Προς το περιεχόμενο

Powerlines & Fritzbox 7530 AX


bill_viper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, έγινε αναβάθμιση στη γραμμή μου σε 200αρα. Έχω router το Fritzbox 7530 AX με κάτι παλιά TP-Link powerlines που υποστηρίζουν όμως 100mbps.

Ψάχνω για powerlines που να υποστηρίζουν 200mbps+ και να είναι pass through και τα δύο. 

Ιδανικά θα ήταν τα Fritz 1220 αλλά είναι πανάκριβα στα 150€.

Έχετε να προτείνετε κάτι δοκιμασμένο χωρίς disconnects;

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εισαι σιγουρος οτι θα παιξεις 200 μεσα αποpowerlines. ή θα πας σε tp link ξανα ή μετα devolo magic ή fritz που ειναι ακριβα και τα δυο

15 hours ago, bill_viper said:

Καλησπέρα στην παρέα, έγινε αναβάθμιση στη γραμμή μου σε 200αρα. Έχω router το Fritzbox 7530 AX με κάτι παλιά TP-Link powerlines που υποστηρίζουν όμως 100mbps.

Ψάχνω για powerlines που να υποστηρίζουν 200mbps+ και να είναι pass through και τα δύο. 

Ιδανικά θα ήταν τα Fritz 1220 αλλά είναι πανάκριβα στα 150€.

Έχετε να προτείνετε κάτι δοκιμασμένο χωρίς disconnects;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τα μοναδικά που βρίσκω με διπλό κιτ, passthrough και στα δύο, και δύο ethernet τα καθένα, που να υποστηρίζουν τις ταχύτητες που θέλω είναι τα TP-Link. Η τιμή τους στο 1/3 των Fritz. Και μέχρι πριν 1 μήνα έπαιζαν στα 40€ (αντί για τα 50 που είναι τώρα).

https://www.skroutz.gr/s/27191132/TP-LINK-TL-PA4022P-KIT-v4-Powerline-Διπλό-για-Ενσύρματη-Σύνδεση-με-Passthrough-Πρίζα-και-2-Θύρες-Ethernet.html

Λες να μη μπορεί να πιάσει τα 200mbps μέσω powerlines; Τα θέλω αποκλειστικά για να συνδέω το Xbox Series X γιατί τα παιχνίδια είναι τεράστια για downloading/updating συν τα οφέλη της ταχύτητας στο online κομμάτι. To router είναι μακριά από την κονσόλα για να τραβήξω απευθείας ethernet.

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 7530 σε 50άρα γραμμή κι έχω βάλει 4 συσκευές TP-LINK TL-PA7017P. Νομίζω έχουν καλύτερες προδιαγραφές από τα TL-PA4022P, που αναφέρεις και τα βρίσκεις σε καλή τιμή ~55 ευρώ το ζεύγος.

Η εικόνα που έχω στο δίκτυο είναι πολύ καλή, χωρίς disconnects εδώ και αρκετούς μήνες που τα χρησιμοποιώ. Βέβαια είναι 50άρα γραμμή.

image.png.04c6bc8d696987b6441bf7fa6d0fbdd3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι θετικό το feedback που μου δίνεις. Τα PA7017P που έχεις βλέπω στο Skroutz ότι κυκλοφόρησαν τον Ιούλιο του 2020. Τα PA4022P που με ενδιαφέρουν κυκλοφόρησαν Φλεβάρη του 2021. Είναι νεότερο μοντέλο. 
Η βασική διαφορά όμως είναι ότι τα PA4022P έχουν στο powerline της εξόδου 2 Ethernet που τις χρειάζομαι. Η μία να πάει στο Xbox Series X και η άλλη στη τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, bill_viper said:

Τελικά τα μοναδικά που βρίσκω με διπλό κιτ, passthrough και στα δύο, και δύο ethernet τα καθένα, που να υποστηρίζουν τις ταχύτητες που θέλω είναι τα TP-Link. Η τιμή τους στο 1/3 των Fritz. Και μέχρι πριν 1 μήνα έπαιζαν στα 40€ (αντί για τα 50 που είναι τώρα).

https://www.skroutz.gr/s/27191132/TP-LINK-TL-PA4022P-KIT-v4-Powerline-Διπλό-για-Ενσύρματη-Σύνδεση-με-Passthrough-Πρίζα-και-2-Θύρες-Ethernet.html

Λες να μη μπορεί να πιάσει τα 200mbps μέσω powerlines; Τα θέλω αποκλειστικά για να συνδέω το Xbox Series X γιατί τα παιχνίδια είναι τεράστια για downloading/updating συν τα οφέλη της ταχύτητας στο online κομμάτι. To router είναι μακριά από την κονσόλα για να τραβήξω απευθείας ethernet.

α.μπορεις να βαλεις switch στην εξοδο του plc αν θες παραπανω ethernet. για να δεις 200 mbit θα πρεπει να κλειδωσουν μετσξυ τους πανω απο 400 mbit

δες αυτο και πηγαινε στα τεστ κατω κατω

https://www.insomnia.gr/review/hardware/powerlines/devolo-magic-1-wifi-starter-kit-review-r1040/

πριν παρεις οτιδηποτε δες απο review πραγματικες ταχυτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικα μπορεις να βρεις πολλα τεστακια

https://www.jiribrejcha.net/2020/08/throughput-speed-test-of-tp-link-and-devolo-magic-2-wi-fi-power-line-adapters-plc/

εγω πχ σε οσα devolo,tp link,fritz εκανα Review οταν πηγαινα στο μακρινο δωματιο σε μονοφασικο ρευμα και σπιτι 75 τετραγωνικα οριακα επιανα τα 50-60 Mbit.

το καλυτερο ειναι καλωδιο ethernet και αν εισαι σχετικα κοντα τα 5ghz μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Ουσιαστικά τα powerlines θα είναι στον ίδιο χώρο (σαλόνι). Απλά επειδή υπάρχει μόνο μία πρίζα τηλεφώνου εκεί θα πάει το 7530ΑΧ με το master powerline και στην απέναντι γωνία (περίπου 4m απόσταση) θα πάει το δεύτερο powerline.

Σε σύγκριση τα 2 παραπάνω TP-Link ποια είναι προτιμότερα; Τα Devolo ξεφεύγουν στη τιμή, και αν μπορούσα να ανέβω τόσο ψηλά θα πήγαινα απευθείας για τα Fritz.

Μήπως να πάρω τα TP-Link PA7017P που ανέφερε ο φίλος για να πάρει ethernet το Xbox και να μην έχω θέματα με latency κτλ. καθώς και να εκμεταλλευτώ τη 200αρα γραμμή για τα downloads; Και να συνδέσω τη τηλεόραση με Wi-Fi; Πιστεύω να μην έχω θέμα buffering για Netflix & Disney+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2022 στις 2:51 ΜΜ, bill_viper είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι θετικό το feedback που μου δίνεις. Τα PA7017P που έχεις βλέπω στο Skroutz ότι κυκλοφόρησαν τον Ιούλιο του 2020. Τα PA4022P που με ενδιαφέρουν κυκλοφόρησαν Φλεβάρη του 2021. Είναι νεότερο μοντέλο. 
Η βασική διαφορά όμως είναι ότι τα PA4022P έχουν στο powerline της εξόδου 2 Ethernet που τις χρειάζομαι. Η μία να πάει στο Xbox Series X και η άλλη στη τηλεόραση. 

Είχα τα 4αρια πολύ καιρό, καταρχήν 200 δεν θα δεις ποτέ γιατί έχουν 100αρι Ethernet.

Τα 7αρια που έβαλαν ποιο πάνω δίνουν 600+ εμένα δεν πέρασαν ποτέ τα 230 σε διπλανά sockets σε μονοκατοικία με πολύ προσεγμένη καλωδίωση.

Μην μιλήσω για υπόγειο με 3ο και 3φασικο που οριακά έκανα connect στα 48 και έδιναν με το ζόρι πραγματικά 20Mbps.

Εάν δεν πας σε λύση mesh και wifi6 και έχεις σκοπό να κρατήσεις το fritz πάνε σε fritz power line που θα το ελέγχεις και μέσα από τον ρούτερ.

https://www.ebay.com/itm/403674602598?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=FMGjZDycQ-K&sssrc=2349624&ssuid=GGK6syDEQoS&var=&widget_ver=artemis&media=COP

Με 100€ περίπου θα κάνεις δουλειά..

Το screenshot είναι από deco x20 με gigabit backhaul , 1 όροφο κάτω από το AP δίνει πραγματικά 700Mbps download από το NAS. Με 3 τέτοια καλύπτω 3 επίπεδα και 450τμ. Εάν σε καλύπτει/ συμπαθείς το wifi μπορείς και έτσι να κάνεις δουλειά.

 

Screenshot_2022-07-03-06-26-53-97_08c0bdb8c0e121351011bfc69cea1b9e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Άρα ουσιαστικά αυτά τα powerlines της TP-Link δε λένε και τίποτα από θέμα επιδόσεων και απ'ότι καταλαβαίνω είναι λαχείο αν θα πιάσεις σωστές ταχύτητες. 

Τα Fritz! 1220E είχα δει εξαρχής και είναι η βέλτιστη λύση, τα 150€ όμως για το σετάκι είναι κάπως τσιμπημένα. Βέβαια, αν κρίνω από τα γραφόμενα σας θα ήταν τελικά προτιμότερο να κάνω την υπέρβαση και να πάω σε αυτά. Εννοείται το 7530 ΑΧ θα το κρατήσω για χρόνια, πριν λίγους μήνες το αγόρασα. 

Με μία γρήγορη ματιά απ'ότι βλέπω τα Deco X20 είναι για λύση mesh και Wi-Fi. Το σπίτι μου είναι 80τ.μ., δεν είναι ότι θέλω φουλ σήμα στα μέσα δωμάτια μιας και είναι ικανοποιητικό με το Wi-Fi του 7530 ΑΧ. Aυτό που με καίει στην προκειμένη είναι να έχω όσο το δυνατόν χαμηλότερο latency στο Xbox Series X καθώς και φουλ ταχύτητα της γραμμής μου (200mbps) για τα τεράστια downloads και updates των παιχνιδιών. Και μετέπειτα θα ήθελα μία ακόμη ethernet για τη τηλεόραση για να βλέπω YouTube Premium 4k/Netflix/Disney+ χωρίς σκαλώματα buffering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 02/07/2022 at 16:31, bill_viper said:

Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Ουσιαστικά τα powerlines θα είναι στον ίδιο χώρο (σαλόνι). Απλά επειδή υπάρχει μόνο μία πρίζα τηλεφώνου εκεί θα πάει το 7530ΑΧ με το master powerline και στην απέναντι γωνία (περίπου 4m απόσταση) θα πάει το δεύτερο powerline.

Σε σύγκριση τα 2 παραπάνω TP-Link ποια είναι προτιμότερα; Τα Devolo ξεφεύγουν στη τιμή, και αν μπορούσα να ανέβω τόσο ψηλά θα πήγαινα απευθείας για τα Fritz.

Μήπως να πάρω τα TP-Link PA7017P που ανέφερε ο φίλος για να πάρει ethernet το Xbox και να μην έχω θέματα με latency κτλ. καθώς και να εκμεταλλευτώ τη 200αρα γραμμή για τα downloads; Και να συνδέσω τη τηλεόραση με Wi-Fi; Πιστεύω να μην έχω θέμα buffering για Netflix & Disney+.

αν η tv υποστηριζει 5 ghz τοτε δεν θα εχεις θεματα και εφοσον μιλαμε για τον ιδιο χωρο.οπως και τα Powerlines θα παιξουν καλυτερα αν ειναι στο ιδιο δωματιο γιατι συνηθως αυτο σημαινει και ιδια φαση.

On 03/07/2022 at 06:35, laserjesus said:

Είχα τα 4αρια πολύ καιρό, καταρχήν 200 δεν θα δεις ποτέ γιατί έχουν 100αρι Ethernet.

Τα 7αρια που έβαλαν ποιο πάνω δίνουν 600+ εμένα δεν πέρασαν ποτέ τα 230 σε διπλανά sockets σε μονοκατοικία με πολύ προσεγμένη καλωδίωση.

Μην μιλήσω για υπόγειο με 3ο και 3φασικο που οριακά έκανα connect στα 48 και έδιναν με το ζόρι πραγματικά 20Mbps.

 

απο αυτο που βλεπεις στα powerline κρατα παντα το μισο.αν κλειδωνουν 300 θα παρεις 150 max.

On 04/07/2022 at 10:55, bill_viper said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Άρα ουσιαστικά αυτά τα powerlines της TP-Link δε λένε και τίποτα από θέμα επιδόσεων και απ'ότι καταλαβαίνω είναι λαχείο αν θα πιάσεις σωστές ταχύτητες. 

Τα Fritz! 1220E είχα δει εξαρχής και είναι η βέλτιστη λύση, τα 150€ όμως για το σετάκι είναι κάπως τσιμπημένα. Βέβαια, αν κρίνω από τα γραφόμενα σας θα ήταν τελικά προτιμότερο να κάνω την υπέρβαση και να πάω σε αυτά. Εννοείται το 7530 ΑΧ θα το κρατήσω για χρόνια, πριν λίγους μήνες το αγόρασα. 

Με μία γρήγορη ματιά απ'ότι βλέπω τα Deco X20 είναι για λύση mesh και Wi-Fi. Το σπίτι μου είναι 80τ.μ., δεν είναι ότι θέλω φουλ σήμα στα μέσα δωμάτια μιας και είναι ικανοποιητικό με το Wi-Fi του 7530 ΑΧ. Aυτό που με καίει στην προκειμένη είναι να έχω όσο το δυνατόν χαμηλότερο latency στο Xbox Series X καθώς και φουλ ταχύτητα της γραμμής μου (200mbps) για τα τεράστια downloads και updates των παιχνιδιών. Και μετέπειτα θα ήθελα μία ακόμη ethernet για τη τηλεόραση για να βλέπω YouTube Premium 4k/Netflix/Disney+ χωρίς σκαλώματα buffering.

μπορεις να βαλεις και Mesh μπορεις και Powerlines .θεωρητικα και με τα δυο θα εισαι οκ αφου οπως ειπα τα Powerline μεσα στο ιδιο δωματιο θα πρεπει να παιξουν πολυ καλα.απο την αλλη εγω θα εβαζα ενα καναλακι χαμηλα και θα εριχνα ethernet μεχρι το xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά τα δουλεύω όλα πλέον με WiFi. H LG OLED 65C1 streamάρει άνετα 4Κ HDR περιεχόμενο ή Dolby Vision και στο Series X έχω 57ms ping στο Battlefield που μ'ενδιαφέρει. Οπότε όλα καλά με τη 200αρα γραμμή του ΟΤΕ, τα κατήργησα εντελώς τα powerlines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 04/08/2022 at 12:07, bill_viper said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά τα δουλεύω όλα πλέον με WiFi. H LG OLED 65C1 streamάρει άνετα 4Κ HDR περιεχόμενο ή Dolby Vision και στο Series X έχω 57ms ping στο Battlefield που μ'ενδιαφέρει. Οπότε όλα καλά με τη 200αρα γραμμή του ΟΤΕ, τα κατήργησα εντελώς τα powerlines.

μια χαρα.καλα εκανες.αν θες να πιανεις σε ολο το σπιτι μαλλον κανα mesh θα βοηθησει εκτος αν μπορεις να ριξεις και καλωδιο ωστε το backhaul να ειναι ethernet και οχι wifi

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...