Προς το περιεχόμενο

MPB.com και διάφορα .....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Μιάς και διάβασα διάφορα ...... σας καταθέτω την εμπειρία μου από το γνωστό mpb.com ...... όχι πρώτη φορά φυσικά ....... ξεκίνησε χθές ...... αφού δόθηκε η παραγγελία ....... το πρώτο μέιλ ενημερωτικού χαρακτήρα ....... ξεκινήσαμε λοιπόν χθες Τρίτη 28/06 ...... γύρω στις 2 το μεσημέρι ....... οπότε πάμε ν μετρήσουμε την παράδοση ...... σήμερα Τετάρτη ήρθε το tracking number ...... ξεκίνησε δλδ με DHL ....... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, alx301 είπε

τι καλο ξεκίνησε προς Ελλάδα;

     Ευχαριστώ πολύ , τίποτε ιδιαίτερο , κάτι ενδιάμεσο για καλύψει κάποιες πρόχειρες ανάγκες , ένα σώμα με CCD αισθητήρα , βέβαια ο κύριος λόγος ήταν η εξωτερική του κατάσταση , η πληρότητα του συνολικά , θεωρητικά με βάση αυτά που είδα πρέπει να είναι πρακτικά άθικτο . Θα το προσφέρω στην συνέχεια , σε όποιον ενδιαφέρεται , αφού το δοκιμάσω πρώτα και βεβαιωθώ για κάποια πράγματα , ότι όλα πάνε όπως πρέπει , σε τιμή όμοια + / - με αυτή που το αγόρασα , αφού δεν έχω σκοπό να μείνω στο σύστημα και έχει δρομολογηθεί να πάω σε άλλα πράγματα .

   Το ζήτημα με το mpb.com , όπως έκανα κι' εγώ το ίδιο , είναι πως εμφανίζεται ξαφνικά κάτι από το πουθενά , ενώ πρέπει να κάνεις πολύ γρήγορα στην κυριολεξία , αν το θες πραγματικά , διότι μπορεί να εξαφανιστεί την ίδια στιγμή , επειδή το αγόρασε κάποιος , όπως εγώ . Θα μπορούσε να μην το είχα δεί ποτέ , όπως δεν το είδαν άλλοι , αφού εμφανίστηκε και εξαφανίστηκε την ίδια στιγμή από την λίστα . 

    Για το θέμα , χθές ήρθε το tracking number , ενώ χθες Τετάρτη ήρθε και η επιβεβαίωση από την DHL , μαζί με το tracking number πάλι ότι το δέμα ξεκίνησε . 

   Η αποστολή γίνεται με την DHL , οικονομική σε 5 με 6 εργάσιμες , αυτή που χρεώνεται με 16.90 ευρώ , προς Θεσσαλονίκη , θυμίζω μόνο πως επικοινωνώ εγώ με τον courrier , ώστε να παραλάβω μόνος μου , χωρίς να μου το παραδώσει ο διανομέας . Θεωρητικά το δέμα θα φτάσει την επόμενη εβδομάδα κάπου προς την Πέμπτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Nikon D200, που είχα παραλάβει από το MPB πριν ενάμιση μήνα περίπου, τους την επέστρεψα, όπως την παρέλαβα.

Ανακάλυψα πάνω από τον καθρέπτη είχε ίχνη από κατσαβιδιές, και το πιο σημαντικό απ'ολα το πλαστικό κομμάτι στήριξης δεν ήταν το original απο Νικον, αλλά απο τρίτο κατασκευαστή, με εμφανέστατη την έλλειψη γνώσης του για τα πλαστικά.

Ο δε καθρέπτης άστα να πάνε , όλο γραμμές και θαμπάδες που δεν καθαρίζανε.

Προσέχετε όταν αγοράζετε δεύτερο χέρι, προοιοντα, ακόμα και αν προερχοντε από μεγάλες εταιρίες, που αυτοδιαφημίζονται ότι έχουν( υποτίθεται)άρτιο τεχνικό προσωπικό, αλλά ακόμα δεν μου απάντησαν, στο γιατί πλήρωσα excellent contition, και παρέλαβα refurbished pakistan version.

Οι λεπτομέρειες είναι πάντα στα ψιλά γράμματα......η εξωτερική κόπωση της camera, πρέπει να συμφωνεί με την εσωτερική αντίστοιχα....αν όχι βρωμάει από χιλιόμετρο.

Πάντως δέχτηκαν έστω και μετά τις 14 ημέρες, και μου επέστρεψαν τα χρήματα μου στο ακέραιο με δική τους χρέωση στα μεταφορικά, συνοδεία ένα  "SORRY".... να τα λέμε κι αυτά!

Βεβαίως παραμένω ακάλυπτος ακόμα στο " excellent contition= refurbished pakistan version"......και αυτό πληγώνει την πελατειακή εμπιστοσύνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Μετά από 6 χρόνια πελατειακής εμπειρίας μαζί τους( και όχι λίγα προοιοντα)), ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα να αμφιβάλω.

     Ατυχές περιστατικό !

34 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Μετά από 6 χρόνια πελατειακής εμπειρίας μαζί τους( και όχι λίγα προοιοντα)), ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα να αμφιβάλω.

    Θα με βάλεις στο λούκι να αγοράσω μία omd em10 mark ii , την οποία πουλάνε σαν heavily used , ενώ στις φωτογραφίες τους δεν φαίνεται κάτι τέτοιο , μόνο και μόνο για να δώ το heavily used τι ακριβώς σημαίνει !

34 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Μετά από 6 χρόνια πελατειακής εμπειρίας μαζί τους( και όχι λίγα προοιοντα)), ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα να αμφιβάλω.

    Επίσης να θυμίσω πως στο mpb.com δεν πάω για να βρώ τον αφρό ας πούμε , αλλά κάποιες υπό όρους ευκαιρίες . Φυσικά πάντα με ψάξιμο και αναλόγως ενδιαφέροντος της στιγμής . Έχουν , κάποιες omd em5 , τις πρώτες σε σχετικές τιμές . Ότι και να είναι , δεν με ενδιαφέρουν , οπότε και 30 ευρώ να τις γυρευαν δεν θα έδινα σημασία .

51 λεπτά πριν, highpriest είπε

Και αγορασα και πούλησα σε αυτούς.

Κανένα πρόβλημα. Όλα ήταν όπως επρεπε

  

 

35 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Μετά από 6 χρόνια πελατειακής εμπειρίας μαζί τους( και όχι λίγα προοιοντα)), ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα να αμφιβάλω.

    Με ενδιέφερε μία Lumix g7 , την έκανα δίπλα δίπλα με μία omd em1 την πρώτη , πήρα υπόψιν μου κάποια πράγματα , όπως τις σημειώσεις του @highpriest , έβγαλα αμέσως την em1 από τον λογαριασμό , μάλλον θα περιμένω για κάτι πιο εξελιγμένο σε επόμενο χρόνο . 

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

 

    Με ενδιέφερε μία Lumix g7 , την έκανα δίπλα δίπλα με μία omd em1 την πρώτη , πήρα υπόψιν μου κάποια πράγματα , όπως τις σημειώσεις του @highpriest , έβγαλα αμέσως την em1 από τον λογαριασμό , μάλλον θα περιμένω για κάτι πιο εξελιγμένο σε επόμενο χρόνο . 

 

Απο τις σειρές της Olympus αυτή την στιγμή, VFM είναι η e-m1 ii μεταχειρισμένη. Κι απο τις σειρές Lumix η G9 αλλά καινούρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Απο τις σειρές της Olympus αυτή την στιγμή, VFM είναι η e-m1 ii μεταχειρισμένη. Κι απο τις σειρές Lumix η G9 αλλά καινούρια.

     Δεν μπορώ να πω τίποτε αυτή την στιγμή , το θέμα έχει μετατεθεί στο εγγύς και όχι απώτερο μέλλον , δεν βλέπω ούτε την em1 ii πλέον , οι τιμές είναι πολύ κοντά σε κάτι ολοκαίνουργιο ακόμη και με την μορφή μιάς Z50 ........ άλλωστε η δική μου χρήση περιορίζεται σε απολύτως φωτογραφική χρήση και δεν περιλαμβάνει καθόλου βίντεο με το οποίο δεν ασχολούμαι καν . Πάντως θα προτιμούσα μία Lumix έναντι άλλων .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" Ατυχές περιστατικό" , το χαρακτηρίσαμε κι εμείς εδώ, ....την ψιλοαμφιβολια όμως μου την φύτεψαν.

Σίγουρα δεν θα τους απορρίψω έτσι με την πρώτη......αλλά μην τύχει και συμβεί ξανά....

Το δικό μου τοπίο αρχίζει να ξεκαθαρίζει κάπως......Η Olympus E-M1X βγήκε εκτός, όπως και η Ε-Μ1

Παραμένουν προς εξέταση και συγκρίσεις οι Olympus E-M1 II και ΙΙΙ(?), και Panasonic G9 .

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα modela ths Panasonic, στα ίδια κυβικά με τις παραπάνω που να αξίζει να μπουν στο κουτί των επιλογών

@highpriest, αν έχεις κάποια sites, που σε βοήθησαν στην τελική επιλογή τησ G9, βάλε τα κι από εδώ αν θέλεις πλζ.

Επεξ/σία από Snorky.GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

" Ατυχές περιστατικό" , το χαρακτηρίσαμε κι εμείς εδώ, ....την ψιλοαμφηβολια όμως μου την φύτεψαν.

Σίγουρα δεν θα τους απορρίψω έτσι με την πρώτη......αλλά μην τύχει και συμβεί ξανά....

Το δικό μου τοπίο αρχίζει να ξεκαθαρίζει κάπως......Η Olympus E-M1X βγήκε εκτός, όπως και η Ε-Μ1

Παραμένουν προς εξέταση και συγκρίσεις οι Olympus E-M1 II και ΙΙΙ(?), και Panasonic G9 .

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα modela ths Panasonic, στα ίδια κυβικά με τις παραπάνω που να αξίζει να μπουν στο κουτί των επιλογών

@highpriest, αν έχεις κάποια sites, που σε βοήθησαν στην τελική επιλογή τησ G9, βάλε τα κι από εδώ αν θέλεις πλζ.

Δεν νομίζω πως θα σε βοηθήσει κάτι συγκεκριμένο, μιας και οι μηχανές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Δηλαδή να σου εξηγήσω, δεν είναι πως ήθελα Olympus επειδή την θεωρώ καλύτερη απο την Lumix. Τι θεωρώ εντελώς ισάξιες στον τομέα της φωτογραφίας.

Ηθελα την Olympus συγκεκριμένα για το handheld high resolution των 40 mpix. Κατι που στην G9 δεν είναι δυνατόν. Παίρνεις μόνο το 80 mpix high resolution και αυτό με τρίποδο. Αλλά το παίρνεις σε 2 mode που στο ένα απο τα δύο καταλαβαίνει την κίνηση απο ένα θέμα (πχ πουλί και σου παγώνει το frame). Πολύ χρήσιμο

Επίσης ήθελα τα 5 στοπ ND filter που έχει ενσωματωμένα, για να κάνω long exposures και να μην χρειάζεται να κουβαλάω φιλτρα.

Τα έβαλα κάτω και ζύγισα αν πρέπει για αυτα τα δυο features να δώσω 400-500 ευρώ παραπάνω. Επίσης έβαλα και στην εξίσωση διαφορετικά features που έχει η G9 και δεν έχει η Olympus, όπως πχ να πάρεις βίντεο και να διαλέξεις μετά το ιδανικό καρέ που θα μείνει σαν φωτογραφία.

Βάζοντας λοιπόν όλα αυτά κάτω, διαπίστωσα πως για εμένα δεν αξίζει να δώσω 1/3 της τιμής παραπάνω για μια ίδιων δυνατοτήτων μηχανή πρακτικά. Για κάποιον άλλον μπορεί να αξίζει.

Επίσης αυτά ήταν τα features που ενδιέφεραν εμένα. Υπάρχει πληθώρα και στις δύο κάμερες που αν για κάποιον ένα feature είναι must have, τότε επιλέγει την κάμερα που το έχει.

Πάντως, φωτογραφικά, και βάζοντας κάτω φωτογραφίες απο το flickr και άλλα sites και απο τις δύο κάμερες, και με πληθώρα φακών, τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά και στις δύο. Η Olympus απλά έχει και αυτή την χρωματική απόδοση όταν τραβάς σε jpeg που είναι άμεσα αναγνωρίσιμη πως τραβήχτηκε με Olympus (εγώ πχ το καταλαβαίνω). Δεν το γράφω σαν καλό ή κακό. Απλά έχει τον δικό της χαρακτήρα στην απόδοση jpeg. Αν τραβάς raw, όσες φώτο είδα ήταν κυριολεκτικά ίδιες.

 

Για άλλα μοντέλα της Panasonic, αν το χρηματικό δεν είναι πρόβλημα, θα πήγαινα απευθείας στην GH6. Εχω δει τρομερή βελτίωση σε απόδοση το βράδυ διπλα δίπλα με την G9 σε πολλά review και απο χρήστες που δουλεύουν το σύστημα επαγγελματικά. Επίσης το iso της αρχίζει και χαλάει τουλάχιστον 3-4 στοπ μετά την G9. Αλλά έχει την ανάλογη τιμή έτσι; 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 3:19 ΜΜ, babisskg είπε

  Μιάς και διάβασα διάφορα ...... σας καταθέτω την εμπειρία μου από το γνωστό mpb.com ...... όχι πρώτη φορά φυσικά ....... ξεκίνησε χθές ...... αφού δόθηκε η παραγγελία ....... το πρώτο μέιλ ενημερωτικού χαρακτήρα ....... ξεκινήσαμε λοιπόν χθες Τρίτη 28/06 ...... γύρω στις 2 το μεσημέρι ....... οπότε πάμε ν μετρήσουμε την παράδοση ...... σήμερα Τετάρτη ήρθε το tracking number ...... ξεκίνησε δλδ με DHL ....... 

     Η ενημέρωση ήρθε , το δέμα έφτασε σήμερα πρακτικά Θεσσαλονίκη και βρίσκεται στο σημείο παραλαβής . 

    Θυμίζω πως η παραγγελία δόθηκε ( πληρώθηκε ) στις 30/06 . Δεν υπολογίζω την αυριανή μέρα , παρά μόνον μέχρι σήμερα όπου θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει να του το παραδώσουν . Μπορείτε είτε να εξαιρέσετε το Σαββατοκύριακο , αλλά και να το συμπεριλάβετε αν θέλετε στον συνολικό χρόνο . Από την περασμένη Πέμπτη λοιπόν μέχρι σήμερα Τετάρτη ουσιαστικά , οπότε με βάση τον χρόνο που δίνουν για 5 έως 6 εργάσιμες χονδρικά είναι σωστά .

   Τώρα , αν πήγαινε Αθήνα ας πούμε , σίγουρα θα χρειαζόταν κάποια επιπλέον μέρα , αντίστοιχα ακόμη περισσότερο για κάποιο σημείο στην επαρχία , νησιά κλπ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2022 στις 9:13 ΜΜ, babisskg είπε

     Η ενημέρωση ήρθε , το δέμα έφτασε σήμερα πρακτικά Θεσσαλονίκη και βρίσκεται στο σημείο παραλαβής . 

    Θυμίζω πως η παραγγελία δόθηκε ( πληρώθηκε ) στις 30/06 . Δεν υπολογίζω την αυριανή μέρα , παρά μόνον μέχρι σήμερα όπου θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει να του το παραδώσουν . Μπορείτε είτε να εξαιρέσετε το Σαββατοκύριακο , αλλά και να το συμπεριλάβετε αν θέλετε στον συνολικό χρόνο . Από την περασμένη Πέμπτη λοιπόν μέχρι σήμερα Τετάρτη ουσιαστικά , οπότε με βάση τον χρόνο που δίνουν για 5 έως 6 εργάσιμες χονδρικά είναι σωστά .

   Τώρα , αν πήγαινε Αθήνα ας πούμε , σίγουρα θα χρειαζόταν κάποια επιπλέον μέρα , αντίστοιχα ακόμη περισσότερο για κάποιο σημείο στην επαρχία , νησιά κλπ .

     Προσθέτω και το εξής , όπου το σώμα που αγόρασα από το mpb.com , μετά από δύο με τρείς μέρες δοκιμών αποδείχθηκε πως η μπαταρία του ήταν τελείως άχρηστη πλέον , κάτι λογικό αφού επρόκειτο για την γνήσια που συνόδευε το σώμα εξαρχής και θα ήταν αφύσικο να λειτουργεί μετά από 15 και πλέον χρόνια , σε επικοινωνία που είχα με την σελίδα μέσω μέιλ στην πρόταση να επιστρέψω το σώμα εξαιτίας του παραπάνω ζητήματος , αποδέχθηκαν την επιστροφή ενώ αντιπρότειναν να μου στείλουν μία καινούργια σαν εναλλακτική λύση , πράγμα που αποδέχτηκα αφού ουσιαστικά ήθελα να κρατήσω το σώμα χάριν της συνολικής εξαιρετικής κατάστασης του . Η μπαταρία είναι καθ' οδόν χωρίς επιπλέον κόστος για μένα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

     Προσθέτω και το εξής , όπου το σώμα που αγόρασα από το mpb.com , μετά από δύο με τρείς μέρες δοκιμών αποδείχθηκε πως η μπαταρία του ήταν τελείως άχρηστη πλέον , κάτι λογικό αφού επρόκειτο για την γνήσια που συνόδευε το σώμα εξαρχής και θα ήταν αφύσικο να λειτουργεί μετά από 15 και πλέον χρόνια , σε επικοινωνία που είχα με την σελίδα μέσω μέιλ στην πρόταση να επιστρέψω το σώμα εξαιτίας του παραπάνω ζητήματος , αποδέχθηκαν την επιστροφή ενώ αντιπρότειναν να μου στείλουν μία καινούργια σαν εναλλακτική λύση , πράγμα που αποδέχτηκα αφού ουσιαστικά ήθελα να κρατήσω το σώμα χάριν της συνολικής εξαιρετικής κατάστασης του . Η μπαταρία είναι καθ' οδόν χωρίς επιπλέον κόστος για μένα .

Δεν μας λες και τι πήρες 15ετίας να γουστάρουμε λίγο; 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...