Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ταχύτητα σε tethering από το τηλέφωνο στο PC


Koukousakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω εάν έχω βάλει το θέμα στη σωστή κατηγορία. Εάν όχι, ας μεταφερθεί ανάλογα.

Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω θέμα με τη κανονική γραμμή VDSL, και μιάς και έχω ενεργοποιήσει τα απεριόριστα δεδομένα για ένα μήνα που έχει η Cosmote, είπα να δοκιμάσω το tethering. Απενεργοποιώ ethernet στο PC, συνδέομαι με το dongle στο τηλέφωνο που είναι το ένα δίπλα στο άλλο. Κάνω speed test στο τηλέφωνο και μου βγάζει περίπου 80mbps κάτω και 30 πάνω. Κάνω το αντίστοιχο τεστ στο PC και μου βγάζει 22mbps κάτω 1.5 πάνω. Το dongle στο PC είναι το TP-LINK TL-WN725N v3. Στις κριτικές στο σκρούτζ βλέπω από χρήστες παρόμοια προβλήματα αλλά αδυνατώ να πιστέψω πως μιά τέτοια επώνυμη εταιρία έχει φτιάξε ένα τόσο άχρηστο προϊόν. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που μας ξεφεύγει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άχρηστο, αλλά συμβαίνει με όλες τις αντίστοιχες συσκευές στους 2,4GHz. Η μπάντα αυτή είναι κορεσμένη και δεν σηκώνει μεγάλες ταχύτητες. Μόνον στους 5GHz, αλλά προϋποθέτει και τα 2 μέρη να δουλεύουν σε αυτή, δηλαδή και το κινητό και το στικάκι.

Δοκίμασε με USB tethering αντί του ασύρματου hotspot που δουλεύεις τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/07/2022 at 17:43, Koukousakis said:

Δεν ξέρω εάν έχω βάλει το θέμα στη σωστή κατηγορία. Εάν όχι, ας μεταφερθεί ανάλογα.

Τις τελευταίες ημέρες αντιμετωπίζω θέμα με τη κανονική γραμμή VDSL, και μιάς και έχω ενεργοποιήσει τα απεριόριστα δεδομένα για ένα μήνα που έχει η Cosmote, είπα να δοκιμάσω το tethering. Απενεργοποιώ ethernet στο PC, συνδέομαι με το dongle στο τηλέφωνο που είναι το ένα δίπλα στο άλλο. Κάνω speed test στο τηλέφωνο και μου βγάζει περίπου 80mbps κάτω και 30 πάνω. Κάνω το αντίστοιχο τεστ στο PC και μου βγάζει 22mbps κάτω 1.5 πάνω. Το dongle στο PC είναι το TP-LINK TL-WN725N v3. Στις κριτικές στο σκρούτζ βλέπω από χρήστες παρόμοια προβλήματα αλλά αδυνατώ να πιστέψω πως μιά τέτοια επώνυμη εταιρία έχει φτιάξε ένα τόσο άχρηστο προϊόν. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που μας ξεφεύγει τελικά;

tethering στα 5ghZ αν εχει το κινητο και μετα αντιστοιχο usb stick 5 ghz. στο s10 που εχω οταν φτιαχνω το tethering μπορω να διαλεξω 5 ghz αντι για 2.4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...