Προς το περιεχόμενο

Η Nothing ανακοίνωσε το PHONE 1 με τιμή που ξεκινά από τις £399


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dtk-386 είπε

H γυναίκα έχει το A52s που φοράει τον 778G το οποίο έτρεξα το Geekbench 5 και μου έβγαλε 712 Single-Core 2637 Multi-Core. Tα αντίστοιχα νούμερα σε μία συσκευή που έχω και φοράει τον 855 είναι 709 Single-Core 2667 Multi-Core. Οπότε επιμένω ότι είναι επιπέδου 855 και όχι 865.

Είναι ανάλογα το πόσα πράγματα τρέχουν στο παρασκήνιο. Αν έχεις εγκατεστημένο facebook, instagramm, viber κτλ προφανώς και οι μετρήσεις είναι χαμηλότερες. Τις δοκιμές τις έκανα σε άδεια κινητά.

Επιπλέον

ο 855 έχει 1 πυρήνα στα 2,84GHz  Α76, 3  πυρήνες στα 2.42GHz επίσης Α76 και 4 πυρήνες στα 1.8GHz Α55.

ο 778G έχει 4 πυρήνες στα 2.4GHz A78 και 4 πυρήνες στα 1.8Ghz A55

Το geekbench σε Huawei Nova 9 (SD778G) μου βγάζει τα παρακάτω:

image.jpeg.fcfa7fc59f5b97aca5344150d7bce310.jpeg

image.jpeg.9e1811f9ec9885da0c5829def87fb8af.jpeg

Να θυμίσω ότι, ο Α77 πυρήνας είναι 23% και 35% πιο γρήγορος σε πράξεις ακεραίων και κινητής υποδιαστολής αντίστοιχα σε σχέση με τον Α76, ενώ έχει παράλληλα και 15% μεγαλυτερο εύρος μνήμης σε σχέση με τον Α76. Ενώ ο Α78 είναι περίπου 20% πιο δυνατός από τον Α77. Πιστεύεις ότι τα παραπάνω 440MHz του ενός πυρήνα του 855 εξισώνουν αυτές τις διαφορές;... Με αυτά που μου γράφεις για τον 855, οι διαφορές είναι περίπου +11% υπέρ του 778G.  Ενώ οι διαφορές με τον 865 είναι λίγο μικρότερες. Γι αυτό και σου έγραψα ότι πλησιάζει περισσότερο στον 865.

Πηγές: 

https://en.wikipedia.org/wiki/ARM_Cortex-A77

https://www.anandtech.com/show/15813/arm-cortex-a78-cortex-x1-cpu-ip-diverging/4

Οπότε επιμένω.

3 ώρες πριν, TroyMelloy είπε

Οκ φίλος. Υπόψιν επειδή  πολύ απόλυτο σε βλέπω. Όταν έβαζα εγώ custom roms, εσυ είχες ακόμα νοκια. Δεν είναι τίποτα. Καγκουροκαύλα είναι και θα σου περάσει. Παρενέργειες της εφηβείας είναι αυτά.

Δεν είμαι απόλυτος. Σου παραθέτω επιχειρήματα και αποδείξεις και εσύ γράφεις χωρίς να επιχειρηματολογείς και επιμένεις κιόλας... Μάλλον εσύ είσαι ο απόλυτος.

Το πρώτο μου κινητό ήταν ένα sonyericcsson GF768 to 1998... Σίγουρα είμαι μικρός και σίγουρα έφηβος... Η πρώτη μου custom ROM ήταν η Broodrom σε Galaxy S1 plus, το 2011. Πολύ αμφιβάλλω ότι έχεις βάλει custom ROM πριν από εμένα...

Είναι προφανές ότι δεν ξέρεις πως να συζητάς. Απλά γράφεις, προσβάλεις, δε δεχεσαι τίποτα σε μία συζήτηση.

Ελπίζω οι παρενέργειες της εφηβείας, που αναφέρεις ότι έχεις και σε κάνουν να γράφεις τόσο αγενέστατα, να σου περάσουν γρήγορα και να επιστρέψεις στη συζήτηση, ενήλικας πια, με σωστή επιχειρηματολογία. Δηλαδή ισχυρισμός-επιχειρηματολογία και συμπέρασμα.:)

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φίλος TrωειStory μάλλον πήγαινε νηπιαγωγείο όταν δοκιμάζαμε κάποιοι σε Galaxy S2 και S3 τις custom ΜΙΑΟΥΙ 3 και 4 εκδόσεις από XDA 😛

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Waiss είπε

Ο φίλος TrωειStory μάλλον πήγαινε νηπιαγωγείο όταν δοκιμάζαμε κάποιοι σε Galaxy S2 και S3 τις custom ΜΙΑΟΥΙ 3 και 4 εκδόσεις από XDA 😛

Η πρώτη μου custom ROM ήταν η Broodrom σε Galaxy S1 plus, το 2011 με μια προϊστορική έκδοση του ODIN... Δεν πιστεύω ότι είχε ασχοληθεί με custom ROM πιο πριν. Το καλό είναι ότι το κινητό δουλεύει ακόμα, αλλά δεν το έχω μαζί μου. Έτσι, για την πλάκα, θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα αν υπάρξει καμία αμφιβολία...:D

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2022 στις 10:58 ΠΜ, Tlykog είπε

Εμένα μου αρέσει. Το θεωρώ όμορφο και μέσα στην ομοιομορφία των άλλων συσκευών, ξεχωρίζει. Ο επεξεργαστής του είναι μια χαρά από επιδόσεις και πλησιάζει (σε επίπεδο επεξεργαστή)  SOC όπως SD865 ή Mediatek 1200. Σε gpu χάνει, αλλά δεν τη λες και χάλια. Παίζει τα πάντα. Η οθόνη μοιάζει μια χαρά, η μπαταρία είναι πολύ οκ σε σχέση με τον επεξεργαστή.

Το βρίσκω απόλυτα ισορροπημένο κινητό. Πραγματικά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτό. 

Η τιμή είναι υψηλή, αν λάβει κάποιος υπόψη ότι πρόκειται για νεοσύστατη εταιρεία, που κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί και πόσο θα στηρίξει το προϊόν της.

Πάντως για custom ROM δε βλέπω να υποστηρίζεται, λόγω της πρωτοτυπίας (led στην πλάτη).

Στα 350€ με ΦΠΑ θα το έπαιρνα. με τιμολόγιο θα μου έβγαινε ~280€. Μια χαρά.

Δεν τον λες και στα ιδια με 865 παντως ουτε και σε cpu σε gpu ειναι 2 φορες κατω. Οταν βρισκεις 870 στα 300 ευρω κινητο με 778g επρεπε να εχει max 200. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Η πρώτη μου custom ROM ήταν η Broodrom σε Galaxy S1 plus, το 2011 με μια προϊστορική έκδοση του ODIN... Δεν πιστεύω ότι είχε ασχοληθεί με custom ROM πιο πριν. Το καλό είναι ότι το κινητό δουλεύει ακόμα, αλλά δεν το έχω μαζί μου. Έτσι, για την πλάκα, θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα αν υπάρξει καμία αμφιβολία...:D

Ναι άπειρες ώρες. Εμένα το πρώτο μου ήταν το Ideos X5 της Huawei. CyanogenMod 7 και ήταν η νύχτα με την μέρα. Λες και πήγα από τα 30Hz στα 120Hz ηταν. 

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Waiss είπε

Μου έβρισες το Τσαόμι μου; Σαν να μου έβρισες την μάνα ένα πράγμα :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι θέμα βρισιας. Είναι θεμα του συνδρόμου:
"Για να μου κάνουν εμένα τα custom roms και να μην με πειράζει που το μισό hardware δεν δουλεύει, ε τοτε αυτο κάνει για την πλειοψηφία των ανθρωπων και όποιος λέει το αντίθετο δεν ξέρει απο trackers!!"
Cyanogen λεει ο αλλος και χαίρεται...😁😁😁

Αναφορά σε κείμενο

Δηλαδή ισχυρισμός-επιχειρηματολογία και συμπέρασμα

Είπε ο τύπος που μας φλόμωσε στα random links απο το ιντερνετ χωρίς ούτε ένα παράδειγμα απο προσωπική εμπειρία

Επεξ/σία από TroyMelloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν τον λες και στα ιδια με 865 παντως ουτε και σε cpu σε gpu ειναι 2 φορες κατω. Οταν βρισκεις 870 στα 300 ευρω κινητο με 778g επρεπε να εχει max 200. 

Δεν είναι ίδιος με 865 φυσικά, αλλά είναι πάρα πολυ΄κοντά σε καθημερινή χρήση. Αν δεν παίζεις παιχνίδια πολύ βαριά (πχ Genshin Impact στα Ultra), τότε δεν καταλαβαίνεις τις διαφορές στην πράξη. Σε επίπεδο cpu διαφέρουν 7-10%, αυτό δεν το βλέπεις εύκολα. Δεν κολλάει σε τίποτα. Η κατανάλωση, η θερμοκρασία και η απουσία throttling τον κάνουν μια πολύ καλή επιλογή για πολλές περιπτώσεις. Σε gpu δεν είναι 2 φορές κάτω... Εντάξει... Είπαμε... 

Σε ένα κινητό δεν είναι μόνο το SOC. Είναι το σύνολο. Η εμπειρία χρήσης. Αν είσαι πχ fan των custom ROMs, τότε προφανώς και δε σε ενδιαφέρει το UI του κατασκευαστή. Αν πχ η κάμερα θέλεις να κάνει τα βασικά, τότε και ένα Poco F3 είναι ίδιο με ένα Galaxy S21 κτλ

Αν το δεις σαν σύνολο, το κινητό του άρθρου (ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ) δε ποντάρει στα κορυφαία specs στην κατηγορία του. Ποντάρει σε μία σωστή εμπειρία χρήσης (το Nothing OS πλησιάζει πάρα πολύ το stock Android) με μοναδική εμφάνιση και καλή ποιότητα κατασκευής.

1 ώρα πριν, TroyMelloy είπε

Είπε ο τύπος που μας φλόμωσε στα random links απο το ιντερνετ χωρίς ούτε ένα παράδειγμα απο προσωπική εμπειρία

Κάτσε λίγο βρε μεγάλε... Όλα τα links ήταν από έγκυρα και γνωστά sites. Εσύ από την άλλη έγραψες ότι δεν ξέρεις από trackers (... αλλά έχεις άποψη, χωρίς να ξέρεις καν τί είναι ο tracker και αυτό φάνηκε...) και δεν έφερες ούτε ένα παράδειγμα, αλλά ούτε και κάποιο σοβαρό επιχείρημα ή μία πηγή, που να δείχνει ότι θέλεις να ξεφύγεις από τη λογικη΄"εγώ ξέρω, εσείς όχι, γιατί... έτσι" και "όταν δεν έχω τί να γράψω σας βρίζω για να δείξω καλύτερος", λες και αυτό πιάνει σε ενήλικες... Τέλοσπάντων...

Από την άλλη γράφεις ότι όσοι ασχολούνται με custom ROMs είναι "καγκουρόκαυλοι" και έφηβοι, ενώ εσύ έχεις ασχοληθεί με custom ROMs (όταν εγώ είχα Nokia, δηλαδή το 2008 που πήρα το τελευταίο μου Nokia, μόνο που δεν υπήρχαν custom ROMs τότε:D...), αλλά δεν ανήκεις σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες.

Με κατηγόρησες προσωπικά ότι δεν είχα ΠΟΤΕ xiaomi και σε έφερα παράθεση τις πωλήσεις μου και φωτογραφία...

και μετά έχεις το θράσος να με κατηγορείς κιόλας;...

Από την αρχή της συζήτησης κάνεις αυτό ακριβώς το κόλπο: λες μπαρούφες και μετά αρχίζεις να κατηγορείς, χωρίς καμία απόδειξη, τους άλλους. Δεν ακούς κανένα και δεν απαντάς ΠΟΤΕ επί της ουσίας στην επιχειρηματολογία του άλλου.

Αν κάνω λάθος, τότε δείξε μου ένα ολοκληρωμένο σου επιχείρημα και θα σου πω συγνώμη. Σε αντίθεση με εσένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ τα λάθη μου. Το έχω κάνει πολλές φορές δημόσια και δε με νοιάζει, γιατί κάνω συζήτηση για να μάθω και όχι να αποδείξω ότι έχω δίκιο. 

Με αυτό το ύφος, σε δημόσιο forum, δε θα πας και πολύ μακρυά...

Το θέμα εδώ δεν είναι να υπερασπιστείς τη Xiaomi. O καθένας, σύμφωνα με την εμπειρία, τις ανάγκες και τις γνώσεις του, έχει τη δική του άποψη πάνω στο θέμα.

Αν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση, γράψε κάτι με επιχείρημα και σοβαρέψου, αλλιώς δε θα σου ξαναπαντήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.:)

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, V-a-c είπε

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε , βλεπω στο where to buy Ελλάδα το Πλαίσιο .

Υποθέτω πως θα το έχει στη "νέα" τιμή,  απο τα €549,00 σύμφωνα με το site....    (https://gr.nothing.tech/products/phone-1?variant=43102305058990)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TroyMelloy είπε

Δεν είναι θέμα βρισιας. Είναι θεμα του συνδρόμου:
"Για να μου κάνουν εμένα τα custom roms και να μην με πειράζει που το μισό hardware δεν δουλεύει, ε τοτε αυτο κάνει για την πλειοψηφία των ανθρωπων και όποιος λέει το αντίθετο δεν ξέρει απο trackers!!"
Cyanogen λεει ο αλλος και χαίρεται...😁😁😁

Είπε ο τύπος που μας φλόμωσε στα random links απο το ιντερνετ χωρίς ούτε ένα παράδειγμα απο προσωπική εμπειρία

Η ασχετιλλα σου βρωμάει από τον Έβρο μέχρι την Κρήτη.Το μόνο πράγμα που δεν δούλευε στα ίδια επίπεδα, εκείνη την εποχή (2011-12) ίσως ήταν η κάμερα που απλά δεν είχε τις ίδιες φωτογραφικές ικανότητες των μαμά καμερών. Αν και η Τσαόμι ούτως η άλλως τότε δεν φημιζόταν για τις κάμερες της.

Οι custom ROMs δεν ήταν χαβαλές. Ήταν μία νέα εμπειρία χρήσης και σε πολλές περιπτώσεις πολύ καλύτερη από τις μαμά.

Οι custom ROMs ήταν το μέσο για customizations και optimizations που δεν σου προσέφεραν οι μανισιες ROMs. 

Να μην αναφέρω ότι πολλές φορές ήταν και πιο ενημερωμένες από την ΜΙΑΟΥΙ. Συν ότι γλίτωνες από το σάπιο bloatware της κάθε εταιρείας.

Οι custom ROMs επίσης για όποιον κρατάει πολλά χρόνια μια συσκευή και σταματάει η επίσημη υποστήριξη της, είναι μια καλή λύση. Πόσο μάλλον τότε που υποστήριξη όλων ήταν για τα μπάζα και πόσο μάλλον τώρα που οι custom ROMs έχουν φτάσει σε επίπεδα επισήμων ROMs, με τα OTA τους, με τα security patches τους και τις οποίες ευκολίες τους.

Όσο για τα links και του @Tlykogκαι τα δικά μου πιο πάνω, δεν είναι τυχαία. Αν δεν υπήρχε η δική μας (και πολλών άλλων) εμπειρία και τα όσα ισχυριζόμαστε, δεν θα υπήρχαν και τα links αυτά. Τα οποία παρεμπιπτόντως είναι μεταγενέστερα της εμπειρίας μας και φυσικά τα έχει παραδεχθεί η ίδια Τσαόμι όπως αποδεικνύεται παραπάνω. Δεν γράψαμε εμείς τα άρθρα.

Δεν περιμένω να καταλάβεις βέβαια γιατί ζεις στον μικρόκοσμο σου 😛

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kirmis είπε

Υποθέτω πως θα το έχει στη "νέα" τιμή,  απο τα €549,00 σύμφωνα με το site....    (https://gr.nothing.tech/products/phone-1?variant=43102305058990)

Δεν το βρήκα πουθενά, μόνο τα ακουστικά τους βρήκα.

20 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Προτιμώ τον κύριο ανταγωνιστή του. Το A52s! Eιδικά τώρα που παίζει στα 360 (8/256).

Κυκλοφορεί ήδη αρκετό καιρό και η αρχική τιμή του ήταν στα 520€ περίπου... 

Εννοείται ότι τώρα, το Α52s, είναι μία πάρα πολύ καλή all-around επιλογή στην κατηγορία του, αλλά πιστεύω ότι η τιμή του Nothing θα πέσει σε λίγο καιρό. Ο λόγος που δε διαθέτουν πολλά κομμάτια στην αγορά είναι ακριβώς αυτός: να κρατάνε λίγο την τιμή του, όμως είναι νέα εταιρεία και είναι το πρώτο της προϊόν. Η τιμή του θα πέσει.

Στα 320€-330€ θα το έπαιρνα άνετα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενα midragne με τα gimmick φωτιστικα καργκουριλικια στην πλατη κ καλογυαλισμενο κ λιτο software

στα μισα λεφτα παιρνεις ενα Samsung Galaxy A52s κ αιντε γειιααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2022 στις 10:30 ΠΜ, nchatz είπε

Η περιβόητη ανακοίνωση της Nothing έλαβε επιτέλους χώρα κι εμείς γνωρίσαμε με κάθε επισημότητα το Nothing Phone 1, το πρώτο smartphone της εταιρείας με έδρα το Λονδίνο και ορισμένους γνωστούς και μη εξαιρετέους επενδυτές (ο συνιδρυτής της ONEPLUS, Carl Pei, ο συνιδρυτής του Twitch, Kevin Lin, ο CEO του Reddit, Steve Huffman, o YouTuber Casey Neistat κ.α.).

Η αλήθεια είναι πως γνωρίζαμε ήδη αρκετές λεπτομέρειες σχετικά με τη συσκευή, όμως τουλάχιστον τώρα ξέρουμε τα πάντα γι’ αυτή.

Ο σχεδιασμός του Phone 1 κλέβει την παράσταση, καθώς η πλάτη της συσκευής είναι διακοσμημένη με LED ενδείξεις. Αυτές ανάβουν για να ενημερώσουν τον χρήστη για τυχόν ειδοποιήσεις και την κατάσταση της μπαταρίας ενώ χρησιμεύουν και ως φλας για τις δύο κάμερες των 50 MP έκαστη (μία ευρυγώνια και μία υπερευρυγώνια με την πρώτη να διαθέτει οπτικό και ηλεκτρονικό σύστημα σταθεροποίησης εικόνας και τη δεύτερη να προσφέρει οπτική γωνία 114 μοιρών και λειτουργία macro από απόσταση 4 εκατ.).

Στο εσωτερικό του, το Phone 1 κρύβει έναν Snapdragon 778G Plus. Η Nothing εξήγησε ότι προτίμησε το συγκεκριμένο SoC αντί για κάποιο νεότερο (βλ. Snapdragon 8 Gen 1) αφού έτσι μπορούσε να εξασφαλίσει καλύτερη ισορροπία απόδοσης, ψύξης, κατανάλωσης ενέργειας και κόστους.

 

Άσε ρε αλεπουδιάρα

Ας έβαζε έναν 870

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...