Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή μόνο για ταξίδι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimitris.v είπε

Πολύ φθηνή, μικρή, με σταθεροποίηση και weather resistance, η πρώτη Olympus e-m5. Αλλά δεν υπάρχουν weather resistant pancake φακοί για να συνδυαστεί..

Βλέπω χτυπάει  η λέξη και κατευθείαν πάει το μάτι στο weather resistance.

Μην το λαμβάνετε τόσο υπόψιν. Αν υπάρχει καλώς, αλλά δεν είναι αμαν και ντε απαιτούμενο.

Κυρίως με ενδιαφέρει το βάρος και το μέγεθος, η τιμή, και μετά όλα τα υπόλοιπα. Θα ήθελα μια όσο πιο compact γίνεται.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ενοχλεί η έλλειψη vf, τότε κάποια pen με τον 16αρι αισθητήρα, π.χ. epl-5, e-pl6 κτλπ που έχουν και σπαστή οθόνη, υπάρχει και η epm-2 χωρίς σπαστή οθόνη. 

Από panasonic, οι gf7 παίζουν σε καλές τιμές, συνήθως τις δίνουν με τον 12-32, με 16αρι αισθητήρα και οθόνη που βολεύει για selfie (για τα παιδιά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν ανοίγω άλλο θέμα, νομίζω μπορεί να απαντηθεί εδώ.

Θέλω να πάρω μια μικρή Μ4/3 αμελητέας αξίας, ώστε να την πετάω στο τσαντάκι όταν πάω για ποδήλατο ή βγαίνω έξω με τα παιδιά και να μην με νοιάζει αν θα πάθει κάτι. Επίσης να μπορώ να την δίνω στα παιδιά όταν πάνε κάποια εκδρομή με το σχολείο.  Δεν με νοιάζουν τα mpix αρκεί να είναι πάνω απο 10 mpix και να έχει HD ή ακόμη καλύτερα Full HD video. weather resistance θα ήταν καλό να έχει, επειδή της επιφυλάσσω σκληρή χρήση, αλλά και να μην έχει δεν πειράζει.

Τα ζητούμενα είναι να είναι πολύ φτηνή σαν μεταχειρισμένη (όσο κάτω απο 200 ευρώ τόσο το καλύτερο), να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή και ελαφριά, να τραβάει raw+jpg και να έχει κάποια στοπ σταθεροποίησης. Επίσης να υπάρχουν aftermarket μπαταρίες στο εμπόριο ή και άλλα αξεσουάρ. Θα συνδυαστεί μάλλον με κάποιον pancake φακό όταν βγαίνει έξω.

Ποιο μοντέλο προκρίνετε ως καλύτερο για να αρχίσω ψάξιμο στις κατακόμβες των μεταχειρισμένων;

     Δεν λέω ......... 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, highpriest είπε

Βγάζει η Πένταξ M4/3; 😄

     Όχι , αλλά βγάζει η Olympus αυτό που ζητάς ........ αλλά δεν λέω ........ 🤣🤣🤣 ........ εκτός ....... αν πάρεις Pentax ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, highpriest είπε

Θέλω να πάρω μια μικρή Μ4/3 αμελητέας αξίας, ώστε να την πετάω στο τσαντάκι όταν πάω για ποδήλατο ή βγαίνω έξω με τα παιδιά και να μην με νοιάζει αν θα πάθει κάτι. Επίσης να μπορώ να την δίνω στα παιδιά όταν πάνε κάποια εκδρομή με το σχολείο.  Δεν με νοιάζουν τα mpix αρκεί να είναι πάνω απο 10 mpix και να έχει HD ή ακόμη καλύτερα Full HD video. weather resistance θα ήταν καλό να έχει, επειδή της επιφυλάσσω σκληρή χρήση, αλλά και να μην έχει δεν πειράζει.

Την αγορά μεταχειρισμένης compact, την έχεις αποκλείσει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Την αγορά μεταχειρισμένης compact, την έχεις αποκλείσει;

Τις μεταχειρισμένες compact τις ψιλοφοβαμαι. Μπορεί να σκάσει στα χέρια μου κάποια βλάβη μεγαλύτερη απο την αξία της μηχανής. Εξάλλου έχω δυο παλιές  compact για να βρίσκονται τριγύρω για τέτοιους σκοπούς, αλλά δεν τις πολύχρησιμοποιώ. Είναι αρκετά παλιές και περιορισμένων δυνατοτήτων.

Σκέφτηκα το ενδεχόμενο αγοράς καινούριας compact, αλλά δεν βλέπω να τρέχει καμία αξιόλογη περίπτωση σε προσφορά. Έχεις κάτι υπόψιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τις μεταχειρισμένες compact τις ψιλοφοβαμαι. Μπορεί να σκάσει στα χέρια μου κάποια βλάβη μεγαλύτερη απο την αξία της μηχανής. Εξάλλου έχω δυο παλιές  compact για να βρίσκονται τριγύρω για τέτοιους σκοπούς, αλλά δεν τις πολύχρησιμοποιώ. Είναι αρκετά παλιές και περιορισμένων δυνατοτήτων.

Σκέφτηκα το ενδεχόμενο αγοράς καινούριας compact, αλλά δεν βλέπω να τρέχει καμία αξιόλογη περίπτωση σε προσφορά. Έχεις κάτι υπόψιν;

Στο budget που έχεις δεν έχω δει κάτι και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2022 στις 9:55 ΠΜ, nullindex είπε

Καλημέρα,

Έχει προκύψει ένα ταξίδι στις ΗΠΑ και προφανώς υπάρχει η επιθυμία να αποτυπωθούν όσες περισσότερες στιγμές είναι δυνατόν.

Το υπάρχον σύνολο μου είναι μια Canon 6D mki με τον Canon 24-105 f4 L. Δεν είναι ούτε ελαφρύ, ούτε "αόρατο" σύνολο. 

Κάνω κάποιες σκέψεις σχετικά με την ευκολία ή δυσκολία που θα αντιμετωπίσω στο ταξίδι, είτε είναι η μεταφορά στα αεροδρόμια, ο χώρος και το βάρος που δεσμεύει το σύνολο σαν αποσκευή, είτε τα πιθανά "προβλήματα" που μπορεί να δημιουργήσει ένας τύπος με "μεγάλη κάμερα" στους δρόμους που θα φωτογραφίζω. 

Η πρώτη σκέψη μου είναι η αγορά ενός 35αρη φακού, πράγμα το οποίο θα το κάνω ούτως ή άλλως κάποια στιγμή, πχ του Sigma 1.4 35mm art για να μαζευτεί λίγο το σύνολο από άποψη όγκου. Το θετικό είναι οτι ήταν στο πλάνο για αγορά αργότερα ένας τέτοιος φακός. Το αρνητικό είναι οτι δεν μικραίνει και τόσο σε διαστάσεις και βάρος το σύνολο μου (200gr πιο ελαφρύς ο 35).

Η δεύτερη σκέψη είναι η αγορά κάποια μεταχειρισμένης compact μηχανής μόνο για αυτή τη χρήση. Τα ζητούμενα είναι να είναι διακριτική, να έχει καλή διάρκεια μπαταρίας, γύρω στα 30mm φακό και να μην κοστίζει πολύ. Να κάνω τη δουλειά μου και μετά να την δώσω ή αν μου αρέσει και βολέψει να την κρατήσω σαν δεύτερη πχ.

Τι προτείνετε για αυτά τα σενάρια? Τι θα κάνατε εσείς ή τι κάνετε σε αντίστοιχες περιπτώσεις?

Θα προτεινα κατι σαν αυτο

https://www.skroutz.gr/s/13945849/Yongnuo-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-YN-14mm-f-2-8-Wide-Angle-για-Canon-EF-Mount-Black.html

Για θεμα φορητοτητας, αλλα γενικα για ταξιδια θες αρκετα πιο ευρυγωνιο, δες και καναν Pancake 20- εως 28mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 14/07/2022 at 10:44, highpriest said:

Δεν ανοίγω άλλο θέμα, νομίζω μπορεί να απαντηθεί εδώ.

Θέλω να πάρω μια μικρή Μ4/3 αμελητέας αξίας, ώστε να την πετάω στο τσαντάκι όταν πάω για ποδήλατο ή βγαίνω έξω με τα παιδιά και να μην με νοιάζει αν θα πάθει κάτι. Επίσης να μπορώ να την δίνω στα παιδιά όταν πάνε κάποια εκδρομή με το σχολείο.  Δεν με νοιάζουν τα mpix αρκεί να είναι πάνω απο 10 mpix και να έχει HD ή ακόμη καλύτερα Full HD video. weather resistance θα ήταν καλό να έχει, επειδή της επιφυλάσσω σκληρή χρήση, αλλά και να μην έχει δεν πειράζει.

Τα ζητούμενα είναι να είναι πολύ φτηνή σαν μεταχειρισμένη (όσο κάτω απο 200 ευρώ τόσο το καλύτερο), να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή και ελαφριά, να τραβάει raw+jpg και να έχει κάποια στοπ σταθεροποίησης. Επίσης να υπάρχουν aftermarket μπαταρίες στο εμπόριο ή και άλλα αξεσουάρ. Θα συνδυαστεί μάλλον με κάποιον pancake φακό όταν βγαίνει έξω.

Ποιο μοντέλο προκρίνετε ως καλύτερο για να αρχίσω ψάξιμο στις κατακόμβες των μεταχειρισμένων;

Εχει μια panasonic gm1 στο mpb λιγο κατω απο 200... εχει και καποιες ep-l7-8 .... νομιζω ειναι καλη επιλογη

 

Ειδα και μια gf7 με φακο κιτ στο ινσομνια στα 200 

Επεξ/σία από alx301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

 

Νεκρανάσταση του θέματος για το απαραίτητο update!!

Τελικά πήγα με το υπάρχον σύνολο, Canon 6D + 24-105 και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Μάλλον θα το μετάνιωνα αν δεν έιχα τον zoom φακό.

Κινήθηκα ΝΥ, NJ, οδήγησα μέχρι τους καταρράκτες Νιαγάρα και έπαιξε και μπάνιο στον Ατλαντικό, στο Long Beach island.

Αμέτρητες φωτογραφίες, είδαμε μουσεία, αξιοθέατα, περπατήσαμε όλο το Manhattan, οι καταράκτες καταπληκτικοί...

Πραγματικά απίστευτο ταξίδι και η ΝΥ ειδικά, έχει φοβερό ρυθμό. 

Λίγες φωτογραφίες που έχω ανεβάσει με πολύ κόπο διαλεγμένες από τις υπόλοιπες. 

IMG_7003

 

IMG_6973

 

IMG_6831

 

IMG_6684

 

IMG_6639

 

Και ένας φίλος που έκανα στο σπίτι που έμενα...

IMG_6560

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ βρήκα την μικρή τσέπης που ήθελα σε μια μεταχειρισμένη e-pl6 απο τον φίλο Μπάμπη.

91AZBDZhVbL._AC_UY218_.jpg

Το ασημένιο βέλος!

Πολύ καλή ποιότητα εικόνας και μιας και έχω γκάμα φακών για το σύστημα, το εκμεταλλεύομαι στο επακρο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...