Προς το περιεχόμενο

Manual φακός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα.Ειμαι προς αναζήτηση ενός manual φακου για emount μοντουρα σε crop μηχανη(sony a6000) σε εστιακό μήκος από 35 έως 60mm,μέχρι F2 και να είναι και vfm.(Πολλά ζητάω?😜)Αυτη τη στιγμη είμαι με έναν helios,αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο όσον αφορά την ευκρίνεια .Κοιτάζω έναν 7artisans που από κάποια reviews, μάλλον είναι ότι πρέπει για μένα,αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερος από τον helios σε ευκρίνεια. Αν κάποιος έχει δοκιμασει κάτι πάνω στο συγκεκριμένο σώμα ή τον 7artisans, θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάρει παλαιότερα σε μια Samsung Nx300 που είχα, έναν αντάπτορα canon fd και ένα φακό στα 40 ευρώ μεταχειρισμένο (λογικό) σε άριστη κατάσταση Canon fd 50mm 1.8. Τα αποτελέσματα για μένα πολύ δυνατά:

Purple Velvet...


 

Breathing

 

Για τον 7artisian έχω τις επιφυλάξεις μου… δε μου γεμίζουν το μάτι σε θέμα ευκρίνειας …

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vangelis2696 είπε

Καλημέρα στην παρέα.Ειμαι προς αναζήτηση ενός manual φακου για emount μοντουρα σε crop μηχανη(sony a6000) σε εστιακό μήκος από 35 έως 60mm,μέχρι F2 και να είναι και vfm.(Πολλά ζητάω?😜)Αυτη τη στιγμη είμαι με έναν helios,αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο όσον αφορά την ευκρίνεια .Κοιτάζω έναν 7artisans που από κάποια reviews, μάλλον είναι ότι πρέπει για μένα,αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερος από τον helios σε ευκρίνεια. Αν κάποιος έχει δοκιμασει κάτι πάνω στο συγκεκριμένο σώμα ή τον 7artisans, θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ.

Εχω Sony A5000 μαζί με TTArtisan 35mm f/1.4 manual. Πολυ ωραίος φακός βγαίνει περίπου 90€ και πιστευω οτι αξίζει τα λεφτά του. Αρκετά φωτεινός και οξύς. Νομίζω πως είναι VFM για αυτό που ψάχνεις. 

 

DSC4502.jpg

 

DSC5717311221.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από CONAN_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vangelis2696 είπε

Καλημέρα στην παρέα.Ειμαι προς αναζήτηση ενός manual φακου για emount μοντουρα σε crop μηχανη(sony a6000) σε εστιακό μήκος από 35 έως 60mm,μέχρι F2 και να είναι και vfm.(Πολλά ζητάω?😜)Αυτη τη στιγμη είμαι με έναν helios,αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο όσον αφορά την ευκρίνεια .Κοιτάζω έναν 7artisans που από κάποια reviews, μάλλον είναι ότι πρέπει για μένα,αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερος από τον helios σε ευκρίνεια. Αν κάποιος έχει δοκιμασει κάτι πάνω στο συγκεκριμένο σώμα ή τον 7artisans, θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ.

    Καλά , για το ζήτημα της απόκτησης ενός άλλου φακού δεν λέει κανείς τίποτε , υποθέτωντας βέβαια πως ο Helios είναι καθαρός σε ότι αφορά τα οπτικά του , πως δόθηκε κάποια στιγμή για συντήρηση κλπ .

   Κάποιες φορές δεν ευθύνεται ο φακός για όλα τα ζητήματα , αλλά και οι ρυθμίσεις στο σώμα , οπότε δεν κάνει κακό να δείτε κι' αυτό το κομμάτι , ώστε να σιγουρεψετε πως ευθύνεται ο Helios και όχι κάτι άλλο . Πριν αγοράσετε άλλον φακό δλδ ....... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...