Προς το περιεχόμενο

MPB.com και διάφορα .....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, highpriest είπε

Για πείτε...ξέρετε κάτι που μου διαφεύγει για το μοντέλο;

Να πάρω κι εγώ μια αν είναι! 😄

    Τίποτε δεν σου διαφεύγει , καλά κάθεσαι , αυτοί είναι όλοι τους βαλτοί ώστε να σου αποσπάσουν την προσοχή από το έργο σου ......... 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά σε δεινασαυρίστικο υλικό 😇 έχει φοβερές τιμές. Σε mirrorless έτσι και έτσι ανάλογα την παλαιότητα και σε κάποια κομμάτια έχει τιμές αντίστοιχες με καινουργιο από gray market. Χωρίς κιόλας να υπάρχει η σιγουριά ότι αυτά που πουλάει δεν είναι από gray market. Παρόλα αυτά ακόμα και αυτά τα βλέπω να εξαφανίζονται σχετικά γρήγορα, ίσως φταίει και η έλλειψη διαθεσιμότητας κατά την τρέχουσα περίοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pifilos είπε

Γενικά σε δεινασαυρίστικο υλικό 😇 έχει φοβερές τιμές. Σε mirrorless έτσι και έτσι ανάλογα την παλαιότητα και σε κάποια κομμάτια έχει τιμές αντίστοιχες με καινουργιο από gray market. Χωρίς κιόλας να υπάρχει η σιγουριά ότι αυτά που πουλάει δεν είναι από gray market. Παρόλα αυτά ακόμα και αυτά τα βλέπω να εξαφανίζονται σχετικά γρήγορα, ίσως φταίει και η έλλειψη διαθεσιμότητας κατά την τρέχουσα περίοδο. 

Στο στοιχείο μας... 

Να παλαιώσουν λιγο ακόμα οι Nikon D7XXX να τσιμπήσουμε μια...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι αν και ίσως όχι τόσο σχετικό με το αρχικό post αλλά μιας και το προϊόν είναι στη σελίδα. Θα αγοράζατε μεταχειρισμένη προφανώς μηχανή που έχει σημάδι στον αισθητήρα ; Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία αλλά στο chat με το MPB μου είπαν πως πρόκειται για ελαφριά χαρακιά στον αισθητήρα (υποθέτω στο φίλτρο που έχει μπροστά δε νομίζω να είναι τόσο βαθιά) και πως δεν επηρεάζει το οπτικό αποτέλεσμα. Γενικά πέραν του γνωστού πως σκόνες, σημάδια κλπ φαίνονται κυρίως με κλειστό διάφραγμα και ίσως κόντρα στον ήλιο τι άλλο ζήτημα μπορεί να προκαλέσει μια χαρακιά ; Κάπου διάβασα πως μπορεί να είναι πιο εύκολο να μαζέψει μύκητες π.χ. αλλά δεν έχω πρότερη εμπειρία με το ζήτημα εξού και η ερώτηση. 

Υ.Γ. ρωτάω καθότι η μηχανή εξωτερικά είναι εξαιρετική κατάσταση και η τιμή είναι αρκετά μικρή σε σχέση με τα υπόλοιπα κομμάτια -40% περίπου. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pifilos είπε

Να ρωτήσω κάτι αν και ίσως όχι τόσο σχετικό με το αρχικό post αλλά μιας και το προϊόν είναι στη σελίδα. Θα αγοράζατε μεταχειρισμένη προφανώς μηχανή που έχει σημάδι στον αισθητήρα ; Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία αλλά στο chat με το MPB μου είπαν πως πρόκειται για ελαφριά χαρακιά στον αισθητήρα (υποθέτω στο φίλτρο που έχει μπροστά δε νομίζω να είναι τόσο βαθιά) και πως δεν επηρεάζει το οπτικό αποτέλεσμα. Γενικά πέραν του γνωστού πως σκόνες, σημάδια κλπ φαίνονται κυρίως με κλειστό διάφραγμα τι άλλο ζήτημα μπορεί να προκαλέσει μια χαρακιά ; Κάπου διάβασα πως μπορεί να είναι πιο εύκολο να μαζέψει μύκητες π.χ. αλλά δεν έχω πρότερη εμπειρία με το ζήτημα εξού και η ερώτηση. 

Υ.Γ. ρωτάω καθότι η μηχανή εξωτερικά είναι εξαιρετική κατάσταση και η τιμή είναι αρκετά μικρή σε σχέση με τα υπόλοιπα κομμάτια -40% περίπου. 

6 μήνες εγγύηση δίνουν και χωρίς ερωτήσεις αν θες να την επιστρέψεις.

Προσωπικά δεν θα την αγόραζα, επειδή έχω την τάση να αγοράζω και να πουλάω εξοπλισμό σχετικά σύντομα, οπότε σε περιπτωση που ήθελα να την μεταπουλήσω σύντομα, μπορεί να μην έβρισκα καν αγοραστή.

Αλλά αν είσαι απο αυτούς που αγοράζουν πράγματα για να μείνουν στα χέρια τους για πάντα, δεν βρισκω τον λόγο να μην την πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

6 μήνες εγγύηση δίνουν και χωρίς ερωτήσεις αν θες να την επιστρέψεις.

Προσωπικά δεν θα την αγόραζα, επειδή έχω την τάση να αγοράζω και να πουλάω εξοπλισμό σχετικά σύντομα, οπότε σε περιπτωση που ήθελα να την μεταπουλήσω σύντομα, μπορεί να μην έβρισκα καν αγοραστή.

Αλλά αν είσαι απο αυτούς που αγοράζουν πράγματα για να μείνουν στα χέρια τους για πάντα, δεν βρισκω τον λόγο να μην την πάρεις.

Σωστό και αυτό μπορώ να τη γυρίσω αν δεν είναι όπως μου τα είπε η κοπέλα μου μίλησα. Ναι ο σκοπός είναι να μείνει γενικά σα δεύτερη και για να μην αλλάζω φακούς συχνά ή και καθόλου ίσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pifilos είπε

Να ρωτήσω κάτι αν και ίσως όχι τόσο σχετικό με το αρχικό post αλλά μιας και το προϊόν είναι στη σελίδα. Θα αγοράζατε μεταχειρισμένη προφανώς μηχανή που έχει σημάδι στον αισθητήρα ; Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία αλλά στο chat με το MPB μου είπαν πως πρόκειται για ελαφριά χαρακιά στον αισθητήρα (υποθέτω στο φίλτρο που έχει μπροστά δε νομίζω να είναι τόσο βαθιά) και πως δεν επηρεάζει το οπτικό αποτέλεσμα. Γενικά πέραν του γνωστού πως σκόνες, σημάδια κλπ φαίνονται κυρίως με κλειστό διάφραγμα και ίσως κόντρα στον ήλιο τι άλλο ζήτημα μπορεί να προκαλέσει μια χαρακιά ; Κάπου διάβασα πως μπορεί να είναι πιο εύκολο να μαζέψει μύκητες π.χ. αλλά δεν έχω πρότερη εμπειρία με το ζήτημα εξού και η ερώτηση. 

Υ.Γ. ρωτάω καθότι η μηχανή εξωτερικά είναι εξαιρετική κατάσταση και η τιμή είναι αρκετά μικρή σε σχέση με τα υπόλοιπα κομμάτια -40% περίπου. 

Από τη στιγμή που δεν επηρεάζεται η εικόνα (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να έχει γρατζουνιστεί το Low pass filter/ IR block filter κατά τη διάρκεια απρόσεκτου καθαρισμού.
Mπορεί να γίνει αντικατάσταση. Εάν η τιμή είναι τόσο χαμηλή και είναι κάτι που σε ενδιαφέρει θα την έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, highpriest είπε

6 μήνες εγγύηση δίνουν και χωρίς ερωτήσεις αν θες να την επιστρέψεις.

Προσωπικά δεν θα την αγόραζα, επειδή έχω την τάση να αγοράζω και να πουλάω εξοπλισμό σχετικά σύντομα, οπότε σε περιπτωση που ήθελα να την μεταπουλήσω σύντομα, μπορεί να μην έβρισκα καν αγοραστή.

Αλλά αν είσαι απο αυτούς που αγοράζουν πράγματα για να μείνουν στα χέρια τους για πάντα, δεν βρισκω τον λόγο να μην την πάρεις.

 

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Από τη στιγμή που δεν επηρεάζεται η εικόνα (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να έχει γρατζουνιστεί το Low pass filter/ IR block filter κατά τη διάρκεια απρόσεκτου καθαρισμού.
Mπορεί να γίνει αντικατάσταση. Εάν η τιμή είναι τόσο χαμηλή και είναι κάτι που σε ενδιαφέρει θα την έπαιρνα.

Μετά από ένα σύντομο γκουγκλάρισμα περί σημαδιών στον αισθητήρα και επιπλέον μηνυμάτων με το MPB  πληροφορήθηκα πως η χαρακιά είναι στο προστατευτικό φίλτρο όπως αναφέρει και ο @GQPhDFBI (πιθανότατα πράγματι από καθαρισμό)  και όχι πιο μέσα. Από αντίστοιχες ζημιές και φωτογραφίες από τέτοιες μηχανές που είδα τραβηγμένες στο f/22 κόντρα σε πηγές φωτός δεν πρόσεξα κάτι οπότε τελικά την πήρα χθες το βράδυ και φυσικά θα τη δοκιμάσω όταν έρθει. Βοήθησε βέβαια στην απόφαση και το γεγονός πως το υπόλοιπο σώμα δεν είχε ούτε ένα σημάδι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pifilos είπε

 

Μετά από ένα σύντομο γκουγκλάρισμα περί σημαδιών στον αισθητήρα και επιπλέον μηνυμάτων με το MPB  πληροφορήθηκα πως η χαρακιά είναι στο προστατευτικό φίλτρο όπως αναφέρει και ο @GQPhDFBI (πιθανότατα πράγματι από καθαρισμό)  και όχι πιο μέσα. Από αντίστοιχες ζημιές και φωτογραφίες από τέτοιες μηχανές που είδα τραβηγμένες στο f/22 κόντρα σε πηγές φωτός δεν πρόσεξα κάτι οπότε τελικά την πήρα χθες το βράδυ και φυσικά θα τη δοκιμάσω όταν έρθει. Βοήθησε βέβαια στην απόφαση και το γεγονός πως το υπόλοιπο σώμα δεν είχε ούτε ένα σημάδι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Καλοδούλευτη φίλος! 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pifilos είπε

 

Μετά από ένα σύντομο γκουγκλάρισμα περί σημαδιών στον αισθητήρα και επιπλέον μηνυμάτων με το MPB  πληροφορήθηκα πως η χαρακιά είναι στο προστατευτικό φίλτρο όπως αναφέρει και ο @GQPhDFBI (πιθανότατα πράγματι από καθαρισμό)  και όχι πιο μέσα. Από αντίστοιχες ζημιές και φωτογραφίες από τέτοιες μηχανές που είδα τραβηγμένες στο f/22 κόντρα σε πηγές φωτός δεν πρόσεξα κάτι οπότε τελικά την πήρα χθες το βράδυ και φυσικά θα τη δοκιμάσω όταν έρθει. Βοήθησε βέβαια στην απόφαση και το γεγονός πως το υπόλοιπο σώμα δεν είχε ούτε ένα σημάδι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο; Ίσως να αξίζει η μετρατοπή της σε IR 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο; Ίσως να αξίζει η μετρατοπή της σε IR 🤪

Fujifilm X-T2. Το σκέφτηκα και αυτό χαχα όπως και μετατροπή για πρόσληψη Ha με σκοπό την αστροφωτογραφία αλλά για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος αν βγάζουν το υπάρχον ή απλώς τοποθετούν το επιπλέον φίλτρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Μπορείς να μας πεις το μοντέλο; Ίσως να αξίζει η μετρατοπή της σε IR 🤪

Πόσο εύκολο είναι να μετατραπεί μια σε IR; Εννοώ απο εμάς και όχι απο κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πόσο εύκολο είναι να μετατραπεί μια σε IR; Εννοώ απο εμάς και όχι απο κατάστημα.

Άρκεί να μπορείς να λύσεις όλη τη μηχανή. Δες κάποιο disassembly video και θα καταλάβεις.

16 λεπτά πριν, pifilos είπε

Fujifilm X-T2. Το σκέφτηκα και αυτό χαχα όπως και μετατροπή για πρόσληψη Ha με σκοπό την αστροφωτογραφία αλλά για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος αν βγάζουν το υπάρχον ή απλώς τοποθετούν το επιπλέον φίλτρο.

Ούτε εγώ γνωρίζω πως γίνεται ακριβώς φαντάζομαι και τα 2 πρέπει να γίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pifilos είπε

 

Μετά από ένα σύντομο γκουγκλάρισμα περί σημαδιών στον αισθητήρα και επιπλέον μηνυμάτων με το MPB  πληροφορήθηκα πως η χαρακιά είναι στο προστατευτικό φίλτρο όπως αναφέρει και ο @GQPhDFBI (πιθανότατα πράγματι από καθαρισμό)  και όχι πιο μέσα. Από αντίστοιχες ζημιές και φωτογραφίες από τέτοιες μηχανές που είδα τραβηγμένες στο f/22 κόντρα σε πηγές φωτός δεν πρόσεξα κάτι οπότε τελικά την πήρα χθες το βράδυ και φυσικά θα τη δοκιμάσω όταν έρθει. Βοήθησε βέβαια στην απόφαση και το γεγονός πως το υπόλοιπο σώμα δεν είχε ούτε ένα σημάδι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

    Καλή επιτυχία !

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Πόσο εύκολο είναι να μετατραπεί μια σε IR; Εννοώ απο εμάς και όχι απο κατάστημα.

   150 ευρώ και είναι έτοιμη , εφόσον δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία από τέτοιες δουλειές όχι ! 

   Πωλούνται από εξειδικευμένο κατάστημα έξω και έτοιμες .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...