Προς το περιεχόμενο

Η Intel θα κατασκευάζει chips της MediaTek


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πρώτος εσυ έγραψες ότι θα παρακαλάνε την Κίνα να μην εισβάλει στην Taiwan, όλο αυτό μου κάνει περισσότερο σαν ευχή πάρα σαν ανάγνωση των πολιτικών γεγονότων και ισορροπιών, σιγά μην κάνει πόλεμο η Κίνα για τα εργοστάσια της TSMC…
πάνω σε αυτό βασίστηκα και για αυτό έγραψα ότι αν δεν παρακαλάνε την Κίνα, τότε θα παρακαλάνε την Intel που είναι μάνα μανούλα στα μονοπώλια…

Δεύτερον και σημαντικότερο, η Intel μέχρι και σήμερα παράγει μόνη της τα δικά της chips, οπότε δεν στέκει αυτό που γράφεις…

αν το καλοσκεφτείς κιόλας τα υπάρχοντα εργοστάσια της θα κατασκευάζουν τα chips για την Mediatek…

Τρίτον, η προσπάθεια για την κατασκευή chips εντός Αμερικανικής επικράτειας γίνεται για να μειωθούν τα ποσοστά ανεργίας εκεί και για να αποκτήσει αυτονομία στο κομμάτι των εξοπλισμών, κανένας δεν μίλησε για εργολαβία Intel…

ήδη εταιρίες όπως η Samsung έχουν δείξει ενδιαφέρον για κατασκευή εργοστασίων παραγωγής chips, κάπου πήρε το μάτι μου και την TSMC…

Τέταρτον, αν ονειρεύεσαι εταιρίες όπως η AMD, η nVidia ή η Apple να κατασκευάζουν τα chips τους αποκλειστικά σε εργοστάσια της Intel, μάλλον πάρα είσαι κοντά στην Intel…

η Intel δεν είναι TSMC και ούτε θα γίνει από την στιγμή που και η ίδια παράγει για τον εαυτό της προϊόντα…

Θα παρακαλανε η Κινα να μην εισβαλει στη Taiwan για να μη χασουν την TSMC οχι θα παρακαλανε την Intel να τους φτιαχνει chip.
H Kινα θα κανει πολεμο για δικα της θεματα απλα τυχαινει η TSMC να ειναι στη Taiwan .
Oσο για τα chip αναφερομαι στα 5nm και 3mn των επομενων Gen που δεν θα τα παραγει η ιδια.
Ποτε δεν αναφερα οτι AMD Nvidia Apple θα κατασκευασουν chips στην Intel.
To μονο που ειπα ειναι οτι θα ειναι αυτονομη για παν ενδεχομενο.
Mην τα παραφραζεις οπως θες.

12 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εχει επενδυσει αρκετα χρηματα, εγω προβλεπω σε καμια 5ετια να παραγει μονη της τα δικα της chip για τους mainstream επεξεργαστες.
Μεχρι τοτε θα εχουν βγαλει  αλλες 2 σειρες GPU, θα  εχουν καλυτερους drivers και θα φτασουν στις Tier 1 καρτες (γιατι αυτες που εβγαλε τωρα τις θεωρουν Tier 3).
Ολοι οι υπολοιποι θα παρακαλανε η Κινα να μην εισβαλει στη Ταιβαν γιατι θα βαλουν λουκετο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Θα παρακαλανε η Κινα να μην εισβαλει στη Taiwan για να μη χασουν την TSMC οχι θα παρακαλανε την Intel να τους φτιαχνει chip.
H Kινα θα κανει πολεμο για δικα της θεματα απλα τυχαινει η TSMC να ειναι στη Taiwan .
Oσο για τα chip αναφερομαι στα 5nm και 3mn των επομενων Gen που δεν θα τα παραγει η ιδια.
Ποτε δεν αναφερα οτι AMD Nvidia Apple θα κατασκευασουν chips στην Intel.
To μονο που ειπα ειναι οτι θα ειναι αυτονομη για παν ενδεχομενο.
Mην τα παραφραζεις οπως θες.

 

Και ξανά λέω αφού παράγει μόνη της τα chips δεν έχει κανένα νόημα αυτό που μου έγραψες στην αρχή και σε αυτό που σχολίασα για την είδηση…

Το σχόλιο σου θα είχε νόημα μόνο αν υποστήριζες ότι η Intel θέλει να πάρει κομμάτι της παραγωγής των chips από την TSMC… 

οπότε ή α) έκανες άκυρο σχόλιο ή β) πήρες την απάντηση που ισχύει… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και ξανά λέω αφού παράγει μόνη της τα chips δεν έχει κανένα νόημα αυτό που μου έγραψες στην αρχή και σε αυτό που σχολίασα για την είδηση…

Το σχόλιο σου θα είχε νόημα μόνο αν υποστήριζες ότι η Intel θέλει να πάρει κομμάτι της παραγωγής των chips από την TSMC… 

οπότε ή α) έκανες άκυρο σχόλιο ή β) πήρες την απάντηση που ισχύει… 🙂

Aλλα λεει η θεια μου και αλλα ακουν τα αυτια μου.
Διαβασε παλι τα ποστ μου χωρις να φανταζεσαι οτι θες εσυ.
Αυτο που ειπα ειναι οτι η Ιntel εκανε μια μεγαλη επενδυση για να μπορεσει στην επομενα χρονια να παραγει ΜΟΝΗ ΤΗΣ τα δικα της chip (5mn 3mn κτλ)
https://www.extremetech.com/computing/334897-amd-might-have-to-wait-behind-intel-and-apple-for-tsmcs-3nm-wafers


Eπισης εγραψα οτι οι αλλοι θα παρακαλανε να μην επιτεθει η Κινα στη Ταιβαν γιατι θα μεινουν χωρις chip απο την TSMC (εφοσον ειναι Tαιβαν).

To οτι θα τη παρακαλανε οι AMD,NVIDIA ,APPLE την Intel να τους κανει τα chip oπως και το οτι η Κινα θα επιτεθει στη Tαιβαν λογω TSMC ειναι της δικη σου φαντασιας και προσπαθησες να απαντησεις πανω σε αυτα.
Το τριτο σεναριο επιστημονικης φαντασιας ηταν οτι κανενας δεν εμπιστευεται την Intel.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aλλα λεει η θεια μου και αλλα ακουν τα αυτια μου.
Διαβασε παλι τα ποστ μου χωρις να φανταζεσαι οτι θες εσυ.
Αυτο που ειπα ειναι οτι η Ιntel εκανε μια μεγαλη επενδυση για να μπορεσει στην επομενα χρονια να παραγει ΜΟΝΗ ΤΗΣ τα δικα της chip (5mn 3mn κτλ)
Eπισης εγραψα οτι οι αλλοι θα παρακαλανε να μην επιτεθει η Κινα στη Ταιβαν γιατι θα μεινουν χωρις chip απο την TSMC (εφοσον ειναι Tαιβαν).

To οτι θα τη παρακαλανε οι AMD,NVIDIA ,APPLE την Intel να τους κανει τα chip oπως και το οτι η Κινα θα επιτεθει στη Tαιβαν λογω TSMC ειναι της δικη σου φαντασιας και προσπαθησες να απαντησεις πανω σε αυτα.
Το τριτο σεναριο επιστημονικης φαντασιας ηταν οτι κανενας δεν εμπιστευεται την Intel.

Βρε μάτια μου, απάντησε τότε και εσύ σε αυτό που έγραψα χωρίς παρερμηνείες, εικασίες και να πεις αυτό που θέλεις να πεις άσχετα αν δεν ταιριάζει, και ύστερα έλα να μου κανείς μαθήματα διαλόγου…

μου αρέσει που έρχεσαι και φορτσάτος σαν να σου έθιξα δεν ξέρω και εγώ τι… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε μάτια μου, απάντησε τότε και εσύ σε αυτό που έγραψα χωρίς παρερμηνείες, εικασίες και να πεις αυτό που θέλεις να πεις άσχετα αν δεν ταιριάζει, και ύστερα έλα να μου κανείς μαθήματα διαλόγου…

μου αρέσει που έρχεσαι και φορτσάτος σαν να σου έθιξα δεν ξέρω και εγώ τι… 

Σε τι ακριβως θες να σου απαντησω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εσυ έκανες πρώτος παράθεση μηνύματός μου, δεν κατάλαβες τι έγραψα? 

Σου απαντησα και με βαση αυτα που απαντησα αρχισες να απαντας βγαζοντας δικα σου συμπερασματα πανω στην απαντηση μου.
Θα μπορουσες να πεις ¨οκ λαθος καταλαβα" και τωρα παιζουμε την κολοκυθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Σου απαντησα και με βαση αυτα που απαντησα αρχισες να απαντας βγαζοντας δικα σου συμπερασματα πανω στην απαντηση μου.
Θα μπορουσες να πεις ¨οκ λαθος καταλαβα" και τωρα παιζουμε την κολοκυθια.

Ξανά διάβασε από την αρχή και δες που και πως απαντάς…

πχ έχει σήμερα η Intel την δυνατότητα να κατασκευαστή chips στα 5 ή στα 3 nm?

sorry αλλά αν πιστεύεις ότι εγώ παρερμήνευσα κάτι μάλλον κάτι λάθος αντιλαμβάνεσαι…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξανά διάβασε από την αρχή και δες που και πως απαντάς…

sorry αλλά αν πιστεύεις ότι εγώ παρερμήνευσα κάτι μάλλον κάτι λάθος αντιλαμβάνεσαι…

πχ έχει σήμερα η Intel την δυνατότητα να κατασκευαστή chips στα 5 ή στα 3 nm?

Παλι τα ιδια :P
Eιπα εγω οτι εχει τη δυνατοτητα;
Eγω δεν παρεθεσα link που λεει οτι ισως η AMD πρεπει να περιμενει "πισω" απο την Intel και την Apple για τα 5nm.
Εγω δεν εγραψα οτι εχει σκοπο μελλοντικα να μπορει να κατασκευαζει τα δικα της chip δηλαδη τα 5 και 3 mn ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ οποτε και τα αγοραζει απο TSMC.
Mια TSMC που βρισκεται στη Taiwan και κινδυνευει με πολεμο απο τη Κινα.
ΑΡΑ σιγα σιγα με αυτη την επενδυση καποια στιγμη θα τα φτιαχνει μονη της και δεν θα εχει αναγκη την TSMC σε αντιθεση με AMD,NVIDIA,APPLE κτλ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Παλι τα ιδια :P
Eιπα εγω οτι εχει τη δυνατοτητα;
Eγω δεν παρεθεσα link που λεει οτι ισως η AMD πρεπει να περιμενει "πισω" απο την Intel και την Apple για τα 5nm.
Εγω δεν εγραψα οτι εχει σκοπο μελλοντικα να μπορει να κατασκευαζει τα δικα της chip δηλαδη τα 5 και 3 mn ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ οποτε και τα αγοραζει απο TSMC.
Mια TSMC που βρισκεται στη Taiwan και κινδυνευει με πολεμο απο τη Κινα.
ΑΡΑ σιγα σιγα με αυτη την επενδυση καποια στιγμη θα τα φτιαχνει μονη της και δεν θα εχει αναγκη την TSMC σε αντιθεση με AMD,NVIDIA,APPLE κτλ.

αρα δεν διαφωνείς σε κάτι που έγραψα και απλά για δικούς σου και μόνο λόγους πιάστηκες για να μιλήσεις και καλά για πόλεμο μεταξύ Κίνας - Ταιβαν…

ΥΓ: έχει πλάκα που επιχειρηματολογείς για την Intel που και καλά θα είναι αυτόνομη λες και ένας υπολογιστής, ή κινητό είναι μόνο ο επεξεργαστής/soc… άντε βρε πες μας ότι θα φτιάχνει και τα υπόλοιπα μητρικές, μνήμες, δίσκους…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AtiX είπε

αρα δεν διαφωνείς σε κάτι που έγραψα και απλά για δικούς σου και μόνο λόγους πιάστηκες για να μιλήσεις και καλά για πόλεμο μεταξύ Κίνας - Ταιβαν…

ΥΓ: έχει πλάκα που επιχειρηματολογείς για την Intel που και καλά θα είναι αυτόνομη λες και ένας υπολογιστής, ή κινητό είναι μόνο ο επεξεργαστής/soc… άντε βρε πες μας ότι θα φτιάχνει και τα υπόλοιπα μητρικές, μνήμες, δίσκους…

 

Διαφωνουσα με το ποστ που παρεθεσα οτι για τα επομενα χρονια θα βγαζει παλι 7 και 10 ενω εχει παραγγειλει ηδη 5 και 3.
Σου εξηγησα τους λογους και πανω σε αυτους τους λογους φανταστηκες διαφορα και απαντουσες πανω στο τι φανταστηκες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Διαφωνουσα με το ποστ που παρεθεσα οτι για τα επομενα χρονια θα βγαζει παλι 7 και 10 ενω εχει παραγγειλει ηδη 5 και 3.
Σοτ εξηγησα τους λογους και πανω σε αυτους τους λογους φανταστηκες διαφορα και απαντουσες πανω στο τι φανταστηκες.

Εδώ θα είμαστε για να δούμε αν μέσα στην επόμενη πενταετία (?) καταφέρει να βγάλει δικά της 5 & 3 nm ενώ οι άλλοι θα έχουν φτάσει μπορεί και στο 1…

ειδες πόσα πράγματα φαντάζεσαι, πολέμους πχ,  παραβλέποντας απλά πραγματικά γεγονότα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εδώ θα είμαστε για να δούμε αν μέσα στην επόμενη πενταετία (?) καταφέρει να βγάλει δικά της 5 & 3 nm ενώ οι άλλοι θα έχουν φτάσει μπορεί και στο 1…

ειδες πόσα πράγματα φαντάζεσαι, πολέμους πχ,  παραβλέποντας απλά πραγματικά γεγονότα…

Η Κινα απειλει καθημερινα την Tαιβαν και με πολυ χειροτερο τροπο απο οτι οι Τουρκοι με τα νησια μας.
Δεν φανταζομαι λοιπον "διαβαζω" τα γεγονοτα.
Εσυ απο την αλλη παρερμηνευσες αυτα που εγραψα.
Οτι η Ιntel θα πουλαει σε AMD ,NVIDIA ,APPLE η οτι η Κινα θα κανει πολεμο ΓΙΑ την TSMC.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η Κινα απειλει καθημερινα την Tαιβαν και με πολυ χειροτερο τροπο απο οτι οι Τουρκοι με τα νησια μας.
Δεν φανταζομαι λοιπον "διαβαζω" τα γεγονοτα.
Εσυ απο την αλλη παρερμηνευσες αυτα που εγραψα.
Οτι η Ιntel θα πουλαει σε AMD ,NVIDIA ,APPLE η οτι η Κινα θα κανει πολεμο ΓΙΑ την TSMC.
 

Ούτε χέλι δεν ξεγλιστράει έτσι, μείνε με το επιχείρημα του πολέμου…

Γιατί να σου χαλάω χατίρι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...