Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ έτσι όπως τα λέτε εδώ, ενώ πήγα ελπε στις 29/12 (για τα 100), να φύγω για Volton, αύριο μεθαύριο, για τις 500 kwh και στο τέλος του μήνα να ξαναγυρίσω ελπε. 

Σωστά ή καλύτερα να μελετήσω τουριστικό θρεντ λίγο ακόμα; 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5679

  • ekrepali

    2102

  • doomnx

    1163

  • takoulou

    658

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, physnik είπε

Δλδ έτσι όπως τα λέτε εδώ, ενώ πήγα ελπε στις 29/12 (για τα 100), να φύγω για Volton, αύριο μεθαύριο, για τις 500 kwh και στο τέλος του μήνα να ξαναγυρίσω ελπε. 

Σωστά ή καλύτερα να μελετήσω τουριστικό θρεντ λίγο ακόμα; 😁 

θα πρότεινα να μην αφήνεις πιστωτικά

απο εκεί και μετά φυσικά κινείσαι όπως νομίζεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

κλασσικά , δεν έχουν δει καν οτι είχα φύγει

Το κακό είναι οτι μάλλον θα μου ρίξουν άκυρο για τα 100€+5*20€ και θα τρέχω να τα μαζεύω απο ΔΕΔΔΗΕ λόγω αχρηστίας τους

Εννοείς ότι δεν είχε εμφανιστεί ως απενεργοποιημένη η παροχή σου στην ελπε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ΣΟΣ...  Παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω, γιατί έχω αρχίσει και τρελαίνομαι.

Στις 2/1/2024 στις 6:35 ΜΜ, petrox21 είπε

Σου λεω εμενα μου εχουν τις μετρησεις μεσα στο ιδιο το site το δικο τους περασμενες, ειναι και απο ΔΕΔΔΗΕ (οχι δικες μου, και το γραφει), και με ημερομηνια προτερη απο την εκδοση του λογαριασμου. 


1.  Μίλησα μόλις προς ΔΕΔΔΗΕ με δύο αντιπροσώπους που μου είπαν τα ίδια: Επέμεναν και οι δύο πως οι ενδείξεις που γράφουν Προέλευση ΔΕΔΔΗΕ στο site της elpedison είναι απο Αυτόματη ενημέρωση ΤΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ προς τη ΔΕΔΔΗΕ και όχι ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΔΔΗΕ προς τους ΠΑΡΟΧΟΥΣ. Άρα αν δεν λένε ψέμματα και οι δύο, αυτό που γράφει στο site της elpedison Προέλευση: ΔΕΔΔΗΕ είναι είτε λάθος είτε παραπλανητικό.

Spoiler

image.png.e2e299acb8f19f6e60131a53d2d6c3b3.png

Το θέμα είναι ότι αφού η elpe δεν στέλνει δικό της συνεργείο για να μετρήσει, οι ενδείξεις που λαμβάνονται υπόψιν είναι αυτές που βάζεις εσύ. Τότε γιατί έχουν ξεχωριστά του Πελάτη;;;  Και το πρώτο εγώ το έβαλα και το τρίτο που τους έδωσε ο άλλος πάροχος..

Π.χ. στα παραπάνω

  • 10/11 είναι αυτό που έστειλα εγώ φωτογραφία στο email αποδοχής κατα την πρώτη σύνδεση,
  • 13/12 είναι αυτό που έβαλα μόνος μου στο site όταν άνοιξε η περίοδος για να βάλεις τις μετρήσεις σου,
  • και 15/12 είναι μάλλον αυτό που κοινοποίησε ο ΗΡΩΝ όταν έφυγα απο ΕΛΠΕ (που παίζει να το έβαλα και λάθος για αυτό είναι λιγότερα;;).

Άρα τίποτα απο τη ΔΕΔΔΗΕ μέχρι στιγμής. Μου είπαν στη δεδδηέ ότι η τελευταία καταμέτρηση έγινε 16/10 (πριν μπω elpe) και η επόμενη θα γίνει 12/2 .. Άρα εγώ θα χρεωθώ ΕΛΠΕ ότι δηλώσω όταν μπω και όταν βγώ;;;;;; Δεν βλέπει κάποιος τις πραγματικές kwh που έκαψα;;;  

 

2. Για το διάστημα που ήμουν στο ΕΛΠΕ economy 50+50 ΔΕΝ εχει βγεί εκκαθαριστικός (όπως και στον @korakios ) ακόμα παρά τα άπειρα τηλέφωνα που τους πήρα. Μου βγήκαν 2 λογαριασμοί απο ΕΛΠΕ :

  • Ένας ΕΝΑΝΤΙ Πιστωτικός -46 ευρώ για δέκα ημέρες
  • Ένας πανάκριβος Έναντι με ένδειξη Πελάτη για 33 μέρες:
Spoiler

image.png.879bf50dd656581e90079666aa9f24c6.png 

 

Στο site στην σελίδα "Βλέπω τον λογαριασμό μου" κάπου λέει ότι είναι έναντι με ένδειξη πελάτη:
image.png.d193ec66a49a92c4e77c2f78179b9464.png


Και στην "κατανάλωσή μου" φαίνεται ως εκκαθαριστικός:image.png.025fdc196f0d4eeb4c5cc4830bda9547.png

 

Αλλα ο λογαριασμός που εκδόθηκε λέει "εναντι με ένδειξη Πελάτη" οπότε φαντάζομαι είναι έναντι και αυτός

Πώς μπορώ να ξέρω πότε ήταν η τελευταία μου μέρα ελπε και η πρώτη Ηρων αξιόπιστα;; Και πως μετράνε αν δεν το δει κάποιος; Πιστεύουν ό,τι πω εγώ ;;;;

(Για δυνατόυς λύτες: Έτσι μπορεί να βάλω λίγες κιλοβατώρες όσο είμαι σε αυτούς, και να τους τα φάει ο πάροχος που θα είμαι κατα την επόμενη καταμέτρηση του δεδδηέ που παίζει να είναι και φθηνότερος)

3. Εγώ συμφώνησα με ΕΛΠΕ Economy plus στα 0.08*kwh και μου ήρθε και στους δύο λογαριασμούς η 0.12*kwh. Αυξημένο κατα 50%. είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής;
 

Spoiler

image.png.383c150d6e65954624625792c03a1a7a.png

Spoiler

image.png.c7a94f16c1cbe7f657b730737b009620.png


Το διαμέρισμα είναι 25 τετραγωνικά... 120 ευρώ ενα μήνα - 45 απο το δώρο και - 18 απο επιδοτησεις και πιστώσεις = 75 ευρώ είναι πολλά ρε φίλε..

Τι μπλέξιμο.. 

Τέσπα ακόμα και έτσι είναι με το κατοστάρικο μείον βγαίνει μονο 25 ευρώ το κόστος του μήνα, αλλα έχω δουλέψει μεροκάμματα για να βγάλω άκρη...

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Cmg__ ο νέος πάροχος ενημερώνει τον ΔΕΔΔΗΕ με τι μετρήσεις σου κάνοντας αίτημα για να αναλάβει την παροχή σου. Ο ΔΕΔΔΗΕ με τις μετρήσεις αυτές ενημερώνει τον παλιό πάροχο για την αλλαγή εκπροσώπησης της παροχής σου. 

Και σε μένα ο τελικός της ελπε που εκδόθηκε εχθές για την αλλαγή που έκανα σε ηρων από 7/12, στην στήλη "είδος" γράφει έναντι με ένδειξη πελάτη αλλά στο pdf του λογαριασμού γράφει Τελικός.

Επεξ/σία από alexmpl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, alexmpl είπε

@Cmg__ ο νέος πάροχος ενημερώνει τον ΔΕΔΔΗΕ με τι μετρήσεις σου κάνοντας αίτημα για να αναλάβει την παροχή σου. Ο ΔΕΔΔΗΕ με τις μετρήσεις αυτές ενημερώνει τον παλιό πάροχο για την αλλαγή εκπροσώπησης της παροχής σου. 

Και σε μένα ο τελικός που εκδόθηκε εχθές για την αλλαγή που έκανα σε ηρων από 7/12, στην στήλη "είδος" γράφει έναντι με ένδειξη πελάτη αλλά στο pdf του λογαριασμού γράφει Τελικός.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Εμένα γράφει στο pdf "Εναντι με ενδειξη Πελάτη" αλλα πρέπει να τον πληρώσω μέσα σε 20 μέρες, αν δεν τον πληρώσω τι γίνεται μου τα τρων οι τοκογλύφοι; :P

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, tasosv1 είπε

1) έχω ένα εξοχικό στη ΔΕΗ. 9 μήνες χωρίς καμία κατανάλωση (ούτε ψυγείο) και 3 μήνες (Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβρη) πάνε οι γονείς και κάνουν 250-300kwh το μήνα. με συμφέρει να φύγω ή όχι; αν ναι, που να πάω και γιατί;

Καλύτερα συμφέρει το πράσινο της Elpedison με τα 60€ σε δωροκάρτα. Έχει ακριβότερη τιμή κιλοβατώρας αλλά με τη δωροκάρτα θα είναι σαν να μην πληρώνεις καθόλου πάγιο για ένα χρόνο

14 ώρες πριν, tasosv1 είπε

ευχαριστώ πολύ, σκέφτομαι ίσως οι 500kwh ειναι καλές για να αλλάξω λίγο πριν πάνε οι δικοί μου (αρχές Ιουλίου).

από αυτά τα προγράμματα (των προσφορών), πότε μπορείς ξανά να αλλάξεις πάροχο;

Το πρόγραμμα αυτό της Volton δίνει δώρο μέχρι 500kWh για ένα μήνα και θα παρέχεται μέχρι τις 6/1 από ότι γνωρίζουμε μέχρι τώρα

12 ώρες πριν, caveneo είπε

Καλησπέρα παίδες. Προσπαθώ να βρω στη protergia τους όρους για το πορτοκαλί τιμολόγιο αλλά δεν βρίσκω κάτι. Δεν έχει καν πορτοκάλι στις επιλογές για το ρεύμα.

Νομίζω καμία εταιρεία δεν έχει βγάλει πορτοκαλί, για την ώρα

Επεξ/σία από bilham
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Εμένα γράφει στο pdf "Εναντι με ενδειξη Πελάτη" αλλα πρέπει να τον πληρώσω μέσα σε 20 μέρες, αν δεν τον πληρώσω τι γίνεται μου τα τρων οι τοκογλύφοι; :P

Το κύριο πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Αλλά παρέθεσες τα εξής:

51 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.e2e299acb8f19f6e60131a53d2d6c3b3.png


Π.χ. στα παραπάνω

  • 10/11 είναι αυτό που έστειλα εγώ φωτογραφία στο email αποδοχής κατα την πρώτη σύνδεση,
  • 13/12 είναι αυτό που έβαλα μόνος μου στο site όταν άνοιξε η περίοδος για να βάλεις τις μετρήσεις σου,
  • και 15/12 είναι μάλλον αυτό που κοινοποίησε ο ΗΡΩΝ όταν έφυγα απο ΕΛΠΕ (που παίζει να το έβαλα και λάθος για αυτό είναι λιγότερα;;).

οπότε και οι 3 ενδείξεις είναι δικές σου. 1 και 3 στο πάνε έλα από ελπε και η 2η στο myelpedison. Η 2η ένδειξη (13/12) είναι 72135 και η 3η(15/12) 71487 δηλαδή μικρότερη(!) της προηγούμενης. Το πιθανότερο(αφού υποθέτω ότι στο πήγαινε-έλα ελπε τις ενδείξεις τις έδωσες με φώτο) έκανες λάθος καταχώρηση ενδείξεων στο myelpedison στις 13/12.

Έτσι μάλλον προκύπτει και ο πανάκριβος έναντι 33 ημερών (10/11-13/12).

51 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

3. Εγώ συμφώνησα με ΕΛΠΕ Economy plus στα 0.08*kwh και μου ήρθε και στους δύο λογαριασμούς η 0.12*kwh. Αυξημένο κατα 50%. είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής;

Τo economy plus(value) είχε τιμή 0,08/kwh για τον οκτώμβριο. Για τον νοέμβριο, όπως και τον δεκέμβριο η τιμή του ήταν 0,12/kwh, οπότε σώστα σε χρέωσαν όσον αφορά την τιμή της κιλοβατώρας

Το 0,08 που βλέπεις στο συμβόλαιο που είχες υπογράψει είναι η τιμή με την οποία ανακοινώθηκε το πρόγραμμα. Αν πας στο τέλος της τελευταίας σελίδας του συμβολαίου θα δεις το εξής: 

Spoiler

Σημείωση: Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (άρθρο 138 του Ν. 4951/2022 - ΦΕΚ Α’ 129/2022) από 01/08/2022 αναστέλλεται η χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής και η Xρέωση Προμήθειας για κάθε μήνα κατανάλωσης θα διαμορφώνεται όπως αυτή θα ανακοινώνεται από την Elpedison μηνιαίως στην επίσημη ιστοσελίδα της www.elpedison.gr έως την 20η του προηγούμενου μήνα. Η ρήτρα αναπροσαρμογής της χρέωσης προμήθειας δύναται να επανέλθει εκ νέου, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον όρο 6 της σύμβασης προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας και την ισχύουσα νομοθεσία.

 

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

απο Ήρων τίποτα ακόμα δε με έχουν δει καν

Spoiler

...κι αν σε πάρουν χαμπάρι κάποια στιγμή και σε ρωτήσουν "ωπ, εσύ, τί φάση;!", ξέρεις, θα τους πεις αυτό που λέει και το παλιό ανέκδοτο ... 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cmg__ είπε

Παιδιά ΣΟΣ...  Παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω, γιατί έχω αρχίσει και τρελαίνομαι.


1.  Μίλησα μόλις προς ΔΕΔΔΗΕ με δύο αντιπροσώπους που μου είπαν τα ίδια: Επέμεναν και οι δύο πως οι ενδείξεις που γράφουν Προέλευση ΔΕΔΔΗΕ στο site της elpedison είναι απο Αυτόματη ενημέρωση ΤΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ προς τη ΔΕΔΔΗΕ και όχι ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΔΔΗΕ προς τους ΠΑΡΟΧΟΥΣ. Άρα αν δεν λένε ψέμματα και οι δύο, αυτό που γράφει στο site της elpedison Προέλευση: ΔΕΔΔΗΕ είναι είτε λάθος είτε παραπλανητικό.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.e2e299acb8f19f6e60131a53d2d6c3b3.png

Το θέμα είναι ότι αφού η elpe δεν στέλνει δικό της συνεργείο για να μετρήσει, οι ενδείξεις που λαμβάνονται υπόψιν είναι αυτές που βάζεις εσύ. Τότε γιατί έχουν ξεχωριστά του Πελάτη;;;  Και το πρώτο εγώ το έβαλα και το τρίτο που τους έδωσε ο άλλος πάροχος..

Π.χ. στα παραπάνω

  • 10/11 είναι αυτό που έστειλα εγώ φωτογραφία στο email αποδοχής κατα την πρώτη σύνδεση,
  • 13/12 είναι αυτό που έβαλα μόνος μου στο site όταν άνοιξε η περίοδος για να βάλεις τις μετρήσεις σου,
  • και 15/12 είναι μάλλον αυτό που κοινοποίησε ο ΗΡΩΝ όταν έφυγα απο ΕΛΠΕ (που παίζει να το έβαλα και λάθος για αυτό είναι λιγότερα;;).

Άρα τίποτα απο τη ΔΕΔΔΗΕ μέχρι στιγμής. Μου είπαν στη δεδδηέ ότι η τελευταία καταμέτρηση έγινε 16/10 (πριν μπω elpe) και η επόμενη θα γίνει 12/2 .. Άρα εγώ θα χρεωθώ ΕΛΠΕ ότι δηλώσω όταν μπω και όταν βγώ;;;;;; Δεν βλέπει κάποιος τις πραγματικές kwh που έκαψα;;;  

 

2. Για το διάστημα που ήμουν στο ΕΛΠΕ economy 50+50 ΔΕΝ εχει βγεί εκκαθαριστικός (όπως και στον @korakios ) ακόμα παρά τα άπειρα τηλέφωνα που τους πήρα. Μου βγήκαν 2 λογαριασμοί απο ΕΛΠΕ :

  • Ένας ΕΝΑΝΤΙ Πιστωτικός -46 ευρώ για δέκα ημέρες
  • Ένας πανάκριβος Έναντι με ένδειξη Πελάτη για 33 μέρες:
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.879bf50dd656581e90079666aa9f24c6.png 

 

Στο site στην σελίδα "Βλέπω τον λογαριασμό μου" κάπου λέει ότι είναι έναντι με ένδειξη πελάτη:
image.png.d193ec66a49a92c4e77c2f78179b9464.png


Και στην "κατανάλωσή μου" φαίνεται ως εκκαθαριστικός:image.png.025fdc196f0d4eeb4c5cc4830bda9547.png

 

Αλλα ο λογαριασμός που εκδόθηκε λέει "εναντι με ένδειξη Πελάτη" οπότε φαντάζομαι είναι έναντι και αυτός

Πώς μπορώ να ξέρω πότε ήταν η τελευταία μου μέρα ελπε και η πρώτη Ηρων αξιόπιστα;; Και πως μετράνε αν δεν το δει κάποιος; Πιστεύουν ό,τι πω εγώ ;;;;

(Για δυνατόυς λύτες: Έτσι μπορεί να βάλω λίγες κιλοβατώρες όσο είμαι σε αυτούς, και να τους τα φάει ο πάροχος που θα είμαι κατα την επόμενη καταμέτρηση του δεδδηέ που παίζει να είναι και φθηνότερος)

3. Εγώ συμφώνησα με ΕΛΠΕ Economy plus στα 0.08*kwh και μου ήρθε και στους δύο λογαριασμούς η 0.12*kwh. Αυξημένο κατα 50%. είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής;
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.383c150d6e65954624625792c03a1a7a.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.c7a94f16c1cbe7f657b730737b009620.png


Το διαμέρισμα είναι 25 τετραγωνικά... 120 ευρώ ενα μήνα - 45 απο το δώρο και - 18 απο επιδοτησεις και πιστώσεις = 75 ευρώ είναι πολλά ρε φίλε..

Τι μπλέξιμο.. 

Τέσπα ακόμα και έτσι είναι με το κατοστάρικο μείον βγαίνει μονο 25 ευρώ το κόστος του μήνα, αλλα έχω δουλέψει μεροκάμματα για να βγάλω άκρη...

 Ο ΔΕΔΔΗΕ έλαβε από τον νέο πάροχο κάθε φορά την κιλοβατώρα που θέλει να εκπροσωπήσει την ενέκρινε και την έστειλε σε παλαιό και νέο πάροχο, οπότε συστημικά έχει νόημα η καταγραφή Elpedison. Επειδή εσύ στο ενδιάμεσο καταχωρισες ένδειξη στο myelpedison βγήκε και ο έναντι με ένδειξη πελάτη. Όμως επειδή ενημερώθηκε ο πάροχος στις 15/12 με τελικές ενδείξεις, θα σου κάνει στον τελικό εκκαθάριση και είναι σαν να μην λαμβάνεται υπόψη ο μεγάλος έναντι με ένδειξη πελάτη που εκδόθηκε, οπότε θα σου μειωθεί το ποσό στον τελικό.

Τώρα, σημασία έχει ποια είναι η αλήθεια. Αν η αλλαγή προς Ήρων στην 15/12 έχει λανθασμένη ένδειξη τότε είναι σαν να μεταφέρθηκαν από την Elpedison προς τον Ήρων κιλοβατώρες που είχες κάψει τον προηγούμενο μήνα και όχι από 15/12.

Γενικά, στην απλή αλλαγή παρόχου χωρίς αλλαγή ΑΦΜ, η αλλαγή γίνεται ως επί το πλείστον στην κιλοβατώρα που δίνει ο πελάτης στον νέο πάροχο. Σε σπάνιες περιπτώσεις ο δεδδηε κάνει τους ελέγχους του και αν δει ότι έχει δηλωθεί πολύ μεγάλη απόκλιση από τη μέση κατανάλωση, τότε κάνει και επιτόπια μέτρηση και αργεί λίγο την αλλαγή σε αυτή την περίπτωση.

Επειδή έχεις αποδεχθεί στο νέο πάροχο την ένδειξη αλλαγής είτε με υπογραφή της σύμβασης με την ένδειξη πάνω είτε με προσκόμιση φωτογραφίας μετρητή, οι πάροχοι καθώς και ο δεδδηε νιπτουν τας χείρας τους τώρα αφού είναι εξουσιοδοτημένοι από εσένα για την αλλαγή. Προτείνω, να κρατάς στο αρχείο σου πάντα μια φωτογραφία όταν κάνεις αλλαγή προμηθευτή για να μη συμβαίνει πολύ μεγάλο λάθος. Με την φωτογραφία θα μπορούσες να δηλώσεις στο δεδδηε διόρθωση της ένδειξης για την εκκαθάριση μεταξύ  των παρόχων και μετά από μια χρονοβόρα έγκριση μπορεί και 2 3 μηνών να σου γινόταν κάποια στιγμή εκκαθάριση στην πραγματικη ένδειξη εκείνης της περιόδου.

Στην περίπτωση σου και ειδικά αν στο νέο πάροχο η τιμή είναι καλύτερη, τότε μην μπαίνεις σε διαδικασίες, απλά στην επόμενη  φορά να προσέχεις την αρχική κιλοβατώρα ότι δηλώνεις για την αλλαγή.

Τέλος, η τιμή του ρεύματος κάθε μήνα άλλαζε με την ανακοίνωση του παροχου την 20η μέρα πριν έρθει ο μήνας για την τιμή τιμολόγησης του επόμενο, που στη συνέχεια έγινε πράσινο τιμολογιο με ανακοίνωση 1η του τρέχοντος. Το 0.080+αναπροσαρμογή είναι η τιμή που θα πλήρωνες όταν λήξουν τα προσωρινά μέτρα που ίσχυαν με ανακοίνωση τιμής και έχει την παλαιά λογική που ίσχυε έως 07/2022 όπου και άρχισαν τα προσωρινά μέτρα στο ρεύμα. Οι παροχοι ήταν υποχρεωμένοι κατά την προσωρινή περίοδο που έληξε 31/12/2023 να έχουν στις συμβάσεις τους τους όρους σαν να μην υπήρχαν τα προσωρινά μέτρα για αυτό βλέπεις 0.08. Είναι φυσικά πλασματικό αφού αν έμενες θα στο έκανε αυτόματα πράσινο η θα σου πρότεινε ένα κίτρινο από το νέο έτος.

Εσύ ήξερες τον Οκτώβρη ότι η τιμή του economy plus ηταν 0.08 και όντως τόσο ήταν, συμπτωματικά η τιμή είναι ίδια με την σύμβαση. Το Νοέμβρη όμως το 0.08 έγινε 0.12 από τον πάροχο αφού κάθε μήνα ανακοινώνε κατά βούληση την τιμή στα προσωρινά μέτρα.

 

Επεξ/σία από juanjk
Προσθήκη πληροφοριας
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, bilham είπε

Καλύτερα συμφέρει το πράσινο της Elpedison με τα 60€ σε δωροκάρτα. Έχει ακριβότερη τιμή κιλοβατώρας αλλά με τη δωροκάρτα θα είναι σαν να μην πληρώνεις καθόλου πάγιο για ένα χρόνο

...δεν του τα λες καλά όμως. Πχ όταν του λες "έχει ακριβότερη τιμή κιλοβατώρας - ΑΛΛΑ,,,," είναι σαν να του λες να ΜΕΙΝΕΙ σε αυτό....(πράγμα που σημαίνει ότι τους 3 μήνες του καλοκαιριού που θα καταναλώσουν ~1.000KWh oι γονείς του, θα του κοστίσουν - με σημερινές τιμές....- ~45, άρα τα 12 "κερασμένα πάγια" γίνονται 3...). Να μπει λοιπόν στη διαδικασία για,,,15€ "του καλοκαιριού"...; Ε δε νομίζω....Συνεπώς το πιο σωστό θα ήταν να του έλεγες ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ "τί να κάνει", δηλαδή να πάει τώρα, ΚΑΙ να ΦΥΓΕΙ με το που θα λάβει την "δωροεπιταγή" (μηδενική χρέωση "ρεύματος" θα έχει άλλωστε, με την μηδενική κατανάλωση που θα γίνει, στο κλειστό εξοχικό), ώστε απλά να του μείνει το "τζάμπα πάγιο" (των 60€ σε "δωροεπιταγή")...

Και ποιος ξέρει αν έχει όρεξη για "πήγαιν'-έλα", άνθρωπος που μέχρι στιγμής δεν έχει (γενικώς) ασχοληθεί "με τα του ρεύματος"....(Δική του απόφαση βέβαια αν θα μπει τώρα στο τριπ - απλά λέω....).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

Βγήκε τελικά απο ελπέ (στέλνουν email)

κλασσικά , δεν έχουν δει καν οτι είχα φύγει , βάλαν ένα έναντι με περίοδο κατανάλωσης που υποτίθεται οτι πήγα Ήρων (απο Ήρων τίποτα ακόμα δε με έχουν δει καν 😛) , συν 25€ εγγύηση

Το καλό είναι

1. είναι έναντι άρα δε με καίει

2. θα βγει σε λίγο έκτακτος και θα αφαιρεθεί η εγγύηση

3. μου βάλανε κανονικά το 50ρικο δώρου (εκτός απο τους πόντους που μπήκαν)

Το κακό είναι οτι μάλλον θα μου ρίξουν άκυρο για τα 100€+5*20€ και θα τρέχω να τα μαζεύω απο ΔΕΔΔΗΕ λόγω αχρηστίας τους

Αιτηση πότε είχες κάνει για Ελπε και πότε ενεργοποιήθηκε η παροχή σε αυτούς? Εγω από 28/12 ενεργοποιημένος περιμένω πρωτο λογαριασμό.

Επεξ/σία από nvoros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...