Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή μόνο για ταξίδι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα κοιτάς να αναφέρει τα δίπλα κιλά σαν ονομαστική αντοχή από το βάρος του εξοπλισμού σου. 
 

Θα δω το απόγευμα να σου προτείνω κανένα φορητό φθηνό, να ρωτήσω και ένα φίλο που ψάχνε κάτι τέτοιο τι πήρε τελικά. 

Όταν λέμε φθηνό έως 100 ή πιο κάτω ; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nullindex είπε

Σε τρίποδο τι θα προτείνατε? Όσο γίνεται πιο φορητό και να αντέχει το σύνολο 6D + 24-105.

Το δικό μου rollei carbon πάντως, δεν λέει για πολλά πολλά.

Ναι, είναι υπερφορητό και ούτε ένα κιλό. Ναι σε εξωτερικές φωτογραφίσεις landscape τα πάει μια χαρά χωρίς να κουνιέται.

Όμως αν έχει αρκετό αέρα και το έχω τέρμα ανοικτό ή αν φωτογραφίσω στο στουντιο (δεν είναι στούντιο αλλά χάριν παραδείγματος) και θέλω και καμία περίεργη θέση, τα λεπτά του τελειώματα στα ποδαράκια δείχνουν την αδυναμία τους.

Φορητό και ανθεκτικό είναι λίγο δύσκολο να συνδυάσεις απο έναν βαθμό και πάνω.

Προσωπικά κρατάω το δικό μου σαν φορητό, αλλά για το στούντιο θα πάρω ένα φτηνό αλουμινίου, να είναι κάργα ανθεκτικό και σταθερό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Θα κοιτάς να αναφέρει τα δίπλα κιλά σαν ονομαστική αντοχή από το βάρος του εξοπλισμού σου. 
 

Θα δω το απόγευμα να σου προτείνω κανένα φορητό φθηνό, να ρωτήσω και ένα φίλο που ψάχνε κάτι τέτοιο τι πήρε τελικά. 

Όταν λέμε φθηνό έως 100 ή πιο κάτω ; 

Ας πούμε 100 και αν αξίζει μπορεί και λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nullindex είπε

Σε τρίποδο τι θα προτείνατε? Όσο γίνεται πιο φορητό και να αντέχει το σύνολο 6D + 24-105.

Αν θες γράψε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πόσο βαρύ και μεγάλο θες να είναι. Θα πω ωστόσο για το δικό μου μήπως ταιριάζει στις απαιτήσεις σου. 

Είναι το sirui traveller 7A το Α δηλώνει αλουμινίου υπάρχει ίδιο σαν 7C carbon δηλαδή. Δεν είναι ιδιαίτερα μικρό και ελαφρύ για τα δικά μου μέτρα (48 εκατοστά κλειστό και περίπου 2 κιλά) το carbon είναι μισό κιλό ελαφρύτερο, αλλά το αγόρασα συνειδητά καθώς είχα διαβάσει ότι είναι πιο σταθερό και δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιώ συχνά. 

Αν ψάχνεις κάτι σε αυτά τα χαρακτηριστικά θα έλεγα πως αξίζει σε σχέση με αντίστοιχα γνωστών εταιρειών σε αυτό το εύρος τιμής (100-120). 

Επίσης έχει εξαιρετική κεφαλή δεν ξέρω αν πλέον έρχεται με την ίδια νομίζω κάτι άλλαξαν αλλά δεν είμαι σίγουρος πάνε και δύο χρόνια από την αγορά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pifilos είπε

Αν θες γράψε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πόσο βαρύ και μεγάλο θες να είναι. Θα πω ωστόσο για το δικό μου μήπως ταιριάζει στις απαιτήσεις σου. 

Είναι το sirui traveller 7A το Α δηλώνει αλουμινίου υπάρχει ίδιο σαν 7C carbon δηλαδή. Δεν είναι ιδιαίτερα μικρό και ελαφρύ για τα δικά μου μέτρα (48 εκατοστά κλειστό και περίπου 2 κιλά) το carbon είναι μισό κιλό ελαφρύτερο, αλλά το αγόρασα συνειδητά καθώς είχα διαβάσει ότι είναι πιο σταθερό και δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιώ συχνά. 

Αν ψάχνεις κάτι σε αυτά τα χαρακτηριστικά θα έλεγα πως αξίζει σε σχέση με αντίστοιχα γνωστών εταιρειών σε αυτό το εύρος τιμής (100-120). 

Επίσης έχει εξαιρετική κεφαλή δεν ξέρω αν πλέον έρχεται με την ίδια νομίζω κάτι άλλαξαν αλλά δεν είμαι σίγουρος πάνε και δύο χρόνια από την αγορά. 

Νομίζω ότι είναι λίγο μεγάλο το δικό σου.

Βλέπω όμως το 5ax που είναι το αμέσως μικρότερο, σχεδόν 1 κιλό, 32 εκατοστά διπλωμένο και με ικανότητα να κρατήσει 4 κιλά βάρος.

Σύμφωνα με τα specs το σύνολο μου έχει βάρος κοντά στο 1,5 κιλό, οπότε θεωρητικά μου κάνει. 

Εξαιρετική κεφαλή εννοείς από άποψη σταθερότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, nullindex είπε

Νομίζω ότι είναι λίγο μεγάλο το δικό σου.

Βλέπω όμως το 5ax που είναι το αμέσως μικρότερο, σχεδόν 1 κιλό, 32 εκατοστά διπλωμένο και με ικανότητα να κρατήσει 4 κιλά βάρος.

Σύμφωνα με τα specs το σύνολο μου έχει βάρος κοντά στο 1,5 κιλό, οπότε θεωρητικά μου κάνει. 

Εξαιρετική κεφαλή εννοείς από άποψη σταθερότητας?

Το έχω δει και εγώ, φαίνεται επίσης τίμιο απλώς θα ήθελα να έχω την επιλογή να κατεβαίνει η κεντρική κολώνα. Βλέπω από το site της Sirui ότι γίνεται ουσιαστικά και σε αυτό ξεβιδώνοντας την και βάζοντας μόνο την κεφαλή αλλά είναι ένα έξτρα βήμα. 

Ναι η κεφαλή είναι εξαιρετικά σταθερή, έχει πολύ μαλακές κινήσεις στο panning καθώς και στο χαλάρωμα και σφίξιμο της μπάλας χωρίς να πέφτει λίγο προς τα κάτω αμέσως μετά στο σφίξιμο όπως άλλα που είδα σε αυτό το εύρος της τιμής πάντα. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο έρχεται με την ίδια κεφαλή. 

edit: δεν έχουν την ίδια κεφαλή τελικά οπότε δεν έχω ιδεά αν είναι το ίδιο καλή

Βλέπω στη δικιά μου να γράφει πάνω πως είναι το μοντελο Ε-10 και πωλείται χοντρικά στα 90-100 ευρω αυτη τη στιγμή μόνη της. Κάτι δε μου κολλάει καθώς είχα δώσει 110 για το τρίποδο με την κεφαλή αυτή. Σίγουρα είναι πιο ακριβά όταν πωλούνται μεμονωμένα αλλά η διαφορά μου φαίνεται πολύ μεγαλή εκτός αν πια έχουν ανέβει τόσο οι τιμές λόγω της κατάστασης. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nullindex είπε

Νομίζω ότι είναι λίγο μεγάλο το δικό σου.

Βλέπω όμως το 5ax που είναι το αμέσως μικρότερο, σχεδόν 1 κιλό, 32 εκατοστά διπλωμένο και με ικανότητα να κρατήσει 4 κιλά βάρος.

Σύμφωνα με τα specs το σύνολο μου έχει βάρος κοντά στο 1,5 κιλό, οπότε θεωρητικά μου κάνει. 

Εξαιρετική κεφαλή εννοείς από άποψη σταθερότητας?

Καλημέρα.

Επειδή πρόσφατα αγόρασα τρίποδο, στην αρχή πήρα το Sirui 7α,carbon,

https://www.skroutz.gr/s/24527774/Sirui-Traveler-7A-3T-05PH.html

με χαμηλό βάρος και εξαιρετικό να το έχεις για ταξίδια.Παρ' όλα αυτά όταν το δοκίμασα στο σπίτι, με βάρος κάμερα+φακός περίπου 1,7kgr ,στο κάθετο κάδρο έγερνε από το βάρος μπροστά.Το πήγα λοιπόν πίσω στο κατάστημα και πήρα το Benro https://www.skroutz.gr/s/27428421/Benro-FIF28-Aluminum-Tripod-B2-FIF28AIB2-Τρίποδο-Φωτογραφικό.html

το οποίο είναι 600gr βαρύτερο  από το Sirui 7a ,αλλά στιβαρότερο ,αλουμίνιο, με πολύ πιο ενισχυμένα πόδια και μεγαλύτερη κεφαλή.Οπότε μην κοιτάς, μόνο το βάρος που λέει ο κατασκευαστής ότι μπορεί να σηκώσει το τριπόδι ,αλλά καλύτερα να πας από το μαγαζί να το δοκιμάσεις ο ίδιος με την μηχανή σου και τον φακό σου.

Επεξ/σία από konkarien
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς από καταστήματα στις ΗΠΑ και αποστολής σε διεύθυνση εκεί, οπότε μάλλον θα το παραγγείλω για να το βρω εκεί όταν φτάσω. 

Βλέπω στο amazon κάποια K&F σε καλές τιμές, έχουμε άποψη για την ποιότητα τους?

Ή κάποια άλλη επιλογή από αυτά τα καταστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προτιμούσα κάτι με στρογγυλούς σφίγκτηρες στα πόδια για μεγαλύτερη σβελτάδα και ευκολία: 

5EE749DA-6E14-4375-88E8-435733FE6423.jpeg.674f18554ad90785ca860bde1e2b5a23.jpeg

 

ΥΓ. Μια χαρά τρίποδο φαίνεται πάντως, δεν να το λες όμως  «ελαφρύ»..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοίγω άλλο θέμα, νομίζω μπορεί να απαντηθεί εδώ.

Θέλω να πάρω μια μικρή Μ4/3 αμελητέας αξίας, ώστε να την πετάω στο τσαντάκι όταν πάω για ποδήλατο ή βγαίνω έξω με τα παιδιά και να μην με νοιάζει αν θα πάθει κάτι. Επίσης να μπορώ να την δίνω στα παιδιά όταν πάνε κάποια εκδρομή με το σχολείο.  Δεν με νοιάζουν τα mpix αρκεί να είναι πάνω απο 10 mpix και να έχει HD ή ακόμη καλύτερα Full HD video. weather resistance θα ήταν καλό να έχει, επειδή της επιφυλάσσω σκληρή χρήση, αλλά και να μην έχει δεν πειράζει.

Τα ζητούμενα είναι να είναι πολύ φτηνή σαν μεταχειρισμένη (όσο κάτω απο 200 ευρώ τόσο το καλύτερο), να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή και ελαφριά, να τραβάει raw+jpg και να έχει κάποια στοπ σταθεροποίησης. Επίσης να υπάρχουν aftermarket μπαταρίες στο εμπόριο ή και άλλα αξεσουάρ. Θα συνδυαστεί μάλλον με κάποιον pancake φακό όταν βγαίνει έξω.

Ποιο μοντέλο προκρίνετε ως καλύτερο για να αρχίσω ψάξιμο στις κατακόμβες των μεταχειρισμένων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ανοίγω άλλο θέμα, νομίζω μπορεί να απαντηθεί εδώ.

Θέλω να πάρω μια μικρή Μ4/3 αμελητέας αξίας, ώστε να την πετάω στο τσαντάκι όταν πάω για ποδήλατο ή βγαίνω έξω με τα παιδιά και να μην με νοιάζει αν θα πάθει κάτι. Επίσης να μπορώ να την δίνω στα παιδιά όταν πάνε κάποια εκδρομή με το σχολείο.  Δεν με νοιάζουν τα mpix αρκεί να είναι πάνω απο 10 mpix και να έχει HD ή ακόμη καλύτερα Full HD video. weather resistance θα ήταν καλό να έχει, επειδή της επιφυλάσσω σκληρή χρήση, αλλά και να μην έχει δεν πειράζει.

Τα ζητούμενα είναι να είναι πολύ φτηνή σαν μεταχειρισμένη (όσο κάτω απο 200 ευρώ τόσο το καλύτερο), να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή και ελαφριά, να τραβάει raw+jpg και να έχει κάποια στοπ σταθεροποίησης. Επίσης να υπάρχουν aftermarket μπαταρίες στο εμπόριο ή και άλλα αξεσουάρ. Θα συνδυαστεί μάλλον με κάποιον pancake φακό όταν βγαίνει έξω.

Ποιο μοντέλο προκρίνετε ως καλύτερο για να αρχίσω ψάξιμο στις κατακόμβες των μεταχειρισμένων;

Ίσως κακώς απαντάω καθώς δεν έχω εμπειρία με m4/3 αλλά επειδή βλέπω την om-d E-M1 στα 270 βέβαια (από το MPB τουλάχιστον) θα σε έψηνε ; Είναι πιο γκουμούτσα από ό,τι είχες κατά νου ;       

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ίσως κακώς απαντάω καθώς δεν έχω εμπειρία με m4/3 αλλά επειδή βλέπω την om-d E-M1 στα 270 βέβαια (από το MPB τουλάχιστον) θα σε έψηνε ; Είναι πιο γκουμούτσα από ό,τι είχες κατά νου ;       

Είναι πολύ καλή, αλλά και πολύ πολύ βαριά για αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Είναι πολύ καλή, αλλά και πολύ πολύ βαριά για αυτό που θέλω.

Ναι τώρα που ξαναδιάβασα το post ήταν μάλλον ατυχής η απάντηση (για κάποιον λόγο λόκαρα στο weather resistant). Οι μόνες που έχει τύχει είναι να πιάσω είναι οι GX-80, GX-800 που ήταν πολύ τίμιες χρηστικά χωρίς να έχω εμπειρία από μακρόχρονη χρήση. Μεταξύ των δύο μάλλον την GX-80. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...