Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, foul είπε

Λόγω της κατανάλωσής σου, θα μπορούσες να έχεις πληρώσει περίπου τα μισά αν ήσουν σε κυμαινόμενο/ρητροπρόγαμμα.
Δυστυχώς η πολιτεία προτίμησε να επιδοτήσει τους ''κυμαινόμενους'' δαπανώντας πολλαπλάσια και να τιμωρήσει τους ''σταθερούς'' δείχνοντας τους το δρόμο προς κυμαινόμενο, με την κατασπατάληση έτσι του ΤΕΜ με κερδισμένο, στο τέλος της μέρας, το σύνολο των παρόχων. Βάλε τιμές στο excel του korakios και θα καταλάβεις...
*Εξαίρεση αποτελούν μόνο τα παλιά σταθερά με 0,10€/Kwh και μιλάμε για τις καταναλώσεις σου πάντα, που είναι και κοντά στο μέσο όρο η δεύτερη.

Εχεις δικιο αλλα με μια διαφορα: σε κανενα απο τα δυο δεν δικαιομουν την κρατικη επιδοτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5554

  • ekrepali

    2082

  • doomnx

    1065

  • takoulou

    645

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21/2 αίτηση στην ελπε και αποστολή φωτογραφίας με ενδείξεις μετρητή.Παρακαλώ για τις δικές τους ενέργειες.

15/3 ακόμα περιμένω. Ε...σε 5 μέρες βγαίνουν οι νέες τιμές οπότε πριν προλάβω να πάω θα φύγω κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yanc είπε

Εχεις δικιο αλλα με μια διαφορα: σε κανενα απο τα δυο δεν δικαιομουν την κρατικη επιδοτηση.

Όλοι με κυμαινόμενο δικαιούνται την κρατική επιδοτηση. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

21/2 αίτηση στην ελπε και αποστολή φωτογραφίας με ενδείξεις μετρητή.Παρακαλώ για τις δικές τους ενέργειες.

15/3 ακόμα περιμένω. Ε...σε 5 μέρες βγαίνουν οι νέες τιμές οπότε πριν προλάβω να πάω θα φύγω κιόλας.

Μάλλον το είχε η ημέρα τότε το ίδιο και εγώ ότι να ναι μου λένε και από ΕΛΠΕ και από Δεδδηε. Μπορούμε να αλλάξουμε προμηθευτή αμέσως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Δηλαδή μπορώ να κάνω και τώρα αίτηση α σε άλλον προμηθευτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 12:39 ΠΜ, lacta13 είπε

Καλησπέρα,μου ηρθε ο 1ος λογαριασμός elpedison.

1) εχει μπει εγγύηση λεει 60,90 ενω ειχαν πει 50€.βεβαια στον λογαριασμό φαίνεται να εχουν κρατησει τα μισα,δεν ξέρω γιατί...θα κρατησουν και τα αλλα στον 2ο;

2) εχουν χρεώσει τις Kwh του Ιανουαρίου με 0.08 αφου δεν υπηρχε τοτε το πρόγραμμα,δεν ξέρω παλι γιατι(μου χανε πει τηλεφωνικος οτι θα χρεωθω 12λεπτα...) και εχουν χρεώσει του Φεβρουαρίου οκ σωστα 14,5

3) οι ΤΕΜ που ειναι του κράτους;τα 4λεπτα;οεο;

4) το τιμολόγιο λεει economy group 2,αυτο τι ειναι; υποτίθεται αυτο που υπεγραψα ειναι το economy day

Screenshot_20230312_002251_eu.singularlogic.myelpedison.v3_edit_518408974654229.jpg

Screenshot_20230312_000208_com.google.android.apps.docs_edit_518432510494330.jpg

Screenshot_20230312_002315.jpg

Περιμένοντας την απάντηση απο το τμήμα τιμολόγησης απο την Δευτέρα,δεν ξέρω αν πρέπει να περιμενω ακομα...ο λογαριασμός ληγει στις 20/3...

Να περιμενω απάντηση;να στείλω αμφισβήτηση;να στειλω myrae?

Βασικα περαν του mail που τους εστειλα,πηρα και ενα τηλέφωνο την Δευτέρα,ετσι για το γαμωτο,να δω τι θα μου πουν και απο κει.

Στην αρχη με λεει η κυρια,

-δεν εχετε ΤΕΜ γιατί στα επαγγελματικά συμβόλαια δεν εχει επιδοτηση...😎

-Συμφωνω λεω,αλλα εγω δεν ειμαι επαγγελματίας...

-Μισο λεπτό...

-Ναι,τελικα δεν είστε αλλα θα πρέπει να εχετε πιασει και την ενεργειακη εξοικονόμηση που εχει πει το κρατος...

-Σωστα τα λετε,αλλα εγω το εχω πετυχει ηδη αυτο,καθοσον εχω 429 Kwh στον μηνιαίο λογαριασμό που ήρθε...

-μισο λεπτό...

-ναι το ειδα,θα στειλω στο τμημα τιμολογησης να μας απαντήσει...

😆😆😆

 

Αλλα επειδή είμαι γάτα εγω,θα κανω μια προσπάθεια να απαντήσω τινθα με πει το τμήμα τιμολόγησης,αν μου απαντήσει ποτέ, γιατί εκανα εναν συλλογισμό, ελπίζω να μην αληθεύει και στεκει, γιατί τοτε κλαφτα... συλλογισμό που ξαναπηρα τηλέφωνο την κυρια που εκανε τοναρχικο μου συμβόλαιο,να την ρωτήσω:

ο μηνας τιμολόγιο που μετραει για την ενεργειακή εξοικονόμηση,παει μηνιαια με τους μήνες ή μηνιαια με τον μηνιαίο λογαριασμό που λαμβανω;

Γιατί το λεω αυτο;

Αν δειτε στον λογαριασμό μου εχω για τον μηνα Φεβρουάριο συνολο 304Kwh και για τον Ιανουάριο 125 ,αφου εμενα η καταμέτρηση ετσι ξεκινησε και ετσι θα πηγαινει(δλδ καθε 11-20 του καθε μηνα ειτε δινω εγω μετρησεις,ειτε καθε 4μηνο που περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ)

Αν τυχων η Ελπε και η καθε ελπε δεν ξέρω,μετραει αναλογικα τις kwh με τους ημερολογιακους μηνες τοτε αν πρέπει για 1 μηνα να εχεις κατω απο 500,στις 18 ημερες που εμενα εχει πιάσει ο λογαριασμός μου,ποσες αντιστοιχούν; Περίπου 300...

Ελπίζω να μην παρω τετοια απάντηση.. γιατί ετσι αμα ειναι εγώ ποτέ θα θα εχω καθαρο μηνα με μετρήσεις...και εννοειται οτι δεν το γράφει πουθενα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμήστε μου λίγο. Πώς καταλαβαίνουμε ότι άλλαξε ο πάροχος βλέποντας το ψηφίο της παροχής να αλλάζει; Στη σελίδα του ΥΔΕ κάτω στην παρατήρηση θα το δείχνει συν 1 ψηφίο;

Αν είναι έτσι, εμένα άλλαξε σε ελπεντισον χωρίς ούτε να δώσω ένδειξη ούτε να μετρήσουν...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τμήμα εξυπηρέτησης της Elpedison 2107104852 δεν έχει μουσική, σκέτη μουγκαμάρα. Μάλλον είναι κόλπο για να νομίζουν οι καταναλωτές ότι δε πρόκειται να βγάλουν γραμμή και να το κλείνουν. 😄

Πήρα να ρωτήσω πότε θα βγει λογαριασμό (εκπροσώπηση 30/1, ένδειξη τέλη Φεβρουαρίου) και μου είπαν ότι σύντομα θα βγει έναντι με την ένδειξη που έχω δώσει. Οπότε κι αυτοί (όπως κι ο ΗΡΩΝ) έχουν τιμολόγηση με 1 μήνα καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To τμήμα εξυπηρέτησης της Elpedison 2107104852 δεν έχει μουσική, σκέτη μουγκαμάρα. Μάλλον είναι κόλπο για να νομίζουν οι καταναλωτές ότι δε πρόκειται να βγάλουν γραμμή και να το κλείνουν. 😄

Πήρα να ρωτήσω πότε θα βγει λογαριασμό (εκπροσώπηση 30/1, ένδειξη τέλη Φεβρουαρίου) και μου είπαν ότι σύντομα θα βγει έναντι με την ένδειξη που έχω δώσει. Οπότε κι αυτοί (όπως κι ο ΗΡΩΝ) έχουν τιμολόγηση με 1 μήνα καθυστέρηση.

Ενδειξη πώς δίνεις στην ελπε; Και πώς ξέρεις πότε να δώσεις σε ειδοποιούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lacta13 είπε

 

ο μηνας τιμολόγιο που μετραει για την ενεργειακή εξοικονόμηση,παει μηνιαια με τους μήνες ή μηνιαια με τον μηνιαίο λογαριασμό που λαμβανω;

Γιατί το λεω αυτο;

Αν δειτε στον λογαριασμό μου εχω για τον μηνα Φεβρουάριο συνολο 304Kwh και για τον Ιανουάριο 125 ,αφου εμενα η καταμέτρηση ετσι ξεκινησε και ετσι θα πηγαινει(δλδ καθε 11-20 του καθε μηνα ειτε δινω εγω μετρησεις,ειτε καθε 4μηνο που περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ)

Αν τυχων η Ελπε και η καθε ελπε δεν ξέρω,μετραει αναλογικα τις kwh με τους ημερολογιακους μηνες τοτε αν πρέπει για 1 μηνα να εχεις κατω απο 500,στις 18 ημερες που εμενα εχει πιάσει ο λογαριασμός μου,ποσες αντιστοιχούν; Περίπου 300...

Ελπίζω να μην παρω τετοια απάντηση.. γιατί ετσι αμα ειναι εγώ ποτέ θα θα εχω καθαρο μηνα με μετρήσεις...και εννοειται οτι δεν το γράφει πουθενα αυτό...

Σε ενδιαφέρουν μόνο οι εκκαθαριστικοί λογαριασμοί, με αναλογία ημερών.

Αν είναι 4 μηνιαίος εκκαθαριστικός, τότε κατανάλωση / 120.

Αν είναι μηνιαίος εκκαθαριστικός, τότε κατανάλωση /30.

Αν βγήκε εκκαθαριστικός και μετά από 15 αποχώρησες, τότε ο τελικός εκκαθαριστικός είναι περίοδος 15 ημερών.

Σε κάθε περίπτωση κάνεις 500/30 = 16.66 kw (ημερήσιο όριο) και μετά πολλαπλασιάζεις επί της ημέρες κατανάλωσης για να δεις αν έκανες υπέρβαση αναλογικά.

Στην Ελίν και τη We που βγάζουν μηνιαίους εκκαθαριστικούς με τις ενδείξεις πελατών θα τη πατήσει πολύς κόσμος.

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Θυμήστε μου λίγο. Πώς καταλαβαίνουμε ότι άλλαξε ο πάροχος βλέποντας το ψηφίο της παροχής να αλλάζει; Στη σελίδα του ΥΔΕ κάτω στην παρατήρηση θα το δείχνει συν 1 ψηφίο;

Αν είναι έτσι, εμένα άλλαξε σε ελπεντισον χωρίς ούτε να δώσω ένδειξη ούτε να μετρήσουν...

Αν το ψηφίο που εμφανίζει είναι +1 απ'τον προηγούμενο πάροχο τότε είσαι πελάτης elpedison.

Ίσως έγινε και σε σένα κάνα τρελό όπως στον άλλο συμφορουμήτη, που έλαβαν υπόψιν μια ένδειξη προ 2 μηνών και δε χρεώθηκε τίποτα στον ΗΡΩΝ από κατανάλωση.

Πάρε τηλ τον ΔΕΔΔΗΕ και ρώτα την ακριβή ημερομηνία που έγινε η αλλαγή και με ποια ένδειξη. Αρχικά μη κάνεις παράπονο ότι πχ έχει γίνει λάθος κλπ, ίσως σε συμφέρει κι εσένα να έχει γίνει τέτοιο λάθος.

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ενδειξη πώς δίνεις στην ελπε; Και πώς ξέρεις πότε να δώσεις σε ειδοποιούν;

Γράφει στο myelpedison πότε δίνεις ένδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάρε τηλ τον ΔΕΔΔΗΕ και ρώτα την ακριβή ημερομηνία που έγινε η αλλαγή και με ποια ένδειξη. Αρχικά μη κάνεις παράπονο ότι πχ έχει γίνει λάθος κλπ, ίσως σε συμφέρει κι εσένα να έχει γίνει τέτοιο λάθος.

Γράφει στο myelpedison πότε δίνεις ένδειξη.

Δεν παίρνω τηλ, είναι ληγμένη η ΥΔΕ και δεν θέλω να έχω επαφή μαζί τους. Μάλλον πήραν την εκκαθαριστική ένδειξη που ήταν πριν λίγες βδομάδες. Έχω αλλάξει πάντως. Μίλησα με ελπε, μου είπαν και τρόπο να περάσω την κάρτα στο σαητ τους για πάγια εντολή ώστε να μην χρεωθώ την εγγύηση στον πρώτο λογ/σμο. Πάτε στο www.elpedison.gr κάτω χαμηλά κλικ στην εξυπηρέτηση πελατών και μετά διαχείριση χρεωστικών καρτών. Βάζετε στοιχεία παροχής και κάρτας. 

Σήμερα έχει θέμα το myelpedison;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

 

Σήμερα έχει θέμα το myelpedison;

Όχι μια χαρά δουλεύει. Ίσως δε δουλεύει σε σένα σωστά επειδή είσαι νέος πελάτης και δεν έχει συγχρονιστεί. Όταν πάρει μπρος πήγαινε στη καρτέλα 'οι καταναλώσεις μου'... κάτω κάτω γράφει τις τελευταίες ενδείξεις μετρητή και την ημερομηνία. Θα βρεις από εκεί τι ακριβώς έγινε.

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν παίρνω τηλ, είναι ληγμένη η ΥΔΕ και δεν θέλω να έχω επαφή μαζί τους.

Μη γράψεις σε ποια περιοχή μένεις... καιροφυλαχτεί η αστυνομία ΥΔΕ στο insomnia. 🕵️‍♂️ 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 21/02/2023 παλευω και εγω με την elpedison. Αφου μου είπανε πως απερριψε ο δεδδηε την αιτηση μου, εστειλα e-mail  στον δεδδηε. Η απαντηση του...

Η πληροφορια που σας δοθηκε δεν ειναι ακριβης. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν απορριπτει τα αιτηματα των παροχων , παρα μονο τα υλοποιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μη γράψεις σε ποια περιοχή μένεις... καιροφυλαχτεί η αστυνομία ΥΔΕ στο insomnia. 🕵️‍♂️ 😆

Spoiler

Αστυνομία ΥΔΕ; Ας κομπιάσουν με το καλό.... τους περιμένω!!

 

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Όταν πάρει μπρος πήγαινε στη καρτέλα 'οι καταναλώσεις μου'... κάτω κάτω γράφει τις τελευταίες ενδείξεις μετρητή και την ημερομηνία. Θα βρεις από εκεί τι ακριβώς έγινε.

Πολύ περίεργα πράγματα. Λέει 6-3 (που σίγουρα δεν ήρθε κανείς) και ένδειξη έχει αυτό που βλέπω τώρα -70 ώρες. Που μοιάζει λογικό να ήταν αυτή η ένδειξη στις 6-3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω αναφέρει μέρες τώρα αυτό με την ελπε. Από ότι φαίνεται το έχει κάνει σε πολλούς, κάποιοι έχουμε στείλει αίτημα από 21/2 με το που ανακοινώθηκαν οι νέες τιμές. Είτε δε στέλνουν καν αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ είτε στέλνουν κάτι λάθος. Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνουν, υποτίθεται ρίξανε τις τιμές για να γυρίσει κόσμος πίσω. Πλέον απλά περιμένουμε 5 μέρες και πάμε αλλού, θα φεύγαμε που θα φεύγαμε σε λίγους μήνες, δεν έχει νόημα οποιαδήποτε παραπάνω ενασχόληση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν ότι σήμερα το πρωί έλαβαν την εντολή από την Ελπεντισον για εκπροσώπηση ενώ έχω καταθέσει την αίτηση από τις 28/02. Επίσης μου είπε ότι με το που γίνει η αναγγελία απ'τον πάροχο και εφόσον η παροχή είναι στο ίδιο ΑΦΜ και όνομα, θα ολοκληρωθεί άμεσα οπότε το πιθανότερο αύριο να είμαι στην Ελπεντισον. Με διαβεβαίωσε ότι δεν είχαν άλλη αναγγελία πριν την σημερινή οπότε μου έλεγαν παπάντζες στην Ελπέ ότι είχαν στείλει στις 28/02 και στις 06/03.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...