Προς το περιεχόμενο

John Wick: Chapter 4 [24-Μαρτίου-2023]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα και εγώ χθες.

Σκηνικά, σκηνοθεσία, τοποθεσίες όλα 10 στα 10.

Από εκεί και πέρα, προς το τέλος απλά ήθελα να φωνάξω έλεος. Σενάριο μηδέν και το κομμάτι της δράσης είχε καταντήσει κωμωδία. Ειδικά από την μέση και μετά ο τύπος έκανε 5 βήματα και σκοτωνότανε με 200 άτομα, σε κάποια φάση είχα την εντύπωση ότι μέχρι και τις κινήσεις του ξύλου τις έβλεπα σε repeat.

Τέλος, είπα Okay δε ψάχνεις ρεαλισμό σε τέτοιου είδους ταινίες. Αλλά ο Johny άνετα θα μπορούσε να είναι και σουπερ ήρωας.
Δηλαδή κάπου ώπα, ο τύπος μπορεί να πέσει από την στρατόσφαιρα, να προσγειωθεί σε κάτι βράχια και να σηκωθεί σαν να μην έγινε τίποτα και να πλακώσει και άλλους 20 τύπους εκεί με φουλ οπλισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/4/2023 στις 10:19 ΜΜ, BlueBlade είπε

Το είδα και εγώ χθες.

Σκηνικά, σκηνοθεσία, τοποθεσίες όλα 10 στα 10.

Από εκεί και πέρα, προς το τέλος απλά ήθελα να φωνάξω έλεος. Σενάριο μηδέν και το κομμάτι της δράσης είχε καταντήσει κωμωδία. Ειδικά από την μέση και μετά ο τύπος έκανε 5 βήματα και σκοτωνότανε με 200 άτομα, σε κάποια φάση είχα την εντύπωση ότι μέχρι και τις κινήσεις του ξύλου τις έβλεπα σε repeat.

Τέλος, είπα Okay δε ψάχνεις ρεαλισμό σε τέτοιου είδους ταινίες. Αλλά ο Johny άνετα θα μπορούσε να είναι και σουπερ ήρωας.
Δηλαδή κάπου ώπα, ο τύπος μπορεί να πέσει από την στρατόσφαιρα, να προσγειωθεί σε κάτι βράχια και να σηκωθεί σαν να μην έγινε τίποτα και να πλακώσει και άλλους 20 τύπους εκεί με φουλ οπλισμό.

Ναι το ξεφτίλισαν εντελώς αυτή τη φορά, μέχρι τα μέσα ήταν πολύ καλή η ταινία.. Είπαμε δεν περιμένουμε ρεαλισμό αλλά ούτε κωμωδία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πρωταγωνιστές δεν είναι κοινοί θνητοί, η σειρά έχει περάσει πια σε επίπεδα μυθολογίας. Ο άλλος σταμάτησε βέλος με το χέρι, το βέλος τον διαπέρασε και δεν ένιωσε τίποτα. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τους reviewers. Το 4 ήταν ένα πολύ καλό κλείσιμο (;) και τρομερά απολαυστικό (όσο και αν τα αλεξίσφαιρα κοστούμια χτυπάνε άσχημα), σε αντίθεση με το 3 που ήταν σχεδόν παρωδία. Το ένα βρήκε μια ισορροπία, το άλλο ήταν λύσσα. Η δική μου σειρά προτίμησης είναι 1>..4>2>......3.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα πάντα πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. 

Απολαυστική η ταινία αλλά έχει ξεφύγει και αυτή δυστυχώς. Το πρώτο μακράν η καλύτερη. 

 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα και εγω τις προαλλες.

Απο αποψη σκηνικων, τοποθεσιας, φωτισμου, δεν μπορω να βρω κατι το αρνητικο ανετα βαζω 10/10 σε αυτες τις κατηγοριες.

Τωρα σε οτι αφορα το σεναριο, τους διαλογους και την ολη λογικη της ταινιας, θα ελεγα ηταν σε επιπεδο parody. Επισης για κανεναν λογο δεν δικαιολογει τις 2.30 ωρες ταινιας. Θα μπορουσαν ανετα να κοψουν ενα μισαωρο χωρις να χαθει περιεχομενο, απο ενα σημειο και μετα νιωθω οτι εβλεπα βιντεο απο counter strike ή εκει στις σκαλες βλεπαμε το ιδιο και το ιδιο σε repeat 15 λεπτα πανω κατω στις σκαλες. Κλασσικο χολιγουντ που μετα απο το 1ο που ηταν πραγματικα κατι το καινουριο και διαφορετικο, το τραβηξε οσο δε παει να βγουν 4 ταινιες συν τα spin offs.

το ειδα και εγω τις προαλλες.

Απο αποψη σκηνικων, τοποθεσιας, φωτισμου, δεν μπορω να βρω κατι το αρνητικο ανετα βαζω 10/10 σε αυτες τις κατηγοριες.

Τωρα σε οτι αφορα το σεναριο, τους διαλογους και την ολη λογικη της ταινιας, θα ελεγα ηταν σε επιπεδο parody. Επισης για κανεναν λογο δεν δικαιολογει τις 2.30 ωρες ταινιας. Θα μπορουσαν ανετα να κοψουν ενα μισαωρο χωρις να χαθει περιεχομενο, απο ενα σημειο και μετα νιωθω οτι εβλεπα βιντεο απο counter strike ή εκει στις σκαλες βλεπαμε το ιδιο και το ιδιο σε repeat 15 λεπτα πανω κατω στις σκαλες. Κλασσικο χολιγουντ που μετα απο το 1ο που ηταν πραγματικα κατι το καινουριο και διαφορετικο, το τραβηξε οσο δε παει να βγουν 4 ταινιες συν τα spin offs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, το πιο ενδιαφέρον μέρος της ταινίας αυτός ο τυπάς. Πολύ στιλάτος αν και ήταν μόνο ένα τσιράκι στο κάτω κάτω και κρίμα που δεν έδειξαν αυτό το High Table στην ταινία. Δεν νομίζω να το αφήσουν έτσι. Παίζει κάτι για μια σειρά. 

Spoiler

Εκείνη η σκηνή που μαχαίρωσε τον Nobody ήταν πολύ γαμηστερη και δεν το περίμενα.

Η ταινία, γενικά, είναι ένα ωραία 7αρι από δέκα, από μένα. 

l-intro-1670884385.jpg.04169fcaf0c2c7deb04c35583678a148.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
13 ώρες πριν, tarantules είπε

Βγήκε και σε καλή ποιότητα πλέον.

Της έδωσα άλλη μια προβολή αλλά δείχνει τα αδύναμα σημεία της πιο πολύ τώρα που βγήκε σε στριμινγκ και μπορείς να την αναθεωρήσεις ελεύθερα της. 

Το πρώτο είναι άτρωτο. Τα άλλα είναι απλά κατηφόρα, νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

και πολυ μωρο η akira :wub: (Rina Sawayama)

 

Καλούτσικη αλλά όπως με τα πάντα, το πρώτο έχει ένα πόδι μπροστά στης γκόμενες. 😋

Perkins.jpg.40dd38aaa629ea2a272faa5f8c952858.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βγηκε σε καλη ποιοτητα το κατεβασα να το δω. Να σημειωσω οτι ειδα τις 2 ωρες μιας και πηγε αργα μετα, αλλα θα το συνεχισω σημερα.

Οντως ηχος-εικονα-σκηνοθεσια ειναι απολαυση. Το σεναριο υπερβολικα basic. Οχι και ανυπαρκτο αλλα δε περιμενα και κατι παραπανω μεταξυ μας.

Αυτο που μου χτυπησε ασχημα ομως και δε βλεπω να το αναφερει καποιος ειναι οι σκηνες δρασης.

Ειναι δυο κλικ πιο αργες σε σχεση με τις προηγουμενες ταινιες και ειναι στο οριο παρωδιας.

Δε ξερω αν γερασε ο Ριβς και οπως ειναι λογικο δε μπορει πλεον να κανει κωλοτουμπες εξισου ανετα, αλλα η χορογραφια στο ξυλο αν και με δουλεμενες κινησεις, μου φαινοταν αργη. Γενικα πιστευω οτι αυτη η αψογη χορογραφια στα πρωτα ηταν που εκαναν και τις ταινιες να ξεχωρισουν και στο 4ο νομιζω οτι δεν υπαρχει σε αυτο το βαθμο. Κριμα γιατι αλλιως θα ηταν παρα πολυ καλη στο συνολο.

 

ΥΓ. Παρατηρω βλεποντας τις τελευταιες mainstream ταινιες και σειρες οτι το επιπεδο σε εικονα και ηχο εχει ανεβει αισθητα. Ισως να ειναι και οτι το τελευταιο χρονο βλεπω σε oled με ενα σχετικα καλο ηχοσυστημα, αλλα μου φαινεται οτι εχει ανεβει το επιπεδο. Σε συνδυασμο με καλα σεναρια, θα μπορουσαν να βγαινουν αριστουργηματα, αλλα δυστυχως στο σεναριακο θεμα, πονανε παρα πολυ οι mainstream ταινιες-σειρες με ελαχιστες εξαιρεσεις. Ας ελπισουμε καποτε να βελτιωθουν και εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ότι έχω καταλάβει επενδύουν στα εφέ, και εικόνα και ήχο αλλά παραλείπουν τα στοιχεία που κάνουν την ταινία καλή. Σενάριο και ηθοποιοί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ok η ταινία, μετά το πρώτο το series είχε καθοδική πορεία, με αυτό να είναι το χειρότερο. Παρόλα αυτά είχε κάποιες πολύ καλές σκηνές και δυο φορες με έκανε να γελάσω out loud. Τώρα για το over the top που αναφέρθηκε, προσωπικά μου αρέσει, αλλα σε αυτή την ταινία είχε κάποιες γελοιότητες. Το να βλέπω τον Wick να πέφτει από κτίρια και να το χτυπάν αμάξια μπορώ να το δεχτώ, το ότι πεθαίνει κόσμος μέσα σε ένα απίστευτα αντιρεαλιστικό club και κανένας δεν δίνει σημασία, μέχρι την στιγμή που λέει το σενάριο 'everybody panic', ήταν ηλίθιο, ειδικά όταν έχουμε το επικό fight στο club τις πρώτης ταινίας. Παρόλα αυτά το series παραμένει κλάσεις ανώτερο από οτιδήποτε παρόμοιο υπάρχει, μονο και μονο για τα συνεχόμενα fights scenes χωρίς shaky fucking cam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...