Προς το περιεχόμενο

Ηχοσύστημα με 2 ενσύρματα ηχεία και bluetooth αναπαραγωγή μουσικής μέσω εφαρμογής


DoubleX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
θέλω να βρω ένα ηχοσύστημα με 2 ηχεία που να αναπαράγει μουσική σε εξωτερικό χώρο μια ταβέρνας ο οποίος είναι 40τμ. Το βασικό είναι να μπορεί να δέχεται τα τραγούδια που θα αναπαράγει μέσω bluetooth από smartphone ή tablet. Επίσης, το Θα ήθελα ένα έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο σύστημα ή πόσα Watt θα πρέπει να είναι τα ηχεία. Η απόσταση του καλωδίου των ηχείων από τον εσωτερικό μέχρι τον εξωτερικό που θα τοποθετηθούν είναι 20μετρα (το αναφέρω γιατί κάποια ηχεία έχουν fix καλώδια επάνω τους και όχι με clips και σε αυτή τη περίπτωση έχω δει ότι ενώνουν έξτρα καλώδιο με μπόλικη μονωτική ταινία – δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι αξιόπιστο). Τέλος, επειδή κλασικά είμαστε Ελλάδα ο ιδιοκτήτης θέλει κάτι οικονομικό και αρχικά είχε σκεφτεί να πάρει να βάλει τα μικρά bluetooth φορητά ηχεία (κινέζικα κιόλας) που έχουν τα παιδιά στη παραλία. Παρακάτω στο skroutz βρήκα αρκετά.. εάν έχετε κάποιο να μου προτείνετε θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα με τόσες πληροφορίες.

Συνοπτικά:
Ηχεία 2.0 ενσύρματα.
Η μουσική που παίζουν να δίνεται μέσω bluetooth από smartphone ή tablet.
Αναπαραγωγή σε εξωτερικό χώρο 40τμ (δε θέλει ένταση απλά να ακούγεται σε χαμηλό τόνο).
Απόσταση καλωδίου ηχείων από τη συσκευή αναπαραγωγής/ενισχυτή 20m.
Κόστος όσο ποιο χαμηλό γίνεται (και όχι κινέζικα).



Ηχοσυστήματα:
https://www.skroutz.gr/c/566/ixosyst...Bluetooth.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

a) καλησπέρα

β) από τη στιγμή που μιλάς για 20μέτρα απόσταση, αφενός μεν λές το αφεντικό ότι το bluetooth "πιάνει" ως 10 μέτρα, οπότε θα πρέπει ή να πάει σε ενσύρματο όπως λες, ή να ρισκάρει να του "φάνε" το ταμπλετ / λάπτοπ ή ό,τι χρησιμοποιεί ως πηγή για το ηχείο

Γ) επίσης στα 20 μέτρα, ναι θα βάλεις προσθήκη καλώδιο. Εϊτε απλά στρίβεις το καλώδιο κ βάζεις μονωτική, είτε κολλάς με καλάι κ βάζεις κ θερμοσυστελόμμενο απ έξω κλπ κλπ

 εγώ θα πηγαινα εδώ 

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα τοσο ξεφτιλικι μαζεμενο σε ενα ποστ δε θυμαμαι να εχω δει, και δεν εννοω προφανως τον TS. 

Τελοσπαντων, φιλε μου, ειτε θα πας σε καποιο απο τα συστηματα του σκρουτζ που εχεις βαλει στην περιγραφη και θα βαλεις τσοντα καλωδιο μεταξυ πηγης και ηχειων, ειτε θα πας σε ενα σετ με εναν ενισχυτη απο αυτους

https://www.skroutz.gr/c/239/enisxytes_hifi/f/935176/Bluetooth.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

και καποιο ζευγαρι ηχεια απο αυτα

https://www.skroutz.gr/c/3060/hxeia_hifi.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

συν την καλωδιωση. 

Πιο φτηνο (και ετοιμο) θα βγει το ολοκληρωμενο συστημα οπως το παραπανω που προτεινε ο Kthulhou. Επισης, αν πορευεστε με βαση την τιμη και μονο, η κινεζια ειναι μονοδρομος.

Ευχομαι ο ταβερνιαρης τουλαχιστον να σε πληρωνει αξιοπρεπως (και να μη γδερνει και την πελατεια του).

Cheers.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...