Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, korakios είπε

α, κατήργησε και το plus ? τώρα το είδα , καλή φάση , γλύτωσα και το ΜΤΑ ξεχωριστό κελί 😂

πάρε τα 50 απο Ήρων και βλέπεις μετά

Το κράτησε το Οικιακό Plus με το MTA (M-2) ως 5η επιλογή και ακριβότερο όλων. Δεν έχω ιδέα γιατί να το κάνει αυτό. Δεν θα το βάλω το Excel μου. Ήδη σκέφτομαι να βγάλω το Simple και να κρατήσω το Fair. Δε βλέπω κάποιο δώρο ή κάτι ιδιαίτερο στο Simple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5721

  • ekrepali

    2133

  • doomnx

    1222

  • takoulou

    666

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Το κράτησε το Οικιακό Plus με το MTA (M-2) ως 5η επιλογή και ακριβότερο όλων. Δεν έχω ιδέα γιατί να το κάνει αυτό. Δεν θα το βάλω το Excel μου.

μην το βάζεις , έτσι και αλλιώς σου έγραψα είναι νεκρό λινκ, για κατάργηση πάει , εγώ το έβγαλα πάντως

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ήδη σκέφτομαι να βγάλω το Simple και να κρατήσω το Fair. Δε βλέπω κάποιο δώρο ή κάτι ιδιαίτερο στο Simple.

μέχρι να αρχίσουν παραγγελίες , βάλε αυτό , βάλε εκείνο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τέρμα παραπληνητικό αυτό που λέει στα χαρακτηριστικά:
"Εκπτωση συνέπειας από τον πρώτο κιόλας λογαριασμό"

Στην αίτηση και στους ειδικούς όρους του Value Fair αναγράφεται απλά ως έκπτωση. Δεν προκύπτει από κάπου ότι είναι έκπτωση συνέπειας ή ότι τη χάνεις αν πληρώσεις εκπρόθεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

το excel δεν είναι να βλέπετε τιμές , είναι για να τις υπολογίζετε ....

πχ αν έβαζα 105,4 στο κελί της ΤΕΑ Μ-2 θα βγαίναν λάθος τα πράσινα

και φυσικά όλα τα κίτρινα που στηρίζονται σε μελλοντικές τιμές , λάθος είναι στο excel οι τελικές τους

Ναι για υπολογισμό μιλάω πάντα. 

Στα Πράσινα, δεν εισάγουμε τις τιμές της ΤΕΑ των 2 προηγούμενων μηνών Μ-1 (102,2) και Μ-2 (105,4)? Κάτι αντίστοιχο που αν κατάλαβα έχει κάνει κ ο doomnx.Γιατί θα έβγαιναν λάθος?

Αντίστοιχα και στα κίτρινα, για να υπάρχει ένας μπούσουλας βάσει προηγούμενου μήνα,

δεν εισάγουμε τις τιμές που θα ανακοινώσει ο αδμηε τις επόμενες μέρες για ΤΕΑ (MCP avg), ΛΠ, Αποκλίσεις?

(Ανεξάρτητα αν θα προκύψουν άλλες στο τέλος του μήνα.)

 

 

 

 

Επεξ/σία από simba88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά λίγο τα φώτα σας.....καταναλώνω περιπου 1500-1600 khw το τετραμηνο. Ειμαι και ΚΟΤ Α. Ενδιαφέρομαι για το κυμαινομενο το κιτρινο. Απο όλα όσα έχω δει ως τωρα, αν δεν κανω λαθος, παρακαλω διορθωστε με, με συμφερει να παει στο κιτρονο της ΔΕΗ ή καταλαβα λαθος; Στο myhomefor all σε αυτο; Επίσης σε αυτό ή και στα άλλα των άλλων παρόχων, θα εχω -7,5 cents σωστα; 

Ισως δεν καταλαβα κάτι, αλλά τι με συμφέρει καλύτερα με βάση τα λεγόμενα μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, simba88 είπε

Ναι για υπολογισμό μιλάω πάντα. 

Στα Πράσινα, δεν εισάγουμε τις τιμές της ΤΕΑ των 2 προηγούμενων μηνών Μ-1 (102,2) και Μ-2 (105,4)?

όχι για Ιανουάριο μιας και ο συντελεστής β , δλδ το Μ-1 μείον Μ-2 ορίστηκε μηδέν στα πράσινα

11 λεπτά πριν, simba88 είπε

Αντίστοιχα και στα κίτρινα, για να υπάρχει ένας μπούσουλας βάσει προηγούμενου μήνα,

δεν εισάγουμε τις τιμές που θα ανακοινώσει ο αδμηε τις επόμενες μέρες για ΤΕΑ (MCP avg), ΛΠ, Αποκλίσεις?

όχι σε όλα , πχ στης Προτέργια ένα κίτρινο είναι βάση Μ-1 και το άλλο Μ-2 μείον Μ-1

καλά που μου το θύμησες , θα ξανακάνω edit το excel done

10 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Βρε παιδιά λίγο τα φώτα σας.....καταναλώνω περιπου 1500-1600 khw το τετραμηνο. Ειμαι και ΚΟΤ Α. Ενδιαφέρομαι για το κυμαινομενο το κιτρινο. Απο όλα όσα έχω δει ως τωρα, αν δεν κανω λαθος, παρακαλω διορθωστε με, με συμφερει να παει στο κιτρονο της ΔΕΗ ή καταλαβα λαθος; Στο myhomefor all σε αυτο; Επίσης σε αυτό ή και στα άλλα των άλλων παρόχων, θα εχω -7,5 cents σωστα; 

Ισως δεν καταλαβα κάτι, αλλά τι με συμφέρει καλύτερα με βάση τα λεγόμενα μου; 

για Volton (αφού επιβεβαιώσεις οτι τα δωρεάν έως 500kw τα δίνουν σε ΚΟΤ-Α ,επίσης δεν δέχεσαι το δώρο 50€)

με πρόχειρο υπολογισμό 0,12 περίπου το φθηνό κυμαινόμενο μείον ΚΟΤ-Α επί 1500/4 βγαίνουν 17€

Λίγα μου φαίνονται , αν τα χρειάζεσαι όμως πας εκεί

Η άλλη λύση είναι Ήρων για τα 50€ δώρου και ίιισως σου δώσει άλλα 50€ λόγω ΚΟΤ . Αν όμως το σκαλίσεις με ερωτήσεις όπως κάνανε 2 άλλα μέλη θα καταλάβουν το λάθος της μηχανογράφησης και δε θα τα πάρεις

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε
52 λεπτά πριν, john_023 είπε

Παίδες με 900kw το 4μηνο που συμφέρει να πάω?

πάρε τα 50 απο Ήρων και βλέπεις μετά

...τραγουδάρα 😄 (και ταινιάρα

 

spacer.png

(καλή χρονιά σε όλους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, simba88 είπε

Στα Πράσινα, δεν εισάγουμε τις τιμές της ΤΕΑ των 2 προηγούμενων μηνών Μ-1 (102,2) και Μ-2 (105,4)? Κάτι αντίστοιχο που αν κατάλαβα έχει κάνει κ ο doomnx.Γιατί θα έβγαιναν λάθος?

Εγώ έχω μηδενίσει το β στα πράσινα για τον Ιανουάριο, γι'αυτό δεν τα επηρεάζει το M-2. Από τον επόμενο μήνα δεν θα δουλεύει σωστά αυτό το εξέλ, θα πρέπει να σβήσετε το *0 στη γραμμή του β.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καλή φάση ο Ήρων , έστελνε ραβασάκια για το πόσο πιο ακριβό είναι το πράσινο

όταν είδαν οτι ξέμειναν σαν οι πιο ακριβοί βγάλανε έκπτωση τελευταία στιγμή

έτσι οι περισσότεροι πήγαν στα ακριβότερα (με υποθετική χοντρική Ιανουαρίου ίδια με Δεκεμβρίου) πλέον κιτρινά του 😂

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μείον ΚΟΤ-Α

...επιπλέον μείον επιδότηση ΚΟΤ-Α (καμμιά ιδέα πόσο; ), ή άλλαξαν γνώμη; Ή δεν ξέρουμε ακόμη;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...επιπλέον μείον επιδότηση ΚΟΤ-Α (καμμιά ιδέα πόσο; ), ή άλλαξαν γνώμη; Ή δεν ξέρουμε ακόμη;  

ακόμη δε βγάλανε κάτι όσο ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ακόμη δε βγάλανε κάτι όσο ξέρω

Spoiler

...οι γνωστές καθυστερήσεις τους ώστε ε.....Ελπίζω τότε να βγάλουνε ανεμοβλογιά έστω 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

Πάντως καλή φάση ο Ήρων , έστελνε ραβασάκια για το πόσο πιο ακριβό είναι το πράσινο

όταν είδαν οτι ξέμειναν σαν οι πιο ακριβοί βγάλανε έκπτωση τελευταία στιγμή

έτσι οι περισσότεροι πήγαν στα ακριβότερα (με υποθετική χοντρική Ιανουαρίου ίδια με Δεκεμβρίου) πλέον κιτρινά του 😂

Κατά τ'άλλα δεν θα άφηναν τους παρόχους να βγάλουν άλλες εκπτώσεις 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Κατά τ'άλλα δεν θα άφηναν τους παρόχους να βγάλουν άλλες εκπτώσεις 😂

αν δε τους άφηναν πάλι κράξιμο θα έτρωγε ΡΑΕ/ΥΠΕΝ μιας και είναι για μείωση τιμών = υπέρ του καταναλωτή

Γενικά ότι να'ναι είναι η όλη φάση

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cpavlidi είπε

Βρε παιδιά λίγο τα φώτα σας.....καταναλώνω περιπου 1500-1600 khw το τετραμηνο. Ειμαι και ΚΟΤ Α. Ενδιαφέρομαι για το κυμαινομενο το κιτρινο. Απο όλα όσα έχω δει ως τωρα, αν δεν κανω λαθος, παρακαλω διορθωστε με, με συμφερει να παει στο κιτρονο της ΔΕΗ ή καταλαβα λαθος; Στο myhomefor all σε αυτο; Επίσης σε αυτό ή και στα άλλα των άλλων παρόχων, θα εχω -7,5 cents σωστα; 

Ισως δεν καταλαβα κάτι, αλλά τι με συμφέρει καλύτερα με βάση τα λεγόμενα μου; 

...το "καλύτερα" στο είπε ήδη ο Κορ, από άποψης οικονομικής (έλαβε υπ' όψη και το ΚΟΤ, και δη το "Α" που έχεις, άρα πιθανό οικονομικό σφίξιμο, και σου πρότεινε στην ουσία "τουρισμό" ως την δυνητικά καλύτερη επιλογή). Αλλά σηκώνει κουβέντα, τί σε "βολεύει"...Αν τα λεφτά είναι (απόλυτη) προτεραιότητα, τότε τουρισμό (πιθανώς μέχρι 2-3 φορές μέσα στον κάθε μήνα, αν θες και υπάρχουν "δώρα" για να μεταπηδάς). Αν πάλι προτιμάς μια σχετική "ησυχία", τότε το "ForAll" της ΔΕΗς, αν όχι "συνεχώς", τουλάχιστον κάθε μήνα που ΙΣΩΣ θ' αλλάζουν τιμές. Με άλλα λόγια, γενικά (έως χοντροκομμένα) ναι, "το κυμαινόμενο κίτρινο της ΔΕΗ σε συμφέρει"/"σε βολεύει" (αν δεν πολυασχολείσαι), και ναι η έκπτωση/KWh λόγω ΚΟΤ-Α είναι 0,075€ (με ενδεχόμενο να παίρνεις ΚΑΙ επιδότηση επί της KWh, ίσως 2 με 4 ευρωλεπτά επιπλέον).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...