Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με κλειδί ταράτσας πολυκατοικίας και αυλή


Vasilica89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!!! Εδώ και μερικά χρόνια είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος τού 70,όταν μπήκαμε/μετακομίσαμε εδώ ζήτησα κλειδί από τόν ακάλυπτο της πολυκατοικίας από τόν διαχειριστή της πολυκατοικίας καί μου είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει καθώς μόνο μια κυρία στο υπόγειο έχει πρόσβαση,μετά από καιρό είχα ανάγκη να βάλω ηλιακό οπότε και ζήτησα από τόν ίδιο να μου ανοίξει πόρτα ταράτσας που είναι κλειδωμένη πάντα, ηλιακοί υπάρχουν πάνω αρκετοί οπότε σκέφτηκα, μήπως πρέπει να ζητήσω τουλάχιστον για ταράτσα να έχω κλειδί? Παράδειγμα θα πάμε διακοπές,θα χρειαστεί να καλύψω ηλιακό με κατι να μην σκάσει,θα γυρίσω θα χρειαστεί πάλι να ζητήσω να μου ανοίξει, δώμα υπάρχει αλλά είναι μη κατοικήσιμο,έχω δικαίωμα να έχω πρόσβαση (κλειδί) σε ταράτσα και ακάλυπτο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κάνε google αναζήτηση το "κοινόχρηστο κλειδί ταράτσα" . διάβασε τα λινκς της 1ης σελίδας και πράξε αναλόγως.
με ένα γρήγορο διάβασμα που έκανα δεν επιτρέπεται το κλείδωμα των θυρών ώστε να έχει άμεσα πρόσβαση η Πυροσβεστική αν χρειαστεί να μπει στην πολυκατοικία, καθώς και σε περίπτωση εξόδου των ενοίκων από την πολυκατοικία. 
Όμως, αν στη Γενική συνέλευση αποφασίσουν πως θα πρέπει να είναι κλειδωμένες λόγω ασφαλείας είναι υποχρεωμένος ο διαχειριστής να ανοίγει αυτές τις πόρτες όταν του ζητηθούν ή αν λείπει σε διακοπές να δώσει τα κλειδιά σε άλλον για να εξυπηρετεί.
Διάβασε τα λινκς και πράξε αναλόγως. Καλή τύχη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλημέρα σε όλους!!! Εδώ και μερικά χρόνια είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος τού 70,όταν μπήκαμε/μετακομίσαμε εδώ ζήτησα κλειδί από τόν ακάλυπτο της πολυκατοικίας από τόν διαχειριστή της πολυκατοικίας καί μου είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει καθώς μόνο μια κυρία στο υπόγειο έχει πρόσβαση,μετά από καιρό είχα ανάγκη να βάλω ηλιακό οπότε και ζήτησα από τόν ίδιο να μου ανοίξει πόρτα ταράτσας που είναι κλειδωμένη πάντα, ηλιακοί υπάρχουν πάνω αρκετοί οπότε σκέφτηκα, μήπως πρέπει να ζητήσω τουλάχιστον για ταράτσα να έχω κλειδί? Παράδειγμα θα πάμε διακοπές,θα χρειαστεί να καλύψω ηλιακό με κατι να μην σκάσει,θα γυρίσω θα χρειαστεί πάλι να ζητήσω να μου ανοίξει, δώμα υπάρχει αλλά είναι μη κατοικήσιμο,έχω δικαίωμα να έχω πρόσβαση (κλειδί) σε ταράτσα και ακάλυπτο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Φυσικά και μπορείς να έχεις κλειδί για αυτούς τους χώρους, εκτός βέβαια αν για κάποιον από αυτούς τους χώρους προβλέπεται στο καταστατικό αποκλειστική χρήση από κάποιο διαμέρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση καταστατικού πυρασφάλειας, επιβάλλεται ολοι οι ενοικοι, να εχουν κλειδι πρόσβασης των κοινοχρήστων χώρων (ταρατσας, πιλωτης κτλπ) ετσι ωστε σε περίπτωση φωτιας να μπορουν να διαφύγουν. Δεν εχει δικαίωμα να μην σου δώσει αντίγραφο. Αυτο να του πεις του κ. Διαχειριστά "βαρυ πεπόνι"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλημέρα σε όλους!!! Εδώ και μερικά χρόνια είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος τού 70,όταν μπήκαμε/μετακομίσαμε εδώ ζήτησα κλειδί από τόν ακάλυπτο της πολυκατοικίας από τόν διαχειριστή της πολυκατοικίας καί μου είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει καθώς μόνο μια κυρία στο υπόγειο έχει πρόσβαση,μετά από καιρό είχα ανάγκη να βάλω ηλιακό οπότε και ζήτησα από τόν ίδιο να μου ανοίξει πόρτα ταράτσας που είναι κλειδωμένη πάντα, ηλιακοί υπάρχουν πάνω αρκετοί οπότε σκέφτηκα, μήπως πρέπει να ζητήσω τουλάχιστον για ταράτσα να έχω κλειδί? Παράδειγμα θα πάμε διακοπές,θα χρειαστεί να καλύψω ηλιακό με κατι να μην σκάσει,θα γυρίσω θα χρειαστεί πάλι να ζητήσω να μου ανοίξει, δώμα υπάρχει αλλά είναι μη κατοικήσιμο,έχω δικαίωμα να έχω πρόσβαση (κλειδί) σε ταράτσα και ακάλυπτο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Όταν έγινες ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ, δεν τα ξεκαθαρισατε αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όταν έγινες ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ, δεν τα ξεκαθαρισατε αυτά ?

Δεν ήξερα τότε τίποτα από ιδιοκτησία ακόμα, ούτε ρώτησα τόν προηγούμενο, απλά ανέφερα στον διαχειριστή ότι από εδώ κ πέρα είμαι νέος ιδιοκτήτης και να αλλάξει όνομα σε κοινόχρηστα όταν μπήκα, καί για τι ακάλυπτο χώρο ρώτησα κ μου είπε ότι είναι κοινόχρηστο αλλά πρόσβαση έχει μόνο κάποια στο υπόγειο, είσοδος πολυκατοικίας κατεβαίνει σκάλα, διάδρομος δωμάτιο λέβητα, διαμέρισμα της κυρίας κ επόμενη πόρτα κλειδωμένη ακάλυπτος χώρος πού έχει λουλούδια καί σταθμευμένα ποδήλατα ( 6-7)πού θα ήθελα κ εγώ να αδειάσω μπαλκόνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilica89 είπε

Δεν ήξερα τότε τίποτα από ιδιοκτησία ακόμα, ούτε ρώτησα τόν προηγούμενο, απλά ανέφερα στον διαχειριστή ότι από εδώ κ πέρα είμαι νέος ιδιοκτήτης και να αλλάξει όνομα σε κοινόχρηστα όταν μπήκα, καί για τι ακάλυπτο χώρο ρώτησα κ μου είπε ότι είναι κοινόχρηστο αλλά πρόσβαση έχει μόνο κάποια στο υπόγειο, είσοδος πολυκατοικίας κατεβαίνει σκάλα, διάδρομος δωμάτιο λέβητα, διαμέρισμα της κυρίας κ επόμενη πόρτα κλειδωμένη ακάλυπτος χώρος πού έχει λουλούδια καί σταθμευμένα ποδήλατα ( 6-7)πού θα ήθελα κ εγώ να αδειάσω μπαλκόνι 

Εννοώ, τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αν ρωτήσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εννοώ, τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αν ρωτήσες.

Ήταν τον γωνιών του το σπίτι,δεν ζούσε εδώ τα τελευταία χρόνια καθώς είναι μεγάλος σε ηλικία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ο τίτλος καθώς και το περιεχόμενο με ψιλοκαλύπτουν και για να μην ανοίγω νέο θέμα...
Φυσικά αν χρειάζεται, μπορεί να μεταφερθεί σε δικό του thread.

Έστω ότι έχουμε ένα ρετιρέ το οποίο στο μπαλκόνι του, για κακή του τύχη, είναι η εξώπορτα του κλιμακοστασίου/ασανσέρ.
Αυτός ο χώρος θεωρείται κοινόχρηστος ή μπορεί να θεωρηθεί κάποιο σημείο του κοινόχρηστο; Καταλαβαίνω την ανάγκη πρόσβασης, αλλά ως ένα σημείο μου φαίνεται και παράλογο. Πρόκειται για μπαλκόνι, όχι δηλαδή ταράτσα ή κάτι παρεμφερές.

Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι ο ενοικιαστής δεν είναι απαραίτητο, ούτε καν αναγκαίο (σε ανθρώπινο επίπεδο εκτίμησης/σεβασμού κλπ.), να ενημερώνεται για την "επίσκεψη" και μπορεί να έρχεται όταν αυτό απαιτείται (π.χ. επισκευή/έλεγχος) χωρίς καμία προειδοποίηση. Ως ένα σημείο, είναι ανεκτό και φυσιολογικό (π.χ. έκτακτη ανάγκη). Τι γίνεται όμως αν πρόκειται απλά για ένα ραντεβού με μάστορα; Ούτε τότε πρέπει να ενημερωθεί ο ενοικιαστής του διαμερίσματος, εφόσον δε συντρέχει κάποιος έκτακτος λόγος που η οποιαδήποτε ενημέρωση του ενοικιαστή θα καθυστερούσε την επισκευή της βλάβης/επίβλεψης;

Από την άλλη, σε αρκετές "επισκέψεις", ο ιδιοκτήτης θα χτυπήσει και την μπαλκονόπορτα για να ρωτήσει κάτι τον ενοικιαστή. Ούτε καν την κύρια είσοδο.

Δικαιολογίες του ιδιοκτήτη είναι φράσεις όπως "ήταν γνωστή η ύπαρξη της πόρτας κατά την υπόδειξη, και τι πρέπει να γίνει τώρα; νιώσατε ότι παραβιάστηκε ο προσωπικός σας χώρος;" κλπ. κλπ.

Τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση;
θενκς!
 

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου φανεί υπερβολικό αλλα αν στ'αληθεια θες να λύσεις το πρόβλημα μπορείς να κάνεις το εξης:

Ανταλαξτε μερικά sms και μηνύματα με τη σύντροφό σου με περιεχόμενο "παλι ηρθε ο ιδιοκτήτης απο το μπαλκονι και κοιτουσε μεσα". Ανταλαξτε αρκετα. 

Βαλτε και μια καμερουλα στο μπαλκονι να κοιτάει την πορτα αλλα να μην γραφει τα βίντεο ή να τα κρατάει μια μερα μονο. 

Τέλος "χάστε" κατι αξιας και καντε μηνυση, δηλώνοντας τις κινήσεις του ιδιοκτήτη. Χωρις ομως να λετε οτι αυτος τα πήρε. Εσεις θα λέτε αυτο που συμβαίνει, οτι εχει ελεύθερη προσβαση, οπότε θα μπορουσε να ειναι κ αυτος. 

Θα στρωσει ο μαγκας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos147 είπε

Επειδή ο τίτλος καθώς και το περιεχόμενο με ψιλοκαλύπτουν και για να μην ανοίγω νέο θέμα...
Φυσικά αν χρειάζεται, μπορεί να μεταφερθεί σε δικό του thread.

Έστω ότι έχουμε ένα ρετιρέ το οποίο στο μπαλκόνι του, για κακή του τύχη, είναι η εξώπορτα του κλιμακοστασίου/ασανσέρ.
Αυτός ο χώρος θεωρείται κοινόχρηστος ή μπορεί να θεωρηθεί κάποιο σημείο του κοινόχρηστο; Καταλαβαίνω την ανάγκη πρόσβασης, αλλά ως ένα σημείο μου φαίνεται και παράλογο. Πρόκειται για μπαλκόνι, όχι δηλαδή ταράτσα ή κάτι παρεμφερές.

Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι ο ενοικιαστής δεν είναι απαραίτητο, ούτε καν αναγκαίο (σε ανθρώπινο επίπεδο εκτίμησης/σεβασμού κλπ.), να ενημερώνεται για την "επίσκεψη" και μπορεί να έρχεται όταν αυτό απαιτείται (π.χ. επισκευή/έλεγχος) χωρίς καμία προειδοποίηση. Ως ένα σημείο, είναι ανεκτό και φυσιολογικό (π.χ. έκτακτη ανάγκη). Τι γίνεται όμως αν πρόκειται απλά για ένα ραντεβού με μάστορα; Ούτε τότε πρέπει να ενημερωθεί ο ενοικιαστής του διαμερίσματος, εφόσον δε συντρέχει κάποιος έκτακτος λόγος που η οποιαδήποτε ενημέρωση του ενοικιαστή θα καθυστερούσε την επισκευή της βλάβης/επίβλεψης;

Από την άλλη, σε αρκετές "επισκέψεις", ο ιδιοκτήτης θα χτυπήσει και την μπαλκονόπορτα για να ρωτήσει κάτι τον ενοικιαστή. Ούτε καν την κύρια είσοδο.

Δικαιολογίες του ιδιοκτήτη είναι φράσεις όπως "ήταν γνωστή η ύπαρξη της πόρτας κατά την υπόδειξη, και τι πρέπει να γίνει τώρα; νιώσατε ότι παραβιάστηκε ο προσωπικός σας χώρος;" κλπ. κλπ.

Τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση;
θενκς!
 

Αν και μπορεί να το καταλαβαίνω λάθος από την περιγραφή, το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι αυτό που θεωρείς (σου νοικιάστηκε) σαν "μπαλκόνι" δεν είναι μπαλκόνι με την έννοια της ιδιοκτησίας αλλά ο κοινόχρηστος χώρος στον οποίο απλά έχεις πρόσβαση. Εκτός πια αν στα χαρτιά η μπαλκονόπορτά σου έχει ένα μικρό χώρο 3-4τμ κι εσύ θεωρείς (ή σε "έψησαν") ότι έχεις όλο το χώρο. Αν ισχύει αυτό, προσωπικά θα οριοθετούσα αυτά τα 3-4τμ πχ με ζαρντινιέρες και θα γινόμουν "τούρκος" με όποιον τις περνούσε

Δεν θα με παραξένευε αν και το "ρετιρέ" γενικότερα αποτελεί πολεοδομική μαμουνιά.

Με δεδομένο δε ότι η πρόσβαση στην ταράτσα θα πρέπει να είναι επιτρεπτή/προσβάσιμη για όλους νομίζω ότι δεν τίθεται καν θέμα "έκτακτης ανάγκης" αλλά έστω και απλής επιθυμίας να δει κάποιος ένοικος την...πανσέληνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, giorgos147 said:

Αυτός ο χώρος θεωρείται κοινόχρηστος ή μπορεί να θεωρηθεί κάποιο σημείο του κοινόχρηστο;

Ναι, τουλάχιστον ένα μέρος του είναι κοινόχρηστο, κατά πάσα πιθανότητα ολόκληρο το μπαλκόνι «σου».

Το καταστατικό τι γράφει; Λογικά το ξεκαθαρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, έστω ότι δεν είναι μπαλκόνι "μου", ήλπιζα τουλάχιστον σε ανθρώπινη αντιμετώπιση. Προσωπικά απορώ που δεν υπάρχει έστω ψεγάδι από αίσθημα ντροπής. Το να έρχονται στην μπαλκονόπορτα και να μου χτυπάνε (και ούτε καν η ίδια η ιδιοκτήτης, αλλά η αδερφή της), το βρίσκω υπερβολικό.

Επίσης το ρετιρέ το ανέφερα διότι αν έλεγα "δώμα", θα γίνονταν πιο περίπλοκο. Ένα δώμα βρίσκεται σε ταράτσα και το συγκεκριμένο διαμέρισμα δε λογίζεται σα δώμα αρχιτεκτονικά, οπότε το ρετιρέ (πιο μέσα από τα υπόλοιπα μπαλκόνια) είναι το σωστό.

Σαν τοποθέτηση πάντως, ούτε ηλιακούς έχω, ούτε οτιδήποτε άλλο (δεν ξέρω για τη στέγη του διαμερίσματος, με την οποία δεν έχω οπτική επαφή να δω τι έχει εκεί - είναι αρκετά ψηλά), μήπως βρίσκεται κάποιος ηλιακός κλπ. Γενικά, είναι ένα μπαλκόνι (επαναλαμβάνω, όχι ταράτσα) που τυγχάνει να βγάζει εκεί η έξτρα πόρτα του δωματίου που βρίσκεται ο μηχανισμός του ασανσέρ. Και αν μου πείτε σε περίπτωση κινδύνου πρέπει να είναι προσβάσιμο, να δω πώς οι υπόλοιποι ένοικοι θα ξεκλειδώσουν τις δύο πόρτες.

Τώρα όσον αφορά το καταστατικό, άντε βγάλε άκρη σε οικογενειακή πολυκατοικία.

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...