Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ STUTTERING AMD RX 560 ΣΕ DOTA 2


thodoris20s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά,

Τον τελευταίο καιρό έχω τρελό θέμα με stuttering όταν παίζω Dota 2. Στα πρώτα 2-3 λεπτά του παιχνιδιού αρχίζει να το κάνει και όταν ανεβαίνουν οι απαιτήσεις του παιχνιδιού (π.χ κατά την διάρκεια των fights) γίνεται ανά 2-3 δευτερόλεπτα και πραγματικά έχω απηυδήσει. Είναι unplayable.

Το έκανε και παλιότερα και ανα διαστήματα πείραζα τις ρυθμίσεις και βελτιωνόταν. Αλλά τις τελευταίες μέρες ότι και να κάνω δεν δουλεύει. Είδα και κάποια guides στο reddit με overclock την gpu και με πείραγμα των Min. MHZ αλλά και πάλι δεν είδα αποτέλεσμα. Επίσης κάθε φορά που ανοίγω το παιχνίδι, την πρώτη φορά freezarei, το ξεκολλάω με CTR ALT DEL και έπειτα ξανά μπαίνω και παίζει κανονικά.

Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, είμαι σε φάση να την πουλήσω και να πάρω καμία NVIDIA μπας και ηρεμήσω.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος οτι το πρόβλημα προέρχεται αποκλειστικά από την gpu;

Λογικά κάποιο update σε "ρήμαξε"

Πες μας τα υπόλοιπα specs του συστήματος.

Δες και μερικές tips από τον φίλο μας τον γούγλη για dota 2 sluttering μπας και...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος οτι το πρόβλημα προέρχεται αποκλειστικά από την gpu;

Λογικά κάποιο update σε "ρήμαξε"

Πες μας τα υπόλοιπα specs του συστήματος.

Δες και μερικές tips από τον φίλο μας τον γούγλη για dota 2 sluttering μπας και...

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Tι πληκτρολόγιο έχεις; 

Παιδιά το σύστημα μου είναι:

1) CPU: AMD Ryzen 3 3200G
2) MOBO: ASRock B450 Gaming-ITX/ac
3) RAM: Δεν θυμάμαι μάρκα αλλά είναι 32gb χρονισμένες 2600mhz
4) GPU: AMD Radeon RX 560
5) Τροφοδοτικό νομίζω 450W
6) Keyboard: Logitech Mx Keys
7) Mouse: Logitech G305 ( το οποίο παρεπιπτώντος είναι και αυτό απελπισία, στα 10cm απόσταση από τον αισθητήρα και laggarei πολύ)

Εβαλα και τα settings του γουγλη που στείλατε, το βραδάκι θα τα δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coscas είπε

Υποπτεύομαι τροφοδοτικό

Ωχ λες; Γενικά είναι ψιλό μούφα το τροφοδοτικό και κατά καιρούς κάνει θόρυβο περίεργο ο ανεμιστήρας, αλλά υποτίθεται είναι υπέρ αρκετό για το σύστημά μου. Είναι μάρκα silverstone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Καλησπέρα σας παιδιά,

Τον τελευταίο καιρό έχω τρελό θέμα με stuttering όταν παίζω Dota 2. Στα πρώτα 2-3 λεπτά του παιχνιδιού αρχίζει να το κάνει και όταν ανεβαίνουν οι απαιτήσεις του παιχνιδιού (π.χ κατά την διάρκεια των fights) γίνεται ανά 2-3 δευτερόλεπτα και πραγματικά έχω απηυδήσει. Είναι unplayable.

Το έκανε και παλιότερα και ανα διαστήματα πείραζα τις ρυθμίσεις και βελτιωνόταν. Αλλά τις τελευταίες μέρες ότι και να κάνω δεν δουλεύει. Είδα και κάποια guides στο reddit με overclock την gpu και με πείραγμα των Min. MHZ αλλά και πάλι δεν είδα αποτέλεσμα. Επίσης κάθε φορά που ανοίγω το παιχνίδι, την πρώτη φορά freezarei, το ξεκολλάω με CTR ALT DEL και έπειτα ξανά μπαίνω και παίζει κανονικά.

Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, είμαι σε φάση να την πουλήσω και να πάρω καμία NVIDIA μπας και ηρεμήσω.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απο θερμοκρασίες πως πας ? 

όσο παίζεις πάτα ctrl shift o να ανοίξει το διαγνωστικό και παρακολούθησε θερμοκρασίες και usage cpu/gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Αν έχεις Windows 11 και ενεργοποιημένο το TPM τότε βάλε το τελευταίος BIOS με το νεο AMD AGESA ComboAm4v2PI 1.0.0.7

Το fTPM stutter δεν ήταν θέμα μόνο στα 11, πχ εγώ το είχα και στα 10 και ήταν το ίδιο άσχετα με την έκδοση των windows. Ήταν γενικό του fTPM που όντως φτιάχνει με αυτό που λες απλά η περιγραφή του TS δεν ταιριάζει με fTPM stuttering, καθώς εκείνο δεν ήταν όλη την ώρα. Τουλάχιστον σε όσα PC το είδα ήταν 1-2 φορές την μέρα σαν μέγιστο για λίγα δευτερόλεπτα. Σίγουρα όμως δεν θα χάσει με firmware upgrade (κοιτώντας πάντα αν η APU είναι στην υποστήριξη για αυτήν την έκδοση) οπότε +1
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει η καρτα, και το πιο πιθανό ειναι οτι δε φτεει τιποτα απτο hardware. Κανε ενα format και μη περάσεις τιποτα εκτος απο drivers και δες αν παραμένει το πρόβλημα. Εγω ειχα το ίδιο ακριβώς θεμα στη dota 2 λογω του corsair icue 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.2af5e4c679718c7ce5110b4a7ea2c243.pngimage.png.584f6a263ee9d3c72b8c851758f080cd.pngimage.png.b48e28459eb4310a1c07d95607518954.png

3 ώρες πριν, comfuzio είπε

έχεις κλείσει την igpu έτσι; και παίρνεις video output από την RX560;

 

Θυμάμαι παλαιότερα ότι είχα διαγράψει τους drivers και τα ξανά πέρασα αλλά δεν το είχα κάνει με το DDU, καθώς δεν το γνώριζα.

Θα δοκιμάσω με το DDU και θα επανέλθω. BIOS update να δοκιμάσω να κάνω με αυτό ή όχι;

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν φταιει η καρτα, και το πιο πιθανό ειναι οτι δε φτεει τιποτα απτο hardware. Κανε ενα format και μη περάσεις τιποτα εκτος απο drivers και δες αν παραμένει το πρόβλημα. Εγω ειχα το ίδιο ακριβώς θεμα στη dota 2 λογω του corsair icue 😂

Αυτό θα ήθελα να είναι η τελευταία μου λύση καθώς είναι και εργαλείο δουλειάς ο υπολογιστής μου και δεν θα ήθελα να τα στήσω όλα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βαλε ενα προγραμμα τύπου msi afterburner για να δεις την ωρα που παιζεις τι γινεται. Φανταζομαι ο επεξεργαστής φτανει 100% χρηση και σου προκαλεί τα θέματα. Λογικα κάποιο software θα τρεχει απο πισω που στο προκαλει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thodoris20s είπε

image.png.2af5e4c679718c7ce5110b4a7ea2c243.pngimage.png.584f6a263ee9d3c72b8c851758f080cd.pngimage.png.b48e28459eb4310a1c07d95607518954.png

 

Θυμάμαι παλαιότερα ότι είχα διαγράψει τους drivers και τα ξανά πέρασα αλλά δεν το είχα κάνει με το DDU, καθώς δεν το γνώριζα.

Θα δοκιμάσω με το DDU και θα επανέλθω. BIOS update να δοκιμάσω να κάνω με αυτό ή όχι;

Αυτό θα ήθελα να είναι η τελευταία μου λύση καθώς είναι και εργαλείο δουλειάς ο υπολογιστής μου και δεν θα ήθελα να τα στήσω όλα από την αρχή.

Το να βγάλεις τους drivers της APU δεν την κλείνει, θα πρέπει μέσα από το BIOS να δεις από το manual της μητρικής την επιλογή που την κλείνει εντελώς σε περίπτωση που είναι και αυτή ενεργή αν και πολλές μητρικές κόβουν την ενσωματωμένη αν μπει εξτρά κάρτα αλλά για καλό και για κακό δες το από το BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...