Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση νεας οθονης 24-25"


PSYHAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε: εως 300 -350€
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; πολυ office, αρκετο browsing, λιγο youtube λιγο photoediting. Καθολου παιχνιδια, καθολου ταινιες
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 23-25" (το γραφειο παιρνει και 27αρα, αλλα νομιζω οτι λογω αναλυσης δεν ειναι καλη λυση - θα εξηγησω παρακατω)
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: Λαπτοπ με gpu Nvidia gtx 860M

Ξεκίνησα να ψάχνω αντικαταστάτρια της τίμιας lg ips231, που έχω εδώ και χρόνια. ο κύριος λόγος ότι στην δουλειά μου έχουμε ένα μόνιτορ στα 75hz και μου φαίνεται πιο ξεκούραστη και ομαλή εικόνα, οπότε βρήκα αφορμή να την αλλάξω. Λόγω της κάρτας, βλέπω για 1080p, που έχω και τώρα, αλλά σε μεγαλύτερη οθόνη. Είδα κάποιες 27αρες, αλλά από όσα διάβασα, το ppi θα είναι αρκετά μικρο κι ίσως δεν τόσο καλή η ευκρίνεια. Νομίζω οτι 24-25" είναι μια χαρά, η οθόνη είναι στο μισό μέτρο περίπου. Ιδανικά θα ήθελα ρύθμιση ύψους, hdmi, κάμερα ενσωματωμένη και ηχεία, με αυτήν την σειρά προτεραιότητας. (τα πρώτα δυο σχεδόν απαραίτητα τα άλλα όχι). Επειδή είναι ακριβώς απέναντι η οθόνη, δεν είναι το πιο σημαντικό να είναι ips, βολεύομαι και με καλής ποιότητας va.  Όμως τα hz νομίζω είναι, κοιτάω από 75hz και πάνω.

μια γρήγορη ματιά που έριξα, βρήκα αυτά

Αν υπάρχει κάποια πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω.

Το έβαλα σε ξεχωριστό θέμα, για να μην χαθει

Επεξ/σία από PSYHAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/36560704/Dell-SE2723DS-IPS-Monitor-27-QHD-2560x1440-με-χρόνο-απόκρισης-8ms-GTG.html
Η τιμή είναι πολύ καλή για να την προσπεράσεις. Αν έχεις σκοπό να φύγεις από τα +- 250€ και φτάσεις στα 300+ πρέπει να δεις για 27αρα 165Hz
https://www.amazon.de/-/en/27GP850-B-AED-Ultragear-Gaming-Monitor-Panel/dp/B09T73LQM2/

Και οι δύο είναι οριακά στο 100% sRGB αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις τι χρωματική απόδοση δίνει το λευκό τους. 
Η S2721D που χρησιμοποιώ 2 χρόνια είχε "θέμα" στο λευκό που κιτρίνιζε, αλλά μέσα στα πλαίσια που παίζουν όλα τα Monitor. 
Για να το στείλεις στο τέλειο λευκό θα πρέπει να τρέξεις calibration. 

Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με το 24 1080p. Ακόμα και για παιχνίδια με πολλά FPS έχουν πέσει οι τιμές αρκετά για να κοιτάς μόνο 27 1440p 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις προτάσεις. Υπενθυμίζω οτι δεν ασχολούμαι καθόλου με gaming κι οτι η κάρτα δεν υποστηρίζει πάνω απο Fahd, αν δεν κάνω κάποιο σοβαρό λάθος. Βέβαια κοιτάζω και σε παραπάνω αναλυση, για future proof, αλλά τις 27¨ τις φοβαμαι για τυχον πιξελιασμα. Οι LG ειχαν παλιότερα 0 πιξελ εγγύηση, φαντάζομαι και τώρα. Για να πω την αλήθεια, ήμουν έτοιμος να παραγγείλω την δεύτερη dell, με την ενσωματωμένη webcam,, αλλά λεω να περιμενω μήπως βρεθεί κατι πιο καλό για τις ανάγκες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Ευχαριστω για τις προτάσεις. Υπενθυμίζω οτι δεν ασχολούμαι καθόλου με gaming κι οτι η κάρτα δεν υποστηρίζει πάνω απο Fahd, αν δεν κάνω κάποιο σοβαρό λάθος. Βέβαια κοιτάζω και σε παραπάνω αναλυση, για future proof, αλλά τις 27¨ τις φοβαμαι για τυχον πιξελιασμα. Οι LG ειχαν παλιότερα 0 πιξελ εγγύηση, φαντάζομαι και τώρα. Για να πω την αλήθεια, ήμουν έτοιμος να παραγγείλω την δεύτερη dell, με την ενσωματωμένη webcam,, αλλά λεω να περιμενω μήπως βρεθεί κατι πιο καλό για τις ανάγκες μου

Αν είναι να ανέβεις πάνω από τα 300 € είναι κρίμα να μην πάς σε 27'' με μεγαλύτερη ανάλυση και να έχεις πολύ καλό ppi. 

Εγώ που κάνω παρόμοια χρήση, έχω μία βασική dell 24'', 75Hz των 120-130 € και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Αν η κάρτα σε περιορίζει στα 1080 θα έλεγα να πας σε πιο φθηνό μοτέλο, δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 300+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω κι εγώ οτι η 27αρα θαναι πραγματικά αναβάθμιση σε σχέση με αυτήν που έχω τώρα, απλά κόλλησα στο ppi  και την ευκρίνεια, εφόσον δεν θα μπορώ να εχω πάνω απο Fhd. Ήμουν έτοιμος να πάρω την dell που είχε βγάλει το Eshop προ εβδομάδας στα 120 κάτι, αλλά σταμάτησα για αυτόν τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 26/7/2022 στις 2:47 ΜΜ, PSYHAS είπε

Νομιζω κι εγώ οτι η 27αρα θαναι πραγματικά αναβάθμιση σε σχέση με αυτήν που έχω τώρα, απλά κόλλησα στο ppi  και την ευκρίνεια, εφόσον δεν θα μπορώ να εχω πάνω απο Fhd. Ήμουν έτοιμος να πάρω την dell που είχε βγάλει το Eshop προ εβδομάδας στα 120 κάτι, αλλά σταμάτησα για αυτόν τον λόγο.

Tι ακριβως καρτα εχεις που τερματιζει σε 1080 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Tι ακριβως καρτα εχεις που τερματιζει σε 1080 ?

Το ειχα γραψει στο αρχικό ποστ. Nvidia gtx 860M.

Εχω βρει αντικρουόμενες πληροφορίες , αλλου διαβασα οτι δεν δινει πανω απο Fhd κι αλλου οτι μπορει να υποστηρίξει και 2k (με display port). 

Επεξ/σία από PSYHAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Το ειχα γραψει στο αρχικό ποστ. Nvidia gtx 860M.

Εχω βρει αντικρουόμενες πληροφορίες , αλλου διαβασα οτι δεν δινει πανω απο Fahd κι αλλου οτι μπορει να υποστηρίξει και 2k (με display port). 

Μάλλον μου ξέφυγε με λίγο γρήγορο ψάξιμο βλέπω διάφορες σελίδες ότι είχαν και test σε 4κ (όπου υπήρχε υποστήριξη)

Τι εξόδους έχει το laptop σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HDMI
Lenovo IdeaPad Y50-70 i7-4710HQ Notebook 39.6 cm (15.6") Full HD Intel® Core™ i7 8 GB DDR3L-SDRAM 1008 GB HDD+SSD NVIDIA® GeForce® GTX 860M 

Graphics
Discrete graphics card model *  NVIDIA® GeForce® GTX 860M
On-board graphics card model * Intel® HD Graphics 4600
Intel® HD Graphics 4600
35 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Μάλλον μου ξέφυγε με λίγο γρήγορο ψάξιμο βλέπω διάφορες σελίδες ότι είχαν και test σε 4κ (όπου υπήρχε υποστήριξη)

Τι εξόδους έχει το laptop σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...