Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά λίγο προσοχή με τις ανανεώσεις στο elpedison smart. Νομίζω πάνε να μας δεσμεύσουν.

Η τύπισσα που μίλησα δεν έφερε αντίρρηση στα 100€ δώρο, αλλά μου ακούστηκε αρκετά "dodgy" καθώς μου ζητούσε να συναινέσω για κάποιο "ειδικό τιμολόγιο" που θα ισχύσει σύμφωνα με την νομοθεσία. Ζήτησα διευκρινήσεις αλλά απλά επανέλαβε μηχανικά την ίδια φράση. Απάντησα να μου σταλεί η σύμβαση και να μην το κάνουμε τηλεφωνικά. Με βάζει αναμονή, στέλνει το pdf και καπάκι επιμένει να πατήσω την συναίνεση στο μαιλ. Είπα θα την διαβάσω πρώτα και το έκλεισα λίγο απότομα θα έλεγα.

Βλέποντας φευγαλέα την αίτηση εντόπισα πως γράφει "ΤΥΠΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ: ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ (ex-post)" και επίσης δεν έχει την χρέωση που ανακοινώθηκε 0,099€ αλλά έναν τύπο. Είναι ένα από τα νέα "χρωματιστά" τιμολόγια σωστά; Δεν θα ίσχυάν από την νέα χρονιά;
Μάλλον γίνομαι παρανοϊκός αλλά για ρίξτε και σεις μια ματιά όσοι λάβατε τις ανανεώσεις.

Elpe-Copy.PNG.8cd1b4ee8421d50f2a578d79b29582d7.PNG

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5543

  • ekrepali

    2081

  • doomnx

    1053

  • takoulou

    642

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Είμαι στην Δεη στο my home online από Δεκ 2021 και μέσα στην εβδομάδα θα αλλάξω.Θελω να μου συστήσετε την πιο αξιόπιστη και ταυτόχρονα από τις οικονομικές εταιρίες, δεν με ενδιαφέρουν τα δώρα,θέλω χαμηλή κιλοβατώρα και θα πληρώνω με αυτόματη κατάθεση.Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tgaroufis είπε

Καλησπέρα,

Είμαι στην Δεη στο my home online από Δεκ 2021 και μέσα στην εβδομάδα θα αλλάξω.Θελω να μου συστήσετε την πιο αξιόπιστη και ταυτόχρονα από τις οικονομικές εταιρίες, δεν με ενδιαφέρουν τα δώρα,θέλω χαμηλή κιλοβατώρα και θα πληρώνω με αυτόματη κατάθεση.Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Καλησπερα πολυ ψαξιμο...Υπομονη... Ετσι και αλλιως θα βγουν τα  νεα προγραμματα απο 1-1-2024... Τελειωνουν ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πήραν τηλ για προώθηση και καλά ότι το ακόλουθο πρόγραμμα έχει τελική τιμή 0.09€ ανά kwh σε αντίθεση με το 0.15 του Γ1 της ΔΕΗ, κλειδωμένη τιμή. και δεν πρόκειται να αλλάξει. 

Μου έστειλαν και word με περιγραφή (φωτο) 

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει λακος στην όλη υπόθεση. Τι λέτε? 

Protergia Οικιακό Value+ | Protergia - https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-value-plus/

 

Screenshot_20231125_191744.jpg

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marinna είπε

Το έκανα κι εγώ αλλα μέχρι να το δω να αφαιρείται από τον επόμενο λογαριασμό δεν θα αισθάνομαι σίγουρη.

Επίσης ξέχασα να ρωτήσω τι τιμή θα έχει η κιλοβατώρα μέχρι το τέλος Νοεμβρίου, τώρα που μας έβαλαν ήδη στο smart. Ρώτησε κανείς;

Στο μεταξύ προσπαθώ από τις 14 Νοεμβρίου να μεταφέρω την παροχή των γονιών μου στην ΕΛΠΕ, και ο δεδδηε Δράμας αποφάσισε αυθαίρετα να κάνει καταμέτρηση για δειγματοληπτικούς λόγους, είπε, και για το καλό μας, είπε, και ο εργολάβος της καταμέτρησης έστειλε παλιότερες μετρήσεις από τις φωτό μας, παρότι πήγε μια βδομάδα μετά. Κι ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδεψει (χαμένες ώρες, χαμένες ευκαιρίες και πολλά νεύρα, με αυτό το θέατρο παραλόγου)

Με τις τιμές του Δεκεμβρίου μου είπαν...το είχαν προβλέψει για να γίνει άμεσα η μετάβαση

Επεξ/σία από akisdg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Παιδιά λίγο προσοχή με τις ανανεώσεις στο elpedison smart. Νομίζω πάνε να μας δεσμεύσουν.

Η τύπισσα που μίλησα δεν έφερε αντίρρηση στα 100€ δώρο, αλλά μου ακούστηκε αρκετά "dodgy" καθώς μου ζητούσε να συναινέσω για κάποιο "ειδικό τιμολόγιο" που θα ισχύσει σύμφωνα με την νομοθεσία. Ζήτησα διευκρινήσεις αλλά απλά επανέλαβε μηχανικά την ίδια φράση. Απάντησα να μου σταλεί η σύμβαση και να μην το κάνουμε τηλεφωνικά. Με βάζει αναμονή, στέλνει το pdf και καπάκι επιμένει να πατήσω την συναίνεση στο μαιλ. Είπα θα την διαβάσω πρώτα και το έκλεισα λίγο απότομα θα έλεγα.

Βλέποντας φευγαλέα την αίτηση εντόπισα πως γράφει "ΤΥΠΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ: ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ (ex-post)" και επίσης δεν έχει την χρέωση που ανακοινώθηκε 0,099€ αλλά έναν τύπο. Είναι ένα από τα νέα "χρωματιστά" τιμολόγια σωστά; Δεν θα ίσχυάν από την νέα χρονιά;
Μάλλον γίνομαι παρανοϊκός αλλά για ρίξτε και σεις μια ματιά όσοι λάβατε τις ανανεώσεις.

Elpe-Copy.PNG.8cd1b4ee8421d50f2a578d79b29582d7.PNG

Ισχύει αυτό από 1/1/24, για τον Δεκέμβριο,όχι.Επισης όποτε θες φεύγεις.

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Με πήραν τηλ για προώθηση και καλά ότι το ακόλουθο πρόγραμμα έχει τελική τιμή 0.09€ ανά kwh σε αντίθεση με το 0.15 του Γ1 της ΔΕΗ, κλειδωμένη τιμή. και δεν πρόκειται να αλλάξει. 

Μου έστειλαν και word με περιγραφή (φωτο) 

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει λακος στην όλη υπόθεση. Τι λέτε? 

Protergia Οικιακό Value+ | Protergia - https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-value-plus/

 

Screenshot_20231125_191744.jpg

Για τον μήνα Δεκέμβριο δεν έχει λακο.Απο 1/1/24 όμως αλλάζουν τα πράγματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Παιδιά λίγο προσοχή με τις ανανεώσεις στο elpedison smart. Νομίζω πάνε να μας δεσμεύσουν.

Η τύπισσα που μίλησα δεν έφερε αντίρρηση στα 100€ δώρο, αλλά μου ακούστηκε αρκετά "dodgy" καθώς μου ζητούσε να συναινέσω για κάποιο "ειδικό τιμολόγιο" που θα ισχύσει σύμφωνα με την νομοθεσία. Ζήτησα διευκρινήσεις αλλά απλά επανέλαβε μηχανικά την ίδια φράση. Απάντησα να μου σταλεί η σύμβαση και να μην το κάνουμε τηλεφωνικά. Με βάζει αναμονή, στέλνει το pdf και καπάκι επιμένει να πατήσω την συναίνεση στο μαιλ. Είπα θα την διαβάσω πρώτα και το έκλεισα λίγο απότομα θα έλεγα.

Βλέποντας φευγαλέα την αίτηση εντόπισα πως γράφει "ΤΥΠΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ: ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ (ex-post)" και επίσης δεν έχει την χρέωση που ανακοινώθηκε 0,099€ αλλά έναν τύπο. Είναι ένα από τα νέα "χρωματιστά" τιμολόγια σωστά; Δεν θα ίσχυάν από την νέα χρονιά;
Μάλλον γίνομαι παρανοϊκός αλλά για ρίξτε και σεις μια ματιά όσοι λάβατε τις ανανεώσεις.

Elpe-Copy.PNG.8cd1b4ee8421d50f2a578d79b29582d7.PNG

Kι εγώ, αν κι έλεγα να επιστρέψω στον Ήρωνα, τελικά, αφού μου αρνήθηκαν τα 100 ευρώ και τους είπα ότι σε φίλο μου που έκανε ανανέωση τα έδωσαν, έμεινα ελπέντισον με αλλαγή προγράμματος. 
Αυτό με τον τύπο ισχύει από 1/1/2024, αν πας πιο κάτω, έχει τη χρέωση που θα ισχύει μέχρι τέλους τους έτους. 
Οπότε, τέλος Δεκεμβρίου, ανάλογα με το τι βγάλουν όλοι, θα αποφασίσουμε τελικά τι μας συμφέρει, κούρασε λίγο όλο αυτό το ψάξιμο και οι αλλαγές εταιρειών, αλλά φοβάμαι ότι τίποτα δε θα μας συμφέρει από το 2024, όλα θα ανέβουν πολύ, δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Μια ερώτηση για όσους είσαστε ELPE, και είχατε παει πρόσφατα για το 50ευρω δώρο εγγραφης και τα 50 ευρώ(σε πόντους της εθνικής)...
και κανατε αίτηση αυτές τις μέρες, για να πάτε στο νέο πρόγραμμα SMART ώστε να πάρετε και το 100ρικο.....
Είναι έξτρα τα 100 ευρώ...; η υπάρχει περίπτωση να χάσετε το 50 εύρω δώρο της εγγραφής;
Προφανώς κέρδος ειναι και στις 2 περιπτώσεις αλλά για να έχουμε μια εικόνα πόσο ειναι πίστωση τελικά... 100 ή 150;

Επεξ/σία από visualmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μηπως ειναι ιδιο η με ηρων guartantee η με ελπεντισον δλδ

πχ εχουμε 400kw X 0.069 = 27.6 για ρευμα οποτε περιπου 50ευρω θα βγει ο λογαριαμος ,οποτε το 50 ευρω δωρο εδω "φευγει"

                    400kw X 0.099 = 39.6 για ρευμα οποτε περιπου 85ευρω θα βγει ο λογαριαμος και ποτε το 100ευρω δωρο εδω "φευγει" ..οκ ισω μεινει ενα 20ευρω πιστωτικο

Αρα μηπως εν τελη να στειλω τον αδερφο μου ΗΡΩΝ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Παιδιά λίγο προσοχή με τις ανανεώσεις στο elpedison smart. Νομίζω πάνε να μας δεσμεύσουν.

Η τύπισσα που μίλησα δεν έφερε αντίρρηση στα 100€ δώρο, αλλά μου ακούστηκε αρκετά "dodgy" καθώς μου ζητούσε να συναινέσω για κάποιο "ειδικό τιμολόγιο" που θα ισχύσει σύμφωνα με την νομοθεσία. Ζήτησα διευκρινήσεις αλλά απλά επανέλαβε μηχανικά την ίδια φράση. Απάντησα να μου σταλεί η σύμβαση και να μην το κάνουμε τηλεφωνικά. Με βάζει αναμονή, στέλνει το pdf και καπάκι επιμένει να πατήσω την συναίνεση στο μαιλ. Είπα θα την διαβάσω πρώτα και το έκλεισα λίγο απότομα θα έλεγα.

Βλέποντας φευγαλέα την αίτηση εντόπισα πως γράφει "ΤΥΠΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ: ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ (ex-post)" και επίσης δεν έχει την χρέωση που ανακοινώθηκε 0,099€ αλλά έναν τύπο. Είναι ένα από τα νέα "χρωματιστά" τιμολόγια σωστά; Δεν θα ίσχυάν από την νέα χρονιά;
Μάλλον γίνομαι παρανοϊκός αλλά για ρίξτε και σεις μια ματιά όσοι λάβατε τις ανανεώσεις.

Elpe-Copy.PNG.8cd1b4ee8421d50f2a578d79b29582d7.PNG

Πιθανολογώ (αλλά ίσως και λάθος) ότι αφού είναι κυμαινόμενα τιμολόγια, δεν θα μπορούσα να γράφει τα 0,099€ που θα ισχύουν μόνο για τον Δεκέμβρη. Των υπόλοιπων  εταιρίων τα κυμαινόμενα, έχουν στη σύμβαση τους συγκεκριμένες τίμές kWh?

Ή μήπως αναφέρεσαι συγκεκριμένα στο "ex-post", θεωρείς δηλαδή ότι μπορεί σήμερα να ανακοινώνουν 0,099 αλλά όταν έρθει ο λογαριασμός για το Δεκέμβριο φοβάσαι μην έχει φάει ανατίμηση προς τα πάνω? Και αν ναι, είναι εφικτο αυτό για τον ΔΕΚ23?

Επεξ/σία από kacey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Για τον μήνα Δεκέμβριο δεν έχει λακο.Απο 1/1/24 όμως αλλάζουν τα πράγματα 

Η τιμή περιλαμβάνει και δίκτυο διανομής δηλαδή? 

Οπότε το καλύτερο είναι να περιμένουμε να δούμε τι θα ανακοινωθεί για το νέο έτος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Η τιμή περιλαμβάνει και δίκτυο διανομής δηλαδή? 

Οπότε το καλύτερο είναι να περιμένουμε να δούμε τι θα ανακοινωθεί για το νέο έτος? 

Αν είσαι ικανοποιημένος εκεί που είσαι τώρα ναι καλύτερα περίμενε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω κάνει ποτέ πάγια εντολή για το οτιδήποτε. Όταν ενεργοποιείς την πάγια εντολή υπάρχει χρέωση από μεριά της τραπεζας για δικά τους έξοδα και καλά;!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, caveneo είπε

Λίγο χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω κάνει ποτέ πάγια εντολή για το οτιδήποτε. Όταν ενεργοποιείς την πάγια εντολή υπάρχει χρέωση από μεριά της τραπεζας για δικά τους έξοδα και καλά;!!!

οχι δεν υπάρχει χρέωση αν το κάνεις μέσα από το σύστημα της εταιρείας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Kι εγώ, αν κι έλεγα να επιστρέψω στον Ήρωνα, τελικά, αφού μου αρνήθηκαν τα 100 ευρώ και τους είπα ότι σε φίλο μου που έκανε ανανέωση τα έδωσαν, έμεινα ελπέντισον με αλλαγή προγράμματος. 
Αυτό με τον τύπο ισχύει από 1/1/2024, αν πας πιο κάτω, έχει τη χρέωση που θα ισχύει μέχρι τέλους τους έτους. 
Οπότε, τέλος Δεκεμβρίου, ανάλογα με το τι βγάλουν όλοι, θα αποφασίσουμε τελικά τι μας συμφέρει, κούρασε λίγο όλο αυτό το ψάξιμο και οι αλλαγές εταιρειών, αλλά φοβάμαι ότι τίποτα δε θα μας συμφέρει από το 2024, όλα θα ανέβουν πολύ, δυστυχώς.

Ρε παιδιά είναι εύκολο να στείλει κάποιος το τηλέφωνο που παίρνετε για μετάβαση στο νέο πρόγραμμα της elpedison smart,ενώ είστε ήδη πελάτες και σας δίνουν και το δωρο....γιατί εμένα μου απαντάνε απλά θα σας καλέσουν...και δε γίνεται ποτέ 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...