Προς το περιεχόμενο

Κεραμικοι πυκνοτες για FX5900 ULTRA


pikoriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους εχουν καεί οι κεραμικοι πυκνοτες SMD απο μια FX5900 ULTRA ,τους εβγαλα αλλα στο pcb δεν διευκρινεζεται καθαρά καποιος κωδικός.Αν καποιος γνωρίζει ας ενηνερωση παρακαλω. Παραθετω φωτο .

https://www.markidis.gr/el/ilektroniko-iliko-1303-2/ilektroniko-iliko/ilektronika-eidi/piknotes/piknotes-smd

Ευχαριστώ πολυ.

IMG_20220705_115132.jpg

Επεξ/σία από pikoriko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τα γνωρίζω καλά, αλλά νομίζω ότι πάνε ανάλογα με το χρώμα και το μέγεθος.

Επίσης, είναι σίγουρο ότι κάηκαν μόνο οι πυκνωτές και δεν υπάρχει και αλλού πρόβλημα/ δεν τους έκαψε κάτι άλλο;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν markings αυτοι οι πυκνωτες. Πανε με το μεγεθος και στο ιδιο μεγεθος μπορει να εχεις λιγα βολτ πολλα φαραντ η το αντιθετο... Μπορει να ειναι filtering, bybass κτλ.

Μπορεις να μαντεψεις στο περιπου, απο το σημειο που τους εβγαλες, τι μπορει να ειναι. Η μπορει να εχει εκει διπλα αλλους ιδιους να μετρησεις. Αλλιως θελεις το σχηματικο της καρτας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, pikoriko είπε

Στις θέσεις c501 και 502.

IMG_20220707_091916.jpg

Αν ασχολήσε μόνο για την εμπειρία οκ.

Διαφορετικά, μιλάμε για κάρτα που κοντεύει τα 20 χρόνια σε ηλικία.
Ποιό φθηνά θα σου έρθει να βρείς κάποια άλλη παρά να την επισκευάσεις.
Καταλαβαίνω ότι δεν βρίσκεις εύκολα agp κάρτες ποιά.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Να υποθέσω ότι απο όργανα έχεις μόνο πολύμετρο ; 

Καλό απογευμα φίλε μου , δεν ασχοληθηκα παραπανω δεν εχω χρόνο ,εγιναν μετρήσεις παντου ,το προβλημα εντοποζεται στα smd .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pikoriko είπε

Καλό απογευμα φίλε μου , δεν ασχοληθηκα παραπανω δεν εχω χρόνο ,εγιναν μετρήσεις παντου ,το προβλημα εντοποζεται στα smd .

άλλο λέω εγώ (για το πως να μετρήσεις τους πυκνωτές) έχεις οσιλοσκόπιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία χρειάζεσαι ε΄να τσιμπιδάκι για να μετρήσει τους πόλους. 

πχ https://ie.rs-online.com/web/p/lcr-meter-accessories/7648690

Μπορείς να κάνεις πατέντα με αυτά που ειναι για πολύμετρα και είναι πιο φθηνά (με μπανάνα κλιπ) αλλά σε κάθε περίπτωση γειώνεις την πλακέτα στην γείωση του οσιλοσκοπίου γιατί παίζει ρόλο η πολικότητα 

βάλε την τσιμπίδα στον c541 

Δώσε 1 volt σήμα (δεν έχει σημασία για την μεθοδολογία έχει για την ασφάλεια όμως μην δώσεις πάνω απο 1 volt )  θα σου δείξει μια καμπύλη του πώς φόρτισε ο πυκνωτής 

Θα μοιάζει κάπως έτσι:image.png.8d1fafc18b1ed55644bd241530ea9ba6.png

Ανάλογα τι τάση έδωσες με το signal generator σου ψάχνουμε να βρούμε το πότε έφτασε στο 63,2% στην περίπτωσή μας (1V) μιλάμε για 632mV

Έστω ότι βγάζει Δχ 1000μs, τώρα επίσης χρειαζόμαστε να ξέρουμε την εσωτερική αντίσταση του signal generator σου (την γράφει στο manual του οσιλοσκοπίου) έστω αυτή ειναι 600Ω


Αυτό που θα κάνεις ειναι το εξής 1000* 10^-6 (επειδή μιλάμε για μικροσεκόντ) /600 =1.66 *10^-6 μF (μF επειδή ειναι ^-6 αν αλλάξει αυτό αλλάζει και η δύναμη της μονάδας) 

Τώρα επειδή ο c541 είναι σε παράλληλη σύνδεση με άλλους 2 (3 σύνολο) ,

διαιρούμε αυτό που βρήκαμε (1.66 *10^-6) με το 3 = 0,55μF 

αν δεν ειναι παράλληλα με κάποιον άλλον και ήταν μόνος του δεν κάνεις κάποια διαίρεση. 

Τώρα θα ψάξεις για πυκνωτή που να αντέχει τουλάχιστον 110C στις διαστάσεις που χρειάζεσαι με μέγεθος μεγαλύτερο απο 0,55μF   (το αμέσως κοντινότερο μεγαλύτερο μέγεθος ) 

Υ.Γ Οι πληροφορίες αυτές ειναι ενδεικτικές δεν φέρω καμία ευθύνη για λάθος δικό σου ή αμέλεια (πχ μη καλή γείωση κτλ) καλύτερα να το κάνει αυτό κάποιος γνώστης/επαγγελματίας. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pikoriko είπε

,το προβλημα εντοποζεται στα smd .

A ok αρα το πρόβλημα εντοπίζεται σε κάποιο (surface mounted device) δηλαδή δε οποιαδήποτε συσκευή επάνω στο pcb, δεν το κατάλαβες αλλά αυτό έγραψες επίσης εαν με το πολύμετρο βρήκες οτι είναι short 

ΠΟΙΟΣ ΚΕΡΑΤΑΣ κατέληξε στο συμπέρασμα οτι αυτοί είναι η πηγή του προβλήματος σου

ΝΟ problemo δεν ενοχλεί κανένα παρότι έχω κάνει και report σε άλλο θέμα ότι ημιμαθείς εμπιστεύονται άσχετους όπου δηλώνουν γνώστες αυτή είναι η ποιότητα της κοινωνίας μας και φυσικά το θαρόν θέμα αποτελεί καθρέπτη αυτών....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itanium είπε

A ok αρα το πρόβλημα εντοπίζεται σε κάποιο (surface mounted device) δηλαδή δε οποιαδήποτε συσκευή επάνω στο pcb, δεν το κατάλαβες αλλά αυτό έγραψες επίσης εαν με το πολύμετρο βρήκες οτι είναι short 

ΠΟΙΟΣ ΚΕΡΑΤΑΣ κατέληξε στο συμπέρασμα οτι αυτοί είναι η πηγή του προβλήματος σου

ΝΟ problemo δεν ενοχλεί κανένα παρότι έχω κάνει και report σε άλλο θέμα ότι ημιμαθείς εμπιστεύονται άσχετους όπου δηλώνουν γνώστες αυτή είναι η ποιότητα της κοινωνίας μας και φυσικά το θαρόν θέμα αποτελεί καθρέπτη αυτών....

Δεν σε καταλαβαίνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη γιατι να κατσει να βρει χωρητικοτητα πυκνωτη με οσιλοσκοπιο? εγω αυτα τα εκανα σαν εργαστηριακη ασκηση, ακομα και τα κινεζικα πολυμετρα σου βγαζουν χωρητικοτητα αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...