Προς το περιεχόμενο

θέμα με τον ssd


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο νέο pc που έφτιαξα έβαλα τον ssd 970 evo plus.

Κατέβασα τον samsung magician και παρατήρησα οτι στο drive health το written απο χθες που ήταν στα 500 και κάτι gb σήμερα πήγε στα 713gb, είναι φυσιολογικό αυτό?

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-06-24 202410.png

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι.

Αν δεις αυτό που κοιτάς είναι τα πόσα gigabyte εγγραφής έχει κάνει ο δίσκος.

Βέβαια πως έχεις ανέβει 200gb σε μια μέρα όπως λες είναι απορίας άξιο. Κατέβαζες τίποτα μεγάλα αρχεία όπως games, ταινίες κτλ;

Ο δίσκος πάντως έχει κάποια terrabyte εγγραφών ζωή

https://semiconductor.samsung.com/consumer-storage/internal-ssd/970evoplus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μήπως τον αγόρασες πρόσφατα και περνάς πάνω προγράμματα ή αρχεία; 200GB σε μια μέρα είναι μεν υπερβολικό, αλλά όχι ανήκουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Ναι.

Αν δεις αυτό που κοιτάς είναι τα πόσα gigabyte εγγραφής έχει κάνει ο δίσκος.

Βέβαια πως έχεις ανέβει 200gb σε μια μέρα όπως λες είναι απορίας άξιο. Κατέβαζες τίποτα μεγάλα αρχεία όπως games, ταινίες κτλ;

Ο δίσκος πάντως έχει κάποια terrabyte εγγραφών ζωή

https://semiconductor.samsung.com/consumer-storage/internal-ssd/970evoplus/

Έχει 2 βδομάδες που έστησα το pc και είναι όλα καινούρια.

Πέρασα windows και 5-6 προγράμματα, τίποτα άλλο.

Ούτε ταινίες κατεβάζω ούτε τίποτα. Fb,youtube κτλ. αυτα τα απλά κάνω μόνο.

Το ξέρω οτι είναι πόσα gb εγγραφές έχει κάνει μέχρι τώρα αλλά το θέμα είναι το πως τα έκανε, ειδικά απο χθες μέχρι σήμερα χωρίς να κάνω τίποτα.

τώρα που γύρισα σπίτι και ξανα άνοιξα το samsung magician πήγε απο 713 στα 714.. μέχρι το πρωί πόσο θα ανέβει..

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

είναι φυσιολογικό αυτό?

Εχω 2 ssd. Ο ενας εχει τα windows και καποια εγκατεστημενα προγραμματα και σχεδον τιποτα δεν αλλαζει δραματικα σε αυτον και εναν δευτερο για τα downloads. Oλα κατεβαινουν σε αυτον , καθημερινα γραφονται πολλα αρχεια. Ταινιες , προγραμματα , παιχνιδια , iso , ειναι η αποθηκη. Ο δισκος με τα windows , εχει περισσοτερες εγγραφες απο τον δισκο-αποθηκη.  Καλως ηρθες στον θαυμαστο κοσμο των windows :)
Δες σε βαθος χρονου ποσες εγγραφες γραφονται στον δισκο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ανοίξεις τον task manager στο tab details σου δείχνει πόσα bytes έχουν εγγραφεί στον δίσκο ανά εφαρμογή. Άνοιξε το μια φορά κάθε βράδυ και δες τι τρώει τόσα writes.

Επεξ/σία από random_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχω 2 ssd. Ο ενας εχει τα windows και καποια εγκατεστημενα προγραμματα και σχεδον τιποτα δεν αλλαζει δραματικα σε αυτον και εναν δευτερο για τα downloads. Oλα κατεβαινουν σε αυτον , καθημερινα γραφονται πολλα αρχεια. Ταινιες , προγραμματα , παιχνιδια , iso , ειναι η αποθηκη. Ο δισκος με τα windows , εχει περισσοτερες εγγραφες απο τον δισκο-αποθηκη.  Καλως ηρθες στον θαυμαστο κοσμο των windows :)
Δες σε βαθος χρονου ποσες εγγραφες γραφονται στον δισκο...

οπότε είναι φυσιολογικό θα γίνετε αυτό.. καλα τι στο καλό γράφει όλη την ώρα και ανεβαίνουν τόσο απότομα τα gb?

Εχω εναν ακόμη ssd 870 evo plus θα βάλω και αυτόν αν είναι έστω για τα download και τα backup.

12 ώρες πριν, random_dude είπε

Αν ανοίξεις τον task manager στο tab details σου δείχνει πόσα bytes έχουν εγγραφεί στον δίσκο ανά εφαρμογή. Άνοιξε το μια φορά κάθε βράδυ και δες τι τρώει τόσα writes.

άνοιξα το tab details αλλά δεν μου βγάζει κάπου τα bytes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, pavloa είπε

άνοιξα το tab details αλλά δεν μου βγάζει κάπου τα bytes.

Δεξί click πάνω στην επικεφαλίδα κάποιου column και επιλογή select columns. Επιλέγεις το I/O write bytes και μετά sortάρεις με βάση αυτό. Πάνω-πάνω θα σου βγάλει την εφαρμογή που κάνει τα περισσότερα writes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pavloa είπε

καλα τι στο καλό γράφει όλη την ώρα και ανεβαίνουν τόσο απότομα τα gb?

Παρα πολλα. Θα σου δωσω μερικα παραδειγματα. Temp files των windows , temp files του browser , temp files του zip προγραμματος (συμπιεση/αποσυμπιεση γινεται σε temp φακελο στον c:\ , εκτος και αν το ορισεις να χρησιμοποιει καποιον φακελο σε αλλον δισκο) , hibernate (γραφει ο,τι υπαρχει στην μνημη...στον δισκο),  pagefile , fastboot (ουσιαστικα ενα ειδος hibernate ειναι) , oποιοδηποτε προγραμμα χρησιμοποιει temp folder/files συνηθως εξ΄ορισμου αυτα ειναι καπου στον c:\ εκτος και αν οριστει κατι διαφορετικο μεσα απο το εκαστοτε προγραμμα... και η λιστα συνεχιζεται...

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να αποφυγεις τις εγγραφες , αλλα αν εχεις τουλαχιστον ενα 30%-40% κενο χωρο στον δισκο , ωστε να "απλωνονται" οι εγγραφες και να μην επαναγγραφονται τα ιδια και τα ιδια cells , το wear του δισκου θα ειναι ομοιομορφο και αργο. Θα εχεις αλλαξει δισκο/μηχανημα πολυ πριν ο δισκος φτασει σε σημειο να κλαταρει απο τις εγγραφες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, random_dude είπε

Δεξί click πάνω στην επικεφαλίδα κάποιου column και επιλογή select columns. Επιλέγεις το I/O write bytes και μετά sortάρεις με βάση αυτό. Πάνω-πάνω θα σου βγάλει την εφαρμογή που κάνει τα περισσότερα writes.

Αυτό είναι?

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-06-25 154733.png

23 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παρα πολλα. Θα σου δωσω μερικα παραδειγματα. Temp files των windows , temp files του browser , temp files του zip προγραμματος (συμπιεση/αποσυμπιεση γινεται σε temp φακελο στον c:\ , εκτος και αν το ορισεις να χρησιμοποιει καποιον φακελο σε αλλον δισκο) , hibernate (γραφει ο,τι υπαρχει στην μνημη...στον δισκο),  pagefile , fastboot (ουσιαστικα ενα ειδος hibernate ειναι) , oποιοδηποτε προγραμμα χρησιμοποιει temp folder/files συνηθως εξ΄ορισμου αυτα ειναι καπου στον c:\ εκτος και αν οριστει κατι διαφορετικο μεσα απο το εκαστοτε προγραμμα... και η λιστα συνεχιζεται...

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να αποφυγεις τις εγγραφες , αλλα αν εχεις τουλαχιστον ενα 30%-40% κενο χωρο στον δισκο , ωστε να "απλωνονται" οι εγγραφες και να μην επαναγγραφονται τα ιδια και τα ιδια cells , το wear του δισκου θα ειναι ομοιομορφο και αργο. Θα εχεις αλλαξει δισκο/μηχανημα πολυ πριν ο δισκος φτασει σε σημειο να κλαταρει απο τις εγγραφες.

Ναι σε αυτό δίκιο έχεις, οτιδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιώ αποθηκεύει τα temp files οπότε έτσι ανεβαίνουν τα gb που γράφει.

500gb έχω αλλά τον έχω χωρισμένο σε 2 κομμάτια. το ένα 234gb και το άλλο 230gb, στο πρώτο (c) που έχω τα windows έχω ελεύθερο χώρο 180gb

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι, αυτό είναι. Παρακολούθησε το στην διάρκεια της ημέρας και θα βρεις τι κάνει τα περισσότερα writes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, random_dude είπε

Ναι, αυτό είναι. Παρακολούθησε το στην διάρκεια της ημέρας και θα βρεις τι κάνει τα περισσότερα writes.

βρήκα τι κάνεις τόσες εγγραφές.

Έχω στο pc εγκατεστημένο το ivms-4200 της hikvision για να μπορώ να βλέπω τις κάμερες στο καταστημα μου.

Αν έχω απλά το πρόγραμμα ανοιχτό τότε είναι σταθερά τα bytes, αν ανοίξω την εικόνα ώστε να βλέπω τις κάμερες τότε ανεβαίνουν στα τρελά.

Οπότε σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή αναγκαστικά το αφήνω έτσι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pavloa είπε

βρήκα τι κάνεις τόσες εγγραφές.

Έχω στο pc εγκατεστημένο το ivms-4200 της hikvision για να μπορώ να βλέπω τις κάμερες στο καταστημα μου.

Αν έχω απλά το πρόγραμμα ανοιχτό τότε είναι σταθερά τα bytes, αν ανοίξω την εικόνα ώστε να βλέπω τις κάμερες τότε ανεβαίνουν στα τρελά.

Οπότε σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή αναγκαστικά το αφήνω έτσι?

 

Eκτος και αν εχει το εν λογω προγραμμα καποια ρυθμιση να γραφει τα temp καπου που θα του ορισεις εσυ , τοτε δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι. Αν και το "απλα βλεπω εικονα" δεν θα επρεπε να γραφει τοσο πολυ. Εκτος και αν κανει recording. Που και που , εχω ολη μερα και κοιταω εικονα απο καμερα που εχω στην εισοδο του κτιριου που μενω , μεσω vlc (διαβαζει το streaming url της καμερας) , και δεν εχω παρατηρησει κατι τραγικο. Δεν ξερω πως δουλευει το προγραμμα που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβαίνουν στα τρελά γιατί προφανώς όλο το stream από την κάμερα πάει και γράφεται στον δίσκο. Θα πρέπει να κοιτάξεις τις ρυθμίσεις που έχει, αλλιώς να πάρεις έναν μηχανικό δίσκο για να κάνει εκεί τις εγγραφές.

Αν το αφήσεις να τρέχει πάντως, με 200GB writes την ημέρα ο δίσκος δεν θα σε βγάλει πάνω από τέσσερα χρόνια. Έχει όριο 300TBW. Αν σου αρκεί το χρονικό όριο άστο να τρέχει.

Επεξ/σία από random_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα τις ρυθμίσεις απο το πρόγραμμα και δεν έχει κάπου κάποια επιλογή ή κάποια ρύθμιση.

Η εγγραφή γίνεται στον δίσκο που βρίσκεται στο καταγραφικό, στο pc δεν κάνει κάποια εγγραφή.

Έχει μια επιλογή αν θέλω να κάνω και τοπική εγγραφή αλλά δεν είναι επιλεγμένο, επίσης είδα και τον φάκελο που βρίσκεται το πρόγραμμα και δεν ανεβαίνει καθόλου το μέγεθος του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...