Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mesh System AX3000 Access Point αξίζει τελικά;


BluEDr4g0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω το εν λόγω access point(Xiaomi Mesh System AX3000 Access Point). Το βρίσκω στα ~60€, και θέλω να μου πείτε γνώμες αν αξίζει ή προτάσεις για κάτι άλλο. Δεν θέλω να ξεφύγω από αυτά τα χρήματα και θέλω την τεχνολογία mesh όπως διποτε. 

Αρχικά να πω ότι το θέλω για αναμεταδότη και όχι σαν κύριο router αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καλώδιο δικτύου στο σημείο που θέλω να το βάλω, και δεν ξέρω αν λειτουργεί (ας μου πει οποίος γνωρίζει αν θα λειτουργήσει χωρίς Ethernet). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω γνώμη για την συσκευή, αλλά πληροφοριακά το Mesh δουλεύει αν υπάρχουν τουλάχιστον 2 συσκευές του ίδιου κατασκευαστή, συμβατές με την δική του υλοποίηση.

Με απλά λόγια μόνο του το ΑΧ3000 θα δουλεύει σαν ένα απλό ΑΡ. Για Mesh λειτουργία χρειάζονται τουλάχιστον είτε 2 ΑΧ3000 ή επιπλέον κάποιο άλλο ΑΡ της ίδιας εταιρείας που να υποστηρίζει και αυτό Mesh. Για τον λόγο αυτό συνήθως πωλούνται ως πακέτο 2 ή 3 συσκευών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

Δεν έχω γνώμη για την συσκευή, αλλά πληροφοριακά το Mesh δουλεύει αν υπάρχουν τουλάχιστον 2 συσκευές του ίδιου κατασκευαστή, συμβατές με την δική του υλοποίηση.

Με απλά λόγια μόνο του το ΑΧ3000 θα δουλεύει σαν ένα απλό ΑΡ. Για Mesh λειτουργία χρειάζονται τουλάχιστον είτε 2 ΑΧ3000 ή επιπλέον κάποιο άλλο ΑΡ της ίδιας εταιρείας που να υποστηρίζει και αυτό Mesh. Για τον λόγο αυτό συνήθως πωλούνται ως πακέτο 2 ή 3 συσκευών.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, ομολογώ πώς δεν το γνώριζα. Παρόλαυτα το router μου τυχαίνει να είναι πάλι της Xiaomi (AX1800) οπότε πιστεύω θα δουλεύει με την συγκεκριμένη συσκευή. Τώρα μένει να λειτουργεί και χωρίς Ethernet για να προχωρήσω στην παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Mesh κανονικά δουλεύει είτε σε ασύρματη σύνδεση των 2 συσκευών είτε σε ενσύρματη. Αλλά βέβαια εξαρτάται και από την πολιτική κάθε εταιρείας αν το κάνουν όλες οι συμβατές συσκευές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...