Προς το περιεχόμενο

Undervolt ryzen 5600g


bonorov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Τώρα που καλοκαιριασε για τα καλά είπα να κάνω ένα undervolt τον 5600g που έχω. 

Η ψυκτικό του είναι μία gammaxx 400.

Η μητρική είναι gigabyte b450 s2h. 

Στοκ σε cinebench23 έπιανε περιπου 74 βαθμους. 

Τώρα πιανει περιπου 62 βαθμους. 

Η ερώτηση είναι ότι στην μητρική είχα μόνο 2 επιλογές να πειραξω. 

Cpu ratio το οποίο έβαλα στα 4,1ghz(4,2 έπιανε στο cine bench στοκ)και dynamic vcore voltage το οποίο έβαλα -0.180(-0.200 κρασαρε το cinebench),είναι "σωστό" το undervolt με μόνο αυτές τις 2 ρυθμίσεις ή χρειάζεται και κάτι άλλο;

Οι μνήμες παρεπιπτοντως τρέχουν 3000mhz xmp δεν έχω πειραξει τίποτα. 

 

Το σκορ στο cinebech έπεσε 1,5-2% αλλά αυτό δεν με ενοχλεί αν τα ρεύματα που παιρνει ο cpu είναι εντάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις stock και PBO ανοιχτό και τρέξε το ryzen master το πιο πρόσφατο και άσε το να κάνει ένα per core curve optimizer. Στον δικό μου 5600G πήρε κοντά 52 λεπτά και μου έκανε αρκετό UV ανά core. Αν και τον έχω με stock cooler στο NZXT H500i δεν βλέπω τέτοια temps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 3:42 ΜΜ, comfuzio είπε

Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις stock και PBO ανοιχτό και τρέξε το ryzen master το πιο πρόσφατο και άσε το να κάνει ένα per core curve optimizer. Στον δικό μου 5600G πήρε κοντά 52 λεπτά και μου έκανε αρκετό UV ανά core. Αν και τον έχω με stock cooler στο NZXT H500i δεν βλέπω τέτοια temps

Έχεις κάνει το uv ανά core μέσω ryzenmaster ή από bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

per core από το ryzen master όπως έγραψα και πιο πάνω :)

Όποτε για να το ενεργοποιήσεις πατας το profile κάθε φορά και κάνει restart σωστά;

Αυτό δεν μπορώ με το ryzenmaster πχ στο laptop έχω περασει το throttlestop το έχω σαν task να ανοίγει με τα windows και ενεργοποιείται το uv αυτόματα. 

Με το ryzenmaster δεν έχω τέτοια επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, bonorov είπε

Όποτε για να το ενεργοποιήσεις πατας το profile κάθε φορά και κάνει restart σωστά;

Αυτό δεν μπορώ με το ryzenmaster πχ στο laptop έχω περασει το throttlestop το έχω σαν task να ανοίγει με τα windows και ενεργοποιείται το uv αυτόματα. 

Με το ryzenmaster δεν έχω τέτοια επιλογή. 

Αφού τρέξεις το ryzen master και κάνει όλο τον κύκλο που πρέπει να κάνει, σου βγάζει ένα profile, το κάνεις apply και στο περνάει στο bios όπου και μένει μόνιμα, δεν θέλει να τρέχεις το RM συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Αφού τρέξεις το ryzen master και κάνει όλο τον κύκλο που πρέπει να κάνει, σου βγάζει ένα profile, το κάνεις apply και στο περνάει στο bios όπου και μένει μόνιμα, δεν θέλει να τρέχεις το RM συνέχεια

Σοβαρά;Θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που έχε κατά νου ότι είναι λίγο επιθετικό στα νούμερα που βάζει, με λίγα λόγια υπερβάλει. Σε μένα στον 5900x πχ μου έβγαλε -30 per core (aka all core) αλλά είχα random reboots όταν έπαιζα gears 5 και ήταν θέμα τελικά του core 1, τον πήγα -25 με όλους τους άλλους -30 πάλι random reboot/crash, τον πήγα -20 και όλους τους άλλους -30 και είναι οκ από τότε.
Στον 5600G δεν μου είχε τόσο καλά νούμερα και το άφησα ως τώρα να τρέχει με ότι έβγαλε το RM απλά το έχω και εγώ κατά νου αν δω random reboot/crash θα πρέπει να δω το error log για WHEA errors και ποιο core ήταν αυτό τα "έπαιξε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...