Προς το περιεχόμενο

John Wick: Chapter 4 [24-Μαρτίου-2023]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον την ειδα σημερα και μου αρεσε αρκετα μπορω να πω,παρολο που δεν ειχα μεγαλες προσδοκιες με την μετριοτητα του 3ου. Μετα το 1ο,το 4ο ειναι το καλυτερο απτην τετραλογια μεχρι στιγμης.

Στα αρνητικα ξυλινο σεναριο και plot armor ο Jon που ουτε Marvel superhero εχει. Πρεπει οποιος αποφασισει να δει την ταινια ,να το χωνεψει απο πριν αυτο

Στα θετικα ομως,εχουμε και λεμε

-Εξαιρετικες ληψεις και σκηνοθεσια,πραγματικα 10/10 καθολη την διαρκεια της,φοβερα σκηνικα και τοποθεσιες

- Πολυ καλο supporting cast απο και νεους χαρακτηρες,συμμαχοι και εχθροι

-Ατμοσφαιρα και στυλ να ξεχειλιζει,καθως και φοβερο soundtrack,κατα βαση ηλεκτρονικο μπιτοειδες που θυμιζει cyberpunk-sci fi καταστασεις.

-Μεγαλη διαρκεια,η οποια εμενα προσωπικα δεν κουρασε να πω την αληθεια.

8/10 για αυτο που προσφερει και αυτο που θελει να δειξει η ταινια. Τουλαχιστον αν καποιος θελει να δει μια ταινια δρασης,δεν ξερω ποια αλλη θα προτεινα πανω απο αυτην

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμ ναι νομιζω οτι και επισημα ο Keanu Reeves σε αυτη την ταινια εχει μεταμορφωθει σε Superman δεν παθαινει τιποτα δεν ματωνει ποτε περα απο το τελος βεβαιως βεβαιως και εχουμε και εναν τυφλο Donnie Yen να πετυχαινει στα 50 μετρα κεφαλι αλλα και απλα πιανοντας 4 χαρτια τραπουλας να ξερει τι νουμερα ειναι. Οκ τρομερα σκηνικα πολυ καλο production value αλλα καπου λες οπα το παραχεσαν κυριολεκτικα. Αυτο το κουστουμι που φοραει προς το τελος πρεπει να ειναι τρομερο. Τι αμαξια να σε πατησουν τι να πεσεις με τη μεση πανω απο ποσα μετρα πανω σε σιδερο τι να κατρακυλας καμια ωρα απο 200 σκαλια απλα δεν παθαινεις τιποτα απολυτως αντε να αποκτησεις 2-3 σημαδακια. Δεν ξερω αν ο superman θα μπορουσε να αντεξει με λιγα λογια ολα αυτα που αντεχει ο Wick στην ταινια και δεν ιδρωνει καν. Ειπαμε οκ δυνατα σκηνικα τρελες σκηνες πολλων οκτανιων αλλα τι να το κανεις οταν συνοδευονται απο μηδεν ρεαλιστικοτητα ενιωσα σαν να βλεπω ενα 2ωρο παιχνιδι που ο χαρακτηρας εχοντας μονιμα cheat για 100% ζωη απειρα πυρομαχικα και headshot cheat απλα περναει τη μια πιστα μετα την αλλη. Γουσταρα πολυ τις προηγουμενες ταινιες ειδικα 2η και 3η αλλα εδω το παραχεσαν οσο δεν πηγαινε. Ελπιζω να μην βγει αλλη αν και με την τελευταια σκηνη που ειδα μετα τους τιτλους στο τερμα τελος της ταινιας ισως βγαλουν και αλλα. Απλα οχι γιατι το ξεφτιλισαν. 7/10 λιαν επιεικως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το είδα εχθές βράδυ. Όπως ακριβώς το περίμενα. Ο άτρωτός John καθαρίζει όλους όσους του επιτεθούν. Ολα τα παραβλέπω (ακόμη και το μακελειό στην αψίδα του θριάμβου)  οτι ΘΑ μπορούσαν να γίνουν στην κανονική ζωή... Αυτό που δεν μου άρεσε ηταν στην σκηνή του night club στο Βερολίνο οπου πέφτανε πιστολιές και ο john με τον χρυσοδόντη με το μωβ σακάκι χτυπιόντουσαν , και ο κόσμος γύρω συνέχιζε να χορεύει !! Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου !! κατα τα άλλα μια ανάλαφρη ταινία , για λάτρεις του είδους σίγουρα. Απο εμένα 7/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, sstratos said:

Το είδα εχθές βράδυ. Όπως ακριβώς το περίμενα. Ο άτρωτός John καθαρίζει όλους όσους του επιτεθούν. Ολα τα παραβλέπω (ακόμη και το μακελειό στην αψίδα του θριάμβου)  οτι ΘΑ μπορούσαν να γίνουν στην κανονική ζωή... Αυτό που δεν μου άρεσε ηταν στην σκηνή του night club στο Βερολίνο οπου πέφτανε πιστολιές και ο john με τον χρυσοδόντη με το μωβ σακάκι χτυπιόντουσαν , και ο κόσμος γύρω συνέχιζε να χορεύει !! Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου !! κατα τα άλλα μια ανάλαφρη ταινία , για λάτρεις του είδους σίγουρα. Απο εμένα 7/10

 

Πράγματι ΘΑ μπορούσαν να συμβούν σε ένα παράλληλο σύμπαν της Μάρβελ 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2023 στις 1:50 ΜΜ, Arkin είπε

Χμ ναι νομιζω οτι και επισημα ο Keanu Reeves σε αυτη την ταινια εχει μεταμορφωθει σε Superman δεν παθαινει τιποτα δεν ματωνει ποτε περα απο το τελος βεβαιως βεβαιως και εχουμε και εναν τυφλο Donnie Yen να πετυχαινει στα 50 μετρα κεφαλι αλλα και απλα πιανοντας 4 χαρτια τραπουλας να ξερει τι νουμερα ειναι. Οκ τρομερα σκηνικα πολυ καλο production value αλλα καπου λες οπα το παραχεσαν κυριολεκτικα. Αυτο το κουστουμι που φοραει προς το τελος πρεπει να ειναι τρομερο. Τι αμαξια να σε πατησουν τι να πεσεις με τη μεση πανω απο ποσα μετρα πανω σε σιδερο τι να κατρακυλας καμια ωρα απο 200 σκαλια απλα δεν παθαινεις τιποτα απολυτως αντε να αποκτησεις 2-3 σημαδακια. Δεν ξερω αν ο superman θα μπορουσε να αντεξει με λιγα λογια ολα αυτα που αντεχει ο Wick στην ταινια και δεν ιδρωνει καν. Ειπαμε οκ δυνατα σκηνικα τρελες σκηνες πολλων οκτανιων αλλα τι να το κανεις οταν συνοδευονται απο μηδεν ρεαλιστικοτητα ενιωσα σαν να βλεπω ενα 2ωρο παιχνιδι που ο χαρακτηρας εχοντας μονιμα cheat για 100% ζωη απειρα πυρομαχικα και headshot cheat απλα περναει τη μια πιστα μετα την αλλη. Γουσταρα πολυ τις προηγουμενες ταινιες ειδικα 2η και 3η αλλα εδω το παραχεσαν οσο δεν πηγαινε. Ελπιζω να μην βγει αλλη αν και με την τελευταια σκηνη που ειδα μετα τους τιτλους στο τερμα τελος της ταινιας ισως βγαλουν και αλλα. Απλα οχι γιατι το ξεφτιλισαν. 7/10 λιαν επιεικως.

Να αγιάσει το στόμα σου! 

Εγώ είδα τα πρώτα και πολύ μου ηταν, ειδα κλασική αμερικανια μπαμ μπου, μου θυμάσαι  "The Expendables", επίσης   ειδα και το trailer του 4 αλλα χάσιμο χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑΙΝΙΑΡΑΑΑΑ! Γέλιο, ξύλο -μάχες, φοβερή σκηνοθεσία, υπέροχο Παρίσι και σενάριο εντελώς σουρεάλ. Την λάτρεψα! Μην ψάχνετε λογική σε αυτή την ταινία. Εδώ ο άλλος....

 

Spoiler

...καθότανε στην έρημο με όλα τα προικιά του στην μέση του πουθενά χωρίς καν τέντα! 😁

Απλά απολαύστε τα υπέροχα πλάνα και τις θαυμάσιες μάχες. Η ταινία είναι ουσιαστικά κόμικ σε live action. Αν θέλετε ρεαλισμό πάτε να δείτε κανένα ντοκιμαντέρ του Β. Π.Π. . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2023 στις 12:20 ΠΜ, BlackRose56 είπε

Να αγιάσει το στόμα σου! 

Εγώ είδα τα πρώτα και πολύ μου ηταν, ειδα κλασική αμερικανια μπαμ μπου, μου θυμάσαι  "The Expendables", επίσης   ειδα και το trailer του 4 αλλα χάσιμο χρόνου.

 Σου θύμισε το John Wick το  Εxpendables?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kaliakman είπε

 Σου θύμισε το John Wick το  Εxpendables?

Ναι, το Εxpendables ειχε 4-5? vs 10000 και δεν  πέθαναν ποτε, στο john wick ειναι ενας vs 10000 και σκοτώνει αβέρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BlackRose56 είπε

Ναι, το Εxpendables ειχε 4-5? vs 10000 και δεν  πέθαναν ποτε, στο john wick ειναι ενας vs 10000 και σκοτώνει αβέρτα

Πέρα από την πλάκα μ'αρεσουν περισσότερο αυτές η ταινίες γιατί είναι καθαρή δράση με καθόλου μοντερνισμό καί παπαριές που έχουν τα Τζον Βουικ μετά από το πρώτο, μια κατηφόρα προς το τίποτα είναι τα σίκουελ αλλά από οικονομική άποψη, δεν πιστεύω να έχει σημασία αφού το 4 σε αυτήν την χαλιά κατάσταση στο μποξ όφις πάλι έβγαλε πολλά λεφτά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και εγώ. Απλά ταινιάρα δράσης με τα όλα της. Στα @@ μας αν είχε ισχνους διαλόγους. Ήταν τόσο όσο και οι πράξεις μιλούσαν περισσότερο από τα λόγια. Κλάσης ανώτερη της τρίτης που ήταν απλά καλή. 

Μέγας Scott Adkins, ο καλύτερος support ρόλος μέσα στην ταινία και έκλεψε όλη την παράσταση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ενταξει, ωραια φωτογραφια, ωραιες οι σκηνες ξυλου.. αλλα οκ τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια 4 ταινιες τωρα.. σακακια αλεξισφαιρα τρωνε 500 σφαιρες και μετα μπουνιδια. δεν υπαρχει νοημα στις σκηνες ξυλου απλα φαπες συνεχεια. το 1 και το 2 αντε τα ειδα ευχαριστα.. στο 4 απλα περιμενα να τελειωσει απο ενα σημειο και μετα 6/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα και εγώ, πολύ γ@μηστερή. Είχε μεν αρκετό ψέμα με τον άτρωτο πρωταγωνιστή, οκ αναμενόμενο, αλλά έτσι τον μάθαμε και τον αγαπήσαμε. Το τέλος ταιριαστό αλλά με ένα ερωτηματικό ίσως σχετικά με τον John Wick.

Spoiler

Προσωπικά θα ήθελα να τον ξαναδώ στον ρόλο.

Σκηνοθεσία, φωτογραφία και κινηματογραφία τρομερά. Ο Scott Adkins αρκετά καλός στο λίγο screen time που είχε και ειδικά ο Donnie Yen, ο καλύτερος side character για μένα και μακάρι

Spoiler

να μην τον σκότωσε η άλλη στο τέλος εκεί στην σκηνή με τα λουλούδια στα end credits. 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...