Προς το περιεχόμενο

ML120 high pitched θορυβος. (και χρονος rma corsair)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 fans της corsair που κανουν λιγο θορυβο. Στο βιντεο φαινονται στα 0:35 για το πανω fan και 1:40/2:45 για το πισω (ειναι λιγο μεγαλο για να ειναι αναλυτικο μιας και ανοιξα και support ticket). Αν προσπαθησω να τα βγαλω και να τα ψεκασω με ενα contact cleaner που εχω ή να μην ασχοληθω?

Γνωριζει κανεις χρονο rma της corsair?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξέρω αν τα βγάλουν για αντικατάσταση οπότε δοκίμασε με ένα spray ,τέτοιο pitch είχαν και τα lian Li στο Lancool 2 mesh στις χαμηλές στροφές και τα Artic P140 pst μεταξύ 800 και 1000 στροφές, μόνο σε noctua δεν είχα pitch noise .

Επεξ/σία από TONY-M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αν προσπαθησω να τα βγαλω και να τα ψεκασω με ενα contact cleaner που εχω ή να μην ασχοληθω?

Από όσα γνωρίζω, από δεύτερο χέρι βέβαια, μόνο οι ball-bearing είναι επισκευάσιμοι. Τους ανοίγεις και τους βάζεις γράσσο, όχι σπρέυ λαδιού ή άλλο λυπαντικό.

Τα fan που έχεις θα πρέπει είναι κατά 99.99% είτε sleeve-bearing είτε hydro-dynamic bearing. Σύμφωνα με όσα γνωρίζω δεν είναι επισκευάσιμοι. Οι μεν sleeve ότι και να αποπειραθείς να τους συμπληρώσεις, θα βρουν ένα τρόπο να το βγάλουν και να πιτσιλίσει τα εξαρτήματα του pc μέσα σε μερικές μέρες ή βδομάδες και να κάνουν τον ίδιο και χειρότερο θόρυβο. Oι de hydro-dynamic είναι αν όχι αδύνατο, πρακτικά ασύμφορο να επισκευαστούν/βελτιωθούν, καθώς πέρα από τη δυσκολία να ταυτοποιηθεί το υγρό του κατασκευαστή για παραγγελία, το να ξανασυγκοληθεί το πλαστικό του ανεμιστήρα όπως ήταν, υδατοστεγώς με το υγρό σε συγκεκριμμένη πίεση, κοστίζει πιο πολύ από τον ανεμιστήρα.

Ελπίζω να έχουν διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σε εγγυηση απο την aio οποτε δεν με απασχολει. Θα τα στειλω πισω αν ειναι και τα 2. Τι να κανω, στην aio θα μεινουν μονο τα noctua a12x25 σε pull θεση για λιγο καιρο.

1st world problems

Χρονος rma corsair?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ειναι σε εγγυηση απο την aio οποτε δεν με απασχολει. Θα τα στειλω πισω αν ειναι και τα 2. Τι να κανω, στην aio θα μεινουν μονο τα noctua a12x25 σε pull θεση για λιγο καιρο.

1st world problems

Χρονος rma corsair?

Τελευταια φορα που ειχα προβλημα σε AIO (και corsair ) σε ανεμηστηρα , σταματουσε ξεκινουσε οποτε ηθελε ζητησαν ολη την AIO επιστροφη συνολο πηρε γυρω στις 12-14 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Τελευταια φορα που ειχα προβλημα σε AIO (και corsair ) σε ανεμηστηρα , σταματουσε ξεκινουσε οποτε ηθελε ζητησαν ολη την AIO επιστροφη συνολο πηρε γυρω στις 12-14 μερες

Οχι, εμενα μου ειπαν μονο τα φανς. Εχω ανοιξει ηδη ticket και ειμαι στην φαση της αποστολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Οχι, εμενα μου ειπαν μονο τα φανς. Εχω ανοιξει ηδη ticket και ειμαι στην φαση της αποστολης.

Καλό αυτό τους το είχα επισημάνει

Πάντως γύρω στο 10-15 μέρες ανάλογα πόσο γρήγορα θα παίξει μπάλα και η μεταφορική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/7/2022 στις 2:46 ΜΜ, Inuyasha είπε

Καλό αυτό τους το είχα επισημάνει

Πάντως γύρω στο 10-15 μέρες ανάλογα πόσο γρήγορα θα παίξει μπάλα και η μεταφορική

Μου εστειλαν χωρις να στειλω πισω το παλιο. Αρε corsair και παλι corsair. Χαλαλι τα λεφτα για τα ll120 και τα commander (οκ αν εκαναν κατι σε τυπου Lian li με daisy chain δεν θα με χαλαγε :P). Αντε να βγαλει και κανα πιο σοβαρο hardware να στηριξουμε.

Θυμασαι ποσο εκανε το delivery? Με ups το εστειλαν. Κατω αναφερει αυτο "UPS Freight Less-than-Truckload (“LTL”)" χωρις να ξερω αν ειναι αργη υπηρεσια της ups ή η κλασικη

image.png.928ac2f215dc2bd23c858f953fceeda1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/8/2022 στις 8:25 ΜΜ, SabotazNic είπε

Μου εστειλαν χωρις να στειλω πισω το παλιο. Αρε corsair και παλι corsair. Χαλαλι τα λεφτα για τα ll120 και τα commander (οκ αν εκαναν κατι σε τυπου Lian li με daisy chain δεν θα με χαλαγε :P). Αντε να βγαλει και κανα πιο σοβαρο hardware να στηριξουμε.

Θυμασαι ποσο εκανε το delivery? Με ups το εστειλαν. Κατω αναφερει αυτο "UPS Freight Less-than-Truckload (“LTL”)" χωρις να ξερω αν ειναι αργη υπηρεσια της ups ή η κλασικη

image.png.928ac2f215dc2bd23c858f953fceeda1.png

H corsair έχει κορυφαία υποστήριξη, απλά οι ανεμιστήρες της είναι χάλια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Herald είπε

H corsair έχει κορυφαία υποστήριξη, απλά οι ανεμιστήρες της είναι χάλια :P 

Ήρθε εδώ και 4 μέρες, βαριέμαι να το αλλάξω. 

Οκ από τα 6 fans, 1 προβληματικό. Και δεν ζήτησαν το παλιό για επιστροφή. Θα δω που θα το χώσω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ απο βαρεμαρα σημερα το κουμπωσα, και ακριβως το ιδιο θεμα.

Επειδη ειναι αργα τωρα, αυριο θα κανω 2 πειραματα. Τωρα το fan το εχω στα 970 rpm και δεν ακουγεται. Στα σταθερα 950 ή 1000 ακουγεται. Επισης, ακουγεται οταν ανεβαζω στροφες και οχι οταν κατεβαινουν. Το 1ο που θα δοκιμασω, ειναι να το συνδεσω σε διαφορετικη υποδοχη rgb (εχω θεσεις τοσο στο ιδιο commander που ηρθε με την αιο, οσο και στο Lighting node που ηρθε με το commander pro). Αν οχι, θα αλλαξω θεση την τροφοδοσια απο τα 2 διπλανα fans. Αν ξεκινησει το αλλο να κανει θορυβο, θα δοκιμασω να κουμπωσω στην ιδια θεση Noctua. Θελω να αποκλισω το coilwhine που μπορει να προκαλειται απο το commander, πρωτου στραφω σε 2η αντικατασταση.

Να εχω 2/2 θεμα στο bearing μου κανει εντυπωση. Αλλα τωρα παρατηρησα οτι το κανει, περα απο σταθερα rpm, και οταν ανεβαζει, αρα οταν ζηταει ρευμα.

Εξακολουθω να βαριεμαι οποτε και τα δοκιμασα ολα. Ναι επεσε σε 2ο fan με χαλια bearing, και το αστειο ειναι οτι ειναι χειροτερο απο το 1ο φαν. Τα εκανα τραμπα και θα στειλω το καινουργιο πισω :P

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2022 στις 2:43 ΜΜ, Herald είπε

H corsair έχει κορυφαία υποστήριξη, απλά οι ανεμιστήρες της είναι χάλια :P 

Οι ML είναι καλοί. Κυρίως οι ML Elite.

Όλοι οι υπόλοιποι είναι από ΓΤΠ έως μέτριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Οι ML είναι καλοί. Κυρίως οι ML Elite.

Όλοι οι υπόλοιποι είναι από ΓΤΠ έως μέτριοι.

Αν εννοείς τους elite rgb είναι καλοι σε σχέση με τους υπολοιπους rgb. 

 

Γενικα ολα τα ανεμιστηρια της corsair εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικό. Ειναι ενοχλητικοί. Δεν ξερω το dbομετρο τους βγάζει πανω η κάτω σε σχέση με αλλα fans αλλα ο τύπος του θόρυβου που παράγουν ειναι ανεκδιήγητος. Στο λεω γιατί εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο corsair, sp ll ml ql, ολοι μπαίνουν στη λιστα μου με τα χειροτερα fans. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Οι ML είναι καλοί. Κυρίως οι ML Elite.

Όλοι οι υπόλοιποι είναι από ΓΤΠ έως μέτριοι.

3x ML120 Pro(white led) ο φωτισμός δεν είναι ο ίδιος (μεταξύ τους) 2 περίπου χρόνια μετά.. ο 1 από την 3αδα εκανε παραπάνω θόρυβο από τους άλλους μετά από συγκεκριμένα rpm.

Κατι παλιά(3pin) SP που είχα για το radiator (αγορασμένα 2014 εάν θυμάμαι καλα) τα έφτυσε το 1 μετα από 5 χρόνια.. Τα άλλαξα σε Phanteks T30 πρόσφατα..

btw οι Τ30 είναι ότι καλύτερο εχω - πιάσει - ακούσει σε fan..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ShooterX είπε

3x ML120 Pro(white led) ο φωτισμός δεν είναι ο ίδιος (μεταξύ τους) 2 περίπου χρόνια μετά.. ο 1 από την 3αδα εκανε παραπάνω θόρυβο από τους άλλους μετά από συγκεκριμένα rpm.

Κατι παλιά(3pin) SP που είχα για το radiator (αγορασμένα 2014 εάν θυμάμαι καλα) τα έφτυσε το 1 μετα από 5 χρόνια.. Τα άλλαξα σε Phanteks T30 πρόσφατα..

btw οι Τ30 είναι ότι καλύτερο εχω - πιάσει - ακούσει σε fan..

 

 

O a12x25 είναι ελαφρά καλύτερος από θέμα ήχο (έχει λιγότερο ενοχλητικό ήχο σε performance normalized), και λίγο πιο ποιοτικός - τουλάχιστον στα χέρια, αλλά ναι είναι και τα 2 κορυφαία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...