Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Google Wallet, το νέο ψηφιακό πορτοφόλι της Google


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, djmanos1966 είπε

Επειδή δεν βλέπω πουθενά να λέτε ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή αγαπητέ κύριε χατζη απαιτεί smartphone με σύστημα nfc σας ενημερώνω ότι το 91% των ανθρώπων που έχουν κάποιο κινητό στην χώρα μας ΔΕΝ έχει το σύστημα nfc. Σας μιλώ με την 10χρονη πείρα μου σαν τεχνικός υπολογιστών και κινητής τηλεφωνίας στην τρίτη μεγαλύτερη παγκοσμίως εταιρία τηλεπικοινωνιων

 

1 ώρα πριν, nchatz είπε

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο. 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Ίσα ίσα βλέπεις όλο και περισσότερους να πληρώνουν με κινητό και το βασικότερο.. σχεδόν όλοι έχουν κινητά τελευταίας τεχνολογίας. Μα το βλέπεις γύρω σου. Πως ακριβώς βήκε το 91% άγνωστο. 

14 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Ας παρακαμψουμε για κάποιους κάποια αυτονόητα πράγματα και ας πάμε σε κάποιες ερωτήσεις: 

Απο αυτούς που το χρησιμοποιούν (ή και οχι) ξέρουμε με ποιες ελληνικές τράπεζες είναι συμβατό σαν εφαρμογή; 

επίσης μπορούμε να προσθέσουμε την κάρτα για το μετρο και τα μμμ; 

Όλες https://support.google.com/wallet/answer/12169413?hl=el&visit_id=637940087087153170-1697012400&rd=1

Για τα μέσα ακόμα όχι

Μία διευκρίνιση, το τι κατάλαβα βασικά, το google pay συνεχίζει να υπάρχει, όπως το apple pay (μέρος τους Apple Wallet). Και αφορά μόνο στις πληρωμές με κάρτα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Από που προκύπτει αυτό το 91%;
Το ακριβώς αντίθετο δε θα μου έκανε εντύπωση.  

Από που προκύπτει αυτό το 91%;
Το ακριβώς αντίθετο δε θα μου έκανε εντύπωση.  

Πηγή: Trust me I know

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μενα ενώ μέσω Playstore μου γραφει Open, στη συσκευη μου δεν βρισκω το  App. Τι κανω λαθος;

edit: Με reboot λύθηκε

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TutaKachun said:

Ακομα και τα τηλέφωνα των 99 ευρω πλεον εχουν NFC. Tα μόνα που δεν εχουν ειναι τα feature phones. Επομενως οποιος εχει τηλέφωνο που ειναι απο το 20 και μετα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει nfc. 

Ούτε καν αυτό. Μια χαρά δυστυχώς υπάρχουν χωρίς nfc και αρκετά καλά κινητά τουλάχιστον με snapdragon 6x που έχω στο νου μου. Μεταξύ αυτών και αρκετά xiaomi. Ελπίζω να βάλουν σε όλα nfc Που θα έρθουν γενικά. Αλλά αυτό που είπες δεν ισχύει. Και έχει πολύ λιγότερο να κάνει με το κόστος και πολύ περισσότερο με τις αγορές που στοχεύουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, djmanos1966 είπε

Επειδή δεν βλέπω πουθενά να λέτε ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή αγαπητέ κύριε χατζη απαιτεί smartphone με σύστημα nfc σας ενημερώνω ότι το 91% των ανθρώπων που έχουν κάποιο κινητό στην χώρα μας ΔΕΝ έχει το σύστημα nfc. Σας μιλώ με την 10χρονη πείρα μου σαν τεχνικός υπολογιστών και κινητής τηλεφωνίας στην τρίτη μεγαλύτερη παγκοσμίως εταιρία τηλεπικοινωνιων

αλλαξε πελατες γιατι αυτο που ειπες ισχυει για πριν 10 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, djmanos1966 είπε

Επειδή δεν βλέπω πουθενά να λέτε ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή αγαπητέ κύριε χατζη απαιτεί smartphone με σύστημα nfc σας ενημερώνω ότι το 91% των ανθρώπων που έχουν κάποιο κινητό στην χώρα μας ΔΕΝ έχει το σύστημα nfc. Σας μιλώ με την 10χρονη πείρα μου σαν τεχνικός υπολογιστών και κινητής τηλεφωνίας στην τρίτη μεγαλύτερη παγκοσμίως εταιρία τηλεπικοινωνιων

Για το 91% υπάρχει κάποια πηγή ή source: trust me bro? Επιπλέον, η εφαρμογή ΔΕΝ απαιτεί nfc. Nfc χρειάζεσαι αν θες να πληρώσεις με το κινητό σου. Γενικά μπορείς και επίσημα να προσθέσεις κάρτες μέλους που πριν δεν έβγαζε ελληνικές αυτόματα, και μπορείς να προσθέσεις κάρτες για πληρωμή σε κάποιο eshop που υποστηρίζει google pay. Δηλαδή μπορεί να γίνει μεσαζων σαν το paypal. 

Για το 10χρονη πείρα, ας μην σχολιάσω 

2 ώρες πριν, infidel είπε

Δεν βλέπω να έχει μπει κάποια καινούργια δυνατότητα πάντως.

Αν δεν κάνω λάθος, πριν δεν υπήρχαν προεπιλογες για ελληνικές κάρτες μέλους 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Ρε τι έχουμε πάθει και όλοι θέλουν να βάλουν το χέρι τους στις τσέπες μας παριστάνοντας τους σωτήρες.

ΡΕ ΟΥΣΤ !!!

Προσπέρνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Ας παρακαμψουμε για κάποιους κάποια αυτονόητα πράγματα και ας πάμε σε κάποιες ερωτήσεις: 

Απο αυτούς που το χρησιμοποιούν (ή και οχι) ξέρουμε με ποιες ελληνικές τράπεζες είναι συμβατό σαν εφαρμογή; 

επίσης μπορούμε να προσθέσουμε την κάρτα για το μετρο και τα μμμ; 

 

Πλέον όλες οι τράπεζες υποστηρίζουν το google pay/wallet. Προϋπόθεση ο κάτοχος να έχει Ebanking αν δεν κάνω λάθος. 

Για τα ΜΜΜ δυστυχώς έψαξα και δεν υπάρχει ως προεπιλογή. Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή pass2pay το οποίο μετατρέπει το σκαναρισμα για εισαγωγή στο wallet. Πχ για το εμβόλιο το είχα βάλει έτσι, πριν βγει η επίσημη εφαρμογή 

Screenshot_20220721-173552_Google Play services.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eddy_Gordo είπε

Ας παρακαμψουμε για κάποιους κάποια αυτονόητα πράγματα και ας πάμε σε κάποιες ερωτήσεις: 

Απο αυτούς που το χρησιμοποιούν (ή και οχι) ξέρουμε με ποιες ελληνικές τράπεζες είναι συμβατό σαν εφαρμογή; 

επίσης μπορούμε να προσθέσουμε την κάρτα για το μετρο και τα μμμ; 

 

Όλες οι μεγάλες είναι συμβατές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eddy_Gordo είπε

Ας παρακαμψουμε για κάποιους κάποια αυτονόητα πράγματα και ας πάμε σε κάποιες ερωτήσεις: 

Απο αυτούς που το χρησιμοποιούν (ή και οχι) ξέρουμε με ποιες ελληνικές τράπεζες είναι συμβατό σαν εφαρμογή; 

 

 

Ολες δεν υποστηρίζουν  gpay πλέον?

32 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Ρε τι έχουμε πάθει και όλοι θέλουν να βάλουν το χέρι τους στις τσέπες μας παριστάνοντας τους σωτήρες.

ΡΕ ΟΥΣΤ !!!

Στο 91% και εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djmanos1966 είπε

Επειδή δεν βλέπω πουθενά να λέτε ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή αγαπητέ κύριε χατζη απαιτεί smartphone με σύστημα nfc σας ενημερώνω ότι το 91% των ανθρώπων που έχουν κάποιο κινητό στην χώρα μας ΔΕΝ έχει το σύστημα nfc. Σας μιλώ με την 10χρονη πείρα μου σαν τεχνικός υπολογιστών και κινητής τηλεφωνίας στην τρίτη μεγαλύτερη παγκοσμίως εταιρία τηλεπικοινωνιων

Ασυνατω να το πιστέψω ... 9 στα 10 κινητά δλδ δεν έχουν NFC? 

Αν σκεφτώ τώρα 10 άτομα που ξέρω από συγγενείς ηλικίας 40-60 οι 6 στους 10 σίγουρα έχουν nfc ...  

Μην μιλήσω για νεαρότερες ηλικίες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν δεν κάνω λάθος, πριν δεν υπήρχαν προεπιλογες για ελληνικές κάρτες μέλους 

Mπα, είχα περάσει κανονικά lidl, tgi, leroin merlin, μασουτης, simply burgers και κάποιες άλλες

Επεξ/σία από infidel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιστοποιητικο covid ακομα να γινει επισημα συμβατο με το google pay παντως. Μονο με τριτη εφαρμογη μπορεις να το προσθεσεις. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να κατεβασεις και την τριτη εφαρμογη και το covid wallet και μετα αν θες να τις σβησεις.

Μακαρι οι ταυτοτητες, τα διπλωματα και η athenacard να να υποστηριχθουν επισημα για να τα εχουμε ολα σε μια εφαρμογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...