Προς το περιεχόμενο

Fan placement σε o11D


Jonarito
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Inuyasha,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα μου καρφώθηκε η ιδέα να κάνω ένα noctua build χρησιμοποιώντας το αθάνατο o11D. Και η ιδέα μου έπεσε ήδη στα βράχια, καθώς είμαι σε δίλημμα σχετικά με το fan placement.

Το ο11 παίρνει τρεις fans στο πλάι, οι οποίοι η λογική λέει να είναι intake, ΟΜΩΣ. Οι fans της Noctua έχουν αυτό το αντιαισθητικό μπλε αυτοκόλλητο στην πίσω τους μεριά, και στο μυαλό μου το build θα φαίνεται ωραίο μόνο αν στο πλάι τους έχω ως exhaust.  Το αν θα πάω air ή ΑΙΟ για τη CPU δεν με νοιάζει, αλλά με τους πλαϊνούς ως exhaust μου φαίνεται μονόδρομος το ΑΙΟ.

Θα δουλέψει; Το έχει δοκιμάσει κανείς να αναφέρει εμπειρίες;

tl;dr: Θα έχω θέμα με το airflow αν σε ο11 βάλω exhaust fans στο πλάι;

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
  • Λύση
Στις 5/7/2022 στις 2:11 ΜΜ, Jonarito είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα μου καρφώθηκε η ιδέα να κάνω ένα noctua build χρησιμοποιώντας το αθάνατο o11D. Και η ιδέα μου έπεσε ήδη στα βράχια, καθώς είμαι σε δίλημμα σχετικά με το fan placement.

Το ο11 παίρνει τρεις fans στο πλάι, οι οποίοι η λογική λέει να είναι intake, ΟΜΩΣ. Οι fans της Noctua έχουν αυτό το αντιαισθητικό μπλε αυτοκόλλητο στην πίσω τους μεριά, και στο μυαλό μου το build θα φαίνεται ωραίο μόνο αν στο πλάι τους έχω ως exhaust.  Το αν θα πάω air ή ΑΙΟ για τη CPU δεν με νοιάζει, αλλά με τους πλαϊνούς ως exhaust μου φαίνεται μονόδρομος το ΑΙΟ.

Θα δουλέψει; Το έχει δοκιμάσει κανείς να αναφέρει εμπειρίες;

tl;dr: Θα έχω θέμα με το airflow αν σε ο11 βάλω exhaust fans στο πλάι;

Thanks

Κανεις το πιο απλο , φτιαχνεις ενα σχεδιο , πας σε βιβλιοπωλειο και το εκτυπωνεις ωστε να καλυψεις τα αυτοκολλητα της noctua

 

Aν πιανει λιγο το χερι σου με της χειροτεχνιες αγοραζεις ενα κομματι A4 αυτοκολλητο στο χρωμα που θελεις και κοβεις με το χερι για να καλυψεις το αυτοκολλητο της noctua

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/7/2022 στις 7:23 ΜΜ, Inuyasha είπε

Κανεις το πιο απλο , φτιαχνεις ενα σχεδιο , πας σε βιβλιοπωλειο και το εκτυπωνεις ωστε να καλυψεις τα αυτοκολλητα της noctua

 

Aν πιανει λιγο το χερι σου με της χειροτεχνιες αγοραζεις ενα κομματι A4 αυτοκολλητο στο χρωμα που θελεις και κοβεις με το χερι για να καλυψεις το αυτοκολλητο της noctua

Holy f., δεν το χα σκεφτεί αυτό. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...