Προς το περιεχόμενο

Δίσκος από λαπτοπ….σώζονται;


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

εχω ένα παλιό λαπτοπ. Τεσπα πλέον δεν δουλεύει για κάποιον λογο και θέλω να πάρω από μέσα κάποια αρχεία. Έβγαλα τον σκληρό τον σύνδεσα από sata σε usb σε υπολογιστή.

Ωστοσο μου εμφανίζει 3 εικονίδια σκληρών και το ένα που φαίνεται να ναι το κύριο δεν με αφήνει. Αργεί να τον φορτώσει και μου λέει ότι υπάρχει ένα πρόβλημα με την μονάδα δίσκου. Σαρώσετε και διορθώστε το.

να σαρωσω; Η οχι; Τι να κάνω για να τα τραβήξω;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickvas19 είπε

Καλησπερα.

εχω ένα παλιό λαπτοπ. Τεσπα πλέον δεν δουλεύει για κάποιον λογο και θέλω να πάρω από μέσα κάποια αρχεία. Έβγαλα τον σκληρό τον σύνδεσα από sata σε usb σε υπολογιστή.

Ωστοσο μου εμφανίζει 3 εικονίδια σκληρών και το ένα που φαίνεται να ναι το κύριο δεν με αφήνει. Αργεί να τον φορτώσει και μου λέει ότι υπάρχει ένα πρόβλημα με την μονάδα δίσκου. Σαρώσετε και διορθώστε το.

να σαρωσω; Η οχι; Τι να κάνω για να τα τραβήξω;

 

ευχαριστω

Μπες με linux μεσα και θ'ανοιξουν ολα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Windows έχω

Δεν έχω Linux 

το Linux δεν χρειάζεται  να το εγκαταστήσεις Τρέχει από μέσον ( usb η dvd ) σαν λειτοργικο

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν είναι δύσκολο.

Τα παιδιά προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

Αν δε θες να μάθεις τότε υπάρχει εναλλακτική του να πληρώσεις, φαντάζομαι ότι και αυτό θες να το αποφύγεις, οπότε;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Ωστοσο μου εμφανίζει 3 εικονίδια σκληρών και το ένα που φαίνεται να ναι το κύριο δεν με αφήνει. Αργεί να τον φορτώσει και μου λέει ότι υπάρχει ένα πρόβλημα με την μονάδα δίσκου. Σαρώσετε και διορθώστε το.

να σαρωσω; Η οχι; Τι να κάνω για να τα τραβήξω;

 

11 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

εαν υπάρχει τρόπος από windows να το κάνω να δω εάν μπορω να σώσω τιποτα αυτο ρωτησα 

μπορείς να τον συνδέσεις απ ευθείας στον υπολογιστή σαν εσωτερικό και όχι με usb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

 

μπορείς να τον συνδέσεις απ ευθείας στον υπολογιστή σαν εσωτερικό και όχι με usb ?

Μη τον βαζεις δυσκολα ξαδερφε , θα πρεπει να μπει σαν διαχειριστης , εδω usb δεν ξερει να φτιαχνει , οτι ειπε ο φιλος ο nickol-us

Παει και πληρωνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παίδες Απλα ρωτησα εάν υπάρχει άλλος τρόπος πιο απλός-γρήγορος σε περιβάλλον windows.that’s all.Γτ τέτοια σύγχυση?!πειτε μου Απλα οχι δεν υπάρχει ή τι άλλο ξερω γω.

σε macOS  μηπως θα ναι καλύτερα; Η μόνο αυστηρά Linux?!

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Ρε παίδες Απλα ρωτησα εάν υπάρχει άλλος τρόπος πιο απλός-γρήγορος σε περιβάλλον windows.that’s all.Γτ τέτοια σύγχυση?!πειτε μου Απλα οχι δεν υπάρχει ή τι άλλο ξερω γω.

σε macOS  μηπως θα ναι καλύτερα; Η μόνο αυστηρά Linux?!

Να σε βοηθησουμε θελουμε χωρις να χασεις κατι , κοιτα το βιντεο που σε βαζω και δοκιμασε να το κανεις , μπαινεις μ'αυτο χωρις εγκατασταση  μετα , μονο με το Try  και κανεις τη δουλεια που θελεις , ακολουθησε τα βηματα και θα γινει.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Ρε παίδες Απλα ρωτησα εάν υπάρχει άλλος τρόπος πιο απλός-γρήγορος σε περιβάλλον windows.that’s all.Γτ τέτοια σύγχυση?!πειτε μου Απλα οχι δεν υπάρχει ή τι άλλο ξερω γω.

σε macOS  μηπως θα ναι καλύτερα; Η μόνο αυστηρά Linux?!

Και σε Mac OS μπορείς.Με το disk utility μπορείς να κανείς image το partition που θες (αν δεν σου βγάλει κάποιο error).

Σε windows μπορείς να δοκιμάσεις αυτο https://gparted.org (καθώς και σε Mac OS).

Επίσης κυκλοφορούν προγραμματα κάποια επι πληρωμή, για ανάκτηση αρχείων σε windows. Αν μπορείς να διαβάσεις τα αρχικά topic του thread : μονάδες αποθήκευσης στο insomnia θα βρεις τρόπους.

Οσο για το Linux που προαναφέρθηκε έχει προεγκαταστημενα συνήθως το gparted και έχει περισσότερες δυνατότητες επεξεργασίες αρχείων από ότι στο Mac OS λόγω file system drivers.

Τώρα πια και στα windows(1709 και πάνω) αν θες μπορείς να δουλέψεις Linux εφαρμογές καθώς να βάλεις Linux κανονικά https://www.ssl.com/how-to/enable-linux-subsystem-install-ubuntu-windows-10/

Απλα έχει καθιερωθεί απο παλιά η εύκολη λύση το live usb . Θα αλλάξει και αυτό με τον καιρό….

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...