highd10 είπε

Παρ'ότι το ύφος της απάντησης σου ενδεχομένως δεν είναι το καλύτερο δυνατό, θα αναφέρω τα παρακάτω.

Μια B660 κοστίζει καινούρια 120€ (τις Η610 τις θεωρώ κατάλληλες μόνο για 2πύρηνους Celeron,Pentium) , ένας 12100(f) έχει περίπου 110€, ένα σετ 16gb 3200 Ram στη καλύτερη θα κοστίζει 50€. Συνολικά δηλαδή περίπου 280€, αν όχι σχεδόν 300.

Ίσως να μην ήμουν σαφής στην αρχική μου δημοσίευση. Το σύστημα που αναφέρω το έχω σα δεύτερο, οι Xeon που αναφέρω κοστίζουν περίπου 20€,αν όχι λιγότερο. Επομένως, δε ξέρω πόσο σχετικό είναι να μου προταθεί να ξοδέψω υπερδεκαπλάσιο ποσό ως λύση στην ερώτηση μου. 

Θεωρώ όσα αναφέρω πως είναι αντικειμενικά στοιχεία, δε θα αναφερθώ στην (υποκειμενική) άποψη του καθενός σχετικά με τη χρήση και τη χρησιμότητα παλαιότερων συστημάτων.

https://www.ebay.de/itm/284866537472?hash=item42535e6800:g:kYAAAOSwah1isyDn

25 ευρώ σύνολο και η μόνη διαφορά απο τον 980x ειναι 330mhz (άνετα τα φτάνεις με OC)  και 4MB (8 αντι για 12) λιγότερα 

Αλλά και εγώ δεν θα το συνιστούσα καλύτερα να δώσεις 100 ευρώ να πάρεις ένα αρκετά πιο πρόσφατο i3 σύστημα με μητρική (σκέψου 25 ευρώ CPU + το κόστος της μητρική αν την πουλήσεις τα βγάζεις. ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...