Προς το περιεχόμενο

Creative x G6


Herald

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση σε οποιον ξερει γνωριζει, το g6 πως συνδεεται με amplifier ? Τα dsp effects θα δουλευουν κανονικα? 

Εχει νοημα να το κρατήσω σαν dac για τα hifiman arya η να παω σε κατι αλλο? 

Για ενισχυτη κοιταζα μεταξυ του dx3 pro+ (οριακος με 1.5w @ 32ohm), σε l30 (μαλλον κατω απο το οριο με 1w @32ohm) και μαλλον - καταληγω στον l50,με balanced out και μπολικη ισχύ.

@pirmen56δωσε τα φώτα σου 😊

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 10:35 ΠΜ, Herald είπε

Ερώτηση σε οποιον ξερει γνωριζει, το g6 πως συνδεεται με amplifier ? Τα dsp effects θα δουλευουν κανονικα? 

Εχει νοημα να το κρατήσω σαν dac για τα hifiman arya η να παω σε κατι αλλο? 

Για ενισχυτη κοιταζα μεταξυ του dx3 pro+ (οριακος με 1.5w @ 32ohm), σε l30 (μαλλον κατω απο το οριο με 1w @32ohm) και μαλλον - καταληγω στον l50,με balanced out και μπολικη ισχύ.

@pirmen56δωσε τα φώτα σου 😊

Σύνδεσε την G6(line out) κατευθείαν στα ηχεία σου και δες τι εφέ υποστηρίζει. Η Xonar STX σίγουρα δεν υποστηρίζει εφέ ακουστικών σε line-out. Για την G5 δεν ξέρω, αλλά μπορεί να έχει διαφορές με την G6 στο θέμα αυτό.

Για τα άλλα δεν έχω άποψη και πολλά τα θεωρώ placebo. >1W ποιοτικής ισχύος είναι μια χαρά για τα Arya.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Σύνδεσε την G6(line out) κατευθείαν στα ηχεία σου και δες τι εφέ υποστηρίζει. Η Xonar STX σίγουρα δεν υποστηρίζει εφέ ακουστικών σε line-out. Για την G5 δεν ξέρω, αλλά μπορεί να έχει διαφορές με την G6 στο θέμα αυτό.

Για τα άλλα δεν έχω άποψη και πολλά τα θεωρώ placebo. >1W ποιοτικής ισχύος είναι μια χαρά για τα Arya.

Πήγα σε a30 pro για amp, απλά για το 3.5mm out για τα IEM μου. 

Aπλά το line out του G6 πώς θα δουλέψει πάνω στον a 30 pro? Το θέλω προσωρινά σαν dac μέχρι να αποφασίσω τι dac θέλω 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Aπλά το line out του G6 πώς θα δουλέψει πάνω στον a 30 pro? Το θέλω προσωρινά σαν dac μέχρι να αποφασίσω τι dac θέλω 

Τι θες να πεις δεν καταλαβαίνω. Δεν ξέρεις πώς να συνδέεις μια πηγή ήχου πάνω σε έναν ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τι θες να πεις δεν καταλαβαίνω. Δεν ξέρεις πώς να συνδέεις μια πηγή ήχου πάνω σε έναν ενισχυτή;

To g6 συγκεκριμένα, γίνεται να συνδεθεί σε amp από το line out που είναι optical?  Απλά με 3.5mm σε RCA θα συνδεθεί - και θα δουλεύει το DSP? Η κάπου έχω μπερδευτεί ή κάπου έχω μπερδευτεί :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G5/6 έχουν 2 σε 1 optical/line out. Line out είναι ρεύμα. Θες καλώδιο minijack αρσενικό σε RCA αρσενικό. Δοκίμασε και με optical. Την επεξεργασία θα την κάνει η G6.

https://www.skroutz.gr/s/22825798/Ugreen-Cable-3-5mm-male-2x-RCA-male-3m-10590.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλέπω αρκετό κόσμο σε reddit και headfi να προτείνει "class A" AMP για τα ARYA, γιατί ακούγεται καλύτερα. Μιλάμε για amps τύπου singxer SA1 / gustard h16 και τέτοια. Το αστείο είναι ότι στα 32ohm και με το wattage που ζητάνε τα arya, κανένα από τα δύο αυτά amps δεν δουλεύει σαν class A. Πιό placebo πεθαίνεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Bλέπω αρκετό κόσμο σε reddit και headfi να προτείνει "class A" AMP για τα ARYA, γιατί ακούγεται καλύτερα. Μιλάμε για amps τύπου singxer SA1 / gustard h16 και τέτοια. Το αστείο είναι ότι στα 32ohm και με το wattage που ζητάνε τα arya, κανένα από τα δύο αυτά amps δεν δουλεύει σαν class A. Πιό placebo πεθαίνεις......

Γενικά η Class-A τοπολογία είναι καλύτερη ποιοτικώς αλλά με μεγαλύτερη σπατάλη ενέργειας. Άρα θες ογκωδέστερες ψύκτρες που αυξάνουν το κόστος. Αυτά στη θεωρία γιατί στην πράξη υπάρχουν και Class-D μοντέλα με κορυφαίο ήχο και ικανότητες οδηγησης.

Τα Arya είναι 32 Ohm με 94db/mW ευαισθησία. Άρα θέλουν 4 φορές μεγαλύτερη ισχύ από ένα συμβατικό 32 Ohm ακουστικό για να παίξουν το ίδιο δυνατά. Δεν είναι κάτι τρομερό στα 32Ohm. Δεν συγκρίνονται με παλιά ορθοδυναμικά των 80db/mW που κότσαρες σε ενισχυτή ηχείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Γενικά η Class-A τοπολογία είναι καλύτερη ποιοτικώς αλλά με μεγαλύτερη σπατάλη ενέργειας. Άρα θες ογκωδέστερες ψύκτρες που αυξάνουν το κόστος. Αυτά στη θεωρία γιατί στην πράξη υπάρχουν και Class-D μοντέλα με κορυφαίο ήχο και ικανότητες οδηγησης.

Τα Arya είναι 32 Ohm με 94db/mW ευαισθησία. Άρα θέλουν 4 φορές μεγαλύτερη ισχύ από ένα συμβατικό 32 Ohm ακουστικό για να παίξουν το ίδιο δυνατά. Δεν είναι κάτι τρομερό στα 32Ohm. Δεν συγκρίνονται με παλιά ορθοδυναμικά των 80db/mW που κότσαρες σε ενισχυτή ηχείων.

Eντελώς μη πρακτικό το class A όπως το είδα. Δηλαδή έχεις ενισχυτή βάρους 3 κιλών (gustard h16 ας πούμε), ο οποίος σε CLASS A λειτουργία μπορεί να βγάλει μόλις 80mw. Δηλαδή για να πάρεις class A για 800+ mw που ζητάνε τα arya τι θες, ενισχυτή ας πούμε 5-10 κιλών? Είδα έναν (δεν θυμάμαι τώρα ποιός ήταν) που θα δούλευε για τα arya αλλά τραβάει....40 watt για να δώσει 2w per channel. LOL όμως, γελοία πράματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pirmen56 @Dr.Tesla 
 

Tα παρέλαβα σήμερα, το G6 από volume δεν καταλαβαίνει τίποτα, 66 volume στο low gain - μέχρι 40 στο high gain, μετά δεν αντέχουν τα αυτιά σου. 

Η άποψη μου κάπως διαμετρικά αντίθετη από τα reviews. Τα vocals απίστευτα, το μπάσο υπεραρκετό. Μοναδικό παράπονο ότι κάποια τραγούδια - κακές ηχογραφήσεις δεν ακούγονται με τίποτα. Θα ψάξω να βρώ άλλες πηγές γιατί πχ. gnr μέσω tidal....εμετός, πρέπει να βάζω τα shure πάνω για να ακούσω 😛 

To καλώδιο αρκετά ποιοτικό αλλά δεν μαρέσει, πολύ stiff. Από άνεση πάντως είναι απίστευτα, ήδη θεωρούσα τα 1770 άνετα, τα arya είναι σαν να επιπλέουν στο κεφάλι σου - και χωρίς καθόλου clamping.

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

@pirmen56 @Dr.Tesla 
 

Tα παρέλαβα σήμερα, το G6 από volume δεν καταλαβαίνει τίποτα, 66 volume στο low gain - μέχρι 40 στο high gain, μετά δεν αντέχουν τα αυτιά σου. 

Η άποψη μου κάπως διαμετρικά αντίθετη από τα reviews. Τα vocals απίστευτα, το μπάσο υπεραρκετό. Μοναδικό παράπονο ότι κάποια τραγούδια - κακές ηχογραφήσεις δεν ακούγονται με τίποτα. Θα ψάξω να βρώ άλλες πηγές γιατί πχ. gnr μέσω tidal....εμετός, πρέπει να βάζω τα shure πάνω για να ακούσω 😛 

To καλώδιο αρκετά ποιοτικό αλλά δεν μαρέσει, πολύ stiff. Από άνεση πάντως είναι απίστευτα, ήδη θεωρούσα τα 1770 άνετα, τα arya είναι σαν να επιπλέουν στο κεφάλι σου - και χωρίς καθόλου clamping.

 

Σε σχέση με τα shure και τα 1990 πώς τα βλέπεις τα Arya;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σε σχέση με τα shure και τα 1990 πώς τα βλέπεις τα Arya;

Πιο κοντά στα shure είναι ο ήχος τους (μπάσο και vocals) αλλά φυσικά πολύ καλύτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ ρθέ και το d30 / a30 pro...παλεύω να διακρίνω διαφορές. Τα high μου φαίνεται έχουν περισσότερο clarity αλλά....αυτά, δεν ακούω κάτι άλλο πρός το παρόν. Φυσικά εξαφανίστηκε και κάθε υποψία clipping αλλά αυτό ήταν δεδομένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο a30/d30 εννοείς; Ναί, μια χαρά πάνε

Σε παιχνίδια κεντάνε τα arya. Δεν μου κάνουν για competitive FPS, γιατί παρόλο που έχουν α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο surround imaging, έχουν τόσο μεγάλο soundstage που δυσκολεύομαι να καταλάβω πόσο κοντά ή μακρία είναι τα βήματα που ακούω. Ίσως είναι και θέμα συνήθειας.

Αλλά σε Single player games πέφτουν σαγόνια. Έβαλα λίγο το god of war, σε μιά στοά που έχει αρκετό echoing απλά μαζευα το σαγόνι μου απτό πάτωμα.

Στη μουσική το πιο μεγάλο jawdropper είναι το μπάσο εκεί που δεν το περιμένεις. Δηλαδή τα dt1770, είχαν μπάσο παντού. ΠΟΛΥ μπάσο. Τα arya κάθεσαι και ακούς και λές , α - είναι bright ακουστικά και δεν έχουν μπάσο και και και, και ξαφνικά σκάει το beat και δονάνε τα ακουστικά και το κεφάλι σου μαζί. Και κατεβαίνει κάτω - μέχρι τα 20hz που μπορώ να ακούσω εγώ τουλάχιστον (ηλικία 😕 ) κατεβαίνουν άνετα. Είναι ακριβώς ότι είναι και τα shure, ίσως ακόμα πιο snappy, χωρίς να ξεχειλίζει στις μεσσαίες.

Τα vocals δεν είναι σε επίπεδο shure 846, τουλάχιστον τα male vocals, αλλά είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Η μεγάλη διαφορά είναι απλά η άνεση σε busy κομμάτια, τα shure απλά μπουρδουκλώνονταν και ήταν σαν να είχε μπεί το τραγούδι σε μηχανή του κιμά. Ίσως λόγω πολύ μικρού soundstage. Τα Arya δεν έχουν τέτοια προβλήματα

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...