Προς το περιεχόμενο

Αποκλειστικά με επεξεργαστή Qualcomm η σειρά Samsung Galaxy S23;


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, GoMaR είπε

ποτε δεν καταλαβα γιατι τα εβγαζε με δυο μοντελα.
Μια απλη εξηγηση υπαρχει ;

Λιγοτερα εξοδα με τον δικο της επεξεργαστη περισσοτερα εσοδα απλο.

5 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Μη γράφεις τέτοια γιατί αν το διαβάζουνε κάποιοι από το γειτονικό forum θα σε λένε τρολ….δεν σηκώνουν κουβέντα ιδίως για το ultra …. Όλα καλά κι όλα τέλεια 

Το οτι καθεστε και ονομαζεται ενα κινητο με εξινος επεξεργαστη ουλτρα με ξεπερναει.Οτι χειροτερο😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panathatube είπε

 

 

1 ώρα πριν, panathatube είπε

Εδώ δεν έχω lags εγώ στο ταπεινό μου Α53 και έχουν οι φίλοι σου με πολύ ταχύτερο επεξεργαστή και πολύ περισσότερη μνήμη; Επίτρεψέ μου να δυσπιστώ. 

Τα ίδια τους έλεγαν κι άλλοι αριστερά σε δεξιά σε groups και κανάλια σε social media, μέχρι που άρχισαν να κάνουν την εμφάνιση τους διάφορα άρθρα στο SamMobile για τις καμερες. Ειδικά στην κάμερα αλλά και σε άλλα native apps, το S21 Ultra είχε lag στο άνοιγμα και στο κλείσιμο τους. Στο S22 Ulta τα ίδια σε εκνευριστικο βαθμό. 

Και οι δύο συγκεκριμένοι που αναφέρομαι, δεν είναι μόνο ότι είναι ψείρες με κάτι τέτοια, αλλά έχουν δοκιμάσει σχεδόν ότι ναυαρχίδα παίζει σε κάθε εταιρεία. Sony, Google, Huawei, Apple, Τσαόμι κλπ. Οπότε η κάτι βλέπουν που είτε εσύ δεν θες να δεις, είτε δεν δίνεις βάση. Από την άλλη πάντα υπάρχουν οι κάτοχοι συσκευών που αν δεν παινεψουν το σπίτι τους, θα πέσει να τους πλακώσει.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, ocelotgr said:

Δυστυχως στα φετινα φταιει η μεθοδος του fab της Samsung, οχι η αρχιτεκτονικη (για αυτο κ οι exynos κ οι snap ειναι καβουρδιστηρια).

Αν μπορουσε ο exynos να βγει απο TSMC, οπως ο επομενος snapdragon, μια χαρα επιδοσεις/efficiency θα ειχε (καθως κ οι 2 παιρνουν απευθειας το σχεδιο απο την arm πλεον, οι gpu βεβα ειναι αλλη ιστορια).

Μακαρι παντως, στο s20+ η διαφορα exynos με snap ηταν χαωδης, ιδιαιτερα σε θερμοκρασια κ αυτονομια (τα ειχα κ τα 2, το δευτερο αναγκαστικα με παραεισαγωγη).

Στα s22 παιζει παρα πολυ το silicon lottery, καθως κ οι 2 επεξεργαστες βγηκαν απο Samsung fab, κ με την ζητηση στον θεο/παραγωγη στο ναδιρ, εχουμε 6 ωρες sot max :/

Το fab είναι το ένα κομμάτι και ισχύει. Μπορεί να παίρνουν και οι 2 από arm τους cpu αλλά προφανώς υπάρχει πάρα πολύ δουλειά από πίσω. Εδώ υπάρχει πολύ δουλειά στο connectivity wifi/bt (αυτό το ξέρω καλύτερα από άλλα). Αλλά βάλε ξερω γω το 5G βάλε τα gpu κλπ. Γενικά δεν είναι τόσο απλό. Το cpu είναι ένα κομμάτι του όλου συστήματος. Αλλά όχι το μοναδικό και ίσως όχι και το βασικό. Δηλαδή το σύστημα καμερών και η επεξεργασία εικόνας κλπ  παίζει να είναι μεγαλύτερο. Η απόφαση για τον exynos δεν νομίζω ότι είναι μόνο λόγω του fab. Ο στόχος είναι να επανέλθει πιο δυναμικά το 2025 με ριζική ανανέωση (από ότι έχω ακούσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, floba είπε

Λιγοτερα εξοδα με τον δικο της επεξεργαστη περισσοτερα εσοδα απλο.

Το οτι καθεστε και ονομαζεται ενα κινητο με εξινος επεξεργαστη ουλτρα με ξεπερναει.Οτι χειροτερο😂😂😂

Ευτυχώς δεν έχει εδώ ban...😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waiss είπε

 

Τα ίδια τους έλεγαν κι άλλοι αριστερά σε δεξιά σε groups και κανάλια σε social media, μέχρι που άρχισαν να κάνουν την εμφάνιση τους διάφορα άρθρα στο SamMobile για τις καμερες. Ειδικά στην κάμερα αλλά και σε άλλα native apps, το S21 Ultra είχε lag στο άνοιγμα και στο κλείσιμο τους. Στο S22 Ulta τα ίδια σε εκνευριστικο βαθμό. 

Και οι δύο συγκεκριμένοι που αναφέρομαι, δεν είναι μόνο ότι είναι ψείρες με κάτι τέτοια, αλλά έχουν δοκιμάσει σχεδόν ότι ναυαρχίδα παίζει σε κάθε εταιρεία. Sony, Google, Huawei, Apple, Τσαόμι κλπ. Οπότε η κάτι βλέπουν που είτε εσύ δεν θες να δεις, είτε δεν δίνεις βάση. Από την άλλη πάντα υπάρχουν οι κάτοχοι συσκευών που αν δεν παινεψουν το σπίτι τους, θα πέσει να τους πλακώσει.

Λυπάμαι, αλλά εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία. Εσύ δεν έχεις μιλάς για φίλους φίλων και δημοσιεύματα... Για την κάμερα του Ultra δεν γνωρίζω, μπορεί να ισχύει δεν έχω Ultra. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panathatube είπε

Λυπάμαι, αλλά εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία. Εσύ δεν έχεις μιλάς για φίλους φίλων και δημοσιεύματα... Για την κάμερα του Ultra δεν γνωρίζω, μπορεί να ισχύει δεν έχω Ultra. 

https://www.sammobile.com/news/galaxy-s21-camera-lag-issues-will-be-nuked-soon/

https://www.phonearena.com/news/samsung-to-fix-5g-galaxy-s21-camera-lag_id132477

Mαντεψε. Δεν λύθηκαν ποτέ.

https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-s22-series/s22-ultra-stutters-lags-display-glitches-sound-popping/td-p/4959243

https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-s22-series/galaxy-s22-stuttering-when-scrolling/td-p/5178740

 

 Αλλά, αυτοί εισαστε :lol:Screenshot_20220712-131203.png

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δηλαδή η Samsung υπέγραψε συμφωνία με την Amd για μόνο 1χρόνο?Πολύ περίεργο.

Όχι απλά θα προετοιμάσουν καλύτερα τον επόμενο exynos για να μην έχουν τίποτα περίεργα φέτος. Έτσι είπαν τουλάχιστον.

15 ώρες πριν, Waiss είπε

Πάντως είναι γεγονός ότι και πέρυσι με τα S21 Ultra και φέτος με το S22 Ultra, τα stutters και τα lags σε κάποια σενάρια δίνουν και παίρνουν. Δύο φίλοι μου έστελναν screen recordings από τις συσκευές αυτές και πραγματικά ήταν για να σου σπάνε τα νεύρα τα "σπασίματα". Κάτι που δεν ακούμε σε reviews από την άλλη άκρη του Ατλαντικού μιας και τα θεωρούν κορυφαία συσκευή της προηγούμενης χρονιάς το S21 Ultra.

Άρα η παίζει ρόλο το chipset η κάτι δεν κάνουν σωστά στο optimization των Exynos. Πρακτικά και τα Pixel 6/6 Pro Exynos φοράνε, αλλά ρολλάρουν όπως κάθε Pixel με τα καταπληκτικά του animations. 

Έχω το κινητό ένα χρόνο και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Ούτε σε lags ούτε σε θερμοκρασία ούτε σε μπαταρία. Βέβαια κάποιοι θεωρούν 8 ώρες οθόνη λίγο οπότε είναι όλα σχετικά σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Waiss είπε

Στον τρίτο υπερσύνδεσμο που μού στέλνεις ένα (1) άτομο γράφει για την εμπειρία του. Πάνω από τον αρχικό τίτλο υπάρχει με πράσινα γράμματα η λέξη solved και δίπλα με μπλε γράμματα η πρόταση go to solution. Ο τύπος που ανέφερε το πρόβλημα ανακοινώνει ότι το έλυσε γιατί απεγκατέστησε το αντιικό της Mcafee. Αυτά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panathatube είπε

Στον τρίτο υπερσύνδεσμο που μού στέλνεις ένα (1) άτομο γράφει για την εμπειρία του. Πάνω από τον αρχικό τίτλο υπάρχει με πράσινα γράμματα η λέξη solved και δίπλα με μπλε γράμματα η πρόταση go to solution. Ο τύπος που ανέφερε το πρόβλημα ανακοινώνει ότι το έλυσε γιατί απεγκατέστησε το αντιικό της Mcafee. Αυτά.  

Με ένα search θα βρεις ένα σωρό αποτελέσματα. Δεν έχω λόγο να μπω σε άλλο κόπο να σε πείσω. Αλλά εφόσον έχεις εμπειρία από το Α53, πάσο.

16 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

 

Έχω το κινητό ένα χρόνο και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Ούτε σε lags ούτε σε θερμοκρασία ούτε σε μπαταρία. Βέβαια κάποιοι θεωρούν 8 ώρες οθόνη λίγο οπότε είναι όλα σχετικά σωστά;

Οπότε δεν έχεις ιδέα από user experience. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Waiss είπε

Οπότε δεν έχεις ιδέα από user experience. 

Στα ποσά χρόνια θα έχω ιδέα λες; Το ενδεχόμενο να έχω μια συσκευή χωρίς θέματα όπως θα έπρεπε δηλαδή , δεν παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

Στα ποσά χρόνια θα έχω ιδέα λες; Το ενδεχόμενο να έχω μια συσκευή χωρίς θέματα όπως θα έπρεπε δηλαδή , δεν παίζει;

Όταν συμπληρώσεις μερικά χρόνια ακόμα και με flagships άλλων εταιρειών η και άλλων λειτουργικών.

Το αστείο είναι ότι οι Samsung fans τα ίδια έλεγαν και για το πάλαι ποτέ TouchWiz. Δεν έχω εκείνο, δεν έχω το άλλο και πάει λέγοντας. Μετά μόλις ήρθε το Samsung experience, ξαφνικά ήταν όλα πιο fluid και smooth. Άρα αναιρούσαν τους εαυτούς τους 😛 Τώρα με το One UI, που όντως είναι πιο βελτιωμένο αλλά συνεχίζει να έχει τα stutters του και τα lags του, πάλι διαβάζεις από τους ίδιους ότι είναι καλύτερο από πριν. Ε, ας μας πούνε επιτέλους τι εννοούν όλοι αυτοί fluid, smooth, lagfree κλπ, για να μπορέσουμε να κάνουμε επιτέλους σοβαρή συζήτηση.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

Στα ποσά χρόνια θα έχω ιδέα λες; Το ενδεχόμενο να έχω μια συσκευή χωρίς θέματα όπως θα έπρεπε δηλαδή , δεν παίζει;

Όχι, ξέρεις εσύ καλύτερα από τον φίλο φίλου του ξαδέρφου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

Στα ποσά χρόνια θα έχω ιδέα λες; Το ενδεχόμενο να έχω μια συσκευή χωρίς θέματα όπως θα έπρεπε δηλαδή , δεν παίζει;

 

3 λεπτά πριν, panathatube είπε

Δεν επιτρέπεται να μην έχεις προβλήματα πώς να το κάνουμε!! Τι δεν καταλαβαίνεις;! Δώσε τον όρκο μαζί μου: "Εμείς οι χρήστες Samsung κινητών και εκατοντάδες ακόμη εκατομμύρια αγοραστές συσκευών Samsung ετησίως ζητούμε ταπεινά συγγνώμη που δεν αντιμετωπίζουμε προβλήματα από τις συσκευές μας και στο εξής δεσμευόμαστε να είμαστε δυσαρεστημένοι". Αφού είπαμε, ο φίλος έχει πλούσιο user experience: οι φίλοι μου... google search... Μπερδεύει το UI lag με το shutter lag  στέλνει λινκ με έναν τύπο που είχε θέμα με το αντιικό του κλπ

 

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...