Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνική νομοθεσία τιμωρεί τον διαδικτυακό εκφοβισμό και την παρενόχληση με φυλάκιση ενός έτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Όλες οι χώρες κάπου πρωτεύουν. Βέβαια Ευρωπαίοι έχουν την πρωτιά στις αυτοκτονίες και όχι οι Ιάπωνες.

image.png.41bdd9d7dbf831e475a8111e168ba4cc.png

Δεν την συγκρίνω με βόρεια Ευρώπη φυσικά γενικά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και όχι σε μαθητές όπως είπε ποιο πάνω ο φίλος αλλά σε μεσήλικες. Επίσης οι Ιάπωνες δεν αυτοκτονούν απλά κλίνονται σε ένα δωμάτιο με ένα υπολογιστή για μια ζωή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 ώρες πριν, MariosX είπε

Αχ δεν θα ξεχάσω ποτέ τα χρόνια μου στο Lineage 2, έβριζα και μου έβριζαν τα πάντα.

Σίγουρα θα καταλήγαμε ισόβια 

Πω, πω TheGame server c3/c4 τι βρισίδι ρε συ, ένα chat 24/7 χριστοπαναγία, καρκίνους, μάνες και όλα τα σχετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Και YouTube πριν πέσει αυστηρή λογοκρισία, αλγόριθμοι και moderation, το τι μπορούσες να γράψεις και να μείνει για πολύ καιρό χωρίς να σβηστεί και πότε, δεν περιγράφεται. 

Μην επιχειρεις να κάνεις σύγκριση Ελλάδας και Ιαπωνιας. Τρώμε την σκόνη τους σε άπειρους τομείς. 

Όσο για την κατάθλιψη και τις αυτοκτονίες που αρκετοί μαθητές αυτοκτονούν κατά την περίοδο των τελικών εξετάσεων, συμβαίνει γιατί αρκετοί γονείς έχουνε παρόμοια νοοτροπία με αυτή που έχουμε εδώ στην Ελλάδα, η τιμή της οικογένειας που θα πάει απατη με μια αποτυχία, ξόδεμα απειρων χρημάτων για φροντιστήρια. Εκεί αρκετά πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, η επιλογή μαθητών σε διάφορα ιδιωτικά κέντρα επίσημης εκπαίδευσης η τύπου φροντιστηριου γίνεται με iq test μεταξύ πολλών άλλων αξιολογησεων. Οι μαθητές φέρουν κάποιους.ανεπίσημους τίτλους ανάλογα αν έχουν περάσει από στάδιο ενισχυτικής εκπαίδευσης από ιδιωτικά μέσα που τα πληρώνουν οι γονείς. Αυτό δημιουργει μια απερίγραπτη ταξικοτητα ανάμεσα στους μαθητές και προκαλεί κόμπλεξ ενισχύοντας το οποιο πρόβλημα. 

Εχουνε πολλά πανεπιστήμια αλλά λίγα είναι αυτά που σε κάνουν περιζήτητο και ακολουθεί μια καταξίωση στην επαγγελματική καριέρα. Στα υπόλοιπα ακόμα και να περάσει κάποιος είναι αποτυχία και παίζει να μην παρακολουθήσει το πρόγραμμα σπουδών για να δώσει πάλι το επόμενο έτος. 

Παρόμοια νοοτροπία είχαμε και εδώ για πολλά χρόνια, δεν ξέρω κατά πόσο άλλαξαν τα πράγματα σε 15-20 χρόνια από τότε που δίναμε εμείς, αλλά δεν ξεχνάω εποχές που έμπαινα στο φροντιστήριο με τον κολλητο μου να δούμε λύσεις στα μαθηματικά και φυσική του 2005 και να βλέπεις κοπέλες να πέφτουν κάτω και κλαίνε λες και ήταν σε κηδεία. Ίδιες σκηνές βλέπαμε και λίγα χρόνια ακόμα μέχρι που παψαμε να ασχολούμαστε γιατί ξεφύγαμε από αυτή την νοοτροπία. Τώρα το γιατί δεν έχουμε και εδώ τα ίδια ποσοστά αυτοκτονιών, δεν ξέρω ακριβώς, ίσως ο καιρός τα νησιά και οι διακοπές, αν και νομίζω η Ιαπωνία δεν έχει θέματα με καιρό όπως την μούγκα της Β. Ευρώπης. 

Οι Ιάπωνες επίσης έχουν αρκετά ανεπτυγμένο το αίσθημα της υπευθυνότητας και της προσωπικής ευθύνης. Έχει συνεισφέρει και αυτό στο θέμα των ενόχων και της ψυχολογίας όταν γίνονται λάθη ή αποτυχίες. 

Δεν αντιλέγω φίλε μου αλλά σε όσα είναι μπροστά κυρίως τεχνολογία και επιστήμες σε αλλά τόσα είναι πίσω σε επίπεδο Ουγκάντας όταν έμενα Οσακα και είχαμε διαφορετικά βαγόνια για άντρες και γυναίκες τότε τι να το κάνω που είναι μπροστά ; Και αλλά παραδείγματα, χορός δυνατό γέλιο κλπ. Ακόμα έτσι λογικά είναι. Φυσικά δεν είναι έτσι σε όλες τις πόλης, γενικά έχουν πολλά καλά σαν λαός και αλλά τόσα όμως τραγικά αρνητικά. Ο καιρός μοιάζει πολύ με της Ελλάδος by the way. Επίσης ποτέ δεν θα δείξουν αρνητική εικόνα είναι σαν τους κινέζους - Κορεάτες πρέπει να πας να δεις για να κρίνεις. Αλλά γενικά σαν την Ελλαδιτσα πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ε μα ναι οι αλήτες! Ακούς εκει να μη μας αφήνουν να παρενοχλούμε τους άλλους να ουμε… 😛 

Ξέρεις τι είναι το ωραίο με το internet? Μπορείς να επιλέξεις ποιος που και πότε θα μπορεί να σε "παρενοχλεί".

6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Σε λιγο νομοθεσια για φυλακιση αν σε στραβοκοιταξει ο αλλος...

Θα σε πεί κάποιος ***άκα στο φάναρι και θα μπουζουριάζεται. Μια χαρά :P 

Γουστάρω να ζώ σε μια κοινωνία που το κράτος θα αποφασίζει ποιές λέξεις μπορώ να χρησιμοποιώ και σε ποιόν. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Λίγο προσοχή όταν διατυπώνονται συντηρητικές απόψεις με αναρχικό πρόσημο και τούμπαλιν…

Συντηρητική άποψη η δικια μου? Θα με καραφλιασεις ρε μαν. 

Επισης, με προσβαλλεις και αν ειμασταν στην ιαπωνια θα σε ειχα καταγγείλει 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Συντηρητική άποψη η δικια μου? Θα με καραφλιασεις ρε μαν. 

Επισης, με προσβαλλεις και αν ειμασταν στην ιαπωνια θα σε ειχα καταγγείλει 😊

Δεν περιστρέφονται όλα τα πράγματα γύρο από εσένα… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν περιστρέφονται όλα τα πράγματα γύρο από εσένα… 🙂

Και αυτο προσβλητικό ειναι. Καντα τωρα που μπορείς γιατι αν γινουμε ιαπωνια... 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, AtiX said:

Έχεις δίκιο, μέρα παρά μέρα ένας τρελός μπαίνει και πυροβολεί παιδάκια ενώ κάνουν τα μαθήματα τους, πολίτες που πίνουν το ποτό τους σε κάποιο club, ή πλήθος που συγκεντρώθηκε για να γιορτάσει, εκεί στην Ιαπωνία… 

μόνο που αδιαφορούν για τη νομοθεσία και τις συνέπειες γενικότερα, αυτό είναι το ζήτημα που ηθελημένα παραβλέπεις

30 minutes ago, AtiX said:

Λίγο προσοχή όταν διατυπώνονται συντηρητικές απόψεις με αναρχικό πρόσημο και τούμπαλιν…

πίσω απο τις δήθεν καλές προθέσεις κρύβεται ο κομισάριος, τον βγάζεις απο μέσα σου με κάθε ευκαιρία

 

8 minutes ago, AtiX said:

Δεν περιστρέφονται όλα τα πράγματα γύρο από εσένα… 🙂

pot, kettle, black

Επεξ/σία από @11h
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν γίνουμε ιαπωνία προβλέπω να παίρνει το σπαθί των σαμουράι και απλά να σε κόβει στα δύο :lol:

Μου αρέσει πάντως που κάνετε σύγκριση της Ελλάδας με την Ιαπωνία

Είτε αρέσει είτε όχι χειρότερη από την χώρα μας και από μας τους ίδιους δεν υπάρχει.

Μακάρι να εφαρμόζαμε το 1% άντε το 10% από αυτά που έχουν εκεί στην Βόρεια Ευρώπη ή στην Ιαπωνία ή στην Αυστραλία ή όπου αλλού θέλετε ξέρετε πως θα βελτιωνόταν η ζωή και η καθημερινότητα του απλού πολίτη...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Και αυτο προσβλητικό ειναι. Καντα τωρα που μπορείς γιατι αν γινουμε ιαπωνια... 😊

Μην το παίζεις θύμα, η νέα τακτική δεν πιάνει…

13 λεπτά πριν, @11h είπε

μόνο που αδιαφορούν για τη νομοθεσία και τις συνέπειες γενικότερα, αυτό είναι το ζήτημα που ηθελημένα παραβλέπεις

πίσω απο τις δήθεν καλές προθέσεις κρύβεται ο κομισάριος, τον βγάζεις απο μέσα σου με κάθε ευκαιρία

 

pot, kettle, black

από τις αντιδράσεις καταλαβαίνει κάποιος πότε κτύπησε φλέβα και ποτέ όχι…

την καλημέρα μου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...