Προς το περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά με Nikon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Ειμαι χομπιστας φωτογραφος εδω και αρκετα χρονια.

Ξεκινησα με μια Nikon D3100 και οταν ο κοσμος της φωτογραφιας καταπιε ουσιαστικα μεταπηδησα κατα σειρα σε D7100, D610, D750 (ελαττωματικη), Fuji XE-2.

Τα τελευταια 2 χρονια λοιπον ειμαι με μια αγαπη απ τα παλια μια Nikon D610.

Να πω οτι με την Nikon γενικοτερα και με την ποιοτητα εικονας που παιρνω και τα χρωματα ειμαι ερωτευμενος.

Ενω λοιπον αγαπω πολυ τη μηχανη που εχω στα χερια μου (grip, και ποιοτητα φωτογραφιων) εχω ενα θεμα. Δυο βασικα..

1) Ταξιδευω πολυ.. Και λογω δουλειας και για αναψυχη.. Τοσο πολυ που πλεον ο εξοπλισμος και το βαρος του εχει γινει πονοκεφαλος αλλα και πονος στη μεση.. Κυριολεκτικα.

2)Επισης με εκνευριζει  ολο και συχνοτερα η βραδινη εστιαση της D610..

 

Και εδω ερχεται ο ενδοιασμος μου.

 

Αρχικα σαν σκεψη ειχα την φαεινη ιδεα να μεταβω σε ενα πιο light συστημα mirroless οπως της Nikon ενω καλοεβλεπα και της sony με τα γνωστα avantage που εχει οπως το φοβερο auto focus.

H σκεψη αυτη βεβαια με πονεσε, οταν καταλαβα οτι για να παω τελειως σε ενα αλλο συστημα, γτ ουσιαστικα αναγκαζομαι να αφησω σπιτι ή στη χειροτερη να πουλησω το συστημα που αγαπω (Nikon) αλλα δε με βολευει πια..

Οποτε στο τραπεζι εχουν πεσει οι εξης ιδεες!!

1) Να κρατησω το υπαρχον Nikon συστημα με την D610 και να παρω σαν δευτερη μηχανη την Sony a6600 με 2-3 φακους η οποια θα μου ειναι θεωρω ταμαμ για ταξιδια (μικρη, ιδανικη για vlogging)..

2) Να πουλησω την D610 που εχω και να παω στην Nikon Z6ii με 1, 2 native φακους αρχικα και με το υπολοιπο οπλοστασιο των φακων που εχω + τον ανταπτορα.

3) Φουλ μετακινηση συστηματος σε Sony A7iv.. Πιο δυσκολο σεναριο αυτο. Γτ θα αναγκαστω μαλλον να ξαναγυρισω.. Το ξερω ηδη..

4) Να γραψω ολα τα παραπανω στα παλια μου τα παπουτσια και να παρω την D850 πουλωντας την D610, αγοραζοντας ουσιαστικα το τουμπανο της καρδιας μου, χρυσονοντας μου παραλληλα το χαπι..

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Καλησπερα. Ειμαι χομπιστας φωτογραφος εδω και αρκετα χρονια.

Ξεκινησα με μια Nikon D3100 και οταν ο κοσμος της φωτογραφιας καταπιε ουσιαστικα μεταπηδησα κατα σειρα σε D7100, D610, D750 (ελαττωματικη), Fuji XE-2.

Τα τελευταια 2 χρονια λοιπον ειμαι με μια αγαπη απ τα παλια μια Nikon D610.

Να πω οτι με την Nikon γενικοτερα και με την ποιοτητα εικονας που παιρνω και τα χρωματα ειμαι ερωτευμενος.

Ενω λοιπον αγαπω πολυ τη μηχανη που εχω στα χερια μου (grip, και ποιοτητα φωτογραφιων) εχω ενα θεμα. Δυο βασικα..

1) Ταξιδευω πολυ.. Και λογω δουλειας και για αναψυχη.. Τοσο πολυ που πλεον ο εξοπλισμος και το βαρος του εχει γινει πονοκεφαλος αλλα και πονος στη μεση.. Κυριολεκτικα.

2)Επισης με εκνευριζει  ολο και συχνοτερα η βραδινη εστιαση της D610..

 

Και εδω ερχεται ο ενδοιασμος μου.

 

Αρχικα σαν σκεψη ειχα την φαεινη ιδεα να μεταβω σε ενα πιο light συστημα mirroless οπως της Nikon ενω καλοεβλεπα και της sony με τα γνωστα avantage που εχει οπως το φοβερο auto focus.

H σκεψη αυτη βεβαια με πονεσε, οταν καταλαβα οτι για να παω τελειως σε ενα αλλο συστημα, γτ ουσιαστικα αναγκαζομαι να αφησω σπιτι ή στη χειροτερη να πουλησω το συστημα που αγαπω (Nikon) αλλα δε με βολευει πια..

Οποτε στο τραπεζι εχουν πεσει οι εξης ιδεες!!

1) Να κρατησω το υπαρχον Nikon συστημα με την D610 και να παρω σαν δευτερη μηχανη την Sony a6600 με 2-3 φακους η οποια θα μου ειναι θεωρω ταμαμ για ταξιδια (μικρη, ιδανικη για vlogging)..

2) Να πουλησω την D610 που εχω και να παω στην Nikon Z6ii με 1, 2 native φακους αρχικα και με το υπολοιπο οπλοστασιο των φακων που εχω + τον ανταπτορα.

3) Φουλ μετακινηση συστηματος σε Sony A7iv.. Πιο δυσκολο σεναριο αυτο. Γτ θα αναγκαστω μαλλον να ξαναγυρισω.. Το ξερω ηδη..

4) Να γραψω ολα τα παραπανω στα παλια μου τα παπουτσια και να παρω την D850 πουλωντας την D610, αγοραζοντας ουσιαστικα το τουμπανο της καρδιας μου, χρυσονοντας μου παραλληλα το χαπι..

 

 

 

 

 

     Έριξες πολλά στο τραπέζι , σπάστα και ξαναρίχτα .......... 🤣🤣🤣 ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Καλησπερα. Ειμαι χομπιστας φωτογραφος εδω και αρκετα χρονια.

Ξεκινησα με μια Nikon D3100 και οταν ο κοσμος της φωτογραφιας καταπιε ουσιαστικα μεταπηδησα κατα σειρα σε D7100, D610, D750 (ελαττωματικη), Fuji XE-2.

Τα τελευταια 2 χρονια λοιπον ειμαι με μια αγαπη απ τα παλια μια Nikon D610.

Να πω οτι με την Nikon γενικοτερα και με την ποιοτητα εικονας που παιρνω και τα χρωματα ειμαι ερωτευμενος.

Ενω λοιπον αγαπω πολυ τη μηχανη που εχω στα χερια μου (grip, και ποιοτητα φωτογραφιων) εχω ενα θεμα. Δυο βασικα..

1) Ταξιδευω πολυ.. Και λογω δουλειας και για αναψυχη.. Τοσο πολυ που πλεον ο εξοπλισμος και το βαρος του εχει γινει πονοκεφαλος αλλα και πονος στη μεση.. Κυριολεκτικα.

2)Επισης με εκνευριζει  ολο και συχνοτερα η βραδινη εστιαση της D610..

 

Και εδω ερχεται ο ενδοιασμος μου.

 

Αρχικα σαν σκεψη ειχα την φαεινη ιδεα να μεταβω σε ενα πιο light συστημα mirroless οπως της Nikon ενω καλοεβλεπα και της sony με τα γνωστα avantage που εχει οπως το φοβερο auto focus.

H σκεψη αυτη βεβαια με πονεσε, οταν καταλαβα οτι για να παω τελειως σε ενα αλλο συστημα, γτ ουσιαστικα αναγκαζομαι να αφησω σπιτι ή στη χειροτερη να πουλησω το συστημα που αγαπω (Nikon) αλλα δε με βολευει πια..

Οποτε στο τραπεζι εχουν πεσει οι εξης ιδεες!!

1) Να κρατησω το υπαρχον Nikon συστημα με την D610 και να παρω σαν δευτερη μηχανη την Sony a6600 με 2-3 φακους η οποια θα μου ειναι θεωρω ταμαμ για ταξιδια (μικρη, ιδανικη για vlogging)..

2) Να πουλησω την D610 που εχω και να παω στην Nikon Z6ii με 1, 2 native φακους αρχικα και με το υπολοιπο οπλοστασιο των φακων που εχω + τον ανταπτορα.

3) Φουλ μετακινηση συστηματος σε Sony A7iv.. Πιο δυσκολο σεναριο αυτο. Γτ θα αναγκαστω μαλλον να ξαναγυρισω.. Το ξερω ηδη..

4) Να γραψω ολα τα παραπανω στα παλια μου τα παπουτσια και να παρω την D850 πουλωντας την D610, αγοραζοντας ουσιαστικα το τουμπανο της καρδιας μου, χρυσονοντας μου παραλληλα το χαπι..

 

 

 

 

 

Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, αλλά τι θα έκανα εγώ

 

Το νούμερο 2 αν όντως υπάρχει πρόβλημα κόπωσης λόγω κουβαλήματος

Το νούμερο 4 αν απλά θα ήθελες να έχεις κάτι ελαφρύτερο, αλλά δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα στο κουβάλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Έριξες πολλά στο τραπέζι , σπάστα και ξαναρίχτα .......... 🤣🤣🤣 ........ 

Σκεφτομαι λιγο αρρωστα ειναι αληθεια αυτο!!

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, αλλά τι θα έκανα εγώ

 

Το νούμερο 2 αν όντως υπάρχει πρόβλημα κόπωσης λόγω κουβαλήματος

Το νούμερο 4 αν απλά θα ήθελες να έχεις κάτι ελαφρύτερο, αλλά δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα στο κουβάλημα

Ξερεις τι γινεται? Και εγω προς το 2 ειμαι. Γτ σκεφτομαι οτι ειναι καλη ιδεα να μεταβω σε mirrorless γτ αργα η γρηγορα θα γινει.

Οσο πιο πολυ μενω σε DSLR πραγματικα υπαρχει ταλαιπωρια (περπαταω 15 χιλιομετρα πολλες φορες και ανω καθημερινα κατα τη διαρκεια διακοπων).

Σκεφτηκα πολυ το Νο1 ενδεχομενο δηλαδη να παρω ενα δευτερο mirroless εξοπλισμο την a6600 αλλα στο τελος θα μεινει η DSLR στο ραφι και οχι τιποτα αλλο αλλα θα με στεναχωρει που λογω βολεψης ουσιαστικα δεν την χρησιμοποιω οσο θα ηθελα..

Το ξερω οτι θα μου λειψει το τρομερο grip μιας DSLR και τοσα χρονια πιστεψε με την εχω συνηθισει..

Εχω σκεφτει και το ενδεχομενο να παω τελικα στην Ζ6ii αλλα να μην πουλησω την D610 (εδω που τα λεμε σιγα τα λεφτα που θα πιασει κ ολας) και που και που να βγαζω το αχτι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντομα η Nikon θα ανακοινώσει νεες APS-C mirrorless. Αν θελεις να μείνεις στο σύστημα θα σου συνιστούσα να περιμενεις λίγο ειτε για να δεις τι έρχεται είτε για να εκμεταλλευτείς πιθανή πτώση τιμών στις Ζ6ii και να κινηθείς εκει...  (δλδ να πας στην επιλογή 2)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κράτα την αγάπη σου έστω και σαν ανάμνηση σε κάποια ντουλάπα και παρε ανεξάρτητα και ανεπειρεαστος μια μηχανη που καλύπτει αυτα που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAKADI είπε

Καλησπερα. Ειμαι χομπιστας φωτογραφος εδω και αρκετα χρονια.

Ξεκινησα με μια Nikon D3100 και οταν ο κοσμος της φωτογραφιας καταπιε ουσιαστικα μεταπηδησα κατα σειρα σε D7100, D610, D750 (ελαττωματικη), Fuji XE-2.

Τα τελευταια 2 χρονια λοιπον ειμαι με μια αγαπη απ τα παλια μια Nikon D610.

Να πω οτι με την Nikon γενικοτερα και με την ποιοτητα εικονας που παιρνω και τα χρωματα ειμαι ερωτευμενος.

Ενω λοιπον αγαπω πολυ τη μηχανη που εχω στα χερια μου (grip, και ποιοτητα φωτογραφιων) εχω ενα θεμα. Δυο βασικα..

1) Ταξιδευω πολυ.. Και λογω δουλειας και για αναψυχη.. Τοσο πολυ που πλεον ο εξοπλισμος και το βαρος του εχει γινει πονοκεφαλος αλλα και πονος στη μεση.. Κυριολεκτικα.

2)Επισης με εκνευριζει  ολο και συχνοτερα η βραδινη εστιαση της D610..

 

Και εδω ερχεται ο ενδοιασμος μου.

 

Αρχικα σαν σκεψη ειχα την φαεινη ιδεα να μεταβω σε ενα πιο light συστημα mirroless οπως της Nikon ενω καλοεβλεπα και της sony με τα γνωστα avantage που εχει οπως το φοβερο auto focus.

H σκεψη αυτη βεβαια με πονεσε, οταν καταλαβα οτι για να παω τελειως σε ενα αλλο συστημα, γτ ουσιαστικα αναγκαζομαι να αφησω σπιτι ή στη χειροτερη να πουλησω το συστημα που αγαπω (Nikon) αλλα δε με βολευει πια..

Οποτε στο τραπεζι εχουν πεσει οι εξης ιδεες!!

1) Να κρατησω το υπαρχον Nikon συστημα με την D610 και να παρω σαν δευτερη μηχανη την Sony a6600 με 2-3 φακους η οποια θα μου ειναι θεωρω ταμαμ για ταξιδια (μικρη, ιδανικη για vlogging)..

2) Να πουλησω την D610 που εχω και να παω στην Nikon Z6ii με 1, 2 native φακους αρχικα και με το υπολοιπο οπλοστασιο των φακων που εχω + τον ανταπτορα.

3) Φουλ μετακινηση συστηματος σε Sony A7iv.. Πιο δυσκολο σεναριο αυτο. Γτ θα αναγκαστω μαλλον να ξαναγυρισω.. Το ξερω ηδη..

4) Να γραψω ολα τα παραπανω στα παλια μου τα παπουτσια και να παρω την D850 πουλωντας την D610, αγοραζοντας ουσιαστικα το τουμπανο της καρδιας μου, χρυσονοντας μου παραλληλα το χαπι..

 

 

 

 

 

       Κανένα ενδοιασμό δεν έχεις , ούτε εγώ πρόκειται να σου πω τι να κάνεις κάτι για το οποίο δεν είμαι αρμόδιος άλλωστε .

      Το ζήτημα είναι απλούστατο , ΕΑΝ είσαι επαγγελματίας , έχεις χίλιους και έναν λόγους να είσαι αποτελεσματικός , κάτι που συνεπάγεται πως θα πρέπει να επενδύσεις σε τεχνικό επίπεδο .

    Αν δεν είσαι επαγγελματίας , αλλά χομπίστας , δεν έχεις χίλιους και έναν λόγους , ίσως ούτε καν έναν . 

   Οτιδήποτε άλλο πέρα από τα παραπάνω , ανάγεται στην διαδικασία χρυσώματος κλπ κλπ κλπ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Σκεφτομαι λιγο αρρωστα ειναι αληθεια αυτο!!

Ξερεις τι γινεται? Και εγω προς το 2 ειμαι. Γτ σκεφτομαι οτι ειναι καλη ιδεα να μεταβω σε mirrorless γτ αργα η γρηγορα θα γινει.

Οσο πιο πολυ μενω σε DSLR πραγματικα υπαρχει ταλαιπωρια (περπαταω 15 χιλιομετρα πολλες φορες και ανω καθημερινα κατα τη διαρκεια διακοπων).

Σκεφτηκα πολυ το Νο1 ενδεχομενο δηλαδη να παρω ενα δευτερο mirroless εξοπλισμο την a6600 αλλα στο τελος θα μεινει η DSLR στο ραφι και οχι τιποτα αλλο αλλα θα με στεναχωρει που λογω βολεψης ουσιαστικα δεν την χρησιμοποιω οσο θα ηθελα..

Το ξερω οτι θα μου λειψει το τρομερο grip μιας DSLR και τοσα χρονια πιστεψε με την εχω συνηθισει..

Εχω σκεφτει και το ενδεχομενο να παω τελικα στην Ζ6ii αλλα να μην πουλησω την D610 (εδω που τα λεμε σιγα τα λεφτα που θα πιασει κ ολας) και που και που να βγαζω το αχτι μου.

Δεν ξέρω τι θα αποφασίσεις, ούτε και μπορώ να κοιτάξω μέσα στο πορτοφόλι σου, αλλά αν μπορείς κράτησε το ήδη υπάρχον σύστημα σου με όλα τα καλούδια που έχεις μαζέψει μέχρι τώρα, αφού σου έχει δώσει τόση χαρά και ικανοποίηση, σημαίνει ότι θα συνεχίσει να σου δίνει για πολύ ακόμα........ και κοίταξε αν μπορείς να μεταπηδήσεις σε μια mirrorless.

Αν το σώμα σου, σου έβγαλε ήδη alarm για βάρος, άκουσε το...δεν σου το έβγαλε έτσι για πλάκα, και μην το ζορίζεις στα όρια του...κράτα καβαντζα για το τέλος.

Μπορώ να σου εγγυηθώ ένα πράγμα σίγουρα.....δεν μένουμε πάντα νέοι...ούτε κι εσύ θα μείνεις( σου το εύχομαι!).....

Αν ένα πράγμα είναι που έχω μετανοιώσει μέχρι τώρα στην φωτογραφική μου πορεία, αυτό είναι όλα όσα είχα πουλήσει με την σκέψη να τα αντικαταστήσω με κάτι νεώτερο ( τρίχες....)....τα πούλησα για ψίχουλα , και μερικά τα ξαναπληρωσα πιο ακριβά..

Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα αυτή την περίοδο.....Συμβουλή¨μην πουλάς τπτ...αγόραζε μονάχα.

Μου λέει η γυναίκα μου " Μα τι θα τα κάνεις πια όλα τόσα που μαζεύεις?, στον τάφο σου θα τα πάρεις νομίζεις?...
Όχι βέβαια , αλλά θα τα ευχαριστιέμαι μέχρι τον τάφο μου 😀

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

       Κανένα ενδοιασμό δεν έχεις , ούτε εγώ πρόκειται να σου πω τι να κάνεις κάτι για το οποίο δεν είμαι αρμόδιος άλλωστε .

      Το ζήτημα είναι απλούστατο , ΕΑΝ είσαι επαγγελματίας , έχεις χίλιους και έναν λόγους να είσαι αποτελεσματικός , κάτι που συνεπάγεται πως θα πρέπει να επενδύσεις σε τεχνικό επίπεδο .

    Αν δεν είσαι επαγγελματίας , αλλά χομπίστας , δεν έχεις χίλιους και έναν λόγους , ίσως ούτε καν έναν . 

   Οτιδήποτε άλλο πέρα από τα παραπάνω , ανάγεται στην διαδικασία χρυσώματος κλπ κλπ κλπ .

Ναι μεν έχεις δίκιο ότι είναι η επιθυμία που παίζει μεγάλο ρόλο αλλά εξίσου μεγάλο ρόλο παίζει και η κούραση - ευκολία.. 

Αυτός είναι και ενας λόγος που μετακόμισα οικοσύστημα της Fuji για 2 χρόνια αλλά όχι τόσο επιτυχημένα τελικά..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Ναι μεν έχεις δίκιο ότι είναι η επιθυμία που παίζει μεγάλο ρόλο αλλά εξίσου μεγάλο ρόλο παίζει και η κούραση - ευκολία.. 

Αυτός είναι και ενας λόγος που μετακόμισα οικοσύστημα της Fuji για 2 χρόνια αλλά όχι τόσο επιτυχημένα τελικά..

 

Τι σε χάλασε στις fuji;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Δεν ξέρω τι θα αποφασίσεις, ούτε και μπορώ να κοιτάξω μέσα στο πορτοφόλι σου, αλλά αν μπορείς κράτησε το ήδη υπάρχον σύστημα σου με όλα τα καλούδια που έχεις μαζέψει μέχρι τώρα, αφού σου έχει δώσει τόση χαρά και ικανοποίηση, σημαίνει ότι θα συνεχίσει να σου δίνει για πολύ ακόμα........ και κοίταξε αν μπορείς να μεταπηδήσεις σε μια mirrorless.

Αν το σώμα σου, σου έβγαλε ήδη alarm για βάρος, άκουσε το...δεν σου το έβγαλε έτσι για πλάκα, και μην το ζορίζεις στα όρια του...κράτα καβαντζα για το τέλος.

Μπορώ να σου εγγυηθώ ένα πράγμα σίγουρα.....δεν μένουμε πάντα νέοι...ούτε κι εσύ θα μείνεις( σου το εύχομαι!).....

Αν ένα πράγμα είναι που έχω μετανοιώσει μέχρι τώρα στην φωτογραφική μου πορεία, αυτό είναι όλα όσα είχα πουλήσει με την σκέψη να τα αντικαταστήσω με κάτι νεώτερο ( τρίχες....)....τα πούλησα για ψίχουλα , και μερικά τα ξαναπληρωσα πιο ακριβά..

Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα αυτή την περίοδο.....Συμβουλή¨μην πουλάς τπτ...αγόραζε μονάχα.

Μου λέει η γυναίκα μου " Μα τι θα τα κάνεις πια όλα τόσα που μαζεύεις?, στον τάφο σου θα τα πάρεις νομίζεις?...
Όχι βέβαια , αλλά θα τα ευχαριστιέμαι μέχρι τον τάφο μου 😀

Η γυναίκα εν τω μεταξύ γουστάρει φουλ και εγκρίνει μια μετάβαση αφού και της ίδιας της αρέσει αυτή η ασχολία.

Κατι δηλαδή που θα μας βάζει σε λιγότερη μανούρα.. Ενώ κάνουμε το χομπυ μας δηλαδή αποτύπωση των βίντεο - φωτό διακοπών μας.

έχω έρθει μια φορά στη κατάσταση του γυρίσω πίσω στον εξοπλισμό που είχα και ευτυχώς που είχα κρατήσει τους φακούς μου αλλιώς  δυσκολα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να σκεφτείς τη Ζ7, την 1η, μεταχειρισμένη. Και πιο ελαφριά από την D850, και ίδια ποιότητα εικόνας, και Z system. Ξεκίνα με τον 24 70 f4, που είναι άριστος φακός, κι έπειτα προσθέτεις κι έναν σταθερό 1.8. Συνολικά το σώμα και οι 2 φακοί ζυγίζουν περίπου στο 1,5 κιλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τι σε χάλασε στις fuji;

Ενώ ήταν τρομερή σε ταξίδια με χάλασε πολύ το αποτέλεσμα της ποιότητας της εικόνας out of the camera.

Τίποτα δεν ήταν ίδιο. Επρεπε να προσπαθώ αρκετά με το post edit για να πλησιάσω το αποτέλεσμα που είχα με την Nikon ειδικά το μέρα και βράδυ. 
Πανεμορφες μηχανές και ωραία τα film simulation αλλά μέχρι εκεί.

Δεν με κέρδισε.

Όταν ξανά γύρισα στην D610 τα πρώτα 5 λεπτά που είδα τις φωτό στο pc έβγαλαν τα πάντα πάλι νοημα..

10 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Προτείνω να σκεφτείς τη Ζ7, την 1η, μεταχειρισμένη. Και πιο ελαφριά από την D850, και ίδια ποιότητα εικόνας, και Z system. Ξεκίνα με τον 24 70 f4, που είναι άριστος φακός, κι έπειτα προσθέτεις κι έναν σταθερό 1.8. Συνολικά το σώμα και οι 2 φακοί ζυγίζουν περίπου στο 1,5 κιλό.

Ακριβή. Δεν ξέρω ποσό τη βρίσκω μεταχειρισμένη βέβαια.

Την προτείνεις περισσότερο απ την Z6ii??

Για Z native φακό σκεφτόμουν περισσότερο τον 24-120 f4

Φαντασου πως τώρα όταν ταξιδεύω μέσα στη τσάντα μαζί μου έχω την D610 με grip, τον 24-70 f2.8, τον 85αρη F1,8G, ένα flash κυρίως για illumination assist σε βραδινά πορτραίτα και ο 70-200 f2,8 συνήθως μπαίνει στη βαλίτσα για το αν και όποτε τον χρειαστώ.

Οποτε το βάρος είναι μεγάλο συνήθως. 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Ναι μεν έχεις δίκιο ότι είναι η επιθυμία που παίζει μεγάλο ρόλο αλλά εξίσου μεγάλο ρόλο παίζει και η κούραση - ευκολία.. 

Αυτός είναι και ενας λόγος που μετακόμισα οικοσύστημα της Fuji για 2 χρόνια αλλά όχι τόσο επιτυχημένα τελικά..

 

     Πολλοί ερασιτέχνες , συνήθως μιλώντας για μετάβαση κλπ κλπ , βλέπουν το δέντρο ( σώμα ) και χάνουν το δάσος ( φακοί ) . Η συνέχεια λίγο πολύ είναι γνωστή , ένα τάδε σώμα με έναν , δύο άντε τρείς φακούς , τους σχετικά οικονομικούς και το λέω διότι δεν έχεις βάλει στο μάτι καμιά Z9 .

   Αντιλαμβάνομαι το θέμα βάρους και όγκου , όμως λύνεται πανευκολα και πολύ οικονομικά μάλιστα , ακόμη και με μιά ολοκαίνουργια omd em10 , ακόμη καλύτερα με μία e - pl1 μεταχειρισμένη για ψίχουλα , όμως κάτι μου λέει πως δεν έχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου .

  Για να είμαι ακριβοδίκαιος , τα ίδια σκέφτομαι κι' εγώ καμιά φορά , μη νομίζεις , όμως δεν έχω πεισθεί ακόμη πως είναι το κάτι άλλο σε μορφή νέας τεχνολογίας που θα με κάνει να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες , σίγουρα όχι αισθητικά μιλώντας . 

   Τα γράφω για να σε συνεφέρω ....... 🤣🤣🤣 ........ εκτός και τρέχουν από τα μπατζάκια σου , οπότε πες μου να σταματήσω .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Την προτείνεις περισσότερο απ την Z6ii??

Φαντασου πως τώρα όταν ταξιδεύω μέσα στη τσάντα μαζί μου έχω την D610 με grip, τον 24-70 f2.8, τον 85αρη F1,8G, ένα flash κυρίως για illumination assist σε βραδινά πορτραίτα και ο 70-200 f2,8 συνήθως μπαίνει στη βαλίτσα για το αν και όποτε τον χρειαστώ.

Οποτε το βάρος είναι μεγάλο συνήθως. 

Την προτείνω επειδή είπες ότι θέλεις την D850, άρα υψηλή ανάλυση. Για τις δικές μου ανάγκες η Ζ6 είναι αρκετή. Αν επιλέξεις τους ίδιους φακούς σε σύστημα Ζ με αυτούς που ήδη έχεις, το κέρδος σε βάρος δε θα είναι μεγάλο.

Παραθέτω 2 εικόνες με τη Ζ6. Η μια με τον "κιτ", και η άλλη με τον 35 1.8. Για μένα οι φακοί είναι όλα τα λεφτά.

Beauty in everything.

 

Ball of fluff.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...