Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spiroth είπε

Ok, εσένα δεν σε ενδιαφέρει. Εμένα με ενδιαφέρει. ΔΕΝ είμαι τύπος που "μόνο η Νίκη" μετράει τι να κάνουμε. Ειμαι τύπος του πνεύματος του Αθλήματος. ΔΕΝ μετράει μόνο ο Νικητής για ΕΜΕΝΑ.

 

Για παράδειγμα, 20 χιλιάδες κόσμο 3 φορές, μέσα Αυγούστου, με 40άρια και 45άρια > Νίκη στην 8άδα για εμένα.

 

Επίσης, καμία πορεία δεν είναι αποτυχημένη, απλά δεν έγινε η υπέρβαση. Αποτυχία θα ήταν αν δεν πήγαινε η ομάδα 8άδα.

 

Αλλά θα ξαναρωτήσω:

ΠΩΣ γίνεται να μπερδεύτηκες με ένα post που απλά αναφέρονται τρία νέα γεγονότα και μία ευχή. Ένα post ενός παίκτη στο Instagram, το ότι ένας παίκτης ψηφίστηκε πανηγυρικά στην 1η πεντάδα, το ότι η Ομάδα του βγήκε 5η στο Τουρνουά, και την ευχή του να πάει η Ομάδα καλά του χρόνου.

 

ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ οι απαντήσεις σου πάνω σε εκείνο το post, όσο και να strech-άρουμε την λογική από πίσω? ΤΙ σχέση έχουν?

 

Είναι σαν να έγραφα, "Νίκησε ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΣ" παραθέτοντας κάποιο tweet κάποιου παίκτη, και εσύ να πεταχτείς και να αρχίσεις να μου απαντάς, "Δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει αυτό, κοίτα τι Χειμώνας έρχεται".

 

Δηλαδή ok, τι σχέση έχουν αυτά μεταξύ τους? Τι σχέση έχει η μεταφορά των καθαρών αυτούσιων γεγονότων με το τι θα πρέπει να μας νοιάζει και το τι θα πρέπει να φταίξει, και το τι θα πρέπει να γίνει, και οι επιτυχίες και οι αποτυχίες, και ότι άλλο υπάρχει μέσα στο κεφάλι σου?

 

Το "confused" ήταν απλά άκυρο (αλλιώς κάποιο πρόβλημα υπάρχει, καθώς το post μου ήταν ξεκάθαρο), και η προηγούμενη απάντησή σου που καθαρά ήταν στο μυαλό σου όταν έκανες το "confused", θα έπρεπε να ήταν αυτούσιο post και όχι κάποια απάντηση στο δικό μου, καθώς είναι κάτι εντελώς άσχετο.

 

 

Εφόσον είσαι τύπος του πνεύματος του αθλήματος που τυγχάνει να είναι ομαδικό θα πρέπει να ξέρεις ότι η οποιαδήποτε ατομική επίδοση ενός αθλητή είναι απόρροια της ομαδικής λειτουργίας μιας ομάδας και για αυτό το λόγο τα ατομικά στατιστικά θα πρέπει να χρησιμοποιούνται από τους εκάστοτε προπονητές προς βελτίωση της απόδοσης της ομάδας. 

Επίσης δεν είπα ότι μόνο η νίκη με ενδιαφέρει. Η νίκη μπορεί να προκύψει ακόμα και αν ο Γιάννης βάλει 5 πόντους. Όταν υπάρχει όλο αυτό το hype για έναν παίχτη μοιραία δεν δίνει κίνητρο στους υπόλοιπους παίχτες της ομάδας. 

Εσυ μπορεις να λες ότι η εθνική βγήκε 5η εγω αυτό που ξέρω είναι ότι αποκλείστηκε στο πρώτο σοβαρό νοκ αουτ και παραλιγο να αποκλειστεί από την Τσεχία. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα.

Δεν θα κάτσω να κουβεντιάσω άλλο μαζί σου

Στις 9/8/2022 στις 11:46 ΠΜ, winawer είπε

Εγω ούτε καν. Ταβάνι θεωρώ την 8αδα. Μακάρι να το πάρουνε αλλά δεν έχω δει τις άλλες ομάδες και σίγουρα δεν ξέρω τη φόρμα της καθεμιάς στο τουρνουά. 
 

Σίγουρα πάντως μερικοί το πιστεύουν. Θεωρούν ότι ο παπαγιαννης είναι επιπέδου Σακίλ ενώ ο Σλουκι Λουκ έγινε Τζόρνταν. Το έγραψα και πιο πάνω ότι έχουν βολευτεί με τις μετριότητες και τις έχουν θεοποιήσει γτ απλά αυτές έχουμε. 

@GrisGris Από 9 Αυγούστου έχω πει ότι ταβάνι μας είναι η 8αδα και έπεσα μέσα. Μάλλον με μπέρδεψες με κάποιον άλλον. 

Επεξ/σία από winawer
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, winawer είπε

Εφόσον είσαι τύπος του πνεύματος του αθλήματος που τυγχάνει να είναι ομαδικό θα πρέπει να ξέρεις ότι η οποιαδήποτε ατομική επίδοση ενός αθλητή είναι απόρροια της ομαδικής λειτουργίας μιας ομάδας και για αυτό το λόγο τα ατομικά στατιστικά θα πρέπει να χρησιμοποιούνται από τους εκάστοτε προπονητές προς βελτίωση της απόδοσης της ομάδας. 

Επίσης δεν είπα ότι μόνο η νίκη με ενδιαφέρει. Η νίκη μπορεί να προκύψει ακόμα και αν ο Γιάννης βάλει 5 πόντους. Όταν υπάρχει όλο αυτό το hype για έναν παίχτη μοιραία δεν δίνει κίνητρο στους υπόλοιπους παίχτες της ομάδας. 

Εσυ μπορεις να λες ότι η εθνική βγήκε 5η εγω αυτό που ξέρω είναι ότι αποκλείστηκε στο πρώτο σοβαρό νοκ αουτ και παραλιγο να αποκλειστεί από την Τσεχία. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα.

Δεν θα κάτσω να κουβεντιάσω άλλο μαζί σου

ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ POST ΜΟΥ???

 

Όσον αφορά το bold, εσύ ήσουν confused με ένα πεντακάθαρο post και με έκανες quote.... Έλεος.

 

ΥΣ: Επειδή μίλησες για κίνητρο και hypemen.... Η 5η θέση και το 6-1 σε Ευρωμπάσκετ είναι η καλύτερη πορεία όλης αυτής της Γενιάς (Καλάθης, Σλούκας, Παπανικολάου, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Θανάσης, Γιάννης, Παπαγιάννης, κτλ).

Έτσι για να μην χάνουμε την πραγματικότητα μέσα σε παραλληρήματα. Μάλλον τελικά δόθηκε τεράστιο κίνητρο, απόδειξη το αποτέλεσμα, απλά δεν καταφέραμε πάνω από 5οι. Παίζουν και οι άλλοι.

Επεξ/σία από Spiroth
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να το κλειδώσουν και αυτό να ησυχάσετε.

 

“Οι Σλοβένοι έπιναν μέχρι τις πέντε το πρωί και μετά τους τσάκισε η Πολωνία”

https://allstarbasket.gr/quot-oi-slovenoi-epinan-mechri-tis-pente-to-proi-kai-meta-toys-tsakise-i-polonia-quot/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ανούσιο και αυτό να σε κατατάσσουν αυτόματα. πρέπει να γίνοται κανονικα αγώνες για θέσεις 5-8 και νομίζω υπήρχε και στο ευρωμπασκετ παλιά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Millennium είπε

“Οι Σλοβένοι έπιναν μέχρι τις πέντε το πρωί και μετά τους τσάκισε η Πολωνία”

https://allstarbasket.gr/quot-oi-slovenoi-epinan-mechri-tis-pente-to-proi-kai-meta-toys-tsakise-i-polonia-quot/

Περίεργο μου φαίνεται να είναι αλήθεια.

Θέλω να πω, (τουλάχιστον) ο Dragic δε τους είπε 2 λογάκια ή τον είχαν αφήσει να κοιμάται και τα έμαθε την επόμενη; 😅

Μήπως έχει γίνει κάτι αντίστοιχο και σε εμάς; 🤔

1 λεπτό πριν, petran79 είπε

τι ανούσιο και αυτό να σε κατατάσσουν αυτόματα. πρέπει να γίνοται κανονικα αγώνες για θέσεις 5-8 και νομίζω υπήρχε και στο ευρωμπασκετ παλιά 

Είναι, υπήρχε και συμφωνώ.

Απλά μάλλον θεωρούν σούπερ αγγαρεία να παίζουν και άλλα παιχνίδια οι αποκλεισμένοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Περίεργο μου φαίνεται να είναι αλήθεια.

Θέλω να πω, (τουλάχιστον) ο Dragic δε τους είπε 2 λογάκια ή τον είχαν αφήσει να κοιμάται και τα έμαθε την επόμενη; 😅

Μήπως έχει γίνει κάτι αντίστοιχο και σε εμάς; 🤔

Είναι, υπήρχε και συμφωνώ.

Απλά μάλλον θεωρούν σούπερ αγγαρεία να παίζουν και άλλα παιχνίδια οι αποκλεισμένοι. 

Νομίζω δεν υπήρχε σε Ευρωμπάσκετ. Μόνο σε Παγκόσμιο και Ολυμπιακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Νομίζω δεν υπήρχε σε Ευρωμπάσκετ. Μόνο σε Παγκόσμιο και Ολυμπιακούς.

Πχ το 2005. Κοίτα χαμό στο 5-8.

Δε ξέρω πότε το σταμάτησαν.

2005.png.cbe78450d08b47a455ecaa48be62a4b7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πχ το 2005. Κοίτα χαμό στο 5-8.

Δε ξέρω πότε το σταμάτησαν.

2005.png.cbe78450d08b47a455ecaa48be62a4b7.png

Μάλιστα.

Κρίμα που το σταμάτησαν.

Υποθέτω πως θεωρούν πως είναι ανούσιο να βάζουν τα αστέρια σε κίνδυνο τραυματισμού μετά από τεράτιες σεζόν πλέον.

Ίσως αυτά τα παιχνίδια να είχαν και λίγη ακροαματικότητα, ποιος ξέρει. FIBA είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, winawer είπε

@GrisGris Από 9 Αυγούστου έχω πει ότι ταβάνι μας είναι η 8αδα και έπεσα μέσα. Μάλλον με μπέρδεψες με κάποιον άλλον. 

Σε μπέρδεψα με καποιον άλλο ε;

Οχι. 

Ο ιδιος μπερδεύεσαι ξεχνώντας ότι μόλις στο 2ο μυνημα του thread (2/7/2022) είπες το εξής: 

5A553688-5103-4C9C-85E8-19F1542E69A4.jpeg.769ded559d1c6d04f02727c94f980624.jpeg

Το nickname σου δεν ειναι αυτό; Είχες κάποιο emoticon που υπονοεί ότι το έλεγες για πλάκα; Δεν υπάρχει κατι. 

Οπότε 

🤫

————

Προσωπικά αναλύοντας την κατάσταση, πιστεύω απογοητευτήκαμε με την 5η θέση, επειδή ξέραμε ότι ειχαμε τις δυνατότητες για τετράδα.

Χωρίς Γιαννη κλπ, νομίζω αν πιάναμε την 5η θέση θα είμασταν ευχαριστημένοι πιστεύω, θα το βλέπαμε ως βήμα βελτίωσης… τώρα οχι, περιμέναμε/ελπίζαμε σε κατι καλύτερο.

Η αλήθεια ειναι ότι η υπόλοιπη ομάδα «οριακά» κατάφερε να ακολουθήσει τον Γιαννη σε απόδοση. Τη μια μέρα ενας παίκτης την άλλη καποιος άλλος, αλλα στο κρίσιμο ματς, σχεδόν κανείς… 

Μακάρι να παμε καλύτερα στο παγκόσμιο…

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Σε μπέρδεψα με καποιον άλλο ε;

Οχι. 

Ο ιδιος μπερδεύεσαι ξεχνώντας ότι μόλις στο 2ο μυνημα του thread (2/7/2022) είπες το εξής: 

5A553688-5103-4C9C-85E8-19F1542E69A4.jpeg.769ded559d1c6d04f02727c94f980624.jpeg

Το nickname σου δεν ειναι αυτό; Είχες κάποιο emoticon που υπονοεί ότι το έλεγες για πλάκα; Δεν υπάρχει κατι. 

Οπότε 

🤫

————

Προσωπικά αναλύοντας την κατάσταση, πιστεύω απογοητευτήκαμε με την 5η θέση, επειδή ξέραμε ότι ειχαμε τις δυνατότητες για τετράδα.

Χωρίς Γιαννη κλπ, νομίζω αν πιάναμε την 5η θέση θα είμασταν ευχαριστημένοι πιστεύω, θα το βλέπαμε ως βήμα βελτίωσης… τώρα οχι, περιμέναμε/ελπίζαμε σε κατι καλύτερο.

Η αλήθεια ειναι ότι η υπόλοιπη ομάδα «οριακά» κατάφερε να ακολουθήσει τον Γιαννη σε απόδοση. Τη μια μέρα ενας παίκτης την άλλη καποιος άλλος, αλλα στο κρίσιμο ματς, σχεδόν κανείς… 

Μακάρι να παμε καλύτερα στο παγκόσμιο…

Μου παραθέτεις το 2ο σχόλιο του συγκεκριμένου νήματος που έχω κάνει με χιουμοριστική διάθεση και το έχω αναφέρει και αργότερα. 

Μην κανεις το άσπρο μαύρο σε παρακαλώ 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diinekis21 είπε

O Γιάννης έχει κάνει κάποια δήλωση για την αποβολή του;

Που ήταν η ταφόπλακα σε ένα σκοτωμένο ματς.

Τι σημασία έχει; Επεί να θυμηθεί το finish him από το mortal combat. 

Αρκεί που βγήκε πρώτος στην ψηφοφορία και που τραυματίστηκε με την Εσθονια και παραλίγο να κρεμάσει μια ολόκληρη ομάδα για να κυνηγήσει το ρεκόρ του Ντονσιτς

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, winawer είπε

Μου παραθέτεις το 2ο σχόλιο του συγκεκριμένου νήματος που έχω κάνει με χιουμοριστική διάθεση και το έχω αναφέρει και αργότερα. 

Μην κανεις το άσπρο μαύρο σε παρακαλώ 

Μπα εγω νομίζω ότι σοβαρά το είπες και μετα προσπαθούσες να το μαζέψεις λογο …έντονου ρεζιλικιού κ αναξιοπιστίας. 

Αποδείχτηκε και απο τα οσα κατά καιρούς έγραφες κ έσβηνες κλπ.

Αν το είπες για πλάκα ας έβαζες κάνα smiley. 

…σωστό ειναι να στηρίζεις την γνώμη σου και οχι να την αλλάζεις οταν δεν σε συμφέρει. 

Αυτη ειναι η άποψη μου, δεν αλλάζει, απο εδω και πέρα αν θες …τραγούδα 

 

————

Ο Γιαννης ηθελε να σπασει το ρεκόρ του Ντοτσιτς ε; Αποδεδειγμένα ε;   Αφού δεν ειναι τέτοιος χαρακτήρας γιατί προσπαθείς να τον παρουσιάσεις ως τέτοιο; Ύποπτος

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Μπα εγω νομίζω ότι σοβαρά το είπες και μετα προσπαθούσες να το μαζέψεις λογο …έντονου ρεζιλικιού κ αναξιοπιστίας. 

Αποδείχτηκε και απο τα οσα κατά καιρούς έγραφες κ έσβηνες κλπ.

Αν το είπες για πλάκα ας έβαζες κάνα smiley. 

…σωστό ειναι να στηρίζεις την γνώμη σου και οχι να την αλλάζεις οταν δεν σε συμφέρει. 

Αυτη ειναι η άποψη μου, δεν αλλάζει, απο εδω και πέρα αν θες …τραγούδα 

 

————

Ο Γιαννης ηθελε να σπασει το ρεκόρ του Ντοτσιτς ε; Αποδεδειγμένα ε;   Αφού δεν ειναι τέτοιος χαρακτήρας γιατί προσπαθείς να τον παρουσιάσεις ως τέτοιο; Ύποπτος

 

Πιστεύεις με νοιάζει η άποψη σου;;;

Η αλήθεια είναι αυτή γτ εγω ξέρω το γράφω. Εσυ πίστευε ότι θες. Απλά έχουμε πάντα μια ροπή να πιστεύουμε αυτά που θα πράτταμε και εμείς 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...