Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5555

  • ekrepali

    2082

  • doomnx

    1072

  • takoulou

    645

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Trikala_city είπε

Δήλωσα ότι δεν θέλω πάγια, άρα θέλω να πιστεύω ότι είναι η εγγυήση. Α ρε ΔΕΗ, την μια μέρα έβγαινε ο λαγαριασμός, την άλλη άνοιγε το pdf.  Εδω θα πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας μέχρι να ανοίξει το ρημάδι 😄

μόλις είδα στην εφαρμογή και μου έστειλαν και εμένα τελικά

1ος λογαριασμός για 28 μέρες με δηλωμένες 250 περίπου kw 140 ευρώ. 

να σημειώσω ότι έχω δηλώσει πάγια εντολή και ότι υποτίθεται έχω να πάρω το 50αρι από το e-contract 

κάτι δεν μου κάθεται καλά. εν αναμονή του pdf

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 12:13 ΜΜ, S90 είπε

Καλημερα. Προχώρησε κανεις σας σε αλλαγή σε ELPEDISON economy?

έβαλα συμπολίτη μέσω καταστήματος. έδωσα & φωτο με τον μετρητή & την επόμενη μέρα μπήκα στο νέο πάροχο! το επιβεβαίωσα & με τηλ στη ΔΕΔΔΗΕ πλέον δεν έρχεται εφόσον δεν αλλάζει όνομα ή δεν γίνεται αλλαγή χρήσης κλπ
προτίμησα χωρίς πάγιο με χαμηλή kWh ΧΩΡΙΣ δωρα & φρουφρου αν το συνεχισει καλά θα μείνω αλλιώς πάμε γι' άλλα

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ είναι 24μηνο συνεπώς αν κάποιος κάτσει μετά τις 1/7/2023 θα τον δεσμεύσουν άλλο που δεν θέλουν αυτοί! πολλοί θα την πατήσουν νομίζω


θα ενημερώσω όταν θα έρθει λογαριασμός. λέτε να είναι κι αυτοί όπως ο πονΉΡΩΝ που κάνει έως & 2 μήνες?;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chocorellos είπε

μόλις είδα στην εφαρμογή και μου έστειλαν και εμένα τελικά

1ος λογαριασμός για 28 μέρες με δηλωμένες 250 περίπου kw 140 ευρώ. 

να σημειώσω ότι έχω δηλώσει πάγια εντολή και ότι υποτίθεται έχω να πάρω το 50αρι από το e-contract 

κάτι δεν μου κάθεται καλά. εν αναμονή του pdf

Και εμένα στο app λέει 264 ευρώ. Μπήκα όμως απο το site και έχει περασμένο το παρακάτω:

image.png.758400ebf28369eaa9e9afd7b977ac47.png

Περιμένω κι εγώ το pdf να δω πόσο θα με χρεώσουν τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@geiannis Στο MyElpedison γράφτηκες; Εγώ έχω πρόβλημα... όταν πάω να κάνω εγγραφή μέσω του site δε μου έρχεται το email επιβεβαίωσης όπου περιέχει το σύνδεσμo ενεργοποίησης κι όταν κάνω εγγραφή μέσω app, δε μου έρχεται στο email ο κωδικός ενεργοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, battlerager είπε

Και εμένα στο app λέει 264 ευρώ. Μπήκα όμως απο το site και έχει περασμένο το παρακάτω:

image.png.758400ebf28369eaa9e9afd7b977ac47.png

Περιμένω κι εγώ το pdf να δω πόσο θα με χρεώσουν τελικά.

Έτσι κάνει την πρώτη μέρα στο site. Αύριο θα μπορείς να πληρώσεις μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σήμερα ανέβηκε και μένα ο λογαριασμός στην ηρων χωρίς το pdf.  Έχω κάνει αίτηση μεταφοράς και σήμερα μου ήρθε το μήνυμα από ελιν ότι πραγματοποιήθηκε 25.1. Ο λογαριασμός βγήκε έναντι μέχρι 24.1. Υπάρχει από κάπου επιλογή να πληρώσω πριν βγάλουν εκκαθαριστικό για να πάρω την συνέπεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα σήμερα ανέβηκε και μένα ο λογαριασμός στην ηρων χωρίς το pdf.  Έχω κάνει αίτηση μεταφοράς και σήμερα μου ήρθε το μήνυμα από ελιν ότι πραγματοποιήθηκε 25.1. Ο λογαριασμός βγήκε έναντι μέχρι 24.1. Υπάρχει από κάπου επιλογή να πληρώσω πριν βγάλουν εκκαθαριστικό για να πάρω την συνέπεια; 

Θα σου ανοίξει το κουμπί πληρωμής στο myheron σε 1-2 μέρες.

Ή αν έχεις προηγουμένο έναντι μπορείς να πληρώσεις με τον κωδικό RF (παραμένει ίδιος)... αλλά μόνο η πληρωμή από ebanking της Πειραιώς θα ολοκληρωθεί γρήγορα. Αν πληρώσεις από άλλη τράπεζα θα περάσουν ως 5 μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί το έμβασμα και μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει τελικός.

 

-

Πήρα τώρα τηλ την Elpedison (για εξυπηρέτηση πελατών είναι το 2112117300). Δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στη λειτουργία του myElpedison αλλά γίνεται γενική / ολική αναβάθμιση. 🤪 Μου είπε να ξαναδοκιμάσω κατά το απόγευμα.... κοινώς καλό πάσχα. Έστειλα κι ένα αίτημα στο MyRAE για βεβαίωση εκπροσώπησης για να προλάβω πιθανές εξελίξεις πχ καθυστέρηση έκδοσης λογαριασμών.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, geiannis είπε

έβαλα συμπολίτη μέσω καταστήματος. έδωσα & φωτο με τον μετρητή & την επόμενη μέρα μπήκα στο νέο πάροχο! το επιβεβαίωσα & με τηλ στη ΔΕΔΔΗΕ πλέον δεν έρχεται εφόσον δεν αλλάζει όνομα ή δεν γίνεται αλλαγή χρήσης κλπ
προτίμησα χωρίς πάγιο με χαμηλή kWh ΧΩΡΙΣ δωρα & φρουφρου αν το συνεχισει καλά θα μείνω αλλιώς πάμε γι' άλλα

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ είναι 24μηνο συνεπώς αν κάποιος κάτσει μετά τις 1/7/2023 θα τον δεσμεύσουν άλλο που δεν θέλουν αυτοί! πολλοί θα την πατήσουν νομίζω


θα ενημερώσω όταν θα έρθει λογαριασμός. λέτε να είναι κι αυτοί όπως ο πονΉΡΩΝ που κάνει έως & 2 μήνες?;

Το elpedison economy από ότι βλέπω είναι με συμβόλαιο 24 μηνών και ρήτρα αναπροσαρμογης γίνεται αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θα σου ανοίξει το κουμπί πληρωμής στο myheron σε 1-2 μέρες.

Ή αν έχεις προηγουμένο έναντι μπορείς να πληρώσεις με τον κωδικό RF (παραμένει ίδιος)... αλλά μόνο η πληρωμή από ebanking της Πειραιώς θα ολοκληρωθεί γρήγορα. Αν πληρώσεις από άλλη τράπεζα θα περάσουν ως 5 μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί το έμβασμα και μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει τελικός.

 

-

Πήρα τώρα τηλ την Elpedison (για εξυπηρέτηση πελατών είναι το 2112117300). Δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στη λειτουργία του myElpedison αλλά γίνεται γενική / ολική αναβάθμιση. 🤪 Μου είπε να ξαναδοκιμάσω κατά το απόγευμα.... κοινώς καλό πάσχα. Έστειλα κι ένα αίτημα στο MyRAE για βεβαίωση εκπροσώπησης για να προλάβω πιθανές εξελίξεις πχ καθυστέρηση έκδοσης λογαριασμών.

Μου άνοιξε σήμερα το πρωί η πληρωμή, με eurobank την έκανα και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2023 στις 2:44 ΜΜ, Βασιλης 123 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Σήμερα άλλαξα από ΔΕΗ Γ1 οικιακό σε Protergia οικιακό mvp.0.11€  με 5€ πάγιο.Καταναλώνω περίπου 200-230 κιλοβατώρες το μήνα.Η ΔΕΗ μου έβγαινε 0.38. Έχετε άποψη για την protergia ή και αυτήν είναι σαν τον Ηρων και τις λοιπές;

αφού πρώτα όμως ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΨΑΜΕ να καταντήσουν το ΑΓΑΘΟ του Ηλεκτρικού Ρεύματος που ανήκε λόγω αναγκαιότητας φυσικά στις Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας να γίνει Χρηματιστήριο Ενέργειας με ΟΡΟΥΣ που δεν μπορούν να κατανοήσουν πολλοί ακόμα & οι πιο μορφωμένοι αν δεν διαθέσουν αρκετό απ'το ΧΡΟΝΟ τους (που δεν έχουν εύκολα στις μέρες μας) ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ κατα πλειοψηφία.....μην ανησυχείτε δεν το "πάω" κομματικο-πολιτικα

 

Επεξ/σία από geiannis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geiannis είπε

αν δεν είσαι στη 1η περίπτωση που δεν απαιτείται να έρθει ο ανεκδιήγητος ΔΕΔΔΗΕ και ήθελες κι έδωσες φώτο μετρητή για να συντομεύεται η διαδικασία....

δεν υπάρχει 1η,2η,3η περίπτωση , ο ΔΕΔΔΗΕ δε χρειάζεται βάσει νομοθεσίας

4 λεπτά πριν, geiannis είπε

κατάλαβα γιατί πχ το ECONOMY της ELPEDISON είχε μηδενικό πάγιο & χαμηλή kWh (έστω & για το ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ) δεν μπορείς ακόμα & συνέπως να πληρώνεις να πας πιο κάτω παρα μόνο με πιστωτική κάρτα της EUROBANK (για όσους διαθέτουν)

δεν κατάλαβα απο που προκύπτει το οτι δεν μπορείς να πληρώσεις παραμόνο με πιστωτική EUROBANK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν υπάρχει 1η,2η,3η περίπτωση , ο ΔΕΔΔΗΕ δε χρειάζεται βάσει νομοθεσίας

δεν κατάλαβα απο που προκύπτει το οτι δεν μπορείς να πληρώσεις παραμόνο με πιστωτική EUROBANK

έκανα edit να διορθώσω κάτι & μου σβήστηκαν 😒

ΡΩΤΗΣΑ τη ΔΕΔΔΗΕ προσφάτως αδελφέ!

την επόμενη παραεπόμενη γίνεται έγραψα με φωτο μετρητη & ΕΦΟΣΟΝ δεν αλλάζεις όνομα ή χρηση 
αφού τα ξέρεις εσύ αυτά....

ΔΕΝ είπα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι πρεπει να πληρώσεις με πιστωτική
ΕΠΕΙΔΗ ομως ψάχνουμε για τη μεγαλύτερη δυνατή ΕΚΠΤΩΣΗ συνολικά τελικως ΣΩΣΤΑ?

αν κάποιος έχει ΠΕΙΡΑΙΩΣ yellows ίσως να τον συμφέρει το 2% του ΗΡΩΝ (με χρεωστική είναι 1% μόνο)
για ALPHA bonus προχτές έγραψα είναι για Φυσικό Αεριο κι εφόσον βέβαια σε συμφέρει γιατι αυτό το ΜΗΝΑ αυτοί οι 2 μας "κορόιδεψαν"

για ELPEDISON εδώ & περίπου 2 μήνες ισχύει 3% μεσω EUROBANK πιστωτικής

ελπίζω να βοήθησα όσους προσπαθούν να μάθουν τις πραγματικές αλήθειες
ο κόσμος είναι καταμπερδεμένος ΦΥΣΙΚΑ, πιστεύω δεν διαφωνείς έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geiannis είπε

ΡΩΤΗΣΑ τη ΔΕΔΔΗΕ προσφάτως αδελφέ!

την επόμενη παραεπόμενη γίνεται έγραψα με φωτο μετρητη & ΕΦΟΣΟΝ δεν αλλάζεις όνομα ή χρηση 
αφού τα ξέρεις εσύ αυτά....

για αλλαγή ονόματος ναι , όχι για τουρισμό που ο ίδιος ο καταναλωτής αλλάζει πάροχο

2 λεπτά πριν, geiannis είπε

ΔΕΝ είπα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι πρεπει να πληρώσεις με πιστωτική
ΕΠΕΙΔΗ ομως ψάχνουμε για τη μεγαλύτερη δυνατή ΕΚΠΤΩΣΗ συνολικά τελικως ΣΩΣΤΑ?

αν κάποιος έχει ΠΕΙΡΑΙΩΣ yellows ίσως να τον συμφέρει το 2% του ΗΡΩΝ (με χρεωστική είναι 1% μόνο)
για ALPHA bonus προχτές έγραψα είναι για Φυσικό Αεριο κι εφόσον βέβαια σε συμφέρει γιατι αυτό το ΜΗΝΑ αυτοί οι 2 μας "κορόιδεψαν"

για ELPEDISON εδώ & περίπου 2 μήνες ισχύει 3% μεσω EUROBANK πιστωτικής

ελπίζω να βοήθησα όσους προσπαθούν να μάθουν τις πραγματικές αλήθειες
ο κόσμος είναι καταμπερδεμένος ΦΥΣΙΚΑ, πιστεύω δεν διαφωνείς έτσι?

αν οι τιμές ήταν με τις επιπλέον εκπτώσεις με πληρωμή συγκεκριμένων  θα ήταν πρόβλημα  ,

όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο . Το αν παίρνει κάποιος επιπλέον έκπτωση απλά είναι bonus και δεν αποτελούν παράγοντα επιλογής προγράμματος . Άσε που ανακαλούνται οποιαδήποτε στιγμή απο τη στιγμή που δεν έχουν σχέση με τον τιμοκατάλογο και ορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...