Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φωτογραφική μηχανή και διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

εδώ και μερικούς μήνες αποφάσισα να πάρω επιτέλους μια φωτογραφική μηχανή, καθώς μετά από πολλή χρήση του κινητού άρχισα να καταλαβαίνω τις ελλείψεις του ( χρησιμοποιώ μάλιστα ένα poco x3 με modded gcam => εξαιρετικη ποιότητα εικόνων αλλά περιορίζεσαι σε έναν φακό)

Ως φοιτητής δεν με παίρνει κάτι ακριβό. Γύρω στα 500 ευρώ είχα σκοπό να διαθέσω

Αρχικά έπρεπε να αποφασίσω μεταξύ mirrorless και dslr.. Οι mirrorless νομίζω είναι πλέον το standard ..όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές έχουν εγκαταλείψει σιγά σιγά τις dslr και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι για το οποίο σε μερικά χρόνια δεν θα μπορώ να βρίσκω αξεσουάρ, φακούς κλπ. Είναι πολύ θετικό επίσης ότι με mirrorless θα μπορέσω με έναν απλό αντάπτορα να χρησιμοποιήσω και κάτι παλιούς φακούς του πατέρα μου (εποχής φιλμ φωτογραφικών)

Έπειτα μένει η εταιρεία.. Απέρριψα την Nikon γιατί δεν βγάζει mirrorless σε αυτή την κατηγορία τιμής. Απέρριψα την canon γιατί οι entry-level τους χρησιμοποιούν το EF-M mount για το οποίο έχουν βγει λίγοι φακοί και μάλλον θα το εγκαταλείψει σιγά σιγά η εταιρεία. Απέρριψα την olympus γιατί οι MFTs sensors τους είναι πολλοί μικροί ( 16 mpixels δεν μου είναι αρκετά πιστεύω, μιας και βγάζω κυρίως τοπία και θέλω λεπτομέρεια)

Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε sony και fujifilm.

Στην αρχή βρήκα την sony a6000. Είναι πραγματικά best-seller με το δίκιο της μιας και προσέφερε τα πάντα που χρειαζόταν ένας ερασιτέχνης. Αξίζουν όμως 500 ευρώ για μια κάμερα που βγήκε το 2014;;

Έπειτα ανακάλυψα την X-A5 της fujifilm. Τα χαρακτηριστικά της είναι ίδια σχεδόν με της sony, ίδια τιμή.. αλλά βγήκε 4 χρόνια αργότερα (= καλύτερη τεχνολογία αισθητήρα), έχει οθόνη αφής οπότε πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο εύχρηστη.. η οθόνη μάλιστα περιστρέφεται κιόλας 180 μοίρες για selfies.. Συν ότι οι φακοί της fujifilm λέγεται ότι είναι καλύτεροι. Το μόνο αρνητικό: δεν έχει viewfinder

Τώρα συνειδητοποίησα ότι η Fujifilm X-T100 διαθέτει ουσιαστικά τα ίδια με την X-A5 αλλά έχει viewfinder και περισσότερα dials για καλύτερο έλεγχο. Μάλιστα την είχαν μόνο 525 ευρώ στα mediamarkt το 2020. Πραγματικά ιδανική. Έλα όμως που πλέον δεν είναι πουθενά διαθέσιμη

Οι διάδοχοι δε αυτών των μηχανών;

sony a6300 δεν είναι διαθέσιμη

Χ-Α7 το 2020 έκανε 500 ευρώ (όσο κάνει τώρα δηλαδή το προηγούμενο μοντέλο), τώρα κάνει 780 για κάποιο λόγο

X-T200 διαθέσιμη σ ένα κατάστημα μόνο και σε ακριβή τιμή (850 ευρώ)

 

Οπότε μετά από όλα αυτά έχω να πω.. μπράβο σε όποιον έκατσε να διαβάσει την γκρίνια μου και κλείνω με δύο απορίες

1. Γιατί σταματούν να είναι διαθέσιμα τέτοια ωραία μοντέλα του 2018, ενώ παλαιότερα μοντέλα του 2014 υπάρχουν ακόμα; Υπάρχει περίπτωση άραγε να ξαναβγούν στην αγορά τα μοντέλα Χ-Τ100 ή Α6300;

2. Γιατί τα πιο σύχρονα μοντέλα είναι τόσο ακριβά πλέον, ενώ πριν 2 χρόνια ήταν τόσο φθηνά; Δεν είναι καλή εποχή για αγορά κάμερας; Υπάρχει η πιθανότητα να πέσουν οι τιμές στο κοντινό μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Baggos12345 είπε

Γεια σας,

εδώ και μερικούς μήνες αποφάσισα να πάρω επιτέλους μια φωτογραφική μηχανή, καθώς μετά από πολλή χρήση του κινητού άρχισα να καταλαβαίνω τις ελλείψεις του ( χρησιμοποιώ μάλιστα ένα poco x3 με modded gcam => εξαιρετικη ποιότητα εικόνων αλλά περιορίζεσαι σε έναν φακό)

Ως φοιτητής δεν με παίρνει κάτι ακριβό. Γύρω στα 500 ευρώ είχα σκοπό να διαθέσω

Αρχικά έπρεπε να αποφασίσω μεταξύ mirrorless και dslr.. Οι mirrorless νομίζω είναι πλέον το standard ..όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές έχουν εγκαταλείψει σιγά σιγά τις dslr και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι για το οποίο σε μερικά χρόνια δεν θα μπορώ να βρίσκω αξεσουάρ, φακούς κλπ. Είναι πολύ θετικό επίσης ότι με mirrorless θα μπορέσω με έναν απλό αντάπτορα να χρησιμοποιήσω και κάτι παλιούς φακούς του πατέρα μου (εποχής φιλμ φωτογραφικών)

Καλησπέρα

Πριν λίγο που χάζευα τις αγγελίες σε φωτογραφικό group στο facebook πέτυχα μια αγγελία για canon 2000d με 4 φακούς (από ευρυγώνιο ζουμ μέχρι τηλεφακό ζουμ) στα 500 περίπου ευρώ. Θα το πρότεινα άφοβα σαν πακέτο ακόμα και σε κάποιον που δεν έχει πιάσει ποτέ του μηχανή (που όμως ασχολείται έστω μέσω κινητού και δε θα πετάξει τα λεφτά του σε χόμπι που δεν είναι σίγουρος πως του αρέσει) γιατί ειλικρινά δε θα χρειαστεί κάτι παραπάνω για αρκετό καιρό. Βέβαια αν κάποια στιγμή θέλει να μεταβεί σε κάτι ανώτερο ίσως είναι πιο δύσκολη μεταπώληση. Παρεμπιπτόντως η μεταχειρισμένη αγορά των DSLR είναι πραγματικά τεράστια το βρίσκω απίθανο να μη βρίσκεις εξοπλισμό μέσα στα επόμενα χρόνια. 

Άμα είσαι σίγουρος πως μια mirrorless θα τη χρησιμοποιήσεις περισσότερο πάσο και προχώρα προς αυτήν την κατεύθυνση (πολύ σωστή σκέψη οι παλιοί φακοί). Αυτό που θα πω μόνο για τις fujifilm σα χρήστης της εταιρείας είναι πως αν γενικά το budget σου είναι περιορισμένο όπως κατάλαβα, δυστυχώς ακόμα και οι φθηνότεροι φακοί της θα σου φανούν ακριβοί. Για παράδειγμα οι κλασικοί φακοί για τοπίο που ανέφερες είναι ευρυγώνιος ζουμ και τηλεφακός ζουμ όχι πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε φακό βέβαια αλλά σα γενικό μπούσουλα. Ε φθηνός ευρυγώνιος fujifilm δεν υπάρχει, φθηνός τηλεφακός υπάρχει αλλά μόνο απ΄ έξω η τιμή του στην Ελλάδα είναι αστεία. Της sony είναι γενικά κάπως φθηνότεροι λόγω τρίτων εταιρειών συν ότι υπάρχει μεγαλύτερη αγορά μεταχειρισμένων. 

1 ώρα πριν, Baggos12345 είπε

Έπειτα μένει η εταιρεία.. Απέρριψα την Nikon γιατί δεν βγάζει mirrorless σε αυτή την κατηγορία τιμής. Απέρριψα την canon γιατί οι entry-level τους χρησιμοποιούν το EF-M mount για το οποίο έχουν βγει λίγοι φακοί και μάλλον θα το εγκαταλείψει σιγά σιγά η εταιρεία. Απέρριψα την olympus γιατί οι MFTs sensors τους είναι πολλοί μικροί ( 16 mpixels δεν μου είναι αρκετά πιστεύω, μιας και βγάζω κυρίως τοπία και θέλω λεπτομέρεια)

Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε sony και fujifilm.

Στην αρχή βρήκα την sony a6000. Είναι πραγματικά best-seller με το δίκιο της μιας και προσέφερε τα πάντα που χρειαζόταν ένας ερασιτέχνης. Αξίζουν όμως 500 ευρώ για μια κάμερα που βγήκε το 2014;;

Έπειτα ανακάλυψα την X-A5 της fujifilm. Τα χαρακτηριστικά της είναι ίδια σχεδόν με της sony, ίδια τιμή.. αλλά βγήκε 4 χρόνια αργότερα (= καλύτερη τεχνολογία αισθητήρα), έχει οθόνη αφής οπότε πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο εύχρηστη.. η οθόνη μάλιστα περιστρέφεται κιόλας 180 μοίρες για selfies.. Συν ότι οι φακοί της fujifilm λέγεται ότι είναι καλύτεροι. Το μόνο αρνητικό: δεν έχει viewfinder

Τώρα συνειδητοποίησα ότι η Fujifilm X-T100 διαθέτει ουσιαστικά τα ίδια με την X-A5 αλλά έχει viewfinder και περισσότερα dials για καλύτερο έλεγχο. Μάλιστα την είχαν μόνο 525 ευρώ στα mediamarkt το 2020. Πραγματικά ιδανική. Έλα όμως που πλέον δεν είναι πουθενά διαθέσιμη

Οι διάδοχοι δε αυτών των μηχανών;

sony a6300 δεν είναι διαθέσιμη

Χ-Α7 το 2020 έκανε 500 ευρώ (όσο κάνει τώρα δηλαδή το προηγούμενο μοντέλο), τώρα κάνει 780 για κάποιο λόγο

X-T200 διαθέσιμη σ ένα κατάστημα μόνο και σε ακριβή τιμή (850 ευρώ)

 

Οπότε μετά από όλα αυτά έχω να πω.. μπράβο σε όποιον έκατσε να διαβάσει την γκρίνια μου και κλείνω με δύο απορίες

1. Γιατί σταματούν να είναι διαθέσιμα τέτοια ωραία μοντέλα του 2018, ενώ παλαιότερα μοντέλα του 2014 υπάρχουν ακόμα; Υπάρχει περίπτωση άραγε να ξαναβγούν στην αγορά τα μοντέλα Χ-Τ100 ή Α6300;

2. Γιατί τα πιο σύχρονα μοντέλα είναι τόσο ακριβά πλέον, ενώ πριν 2 χρόνια ήταν τόσο φθηνά; Δεν είναι καλή εποχή για αγορά κάμερας; Υπάρχει η πιθανότητα να πέσουν οι τιμές στο κοντινό μέλλον;

 

Για αγορά καινούργιας δες και στο e-infinity αν και δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα υπάρχει πλέον σε αυτά τα μοντέλα. Μεταχειρισμένο το σκέφτεσαι ;

1. Αυτό νομίζω ισχύει μόνο για την α6000 γιατί πούλησε σα φρέσκο ψωμί και ακόμα πουλάει σχετικά και ο λόγος είναι πως είναι αρκετά αξιόλογη παρά τα χρόνια της καθώς και για το γεγονός πως ο κόσμος την προτιμάει γιατί είναι η πιο φθηνή είσοδος στις sony mirrorless. Για τα μοντέλα που ρωτάς χλωμό να βγουν ξανά. Για την ακρίβεια ακόμα και η Χ-Α7 που είναι μεταγενέστερη της Χ-Α5 η παραγωγή σταμάτησε σχεδόν 1 χρόνο μετά την κυκλοφορία. Δεν ξέρω τι στοκ υπάρχει αλλά πολύ πιθανό και να θες να την παραγγείλεις να μην είναι διαθέσιμη γενικότερα. Υποθέτω πως ο λόγος είναι η έλλειψη αγοραστικού κοινού για τέτοια μοντέλα. 

2. Να πέσουν οι τιμές με την υπάρχουσα κατάσταση επίσης χλωμό (πληθωρισμός, ακόμα υπάρχει η έλλειψη τσιπ, ακόμα υπάρχουν προβλήματα στην εφοδιαστική αλυσίδα κλπ) 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην παραπάνω απάντηση του @pifilos θα προσθέσω επίσης πως η Olympus δεν βγάζει 16 mpix σενσορα, αλλά 20mpix εδώ και χρόνια. Επίσης στα πιο καλά της μοντέλα έχει το hi res mode που σου δίνει 80 mpix εικόνα με πολύ καλό dynamic range και για τοπία. Και τέλος πως και εγώ αν και βγάζω κυρίως τοπία, προτίμησα το Μ43 σύστημα (βέβαια για να κάνω και άλλα πράγματα, απλά το γράφω πως δεν είναι απορριπτικό το σύστημα για landscapers)

Σε Μ43 πάντως με 500 ευρώ παίρνεις πιο σύγχρονο σύστημα απο άλλες μηχανές FF ή Aps-c και υπάρχει πληθώρα φακών σε τιμές χώμα για να το στήσεις όπως θες.

Δεν λέω πως είναι το καλύτερο σύστημα για landscaping, λέω πως με τα λεφτά που δίνεις θα πάρεις καλύτερο πακέτο συνολικά σε M43.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Baggos12345 είπε

Γεια σας,

εδώ και μερικούς μήνες αποφάσισα να πάρω επιτέλους μια φωτογραφική μηχανή, καθώς μετά από πολλή χρήση του κινητού άρχισα να καταλαβαίνω τις ελλείψεις του ( χρησιμοποιώ μάλιστα ένα poco x3 με modded gcam => εξαιρετικη ποιότητα εικόνων αλλά περιορίζεσαι σε έναν φακό)

Ως φοιτητής δεν με παίρνει κάτι ακριβό. Γύρω στα 500 ευρώ είχα σκοπό να διαθέσω

Αρχικά έπρεπε να αποφασίσω μεταξύ mirrorless και dslr.. Οι mirrorless νομίζω είναι πλέον το standard ..όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές έχουν εγκαταλείψει σιγά σιγά τις dslr και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι για το οποίο σε μερικά χρόνια δεν θα μπορώ να βρίσκω αξεσουάρ, φακούς κλπ. Είναι πολύ θετικό επίσης ότι με mirrorless θα μπορέσω με έναν απλό αντάπτορα να χρησιμοποιήσω και κάτι παλιούς φακούς του πατέρα μου (εποχής φιλμ φωτογραφικών)

Έπειτα μένει η εταιρεία.. Απέρριψα την Nikon γιατί δεν βγάζει mirrorless σε αυτή την κατηγορία τιμής. Απέρριψα την canon γιατί οι entry-level τους χρησιμοποιούν το EF-M mount για το οποίο έχουν βγει λίγοι φακοί και μάλλον θα το εγκαταλείψει σιγά σιγά η εταιρεία. Απέρριψα την olympus γιατί οι MFTs sensors τους είναι πολλοί μικροί ( 16 mpixels δεν μου είναι αρκετά πιστεύω, μιας και βγάζω κυρίως τοπία και θέλω λεπτομέρεια)

Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε sony και fujifilm.

Στην αρχή βρήκα την sony a6000. Είναι πραγματικά best-seller με το δίκιο της μιας και προσέφερε τα πάντα που χρειαζόταν ένας ερασιτέχνης. Αξίζουν όμως 500 ευρώ για μια κάμερα που βγήκε το 2014;;

Έπειτα ανακάλυψα την X-A5 της fujifilm. Τα χαρακτηριστικά της είναι ίδια σχεδόν με της sony, ίδια τιμή.. αλλά βγήκε 4 χρόνια αργότερα (= καλύτερη τεχνολογία αισθητήρα), έχει οθόνη αφής οπότε πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο εύχρηστη.. η οθόνη μάλιστα περιστρέφεται κιόλας 180 μοίρες για selfies.. Συν ότι οι φακοί της fujifilm λέγεται ότι είναι καλύτεροι. Το μόνο αρνητικό: δεν έχει viewfinder

Τώρα συνειδητοποίησα ότι η Fujifilm X-T100 διαθέτει ουσιαστικά τα ίδια με την X-A5 αλλά έχει viewfinder και περισσότερα dials για καλύτερο έλεγχο. Μάλιστα την είχαν μόνο 525 ευρώ στα mediamarkt το 2020. Πραγματικά ιδανική. Έλα όμως που πλέον δεν είναι πουθενά διαθέσιμη

Οι διάδοχοι δε αυτών των μηχανών;

sony a6300 δεν είναι διαθέσιμη

Χ-Α7 το 2020 έκανε 500 ευρώ (όσο κάνει τώρα δηλαδή το προηγούμενο μοντέλο), τώρα κάνει 780 για κάποιο λόγο

X-T200 διαθέσιμη σ ένα κατάστημα μόνο και σε ακριβή τιμή (850 ευρώ)

 

Οπότε μετά από όλα αυτά έχω να πω.. μπράβο σε όποιον έκατσε να διαβάσει την γκρίνια μου και κλείνω με δύο απορίες

1. Γιατί σταματούν να είναι διαθέσιμα τέτοια ωραία μοντέλα του 2018, ενώ παλαιότερα μοντέλα του 2014 υπάρχουν ακόμα; Υπάρχει περίπτωση άραγε να ξαναβγούν στην αγορά τα μοντέλα Χ-Τ100 ή Α6300;

2. Γιατί τα πιο σύχρονα μοντέλα είναι τόσο ακριβά πλέον, ενώ πριν 2 χρόνια ήταν τόσο φθηνά; Δεν είναι καλή εποχή για αγορά κάμερας; Υπάρχει η πιθανότητα να πέσουν οι τιμές στο κοντινό μέλλον;

      Μαζί με την καλημέρα μου , μπράβο λένε στα γαϊδούρια όταν βγαίνουν απ'την λάσπη ........ 🤣🤣🤣 ........ οπότε ας πάμε στα φωτογραφικά .

     Πρώτη σημείωση , έχετε παγιδευτεί από τα mp ανάλυσης ενός αισθητήρα , προφανώς διότι χρησιμοποιούσατε smartphone και κρίνετε πως τα 16mp είναι λίγα . Εδώ να ρωτήσω με την σειρά μου , πόσα απ' αυτά " γνωρίζετε " πως χρειάζεστε πραγματικά και για ποιόν λόγο . 

  Δεύτερη σημείωση , έχετε ψαχτεί για τα σώματα ( κλασσική περίπτωση ) ξεχνώντας την ουσία του θέματος που λέγεται φακοί . Αν το σύστημα που θα αποκτήσετε έχει φακούς , προσιτούς αλλά και σε γκάμα που μπορεί να καλύψει κάποιες βασικές ανάγκες ενός αρχάριου . Προσοχή στην λέξη " γκάμα " , δεν σημαίνει πως θα αποκτήσετε 80 φακούς .

  Εδώ να σταθώ λίγο , διότι πολύς κόσμος δεν έχει ξεκαθαρίσει ποιό η ποιά εστιακά μήκη και πλάτη τον εκφράζουν φωτογραφικά , κάτι φυσιολογικό μέχρι ένα σημείο . Εντάξει , να πάρουμε φακούς , αλλά να τους κάνουμε τι ? Θα έβλεπα λοιπόν , ακόμη και μέσα από την απατηλή εν μέρει , γωνία θέασης ενός κινητού , αν τελικά θέλω να τραβάω κοντά , μακριά , πολύ μακριά κλπ . Κάτι θα μου τραβάει περισσότερο την προσοχή , μέσα από αυτή την διαδικασία .

  Αν λοιπόν , η μηχανή μεν φαίνεται καλή ας πούμε , θα είναι δώρον άδωρον αν οι φακοί που πρέπει να αποκτήσω , είναι μακριά από το πορτοφόλι μου .

  Η προσέγγιση ενός φωτογραφικού συστήματος με κριτήριο την χρήση ενός κινητού χρειάζεται επανεξέταση , αν είναι έτσι φυσικά .

  Πολύ καλή η ερώτηση αν θα πέσουν οι τιμές των μηχανών , πρέπει να συμπληρωθεί και με το αν θα πέσουν και οι τιμές των φακών , το εύχομαι δλδ .

  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pifilos είπε

Άμα είσαι σίγουρος πως μια mirrorless θα τη χρησιμοποιήσεις περισσότερο πάσο και προχώρα προς αυτήν την κατεύθυνση (πολύ σωστή σκέψη οι παλιοί φακοί). Αυτό που θα πω μόνο για τις fujifilm σα χρήστης της εταιρείας είναι πως αν γενικά το budget σου είναι περιορισμένο όπως κατάλαβα, δυστυχώς ακόμα και οι φθηνότεροι φακοί της θα σου φανούν ακριβοί. Για παράδειγμα οι κλασικοί φακοί για τοπίο που ανέφερες είναι ευρυγώνιος ζουμ και τηλεφακός ζουμ όχι πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε φακό βέβαια αλλά σα γενικό μπούσουλα. Ε φθηνός ευρυγώνιος fujifilm δεν υπάρχει, φθηνός τηλεφακός υπάρχει αλλά μόνο απ΄ έξω η τιμή του στην Ελλάδα είναι αστεία. Της sony είναι γενικά κάπως φθηνότεροι λόγω τρίτων εταιρειών συν ότι υπάρχει μεγαλύτερη αγορά μεταχειρισμένων.

Όσον αφορά τους φακούς σκέφτηκα ότι ο κιτ 15-45 της fujifilm + ένας 7artisans 25mm f/1.8 (80 ευρώ) + παλιός om zuiko 50mm f/1.8 + παλιός sigma apo zoom 50-200mm θα με καλύψουν για λίγο καιρό. Βέβαια οι 3 τελευταίοι είναι manual focus αλλά για τοπία και αστροφωτογραφία έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζομαι autofocus.

Ισχύει όμως ότι με την sony θα βρω πολύ πιο εύκολα φακούς στο μέλλον

13 ώρες πριν, pifilos είπε

Για αγορά καινούργιας δες και στο e-infinity αν και δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα υπάρχει πλέον σε αυτά τα μοντέλα. Μεταχειρισμένο το σκέφτεσαι ;

e-infinity έχει δυστυχώς διαθεσιμότητα μόνο σε πολύ πιο ακριβά μοντέλα (> 1000 ευρώ)

Μεταχειρισμένη επίσης σκεφτόμουν. Ειδικά sony a6000 συναντάω συχνά-πυκνά αγγελίες και έιναι περίπου 100 ευρω φθηνότερα από καινούργια. Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να πάρω όμως μεταχειρισμένη μηχανή. Ειδικά σαν νέος στις φωτογραφικες δεν ξέρω καν τι να κοιτάξω για να δω αν είναι όλα οκ (συν το γεγονός ότι μένω επαρχία δεν βοηθάει στο να τσεκάρω από κοντά την κατάστσταση μιας μηχανής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου είναι να μην απορρίψεις έτσι απλά το m43. Λόγω μεγέθους και μόνο θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να την κουβαλάς πάντα, ενώ έχουν εκπληκτική σταθεροποίηση, με την οποία ξεπερνάς το "πρόβλημα" του μικρού αισθητήρα, ειδικά σε σύγκριση με μηχανές σαν την α6000, που δεν έχει καν.

Όσο για το αν τα 16 Mpixel είναι αρκετά, σου παραθέτω εικόνες με την Olympus em10 mk i και τον κιτ φακό.

 

Carefree moments.

 

 

P4030367

 

Τέλος, εδώ μέσα υπάρχουν αγγελίες για μηχανές σχεδόν καινούργιες, με εγγύηση, που πρακτικά δε θα μπορούσε κάτι να πάει στραβά. Παραθέτω μία που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Baggos12345 είπε

Όσον αφορά τους φακούς σκέφτηκα ότι ο κιτ 15-45 της fujifilm + ένας 7artisans 25mm f/1.8 (80 ευρώ) + παλιός om zuiko 50mm f/1.8 + παλιός sigma apo zoom 50-200mm θα με καλύψουν για λίγο καιρό. Βέβαια οι 3 τελευταίοι είναι manual focus αλλά για τοπία και αστροφωτογραφία έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζομαι autofocus.

Ισχύει όμως ότι με την sony θα βρω πολύ πιο εύκολα φακούς στο μέλλον

e-infinity έχει δυστυχώς διαθεσιμότητα μόνο σε πολύ πιο ακριβά μοντέλα (> 1000 ευρώ)

Αν δεν έχεις θέμα με τη χειροκίνητη εστίαση και εκτός των ειδών που αναφέρεις ναι μια χαρά. Με το σκεπτικό πως λόγω φωτεινότητας ε κάποια στιγμή θα σε περιορίζει ο 15-45. 

57 λεπτά πριν, Baggos12345 είπε

Μεταχειρισμένη επίσης σκεφτόμουν. Ειδικά sony a6000 συναντάω συχνά-πυκνά αγγελίες και έιναι περίπου 100 ευρω φθηνότερα από καινούργια. Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να πάρω όμως μεταχειρισμένη μηχανή. Ειδικά σαν νέος στις φωτογραφικες δεν ξέρω καν τι να κοιτάξω για να δω αν είναι όλα οκ (συν το γεγονός ότι μένω επαρχία δεν βοηθάει στο να τσεκάρω από κοντά την κατάστσταση μιας μηχανής)

Για 100 ευρώ μάλλον δεν αξίζει αλλά ο καθένας έχει το δικό του μπατζετ οπότε είναι υποκειμενικό. Συμφωνώ όμως με τον προλαλήσαντα ότι μπορείς να βρεις πρακτικά καινούργιες μηχανές σε νορμαλ τιμή. 

 

Πάντως για τα megapixel και γενικά την παλαιότητα μηχανών μην το σκέφτεσαι ιδιαίτερα. Τοπίο και αστροφωτογραφία (ειδικά το δεύτερο) είναι στο μεγαλύτερο κομμάτι ζήτημα καιρού, τοποθεσίας, συνθηκών φωτός, τεχνικής κατά τη λήψη και τη σύνθεση, μετέπειτα επεξεργασίας και λιγότερο χαρακτηριστικών μηχανής. Οι όποιες απαιτήσεις σχετικά με τον εξοπλισμό προκύπτουν κυρίως από τους φακούς και όχι τη μηχανή. Το λέω απλώς συμπληρώνοντας τους παραπάνω συμφορουμίτες σε περίπτωση που σκέφτεσαι κάποιο μοντέλο αλλά σε προβληματίζει αυτό το θέμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2022 στις 3:50 ΜΜ, pifilos είπε

Αν δεν έχεις θέμα με τη χειροκίνητη εστίαση και εκτός των ειδών που αναφέρεις ναι μια χαρά. Με το σκεπτικό πως λόγω φωτεινότητας ε κάποια στιγμή θα σε περιορίζει ο 15-45. 

Για 100 ευρώ μάλλον δεν αξίζει αλλά ο καθένας έχει το δικό του μπατζετ οπότε είναι υποκειμενικό. Συμφωνώ όμως με τον προλαλήσαντα ότι μπορείς να βρεις πρακτικά καινούργιες μηχανές σε νορμαλ τιμή. 

 

Πάντως για τα megapixel και γενικά την παλαιότητα μηχανών μην το σκέφτεσαι ιδιαίτερα. Τοπίο και αστροφωτογραφία (ειδικά το δεύτερο) είναι στο μεγαλύτερο κομμάτι ζήτημα καιρού, τοποθεσίας, συνθηκών φωτός, τεχνικής κατά τη λήψη και τη σύνθεση, μετέπειτα επεξεργασίας και λιγότερο χαρακτηριστικών μηχανής. Οι όποιες απαιτήσεις σχετικά με τον εξοπλισμό προκύπτουν κυρίως από τους φακούς και όχι τη μηχανή. Το λέω απλώς συμπληρώνοντας τους παραπάνω συμφορουμίτες σε περίπτωση που σκέφτεσαι κάποιο μοντέλο αλλά σε προβληματίζει αυτό το θέμα. 

Ευχαριστώ για την βοήθεια..Βρήκα μόλις μεταχειρισμένη την X-A5 στα 250 ευρώ..μου φαίνεται ότι είναι πολύ καλή τιμή και δέχεται αντικαταβολή οπότε μπορώ να την ελέγξω φαντάζομαι στην courrier πρωτού πληρώσω https://www.facebook.com/marketplace/item/444252417158003/

Διακρίνω στις φωτο μια μικρή γρατσουνιά στον αισθητήρα..δεν είμαι και σίγουρος όμως

Το πρόβλημα αυτής της μηχανής είναι ότι δεν έχει viewfinder..Είναι άραγε τόσο απαραίτητο ; Σίγουρα βοηθάει σε λήψεις υπό έντονο ήλιο αλλά ναι..για 250 ευρώ μάλλον πρέπει να κάνω αυτή την υποχώρηση

Στις 26/6/2022 στις 3:02 ΜΜ, DVaderLa είπε

Εμένα η γνώμη μου είναι να μην απορρίψεις έτσι απλά το m43. Λόγω μεγέθους και μόνο θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να την κουβαλάς πάντα, ενώ έχουν εκπληκτική σταθεροποίηση, με την οποία ξεπερνάς το "πρόβλημα" του μικρού αισθητήρα, ειδικά σε σύγκριση με μηχανές σαν την α6000, που δεν έχει καν.

Όσο για το αν τα 16 Mpixel είναι αρκετά, σου παραθέτω εικόνες με την Olympus em10 mk i και τον κιτ φακό.

 

Carefree moments.

 

 

P4030367

 

Τέλος, εδώ μέσα υπάρχουν αγγελίες για μηχανές σχεδόν καινούργιες, με εγγύηση, που πρακτικά δε θα μπορούσε κάτι να πάει στραβά. Παραθέτω μία που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 

Ευχαριστώ, θα έχω υπ'όψιν μου και το m43.. Ο λόγος που έφυγα είναι επίσης γιατί στο Skroutz οι τιμές των olympus ξεκινάνε αρκετά πιο πάνω από 500.. Στο πλαίσιο όμως φαίνεται να έχει κάποιες καλές προσφορές (οι οποίες δεν είναι διαθέσιμες online όμως, πρέπει να τις πάρω από φυσικό κατάστημα που σημαίνει ότι πρέπει να κατέβω Αθήνα, δεν έχω ιδεά γιατί). Τέλος πάντων αν πετύχω καμιά δυνατή αγγελία ίσως

Η συγκεκριμένη αγγελία δεν είναι κακή αλλά ίδια παίρνω και με 500 καινούργια από το πλαίσιο (https://www.plaisio.gr/fotografia-ixos/fotografikes-mixanes/dslr-mirrorless/olympus-mirrorless-e-m10-iii-kit-14-42-mm-asimi_2737418 λιγότερος κόπος, περισσότερη σιγουριά και 12 άτοκες δόσεις) οπότε δεν συμφέρει ιδιαίτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Baggos12345 είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια..Βρήκα μόλις μεταχειρισμένη την X-A5 στα 250 ευρώ..μου φαίνεται ότι είναι πολύ καλή τιμή και δέχεται αντικαταβολή οπότε μπορώ να την ελέγξω φαντάζομαι στην courrier πρωτού πληρώσω https://www.facebook.com/marketplace/item/444252417158003/

Διακρίνω στις φωτο μια μικρή γρατσουνιά στον αισθητήρα..δεν είμαι και σίγουρος όμως

Το πρόβλημα αυτής της μηχανής είναι ότι δεν έχει viewfinder..Είναι άραγε τόσο απαραίτητο ; Σίγουρα βοηθάει σε λήψεις υπό έντονο ήλιο αλλά ναι..για 250 ευρώ μάλλον πρέπει να κάνω αυτή την υποχώρηση

Την είδα χθες βράδυ αργά και είπα να στη στείλω σε μήνυμα αλλά επειδή είναι απρόσωπο το group εδώ λέω άσε μη νομίζει ο άνθρωπος ότι έχω κανένα συμφέρον. Για τη χρήση που είπες παραπάνω ότι τη θες δηλαδή τοπία και αστροφωτογραφία σίγουρα δε χρειάζεται, ειδικά για αστροφωτογραφία που θα πρέπεις να χρησιμοποιήσεις τρίποδο και τη μεγέθυνση της οθόνης για να εστειάσεις σωστά στα αστέρια. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα το viewfinder όμως δε θα έπαιρνα μηχανή που δεν έχει. Περισσότερο επειδή μπορείς να απομονώσεις το μάτι από το περιβάλλον και να δεις τη σύνθεση πιο "καθαρά". Δε νομίζω να σε επηρεάσει ιδιαίτερα πάντως. 

Καλού κακού ρώτα για το σημάδι. Μήπως είναι τρίχα ;

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...