Προς το περιεχόμενο

John Wick: Chapter 4 [24-Μαρτίου-2023]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την είδα και εγώ.

Απίστευτη σκηνοθεσία

Spoiler

Η σκηνή στην Αψίδα του Θριάμβου είναι για σεμινάριο πραγματικά, αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο είναι να συντονίσεις τόσο κόσμο. Επίσης το drone view ενδιαφέρον.

Κατά τ' άλλα εντάξει 0 σενάριο ουσιαστικά και όντως χτυπάει αρκετά το plot armor
 

Spoiler

Επεσε 2 φορες από τον 3+ όροφο και την μια στο club κοπάνησε και σε δοκάρι και συνέχισε κανονικά.

Σε γενικές γραμμές γουστάρω πολύ, ελπίζω και σε συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα και την ειδα τελικα.Τερασταιο αρνητικο για μενα η διαρκεια.Δεν υπηρχε κανενας λογος να ειναι τοση μεγαλη.Κοιταω το ρολοι και βλεπω πως εχουν περασει μονο 1:40 λεπτα και λεω ωχχχ.Εεε η τελευταια ωρα δεν περναγε με τιποτα,βαρεθηκα κυριολεκτικα.Ποσο πιστολιδι να δουμε-να μας δειξει.

Κριμα αν ειχε μικροτερη διαρκεια και αφαιρουσε αρκετα απο τις υπερβολικες τελειως σκηνες δρασης θα ηταν καλη.Βεβαια παρα το οτι βαρεθηκα στο τελος ειχε και απιστευτη σκηνη που θυμιζε videogame.Εκει ηταν παρα πολυ ωραιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kirileman είπε

Εμπνευσμένη από το Hong Kong Massacre η διάσημη πια σκηνή της ταινίας.

 

the-hong-kong-massacre-TEST.jpg

Την είδα και εγώ. Προσφέρει αυτό που περιμένεις και είναι τίμια και ειλικρινής. Απλά όπως αναφέρθηκε και από προηγούμενους και συμφωνώ και εγώ, αυτή την φορά το παρακάνανε. Σκοτώνουμε αναρίθμητους αντιπάλους, πολλοί με full body armor. Οι δικές τους σφαίρες είναι κατασκευασμένες από αέρα μάλλον γιατί ούτε σαν ενόχληση δεν επηρεάζουν τους πρωταγωνιστές.

Σίγουρα και οι προηγούμενες το είχαν αυτό, αλλά εμένα τουλάχιστον, δεν με είχε "ενοχλήσει" μέχρι αυτή. Η ταινία περισσότερο μοιάζει με third person shooter video game που παρακολουθείς κάποιον να κάνει streaming παίζοντας στο easy.

Επίσης ο Keanu φαίνεται γερασμένος. Οι, είναι 50+ και κάνει μονός του τα stunts, κάτι που αξίζει σεβασμό αλλά φαίνεται, ειδικά στο περπάτημα του.

Ελπίζω να πάει καλά εισπρακτικά γιατί γουστάρω Keanu,  αλλά η ταινία δεν κερδίζει κάτι εάν την δείτε σε αίθουσα. Την ίδια εμπειρία θα έχετε από το σαλόνι του σπιτιού σας.

6/10 και σίγουρα η πιο αδύναμη της σειράς με καλύτερη την 1η.

PS Η σκηνή στο quote η πιο εντυπωσιακή της ταινίας. Δεν ξέρω πως την έκαναν one take, εάν είναι πραγματικά γυρισμένη έτσι ή κρυμμένη στο editing,  αλλά την απολαμβάνεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/3/2023 στις 10:49 ΠΜ, mike299 είπε

Την είδα και εγώ. Προσφέρει αυτό που περιμένεις και είναι τίμια και ειλικρινής. Απλά όπως αναφέρθηκε και από προηγούμενους και συμφωνώ και εγώ, αυτή την φορά το παρακάνανε. Σκοτώνουμε αναρίθμητους αντιπάλους, πολλοί με full body armor. Οι δικές τους σφαίρες είναι κατασκευασμένες από αέρα μάλλον γιατί ούτε σαν ενόχληση δεν επηρεάζουν τους πρωταγωνιστές.

Σίγουρα και οι προηγούμενες το είχαν αυτό, αλλά εμένα τουλάχιστον, δεν με είχε "ενοχλήσει" μέχρι αυτή. Η ταινία περισσότερο μοιάζει με third person shooter video game που παρακολουθείς κάποιον να κάνει streaming παίζοντας στο easy.

Επίσης ο Keanu φαίνεται γερασμένος. Οι, είναι 50+ και κάνει μονός του τα stunts, κάτι που αξίζει σεβασμό αλλά φαίνεται, ειδικά στο περπάτημα του.

Ελπίζω να πάει καλά εισπρακτικά γιατί γουστάρω Keanu,  αλλά η ταινία δεν κερδίζει κάτι εάν την δείτε σε αίθουσα. Την ίδια εμπειρία θα έχετε από το σαλόνι του σπιτιού σας.

6/10 και σίγουρα η πιο αδύναμη της σειράς με καλύτερη την 1η.

PS Η σκηνή στο quote η πιο εντυπωσιακή της ταινίας. Δεν ξέρω πως την έκαναν one take, εάν είναι πραγματικά γυρισμένη έτσι ή κρυμμένη στο editing,  αλλά την απολαμβάνεις.

 

 

το ιδιο θεμα ειχε και ο Mauler με την ταινια, και την ισοπεδωσε εχτες. να πω και εγω την αποψη μου, μιας και ξαναειδα προσφατα την τριλογια.

με εξαιρεση το πρωτο, το οποιο ειναι εξαιρετικο για το ειδος δρασης, οι αλλες δυο ειναι μετριοτατες, οι οποιες δεν προκειται να αντεξουν το περασμα του χρονου. το πρωτο ειχε στυλαρισμενες χορογραφιες δρασης, αλλα παρεμεναν καπως ρεαλιστικες. πχ εκει που τρωει τις σφαιρες ο Wick στο στηθος του, τo χτυπημα τον ριχνει κατω, και μετα βγαζει το αλεξισφαιρο γιλεκο ενω σφαδαζει στον πονο. το suspension οf disbelief λειτουργει, επειδη η φυσικη δουλευει σωστα και τα αλεξισφαιρα γιλεκα υπαρχουν. στα σηκουελς ομως φοραει "ειδικο" κοστουμι, που τον κανει πρακτικα ατρωτο αφου ρουφαει τις σφαιρες σαν να μην συμβαινει τιποτα. το SOD εφυγε απο το παραθυρο, και ο Wick απο relatable χαρακτηρας, εγινε ο σουπερμαν.

συμπτωματικα εκει που αλληθωρισα, ηταν στην ιδια σκηνη στο 2 οπου ο Mauler σχεδον σταματησε να βλεπει την ταινια. Ειναι η σκηνη στο μετρο οπου ριχνανε ο ενας στον αλλο σφαιρες ενω περπαταγανε (οι σιγαστηρες και ο θορυβος που κανουν, δεν δουλευουν ετσι btw). υποτιθεται ειναι οι καλυτεροι εκτελεστες στον κοσμο, αλλα δεν μπορουσαν να πετυχουν και οι δυο τιποτα στα 20 μετρα. οκ.

αλλα αυτο που με ξαφνιασε στα σηκουελς, ειναι ποσο αμπαλη ηταν η σκηνοθεσια της δρασης, καποια παραδειγματα:

1.ο Wick περιμενει ακινητος σε ενα δωματιο, και μπαινουν οι κακοι ενας-ενας για να τους γαζωσει. περαν του οτι φαινοταν σαν gameplay απο COD παιχνιδι, εβλεπες οτι οι stuntmen περινανε το cue τους για να κινηθουν, οποτε η σκηνη εδειχνε τελειως στημενη.

2.σε αλλη σκηνη που παλευει με εναν κακο, ο Kιανου και ο stuntman φωναζουν και οι δυο ρυθμικα, ενω καθε φορα πριν χτυπηθουν κοιταγαν να παρουν πρωτα την σωστη fight stance. το αποτελεσμα ηταν η ολη παλη να μοιαζει περισσοτερο με sparring, παρα με μαχη μεχρι θανατου.

3.σε αλλη σκηνη ο Wick τραβαει εναν κακο στο πατωμα, και βλεπεις ξεκαθαρα τον stuntman να σπρωχνει το κορμι του για να βοηθησει τον γερασμενο Κιανου, που με το ζορι τον τραβαγε. το ειδε αυτος ο σκηνοθετης στο μονταζ, και ηταν ευχαριστημενος;

4.παμε στον νανο της παρεας, της Ruby Rose. ωραια η ολη σεκανς που ηταν homage στο Enter The Dragon, αλλα οταν ο Kιανου πλακωνοταν μαζι της, ηταν σαν ενας μεσηλικας να χτυπαει ενα παιδακι, αφου η κοπελια ειναι πολυ κοντη. εκει εβαλα τα γελια. ειμαι βεβαιος και ο σκηνοθετης το καταλαβε, γιαυτο και η μαχη μαζι της ηταν τοσο συντομη, παρολο που τον χαρακτηρα της τον ειχαν hype-αρει οταν προωθουσανε την ταινια.

αυτο ειναι που με ενοχλησε πολυ στα σηκουελς, ποσο στημενη και ψευτικη και καπως ερασιτεχνικη ηταν η σκηνοθεσια. δεν κατακρινω τους stuntment, αυτοι κανανε καλα την δουλεια τους, αλλα ο σκηνοθετης, που και ο ιδιος ειναι stuntman, απλα δεν ειναι o Jackie Chan. διοτι στις ταινιες του Jackie, ειδικα του 80 και 90, εβλεπες απιστευτα stunts αλλα δεν καταλαβαινες οτι αυτο που εβλεπες ηταν stuntwork, ενιωθες οτι ηταν μερος της ταινιας. εδω μαλλον επειδη ο πρωταγωνιστης δεν μπορει να παρει τα ποδια του, και επειδη ουτε ο ιδιος ειναι stuntman, εχουν γινει σοβαρoi συμβιβασμοι και αυτο φαινεται.

κατι αλλο, το Nobody με τον κωμικο Odenkirk, το οποιο γυριστηκε απο τον αλλο σκηνοθετη του διδυμου που γυρισε το JW1, νομιζω οτι οι χορογραφιες εκει ηταν πιο ωραιες, πιο προσγειωμενες, πιο κοντα σε αυτες του JW1. καπου διαβασα οτι ο Bob προετοιμαζοταν για εκεινη την ταινια δυο χρονια, δεν ξερω αν ισχυει, αλλα ηταν πολυ καλος.

αυτα. το 4 λενε οτι ειναι το καλυτερο της σειρας, αλλα κραταω μικρο καλαθι μεχρι να το δω. 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιολας αλλα οποιος λεει οτι το 4 ειναι το καλυτερο της σειρας απλα δεν εχει δει το 1ο. Τοσο απλα.

Οπως σωστα λες το 1ο ειναι απλα ταινιαρα για το ειδος του.

Το 2ο βλεποταν,μεχρι εκει ομως.Το 3 και 4 κουρασαν υπερβολικα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρώτηση. Έχοντας δει τα 3 πρώτα, και θεωροντας καλυτερο το 3ο καθαρά λόγω της συνεχόμενης ροής του και δράσης, το 4ο ειναι κάτι ανάλογο?

Επισης επειδη κάποιοι αγαπάμε Donnie Yen, έχει πρωταγωνιστικο ρόλο ή ειναι κομπάρσος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκηνες δρασεις , η φωτογραφια , η σκηνοθεσια ειναι εξαιρετικα . Απο τα καλυτερα που εχουν περασει στο σινεμα. 

Αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι πατος κακα τα ψεμματα. Οπως και οταν ο πρωταγωνιστής ειναι ουσιαστικα ατρωτος μετα απο ενα σημειο χανεται το ενδιαφερον . Η βαθμολογια στο imdb ειναι σιγουρα πανω απο αυτο που αξιζει αλλα ενα 7/10 το παιρνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταινία μου θύμισε εντονα το κρανκ, σε κάθε συνέχεια της δηλαδή, γίνονται ολο και πιο παλαβα πράγματα, με τον χαρακτηρα να γίνεται υπερ ηρωας.
προσωπικά δεν με χάλασε, γιατι όπως και στο 2 και στο 3, έτσι και στο 4, στο τέλος της προηγουμένης ταινιας, ηξερες τι θα δεις στην επόμενη.
Τεχνικά κ σκηνοθετικά είναι άψογη.
 

 

 

το θέμα είναι τι πρελούδιο να κάνεις, με έναν πρωταγωνιστή τόσο μεγάλο σε ηλικία πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pontez2 είπε

Eρώτηση. Έχοντας δει τα 3 πρώτα, και θεωροντας καλυτερο το 3ο καθαρά λόγω της συνεχόμενης ροής του και δράσης, το 4ο ειναι κάτι ανάλογο?

Επισης επειδη κάποιοι αγαπάμε Donnie Yen, έχει πρωταγωνιστικο ρόλο ή ειναι κομπάρσος;

Βασικός side character είναι. Έχει αρκετό screen time και σκηνές δράσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@KilliK

1.70 είναι η Ρούμπι δεν την λες και νάνο. Τις δικές μας τις Ελληνίδες τι θα τις έλεγες Hobbits; 😋

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2023 στις 9:49 ΠΜ, mike299 είπε

Την είδα και εγώ. Προσφέρει αυτό που περιμένεις και είναι τίμια και ειλικρινής. Απλά όπως αναφέρθηκε και από προηγούμενους και συμφωνώ και εγώ, αυτή την φορά το παρακάνανε. Σκοτώνουμε αναρίθμητους αντιπάλους, πολλοί με full body armor. Οι δικές τους σφαίρες είναι κατασκευασμένες από αέρα μάλλον γιατί ούτε σαν ενόχληση δεν επηρεάζουν τους πρωταγωνιστές.

Σίγουρα και οι προηγούμενες το είχαν αυτό, αλλά εμένα τουλάχιστον, δεν με είχε "ενοχλήσει" μέχρι αυτή. Η ταινία περισσότερο μοιάζει με third person shooter video game που παρακολουθείς κάποιον να κάνει streaming παίζοντας στο easy.

Επίσης ο Keanu φαίνεται γερασμένος. Οι, είναι 50+ και κάνει μονός του τα stunts, κάτι που αξίζει σεβασμό αλλά φαίνεται, ειδικά στο περπάτημα του.

Ελπίζω να πάει καλά εισπρακτικά γιατί γουστάρω Keanu,  αλλά η ταινία δεν κερδίζει κάτι εάν την δείτε σε αίθουσα. Την ίδια εμπειρία θα έχετε από το σαλόνι του σπιτιού σας.

6/10 και σίγουρα η πιο αδύναμη της σειράς με καλύτερη την 1η.

PS Η σκηνή στο quote η πιο εντυπωσιακή της ταινίας. Δεν ξέρω πως την έκαναν one take, εάν είναι πραγματικά γυρισμένη έτσι ή κρυμμένη στο editing,  αλλά την απολαμβάνεις.

 

 

Αυτή η σκήνη είναι και λόγος να τη δεις σινεμά. Το immersion με την μεγάλη οθόνη, που εμένα μου θύμισε τη φορά που είχα πάθει πολυήμερο ίλιγγο, δε νομίζω ότι μπορεί να αντικασταθεί στο σπίτι (ίσως με βρ βέβαια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...